На головну   всі книги   до розділу   зміст
2 5 6 8 9 11 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

з 1. Припинення трудового договору в зв'язку із закликом працівника на військову службу або напрямом на альтернативну цивільну службу

Згідно п. 1 ст. 83 Трудових кодекси РФ у всіх випадках заклику або надходження працівника на військову службу (в тому числі за контрактом), а також при напрямі його на альтернативну цивільну службу роботодавець повинен припинити з ним трудові відносини по вказаному законоположенню.

Необхідно відмітити, що заклику на військову службу підлягають *:

- -

* Федеральний закон "Про вояцький обов'язок і військову службу" від 28 березня 1998 р. // Російська газета. 1998. 2 квітня.

по-перше, громадяни Росії чоловічої статі у віці від 18 до 27 років, що перебувають або зобов'язані перебувати на вояцькому обліку і що не перебувають в запасі;

по-друге, громадяни Росії чоловічої статі у віці від 18 до 27 років, ті, що закінчили державні, муніципальні або що мають державну акредитацію по відповідних спеціальностях недержавні освітні установи вищої професійної освіти і зараховані в запас з привласненням вояцького звання офіцера.

Громадяни Російської Федерації, що не перебувають в запасі, закликаються на військову службу два рази в рік: з 1 квітня по 30 червня і з 1 жовтня по 31 грудня на основі Указів Президента РФ, за наступними виключеннями:

1) громадяни, що проживають в окремих районах Крайньої Півночі, перелік яких визначається Генеральним штабом Збройних Сил Російської Федерації, закликаються з 1 травня по 30 червня;

2) громадяни, що проживають в сільській місцевості і безпосередньо зайняті на посівних і прибиральних роботах, - з 15 жовтня по 31 грудня;

3) громадяни, які є педагогічними працівниками освітніх установ, - з 1 травня по 30 червня.

Громадяни, зараховані в запас з привласненням вояцького звання офіцера, закликаються на військову службу в терміни, визначувані Президентом Російської Федерації.

Звісно, представляє інтерес не тільки звільнення з роботи в зв'язку із закликом на альтернативну службу, але і сама суть цієї служби. Так, тільки 28 червня 2002 р. Державна Дума ухвалила Федеральний закон "Про альтернативну цивільну службу" *, схвалений Порадою Федерації 10 липня і підписаний Президентом РФ 25 липня 2002 р. Як встановлено в ст. 25 Закону, він набирає чинності з 1 січня 2004 р. Зрозуміло, будь-якому призовнику надто важливо і необхідно знати умови проходження альтернативної служби, вважаємо, до того, як з ним буде розірваний договір по п. 1 ст. 83 Трудових кодекси РФ.

- -

* См.: Російська газета. 2002. 30 липня.

У статті 1 Закону "Про альтернативну цивільну службу" даються загальні положення про цю службу. Зокрема, в ній говориться, що альтернативна цивільна служба являє собою "особливий вид трудової діяльності в інтересах суспільства і держави, здійснюваної громадянами замість військової служби по заклику". Така трудова діяльність громадян, що проходять альтернативну цивільну службу, регулюється Трудовим кодексом РФ з урахуванням особливостей, передбачених Федеральним законом, що розглядається.

На альтернативну цивільну службу можуть бути направлені громадяни чоловічої статі у віці від 18 до 27 років, які не перебувають в запасі, мають право на заміну військової служби по заклику альтернативною цивільною службою, особисто подали заяву у військовий комісаріат про бажання замінити військову службу по заклику альтернативною цивільною службою і відносно яких згідно з Федеральним законом, що розглядається призовною комісією району, міста без районного ділення, інакшої муніципальної освіти (далі - призовна комісія) прийнято відповідне рішення.

Незайво відмітити, що на альтернативну цивільну службу не прямують громадяни, які згідно з Федеральним законом "Про вояцький обов'язок і військову службу" мають основи для звільнення від заклику на військову службу; не підлягають заклику на військову службу; мають основи для надання відстрочки від військової служби.

Проходження альтернативної цивільної служби може мати місце як індивідуально, так і в складі груп або формувань, визначених даним Федеральним законом. При цьому служба повинна пройти, як правило, за межами території суб'єкта Російської Федерації, в якій громадяни постійно проживають.

Законодавець спеціально підкреслив в п. 6 ст. 4 Федеральних закони "Про альтернативну цивільну службу", що трудова діяльність громадян, що проходять альтернативну цивільну службу, не повинна перешкоджати працевлаштуванню інших осіб, одинаково як і бути основою для перекладу на інше місце роботи осіб, що виконують роботу в даній місцевості за трудовим договором, або для розірвання договору з ними.

