На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 55. Зарубіжні кореспонденти

1. Незважаючи на свою назву, стаття містить положення, що стосуються не тільки статусу і регламентації діяльності зарубіжних кореспондентів, але і створення представництв ЗМІ, зареєстрованих на території іншої держави, на території РФ і російському ЗМІ за рубежем.

Термін "засіб масової інформації" використовується законодавцем в справжній статті, швидше, не як об'єкт, а як суб'єкт відносин.

2. Згідно ч.1 статті дозволу, що коментуються на створення представництва ЗМІ видаються Міністерством іноземних справ РФ. Виключення можуть складати тільки випадки, прямо встановлені міжнародним договором.

3. Порядок відкриття представництва зарубіжного ЗМІ на території РФ визначений в Правилах акредитації і перебування кореспондентів іноземних засобів масової інформації на території РФ, затверджених постановою Уряду РФ від 13 вересня 1994 р. N 1055.

Питання про відкриття представництва (кореспондентського пункту) іноземного ЗМІ на території РФ розглядається на основі звертання, яка прямує або безпосередня в МЗС Росії, або через дипломатичне представництво РФ у відповідній країні. Звертання повинне бути подане на бланку ЗМІ з підписом його керівника.

Рішення про відкриття кореспондентського пункту іноземного ЗМІ на території РФ МЗС Росії приймає протягом двох місяців від дня отримання звертання, після чого видається свідчення про відкриття кореспондентського пункту.

4. Порядок створення представництв ЗМІ, зареєстрованих в РФ, на території інших держав регулюється абз.2 статті, що коментуються. За загальним правилом зарубіжне представництво російського ЗМІ створюється відповідно до законодавчих актів РФ і країни, в якій відкривається представництво. Необхідно також враховувати положення міждержавних договорів в області масової інформації, учасницею яких є Росія, оскільки ними може бути передбачений інакший порядок, який, зрештою, і підлягає застосуванню.

5. У відповідності з ч.3 ст. 55 акредитація зарубіжних кореспондентів в РФ проводиться Міністерством іноземних справ РФ у відповідності зі ст. 48 Закону про ЗМІ, на основі звертання керівництва зарубіжного ЗМІ, яке включає:

лист, складений на бланку ЗМІ, підписаний його керівником, або дипломатичну ноту посольства відповідної країни в РФ;

біографію кореспондента;

довідку про журналістську діяльність;

дві фотографії.

Рішення про акредитацію кореспондента іноземного ЗМІ при МЗС Росії, як і у разі відкриття представництва зарубіжного ЗМІ, приймається не пізніше двох місяців від дня звертання.

Акредитований журналіст отримує посвідчення іноземного кореспондента. Термін дії цього посвідчення не може перевищувати двох років.

6. Потрібно мати на увазі, що співробітники іноземних дипломатичних представництв і консульських установ, апаратів військового аташе, зареєстрованих в Росії представництв авіакомпаній, банків, торговельно-промислових і посередницьких фірм, а також штатні співробітники редакцій російського ЗМІ не можуть отримати акредитацію як кореспонденти.

7. Зарубіжні кореспонденти, не акредитовані в РФ у встановленому порядку, користуються правами і несуть обов'язки як представників іноземної юридичної особи.

8. Частина 5 ст. 55 Закону про ЗМІ звільняє від обов'язкової акредитації для здійснення професійної журналістської діяльності в РФ:

1) зарубіжних кореспондентів, раніше акредитованих в Союзі ССР або в суверенних державах, що входили в його склад;

2) кореспондентів засобів масової інформації, раніше зареєстрованих державними органами Союзу ССР або суверенних держав, що входив в його склад.

9. Професійний статус журналіста, встановлений російським законодавством про ЗМІ, розповсюджується на всіх акредитованих в РФ кореспондентів, незалежно від їх громадянства. Крім Закону про ЗМІ професійний статус журналістів регулюється Правилами акредитації і перебування кореспондентів іноземного ЗМІ на території РФ, а також міжнародними договорами.

10. Стаття передбачає можливість введення обмежень, пов'язаних із здійсненням зарубіжними кореспондентами своєї професійної діяльності на території РФ. Введення таких обмежень відноситься до компетенції Уряду РФ. При цьому будь-яке обмеження повинно являти собою міру у відповідь з боку російського Уряду по відношенню до кореспондентів ЗМІ тих держав, на території яких встановлені спеціальні обмеження для здійснення професійної діяльності журналістів ЗМІ, зареєстрованих в РФ.

11. Встановлені Законом об ЗМІ права і обов'язки журналіста розповсюджуються на зарубіжних кореспондентів ЗМІ, зареєстрованих в РФ, незалежно від їх громадянства. Однак в будь-якому випадку пріоритетним є законодавство місця перебування кореспондента. Інакшими словами, у разі суперечності норм Закону про ЗМІ нормам законодавства, діючого в країні перебування кореспондента, застосуванню підлягає останнє.