На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 3. Неприпустимість цензури

1. Заборона цензури була уперше закріплена на законодавчому рівні в ст. 2 Закону СРСР "Про друк і інші засоби масової інформації", прийнятого 12 червня 1990 р. Верховною Порадою СРСР. Дана стаття називалася "Свобода друку".

Відмітимо, що різні проекти даного закону готувалися і обговорювалися ще з кінця 60-х років. Однак перший офіційний текст проекту був сформований тільки до середини 80-х років і, треба сказати, особливою демократичностью по відношенню до засобів масової інформації не відрізнявся (наприклад, органи друку могли засновуватися тільки державними або громадськими організаціями і контролювалися Главлітом).

У 1988 р. з'явився законопроект, що носив назву ініціативного авторського, творцями якого виступили М. А. Федотов, Ю. М. Батурін і В. Л. Ентін. Саме цей проект і лежить в основі Закону про друк від 12 червня 1990 р. Закон про ЗМІ, що прийшов на зміну Закону про друк, також заснований на ініціативному авторському проекті трьох вказаних цивилистов.

2. Слово цензура має латинське походження - censura. Точного юридичного визначення терміну "цензура" Закон про ЗМІ не дає. Згідно з статтею, що коментується цензура масової інформації може виражатися в одному з двох випадків втручання в діяльність ЗМІ:

1) вимогу погоджувати зміст повідомлень і матеріалів до їх поширення;

2) накладення заборони на поширення повідомлень і матеріалів або їх окремих частин.

Інакшими словами, цензура може бути попередньою або каральною*(5) (подальшої*(6)). Попередня цензура проводиться на стадії підготовки продукції ЗМІ до випуску. Каральна (або подальша) - після виходу продукції ЗМІ в світло (в ефір) і виражається у воспрепятствованії її поширенню (судовому, адміністративному або карному).

3. Перший вигляд цензури - вимога про узгодження інформації, підготовлюваної до поширення ЗМІ, може вийти від посадових осіб, державних органів, організацій, установ або суспільних об'єднань.

Комерційні організації в перелік гіпотетичних цензорів, приведений в ст. 3, не входять. Це пояснюється тим, що метою статті було припинення тотального нагляду над діяльністю ЗМІ і журналістів саме з боку держави. Крім того, законодавець, видимо, полічив, що окремо взятий господарюючий суб'єкт не зможе повністю контролювати діяльність навіть одного ЗМІ, т. до. навряд чи зможе підібрати правові важелі для цього. Тим часом в період розквіту, що спостерігається нами гігантських корпорацій або, скажемо, в районах, де вимушені уживатися єдине на всю округу велике підприємство і одна місцева газета або радіостанція, такий негласний контроль, безумовно, може існувати.

4. Важливо і те, що вимоги про попереднє узгодження, вихідні від вказаних вище органів, організацій і осіб, повинні бути адресовані саме редакції ЗМІ. Порядок узгодження повідомлень і матеріалів, існуючий всередині кожної редакції, безумовно, цензурою не є.

5. Не є також цензурою випадки, коли посадова особа, що вимагає попереднього узгодження тексту повідомлення або матеріалу, була його автором або виступала в ролі що інтерв'юється, оскільки в цьому випадку мова йде про дотримання авторських прав даної посадової особи або його нематеріальних благ, таких як честь, достоїнство, репутація.

6. Накладення заборони на поширення повідомлень і матеріалів або їх окремих частин (другий вигляд цензури) потрібно відрізняти від арешту продукції ЗМІ, зробленого судом. Об'єктом цензури може виступати тільки сама інформація (повідомлення і матеріали), але не матеріальні носії, на яких вона зафіксована.

7. Крім того, від цензури потрібно відрізняти і припинення діяльності ЗМІ судом по позову реєструючого органу про визнання свідчення про його реєстрацію недійсним (детальніше див. ст. 15 і коментар до неї).

