На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 59. Відповідальність за зловживання свободою масової інформації

1. Свобода масової інформації є принцип діяльності ЗМІ, закріплений в ст. 1 Закону про ЗМІ. Цей принцип говорить про те, що характер і зміст матеріалу, форма поширення, територія поширення визначаються головним редактором. Окремо в ст. 4 Закону про ЗМІ виділений такий вигляд зловживань, як заборону використати в тілі-, відео-, кинохроникальних програмах, документальних і художніх фільмах, а також в інформаційних комп'ютерних файлах і програмах обробки інформаційних текстів, що відносяться до спеціальним ЗМІ, прихованих вставок, що впливають на підсвідомість людей і (або) що впливають шкідливий чином на їх здоров'я.

За даний вигляд зловживання свободою масової інформації встановлена адміністративна відповідальність у вигляді адміністративного штрафу на громадян в розмірі від 20 до 25 МРОТ з конфіскацією предмета адміністративного правопорушення, на посадових облич - від 40 до 50 МРОТ з конфіскацією предмета адміністративного правопорушення.

2. За різні види зловживань ЗМІ передбачена адміністративна відповідальність в ст. 5.12, 5.13, 5.26, 6.13, 7.12, 8.5, 13.17 КоАП РФ.

3. Одним з видів зловживань є розголошування відомостей, що становлять особисту або сімейну таємницю. За цей вигляд зловживання встановлена карна відповідальність (ст. 137 УК РФ).

4. За розголошування інформації з обмеженим доступом встановлена адміністративна відповідальність в ст. 13.11 КоАП, згідно з положеннями якої розголошування інформації, доступ до якої обмежений ФЗ (за винятком випадків, коли розголошування такої інформації спричиняє карну відповідальність), особою, що отримала доступ до такої інформації в зв'язку з використанням службових або професійних обов'язків, спричиняє накладення адміністративного штрафу на громадян в розмірі від 5 до 10 МРОТ, на посадових облич - від 40 до 50 МРОТ. До інформації з обмеженим доступом відносяться відомості про заходи безпеки, вживані відносно посадової особи правоохоронного або контролюючого органу. Розголошування цих відомостей, якщо це діяння довершене з метою воспрепятствования його службової діяльності, карається штрафом в розмірі від 200 до 400 МРОТ або в розмірі заробітної плати або інакшого доходу за період від двох до чотирьох місяців або арештом на термін до чотирьох місяців. Те ж діяння, що призвело тяжкі наслідки, карається позбавленням свободи на термін до 5 років (ст. 320 УК). Якщо мета воспрепятствования не переслідувалася, то обличчя, що розголосило відомості, буде нести адміністративну відповідальність.

5. За розголошування відомостей про заходи безпеки, що приймаються відносно судді, присяжного засідателя або інакшої особи, що бере участь у відправленні правосуддя, судового пристава, судового виконавця, потерпілого, свідка, інших учасників карного процесу, а одинаково відносно їх близьких, якщо це діяння довершене особою, якій ці відомості були доверени або стали відомі в зв'язку з його службовою діяльністю.

6. За розголошування даних попереднього розслідування особою, попередженою у встановленому порядку про неприпустимість їх розголошування, якщо воно довершене без згоди прокурора, слідчого або особи, виробляючої дізнання, передбачена карна відповідальність (ст. 310 УК РФ).

7. Карна відповідальність передбачена за публічні заклики до розв'язання агресивної війни (п.2 ст. 345 УК РФ), за незаконне поширення порнографічних матеріалів або предметів (ст. 242 УК РФ).

8. За порушення положень ст. 50, 51 Закони про ЗМІ повинна бути встановлена карна відповідальність. Мова йде про випадки неприпустимості поширення прихованого запису, а також про різні види зловживання правами журналіста. Безпосередньо за поширення повідомлень і матеріалів, виготовлених прихованим записом, карна і адміністративна відповідальність не встановлена. Однак внаслідок прихованого запису можуть бути порушені конституційні права і свободи людини і, головним чином, недоторканість приватного життя. За порушення недоторканості приватного життя може наступити карна відповідальність (ст. 137 УК РФ).

9. Згідно ст. 51 Закону про ЗМІ одним з видів зловживань правами журналіста, а відповідно - і свободою масової інформації є поширення інформації з метою зганьбити громадянина або окремі категорії громадян виключно по ознаках підлоги, віку, расової приналежності, мови, відношення до релігії, професії, місця проживання і роботи, з також в зв'язку з політичними переконаннями. За дані зловживання може наступити карна відповідальність, передбачена ст. 282, 129, 298, 319 УК РФ.

10. Норми про неприпустимість зловживання свободою масової інформації містяться в ст. 56 Федерального закону "Про вибори Президента Російської Федерації", ст. 64 Федерального закону про вибори депутатів, Закон про рекламу. Таким чином, зловживання свободою масової інформації має місце тоді, коли відносно поширення масової інформації і дій, необхідної для здійснення поширення, порушуються чиї-небудь права і законні інтереси, будь те громадянин, юридична особа або публічна освіта.