На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 47. Права журналіста

1. Передбачений в ст. 47 Закону про ЗМІ перелік прав не є вичерпним.

У пункті 1 статті, що коментується передбачене право шукати, запитувати, отримувати і розповсюджувати інформацію. Такими ж правами, за винятком права на запит інформації, у відповідності зі ст. 29 Конституції РФ володіє кожний громадянин РФ. Однак ЗМІ має певні переваги в цих правах, що зумовлено їх соціальною роллю в суспільстві. Перераховані в статті повноваження журналіста складають зміст права на доступ до інформації. Порядок реалізації цих повноважень регулюється різними законами і підзаконними актами.

Для введення єдиного правового регулювання цих відносин був розроблений проект закону "Про право на доступ до інформації". Проект був розроблений під керівництвом Венгерова. Він був прийнятий у першому читанні. Однак пізніше проект був повернений до першого читання і відхилений. Другий законопроект "Про право на інформацію в РФ" був внесений в 2001 р. депутатами В. В. Похмелкиним і С. Н. Юшенковим і відхилений у першому читанні 23 травня 2002 р.

2. Наступне право журналіста - право відвідувати державні органи і організації, підприємства і установу, органи громадських організацій або їх прес-служби - також отримало відображення в ряді спеціальних законів, зокрема в Федеральному конституційному законі від 10 жовтня 1995 р. N 2-ФКЗ "Про референдум Російській Федерації", ст. 21 якого передбачає, що на засіданні комісій мають право бути присутній представники ЗМІ. У день проведення референдуму РФ в приміщеннях дільниць референдуму РФ з моменту початку роботи дільничої комісії до закінчення оформлення документів про підсумки голосування на дільницях референдуму мають право бути присутній представники ЗМІ. Порядок акредитації журналістів встановлюється Центральною комісією референдуму РФ не пізніше ніж за 30 днів до дня проведення референдуму РФ.

3. Журналіст має право бути прийнятою посадовою особою з метою запиту інформації. Детально про запит інформації див. коментар до ст. 39 Закону про ЗМІ.

4. Інформація може міститися в документах. Документ зафіксована на матеріальному носії інформація з реквізитами, що дозволяють її ідентифікувати. Порядок надання документів регулюється Федеральним законом "Про інформацію, інформатизацію і захист інформації", "Основами законодавства про архівний фонд Російській Федерації і архіви". Документи в інформаційних системах називаються згідно з Законом про інформацію інформаційними ресурсами. Інакше говорячи, документ, що зберігається в бібліотеці, в архіві, в базі даних, є інформаційний ресурс.

Інформаційні ресурси можуть бути державними і недержавними і знаходитися у власності громадян, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, організацій і суспільних об'єднань. Безумовно, використання інституту права власності, так і будь-якого правового інституту викликає великі сумніви, оскільки прав на інформацію існувати не може, може бути лише фактична монополія на інформацію. Проте, законодавець використовує цей інститут і говорить про те, що власник інформаційних ресурсів встановлює в межах своєї компетенції правила доступу до інформаційних ресурсів, визначає умови поширення документа при їх копіюванні і поширенні. Згідно ст. 12 Закону про інформацію користувачі володіють рівними правами на доступ до державних інформаційних ресурсів і не зобов'язані обгрунтовувати перед власниками цих ресурсів необхідність отримання інформації, що запитується ними. Виключення складає інформація з обмеженим доступом (п.1) Порядок отримання користувачами інформації (вказівка місця, часу, відповідальних посадових осіб, необхідних процедур) визначає власник або власник інформаційних ресурсів (п.3).

Згідно п.1 ст. 22 Закони про інформацію власник документів, масиву документів, інформаційних систем або уповноважені ним особи встановлюють порядок надання користувачу інформації з вказівкою місця, часу, відповідальних посадових осіб, а також необхідних процедур, а також забезпечують умови доступу користувачів і інформації.