8. Частина 2 статті забороняє створювати організації, установи і органи, в задачі або функції яких входить здійснення цензури масової інформації. Заборонено також здійснювати фінансування таких освіт.

Крім того, Закон не допускає як створення, так і фінансування посад по здійсненню цензури.

9. Стаття, що Коментується, проголошуючи неприпустимість цензури, не містить вилучень з цього принципу. Разом з тим законодавство все ж може передбачати випадки, коли тимчасове введення цензури допускається.

Так, ст. 12 Федерального конституційного закону від 30 травня 2001 р. N 3-ФКЗ "Про надзвичайний стан" (в ред. від 30 червня 2003 р.) як одне з тимчасових обмежень, вживаних в умовах надзвичайного стану, називає "обмеження свободи друку і інших засобів масової інформації шляхом введення попередньої цензури з вказівкою умов і порядку її здійснення, а також тимчасове вилучення або арешт друкарської продукції, радиопередающих, звукоусиливающих технічних засобів, розмножувальної техніки, встановлення особливого порядку акредитації журналістів".

До прийняття даного Федерального конституційного закону діяв Закон РСФСР від 17 травня 1991 р. N 1253-1 "Про надзвичайний стан"*(7), ст. 23 якого містила схоже положення, однак не передбачала необхідності вказівки умов і порядку здійснення цензури при її введенні в умовах надзвичайного стану.

Представляє інтерес те, що дане обмеження може бути встановлене не у кожному разі введення надзвичайного стану, а тільки тоді, коли мали місце:

спроби насильної зміни конституційного ладу РФ, захвата або привласнення влади;

озброєний заколот;

масове безладдя;

терористичні акти;

блокування або захват особливо важливих об'єктів або окремих місцевостей;

підготовка і діяльність незаконних озброєних формувань;

міжнаціональні, межконфессиональние і регіональні конфлікти, що супроводяться насильними діями, створюючу безпосередню загрозу життя і безпека громадян, нормальної діяльності органів державної влади і органів місцевого самоврядування (п."а" ст. 3 Федерального конституційного закону).

Стаття 4. Неприпустимість зловживання свободою масової інформації

1. Визначення поняттю "зловживання свободою масової інформації" в Законі про ЗМІ не міститься. Разом з тим стаття, що коментується приводить перелік випадків, коли такі зловживання можуть мати місце.

Частина 1 статті, що коментується забороняє використати ЗМІ як інструмент досягнення наступних цілей:

здійснення кримінальних діянь;

розголошування відомостей, що становлять державну або інакшу спеціально таємницю, що охороняється законом;

заклику до захвата влади, насильної зміни конституційного ладу і цілісності держави;

розпалювання національної, класової, соціальної, релігійної нетерпимості або ворожнечі;

пропаганди війни;

поширення передач, що пропагують порнографію, культ насилля і жорстокості.

Порядок віднесення відомостей до державної таємниці здійснюється відповідно до положень Закону РФ від 21 липня 1993 р. N 5485-1 "Про державну таємницю", Указом Президента РФ від 30 листопада 1995 р. "Про перелік відомостей, віднесених до державної таємниці" і розпорядженням Президента РФ від 30 травня 1997 р. "Про перелік посадових осіб органів державної влади, відомостей, що наділяються повноваженнями по віднесенню до державної таємниці".

Державна таємниця - це відомості, що захищаються державою в області його військової, зовнішньополітичної, економічної, розвідувальної, контрразведивательной і оперативно-розшукової діяльності, поширення яких може нанести збиток безпеки Російській Федерації (ст. 2 Закону про державну таємницю).