Треба помітити, що альтернативна цивільна служба в 1,75 рази перевищує термін, встановлений Федеральним законом "Про вояцький обов'язок і військову службу", і становить 42 місяці, а для громадян, що закінчили державні, муніципальні або що мають державну акредитацію у відповідних напрямах підготовки (спеціальності) недержавні освітні установи вищої професійної освіти, - 21 місяць (п. 1 ст. 5).

Трохи інакші терміни служби встановлені для тих "альтернативщиков", які будуть проходити службу в організаціях Збройних Сил РФ, інших військ, вояцьких формувань і органів. У них відповідно розглянутій вище схемі він перевищує термін в 1,5 рази і становить 36 місяців, а у тих, хто закінчив освітні установи, - 18 місяців (п. 2 ст. 5).

Повернемося до питання про розірвання трудового договору по п. 1 ст. 83 ТК РФ. Основою для припинення трудового договору з працівником, призваним на військову службу, є повістка військового комісаріату про явку на призовний пункт для відправки по місцю проходження служби *. При звільненні працівника по п. 1 ст. 83 Трудових кодекси РФ йому виплачується вихідна допомога в розмірі двотижневого середнього заробітку. Що ж до "альтернативщиков", то в п. 2 ст. 10 Федеральних закони "Про альтернативну цивільну службу" вказується, що на таку службу організує напрям громадян розділ органу місцевого самоврядування спільно з військовим комісаром, а здійснює - призовна комісія згідно з Федеральним законом "Про вояцький обов'язок і військову службу" і Федеральним законом, що розглядається. Тобто основа та ж, що і для призовників, але ще підкріплено і Федеральним законом "Про альтернативну цивільну службу". Підтвердженням тому служить п. 3 ст. 10 цих Закони, в яких говориться, що на заходи, пов'язані з напрямом на альтернативну цивільну службу, громадяни викликаються повістками військового комісаріату.

- -

* См.: Положення про заклик на військову службу громадян Російської Федерації, затверджене Постановою Уряду РФ від 1 червня 1999 р. // СЗ РФ. 1999. N 23. Ст. 2857.

До речі, з аналізу коментаря даного положення, зробленого професором В. І. Міроновим, витікає, що альтернативна служба могла і може мати місце і до прийняття розглянутого вище Федерального закону "Про альтернативну цивільну службу" *. Він вважає, що місце, що мало відсутність закону і, як ми розуміємо, то, що ухвалений Закон набирає чинності тільки з 1 січня 2004 р., не позбавляє права військові комісаріати і призовників на основі ч. 3 ст. 59 Конституції РФ вирішувати питання про альтернативну цивільну службу. Вважаємо, що і роботодавцю, і працівнику, що знаходиться "в очікуванні" розірвання трудового договору по п. 1 ст. 83 Кодекси, потрібно знати, що в ст. 23 Федерального закону "Про вояцький обов'язок і військову службу" визначений перелік громадян, звільнених від заклику на військову службу або не належних заклику на таку. Так, від заклику на військову службу звільняються наступні громадяни:

- -

* См.: Миронов В. И. Постатейний коментар до Трудового кодексу Російській Федерації. М., 2002. С. 145.

а) визнані не придатними або обмежено придатними до військової служби за станом здоров'я;

б) що проходять або минулі військову службу в Російській Федерації;

в) що проходять або минулі альтернативну цивільну службу;

г) минулі військову службу в іншій державі;

д) що мають вчений ступінь кандидата наук або доктора наук;

е) у разі загибелі (смерті) батька, матері, рідного брата, рідної сестри в зв'язку з виконанням ними обов'язків військової служби.

У свою чергу, не підлягають заклику на військову службу громадяни:

а) від'їжджаючі покарання у вигляді обов'язкових робіт, виправних робіт, обмеження свободи, арешту або позбавлення свободи;

б) що мають незняту або непогашену судимість за здійснення злочину;

у) відносно яких ведеться дізнання або попереднє слідство або карна справа, яка передана в суд.

У вказаному Федеральному законі вирішене також питання відстрочки від заклику на військову службу, яка у відповідності з п. 1 ст. 24 надається громадянам:

а) визнаним у встановленому цим Федеральним законом порядку тимчасово не придатними до військової служби за станом здоров'я - на термін до одного року;

б) зайнятим постійним доглядом за близькими родичами і іншою категорією осіб, вказаною в подп. "б" п. 1 ст. 24 Федеральних закони, що розглядаються;

в) що має дитину, що виховується без матері;

г) що має двох і більш дітей;

д) що має дитину у віці до 3 років;

е) мати (батько) яких, крім них, має двох і більш дітей у віці до 8 років або інваліда з дитинства і виховує їх без чоловіка (дружини);

ж) що поступив на роботу по спеціальності безпосередньо по закінченні вищої освітньої установи в державні організації, Перелік яких затверджується Урядом РФ, - на час служби (роботи) в цих організаціях.