У відповідності з ч.2 ст. 20 Основ законодавства про архівний фонд і архіви документи державної частини архівного фонду РФ і довідники до них надаються для використання всім юридичним і фізичним особам. Використання архіву або архівного документа, що знаходиться у власності суспільних і релігійних об'єднань, організацій або в приватній власності, здійснюється тільки із згоди власника. Порядок використання архівних документів в державних архівах визначається Державною архівною службою Росії. Порядок використання документів державної частини архівного фонду РФ, що знаходяться на тимчасовому зберіганні в центральних органах виконавчої влади РФ, в державних установах, організаціях і на підприємствах, визначається ними по угоді з відповідними органами і установами системи Державної архівної служби Росії. Державні архіви мають право при видачі користувачам з комерційною метою копій архівних документів і довідників до вказаних документів встановлювати умови їх використання (укладати ліцензійні угоди). При цьому порядок висновку ліцензійних договорів встановлюється Урядом РФ.

5. Порядок реалізації права копіювати, публікувати, оповіщати або інакшим способом відтворювати документи і матеріали при умові дотримання вимог ч.1 ст. 42 справжнього Закону передбачений в ряді нормативних актів і, зокрема, в Законі про порядок освітлення діяльності органів державної влади в державному ЗМІ. Згідно ст. 4 цього Закону журналісти ЗМІ мають право ознайомлення з аудіо- і видеозаписями прес-служб федеральних органів державної влади з всіх офіційних заходів. Акредитовані журналісти мають право проводити власну аудіо- і відеозапис на засіданнях, нарадах і інакших відкритих офіційних заходах.

6. Порядок реалізації права проводити запису, в тому числі з використанням коштів аудіо- відеотехніки, кіно-, фотозйомки, за винятком випадків, передбачених законом, передбачений в спеціальних законах.

Так, наприклад, в ст. 54 Закону про Конституційний Суд РФ передбачено, що кіно-, фотозйомка, відеозапис, пряма радіо- і телетрансляция засідань Конституційного Суду допускаються з дозволу Конституційного Суду РФ.

7. Журналіст має право відвідувати місця стихійних лих, що спеціально охороняються, аварій і катастроф, масового безладдя і масових скупчень громадян, а також місцевості, в яких оголошене ЧП, бути присутній на мітингах і демонстраціях.

Згідно ст. 79 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12 серпня 1949 р., що стосується захисту жертв збройних конфліктів, журналісти, що знаходяться в небезпечних професійних відрядженнях в районах збройного конфлікту, розглядаються як цивільні особи. Вони користуються захистом відповідно до Конвенції і Додаткового протоколу до неї при умові, що не здійснюють ніяких дій, несумісних з їх статусом цивільних осіб, і без збитку праву військових кореспондентів, акредитованих при Збройних Силах.

8. Журналіст має право перевіряти достовірність інформації, що повідомляється йому. Одночасно на журналіста покладений обов'язок з аналогічним змістом (п.2 ч.1 ст. 49 Закону про ЗМІ). Для реалізації цього права журналіст може зробити копію документів, зробити зйомку, запис, проконсультуватися з фахівцем в тій або інакшій області знань. Наявність у журналіста такого права передбачає обов'язок особи, що повідомляє інформацію, надати можливість перевірити достовірність цих відомостей журналістом. Таким чином, дане право- необхідна умова для формування достовірної інформації в ЗМІ. Обов'язок журналіста перевіряти достовірність інформації передбачена для можливості залучення журналіста до відповідальності за поширення недостовірних відомостей.

9. Право журналіста викладати свої особисті думки і оцінки в повідомленнях і матеріалах, призначених для поширення за його підписом, є лише окремий випадок політичних прав всіх громадян на свободу думки і слова, закріпленого в ст. 29 Конституції РФ. Аналогічне право передбачене в ст. 10 Європейській конвенції про права людини. У статті 10 Європейської конвенції вичерпним образом передбачені цілі введення обмежень цього права. До них відносяться державна безпека, територіальна цілісність або суспільний спокій, запобігання безладдю і злочинності, захист здоров'я і моральності, захист репутації або прав інших осіб, запобігання розголошуванню інформації, отриманої конфіденційно, і забезпечення авторитету і безсторонності правосуддя.

Обмеження прав, зокрема, встановлене Законом про вибори депутатів, згідно з п.5 ст. 54 якого організацією, що здійснюють випуск ЗМІ, вільні в своїй діяльності по інформуванню виборців. У інформаційних тілі-, радиопрограммах, публікаціях в періодичних друкарських виданнях повідомлення про проведення передвиборних заходів повинні даватися виключно окремими інформаційними блоками, без коментарів.