Стаття 5 даного Закону містить досить обширний перелік відомостей, що становлять державну таємницю. Нарівні з цим переліком в Законі також передбачений перелік відомостей, які не підлягають віднесенню до державної таємниці і засекречення, в тому числі зведення:

про надзвичайні випадки і катастрофи, загрозливі безпеці і здоров'ю громадян, і їх наслідках, а також про стихійні лиха, їх офіційні прогнози і наслідки;

про стан екології, охорони здоров'я, санітарії, демографії, утворення, культури, сільського господарства, а також про стан злочинності;

про привілеї, компенсації і пільги, що надаються державою громадянам, посадовим особам, підприємствам, установам і організаціям;

про факти порушення прав і свобод людини і громадянина;

про розміри золотого запасу і державні валютні резерви РФ;

про стан здоров'я вищих посадових осіб Росії;

про факти порушення законності органами державної влади і їх посадовими обличчями.

До відомостей, що становлять інакшу таємницю, що спеціально охороняється, відноситься конфіденційна інформація - документована інформація, доступ до якої обмежується відповідно до законодавства РФ (ст. 2 Закону про інформацію).

Переліком відомостей конфіденційного характеру (затверджений Указом Президента РФ від 6 березня 1997 р. N 188) до розряду конфіденційної інформації віднесені наступні відомості:

відомості про факти, події і обставини приватного життя громадянина, що дозволяють ідентифікувати його особистість (персональні дані), за винятком відомостей, належних поширенню в засобах масової інформації у встановлених федеральними законами випадках;

відомості, що становлять таємницю слідства і судочинства;

відомості, доступ до яких обмежений органами державної влади відповідно до ГК РФ і федеральних законів (службова таємниця);

відомості, пов'язані з професійною діяльністю, доступ до яких обмежений відповідно до Конституції РФ і федеральних законів (лікарська, нотаріальна, адвокатська таємниця, таємниця переписки, телефонних переговорів, поштових відправлень, телеграфних або інакших повідомлень і т. д.);

відомості, пов'язані з комерційною діяльністю, доступ до яких обмежений відповідно до ГК РФ і федеральних законів (комерційна таємниця);

зведення про суть винаходу, корисної моделі або промислового зразка до офіційної публікації інформації про них.

У відповідності зі ст. 139 ГК РФ інформація може складати службову або комерційну таємницю при наявності трьох умов:

дана інформація має дійсну або потенційну комерційну цінність внаслідок її невідомості третім особам;

до неї немає вільного доступу на законній основі;

володар такої інформації вживає заходів до охорони її конфіденційності.

Незважаючи на те, що службова і комерційна таємниця володіють трьома аналогічними ознаками, синонімами вони не є. Службову таємницю складають службові відомості, доступ до яких обмежений органами державної влади відповідно до ГК РФ і федеральних законів (п.3 Переліку відомостей конфіденційного характеру). Комерційна ж таємниця - це інформація, пов'язана саме з комерційною діяльністю.

Відомості, що становлять медичну таємницю, визначені в ст. 61 Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян, а також в ст. 9 Закону РФ від 2 липня 1992 р. N 3185-1 "Про психіатричну допомогу і гарантії прав громадян при її наданні". Публікація таких відомостей можлива лише із згоди особи, до якого дані відомості мають відношення. Разом з тим медична таємниця не забороняє робити фотографії, розказувати про хвороби, показувати операції, якщо такі матеріали не дозволяють ідентифікувати особистість пацієнта.

Згідно ст. 8 Федерального закону від 31 травня 2002 р. "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації" адвокатською таємницею є будь-які відомості, пов'язані з наданням адвокатом юридичної допомоги своєму довірителю.

Відомості, які стали відомі нотаріусу при виконанні службових обов'язків, а також особам, працюючому в нотаріальній конторі, складають нотаріальну таємницю і не підлягають розголошуванню (ст. 5 Основ законодавства про нотаріат).

У відповідності зі ст. 139 Сімейного кодексу РФ судді, рішення про усиновлення дитини, що винесло, або посадові особи, що здійснює госрегистрацию усиновлення, а також обличчя, інакшим образом обізнані про усиновлення, зобов'язані зберігати таємницю усиновлення дитини під загрозою залучення до відповідальності.