У зв'язку з цим відмітимо, що Постановою Уряду Російської Федерації "Про надання відстрочки від заклику на військову службу окремим категоріям громадян" від 30 грудня 1998 р. N 1583 * (в редакції Постанов Уряду РФ від 11 січня 2000 р. N 24, від 15 квітня 2000 р. N 24, від 15 квітня 2000 р. N 340, від 17 липня 2000 р. N 531) у відповідності зі ст. 24 Федерального закону "Про вояцький обов'язок і військову службу" затверджений Перелік державних організацій (до речі, досить широкий, займаючий цілих 10 сторінок), при надходженні на роботу в які по спеціальності безпосередньо по закінченні освітніх установ вищого професійного утворення на умовах повного робочого дня громадянам надається відстрочка від заклику на військову службу на час цієї роботи. Зрозуміло, при таких обставинах з ними не може бути розірваний трудовий договір в позначений період;

- -

* См.: СЗ РФ. 1999. N 2. Ст. 295.

з) що закінчив державні, муніципальні або що мають державну акредитацію по відповідних спеціальностях недержавні освітні установи вищої професійної освіти і що проходить службу в органах внутрішніх справ, федеральних органах податкової поліції і митних органах Росії, а також учнем в освітніх установах вказаних органів, що закінчив ці учбові заклади і що отримав спеціальні звання - на час служби в цих органах.

Федеральний закон, що Розглядається в ст. 24 визначив ще ряд додаткових категорій осіб, які мають право на отримання відстрочки від заклику на військову службу. Її мають громадяни, учні за очною формою навчання *:

- -

* В редакції Федерального закону N 20-ФЗ "Про внесення змін в ст. 24 Федерального закону "Про вояцький обов'язок і військову службу" і ст. 50 Закону Російської Федерації "Про освіту", прийнятого Державною Думою 25 січня 2002 р., схваленого Порадою Федерації 30 січня 2002 р. і підписаного Президентом РФ 13 лютого 2002 р. Набрав чинності з моменту офіційного опублікування. Текст див., наприклад: Кадровик. 2002. N 3. С. 54.

в державних, муніципальних або маючу державну акредитацію недержавних освітніх установах основної загальної і середньої (повного) загальної освіти - на час навчання, але до досягнення вказаними громадянами 20 років. Помітимо, що в редакції цього подпункта, що раніше діяла відносно терміну відстрочки було вказане формулювання "на час навчання". Звісно, з таким формулюванням можна було вчитися в середній школі до нескінченності;

державних, муніципальних або маючої державну акредитацію недержавних освітніх установ початкової професійної, середньої професійної і вищого професійної освіти - на час навчання, але не понад нормативних термінів освоєння основних освітніх програм. У законоположенні, що раніше діяло не було останнього істотного доповнення, що стосується "термінів освоєння основних освітніх програм".

Далі в подп. "а" п. 2 ст. 24 цих Федеральних закони вказане, що право на передбачену цим подпунктом відстрочку від заклику на військову службу для отримання професійної освіти зберігається за громадянами у разі їх повторного звертання в освітню установу того ж рівня (при умові їх навчання не більш трьох років в попередній освітній установі того ж рівня) або однократного перекладу в освітню установу того ж рівня, а також у разі однократного використання ними академічного відпуску. Право на передбачену подп. "а" п. 2 ст. 24 Закони, що розглядаються відстрочку від заклику на військову службу не розповсюджується на громадян, відрахованих з освітніх установ за порушення їх статутів або правил внутрішнього розпорядку.

Передбаченою подпунктом, що розглядається відстрочкою від заклику на військову службу громадяни має право скористатися не більш двох разів (для отримання утворення даного і більш високого рівня).

У подпункте "б" ст. 24 Федерального закону мова йде про відстрочку для громадян, одержуючих послевузовское професійне утворення за очною формою навчання в державних, муніципальних або що мають державну акредитацію по відповідних спеціальностях недержавних освітніх установах вищої професійної освіти і наукових установах, що мають ліцензії на ведіння освітньої діяльності по освітніх програмах послевузовского професійної освіти. Громадянам вказаної категорії відстрочка надається на час навчання і захисти кваліфікаційної роботи.

Подпункт "в" п. 2 ст. 24 Федеральних закони "Про вояцький обов'язок і військову службу" надає відстрочку на час роботи громадянам, що має вищу педагогічну освіту і постійно працюючим на педагогічних посадах в державних, муніципальних або що мають державну акредитацію по відповідних спеціальностях недержавних сільських освітніх установах. Крім того, на час постійної роботи в сільській місцевості відстрочка надається лікарям (подп. "г" п. 2 ст. 24 Закони).

Відстрочка від заклику на військову службу надається призовною комісією з місця вояцького обліку громадянина.

Документом, підтверджуючим право громадянина на відстрочку від заклику на вояцьку службу, є довідка, яка видається громадянинові по місцю роботи керівником державної організації.