Журналістська таємниця передбачена в ст. 41 Закону про ЗМІ.

Банківська таємниця передбачена в ст. 857 ГК РФ, ст. 26 Федерального закону від 2 грудня 1990 р. N 395-1 "Про банки і банківську діяльність". Об'єкт банківської таємниці згідно з Законом про банки і банківську діяльність складають відомості про операції, рахунки і внески клієнтів і кореспондентів. Відповідно до п.1 ст. 857 ГК РФ до об'єктів банківської таємниці відносяться також відомості про клієнта.

Згідно з Федеральним законом від 12 серпня 1995 р. N 144-ФЗ Про" оперативно-розшукову діяльність" гарантується збереження в таємниці імені осіб, впроваджених в організовані злочинні групи, штатних негласних співробітників органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, а також осіб, що сприяють цим органам на конфіденційній основі. Відомості про цих осіб можуть бути віддані гласності лише з їх письмової згоди і у випадках, передбачених федеральними законами (ч.2 ст. 12 названого Закону).

Згідно ст. 7, 11 Федеральних закони від 2 серпня 1995 р. N 122-ФЗ "Про соціальне обслуговування громадян немолодого віку і інвалідів" Громадяни немолодого віку і інваліди мають право на конфіденційність інформації особистого характеру, відомої, що стала працівнику установи соціального обслуговування при наданні соціальних послуг.

Право на таємницю переговорів, поштових, телеграфних і інакших повідомлень передбачено в ст. 23 Конституції РФ. Крім того, дане право передбачене в п.1 ст. 17 Міжнародних пакти про цивільні і політичні права 1966 р., а також в Федеральних законах від 16 лютого 1995 р. N 15-ФЗ "Про зв'язок" і від 17 липня 1999 р. N 176-ФЗ "Про поштовий зв'язок" Разом з тим законодавством в ряді випадків встановлені обмеження цього права. У цікавлячому нас ракурсі згадаємо тільки обмеження, передбачене в Основах законодавства РФ від 7 липня 1993 р. N 5341-1 "Про архівний фонд РФ і архіви" Згідно ч.9 ст. 20 Основ допускається можливість використання архівних документів, вмісних зведення про особисте життя громадян, через 75 років з часу створення документа, якщо інакше не передбачене законом.

Згідно ст. 8 Федерального закону від 7 серпня 2001 р. N 119-ФЗ "Про аудиторську діяльність" аудиторські організації і індивідуальні аудитори зобов'язані зберігати таємницю про операції аудируемих осіб і осіб, яким виявлялися супутні аудиту послуги. Аудиторські організації і індивідуальні аудитори зобов'язані забезпечувати збереження відомостей і документів, що отримуються і (або) що складаються ними при здійсненні аудиторської діяльності, і не має право передавати вказані відомості і документи або їх копії третім особам або розголошувати їх без письмової згоди організацій і (або) індивідуальних підприємців, відносно яких здійснювався аудит і виявлялися супутні аудиту послуги, за винятком випадків, передбачених законом. Федеральний орган виконавчої влади, що здійснює державне регулювання аудиторської діяльності, і інакших осіб, що отримало доступ до відомостей, що становлять аудиторську таємницю зобов'язані зберігати конфіденційність відносно таких відомостей.

Митні органи, їх посадові обличчя, що отримали доступ до інформації, не має право розголошувати, використати в особистих цілях або передавати третім особам, в тому числі державним органам, інформацію, що становить державну, комерційну, банківську таємницю, що, податкову або інакшу охороняється законом, і іншу конфіденційну інформацію, за винятком випадків, встановлених Митним кодексом і інакшими федеральними законами (ст. 10 Митного кодексу від 25 квітня 2003 р.).

Згідно ст. 10 Патентного закону РФ запатентовані відомості про суть винаходу, корисної моделі або промислового зразка до офіційної публікації інформації про них є конфіденційними і не підлягають розголошуванню особами, яким вони стали відомі по службі або інакшим образом, в тому числі і журналістам.

2. У відповідності з ч.2 ст. 4 використання прихованих вставок, що впливають на підсвідомість людей і (або) що впливають шкідливий чином на їх здоров'я, не допускається в наступних інформаційних і інтелектуальних продуктах:

в тілі-, відео- і кинопрограммах;

документальних і художніх фільмах;

інформаційних комп'ютерних файлах і програмах обробки інформаційних текстів, які відносяться до спеціальним ЗМІ.

Як видно, в даному переліку відсутні радіопередачі. Однак це зовсім не означає, що вони можуть бути використані з метою впливу на підсвідомість людини і спричинення шкоди здоров'ю. Законодавець перерахував лише деякі з об'єктів, в яких імовірність використання прихованих вставок найбільш велика.

Потрібно підкреслити, що законодавством не допускається використання будь-яких прихованих вставок, незалежно від того, який вплив вони надають на підсвідомість і (або) здоров'я людини - позитивне або негативне.

Основною ознакою, що дозволяє встановити порушення норми, що коментується Закону про ЗМІ при використанні якої-небудь вставки, є складність її розпізнавання людиною без застосування спеціальних технічних засобів.

Проблема використання прихованих вставок придбала особливу актуальність в сфері виробництва і поширення реклами (детальніше див. ст. 36 і коментар до неї).

3. Федеральним законом від 20 червня 2000 р. N 90-ФЗ*(8). в ст. 4 була введена додаткова ч.3, що передбачає деякі обмеження обороту інформації про наркотичні кошти, психотропні речовини і їх прекурсорах.

У відповідності зі ст. 1 Федерального закону від 8 січня 1998 р. N 3-ФЗ "Про наркотичні кошти і психотропні речовини" наркотичні кошти - це речовини синтетичного або природного походження, препарати, рослини, включені в Перелік наркотичних коштів, психотропних речовин і їх прекурсоров, належних контролю в РФ відповідно до законодавства РФ, міжнародними договорами Російської Федерації, в тому числі Єдиною конвенцією про наркотичні кошти 1961 р.

Психотропні речовини - речовини синтетичного або природного походження, препарати, природні матеріали, включені в Перелік наркотичних коштів, психотропних речовин і їх прекурсоров, належних контролю в Росії відповідно до законодавства РФ, міжнародних договорів РФ, в тому числі Конвенцією про психотропні речовини 1971 р.

Прекурсорами наркотичних коштів і психотропних речовин називаються речовини, що часто використовуються при виробництві, виготовленні, переробці наркотичних коштів і психотропних речовин, включені в Перелік наркотичних коштів, психотропних речовин і їх прекурсоров, належних контролю в Росії відповідно до законодавства РФ, міжнародних договорів РФ, в тому числі Конвенцією ООН про боротьбу проти незаконного обороту наркотичних коштів і психотропних речовин 1988 р.

Стаття забороняє поширення в ЗМІ і комп'ютерних мережах інформації про способи, методах розробки, виготовлення і використання, місцях придбання наркотичних коштів, психотропних речовин і їх прекурсоров.

У ЗМІ і комп'ютерних мережах також заборонена пропаганда будь-яких переваг використання окремих наркотичних коштів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсоров. Виключення складають тільки випадки реклами наркотичних коштів і психотропних речовин, які внесені в списки II і III згідно з Федеральним законом "Про наркотичні кошти і психотропні речовини". При цьому така реклама може бути розміщена в ЗМІ, розрахованому не на широку аудиторію, а виключно на медичних і фармацевтичних працівників.

Перелік видів інформації, поширення якої не допускається у відповідності з ч.3, не є вичерпним. Законодавець підкреслює, що інформація, на поширення якої накладається заборона іншими федеральними законами, також є обмеженою в звертанні і не може вільно розповсюджуватися.