10. Журналіст висловлює свою думку, а думка, на відміну від факту, суб'єктивна. У зв'язку з цим не можна сказати, відповідає те або інакше висловлювання дійсності чи ні. Тому не можна журналіста притягувати до відповідальності за образу, якщо той або інакший матеріал має оцінний характер.

Коментар відносно даного права в конкретних рішеннях був даний Європейським Судом. Коментар Європейського Суду є офіційним тлумаченням Європейської конвенції, учасницею якої є Росія. Європейський Суд розглянув справу редактора, журналіста Лінгеса проти Австрії. Лингенс опублікував статті, в яких поставив під сумнів можливість канцлера Австрії здійснити політичну владу. У Австрійському суді були розглянуті позовні заяви канцлера про захист честі і достоїнства. Вимоги позовних заяв були задоволені. Лингенс звернувся до Європейського Суду по правах людини, оскільки полічив рішення австрійських судів незаконними і що порушують його право на свободу думки. Європейський Суд визнав рішення австрійських судів незаконними. У своєму рішенні Суд також сказав про неможливість застосування в цьому випадку обмежень цього права, передбаченого в ст. 10, оскільки "свобода друку забезпечує для громадськості одне з найкращих коштів, що дозволяють визначати і формувати уявлення про ідеї і підходи політичних діячів. Відповідно, межі прийнятної критики, направленої проти політичного діяча як такої, ширше, чим критики на адресу приватної особи. На відміну від останнього, перший неминуче і свідомо ставить себе в положення, при якому кожне сказане ним слово і кожна його дія стають предметом самого ретельного вивчення як журналістами, так і широкої громадськості. Положення п.2 ст. 10 забезпечують можливість захисту репутації інших осіб, і цей захист розповсюджується і на політичних діячів. Однак в таких випадках вимоги такого захисту повинні зважуватися по відношенню до інтересів відкритого обговорення політичних проблем" (Рішення Європейського Суду. М., 1998).

Потрібно звернути увагу, що журналіст має право висловлювати особисті думки і оцінки тільки у випадку, якщо матеріал буде розповсюджуватися за його підписом, а не анонімно або під псевдонімом.

11. Наступне право, передбачене в ст. 47 Закону про ЗМІ, право відмовитися від підготовки матеріалу за своїм підписом. Дане право є розвиток права людини на свободу думки і слова.

У пункті 11 ч.1 ст. 47 Закону про ЗМІ закріплене право журналіста зняти свій підпис під повідомленням або матеріалом, створення якого, на його думку, було спотворене в процесі редакційної підготовки, або заборонити або інакшим образом оговорити умови і характер використання даного повідомлення або матеріалу у відповідності з ч.1 ст. 42 справжнього Закону. Думається, що в даному праві говориться про дії, які журналіст має право зробити для попередження поширення матеріалу з спотвореннями і, відповідно, порушеннями права на захист репутації журналіста як автора, т. е. мова йде про попередження порушення немайнового авторського права, передбаченого в ст. 15 ЗоАП.

Як заходи, направлені на попередження такого порушення, передбачена можливість для журналіста:

зняти свій підпис під повідомленням або матеріалом;

заборонити використання матеріалу, т. е. публікацію, передачу в ефір і т. д.;

оговорити умови і характер використання даного повідомлення або матеріалу.

Перші дві міри дійсно направлені на попередження порушення. Зміст третьої міри незрозумілий, і сумнівна можливість з її допомогою запобігти порушенню. Інакше говорячи, мова йде про те, що журналіст дає згоду на використання матеріалу при виконанні певних умов з боку редакції. Однак цей спосіб попередження порушення не зовсім зрозумілий. Якщо прізвище журналіста буде стояти і матеріал з спотворенням використовуватися, то, отже, буде порушення його немайнового права. Також потрібно звернути увагу на те, що законодавець, згадуючи про умови і характер використання даного повідомлення або матеріалу, робить посилання на ч.1 ст. 42 справжніх Закони, т. е. закону про ЗМІ, де говориться не про спотворений твір, а про те, на яких умовах надається твір, т. е. мова йде про умови авторського договору.

У зв'язку з викладеним залишається неясним, що мав на увазі законодавець, вказуючи, що журналіст має право у разі спотворення його повідомлення або матеріалу оговорити умови і характер використання даного повідомлення. Сумнівна можливість застосування ст. 42 Закону про ЗМІ до цього права журналіста, оскільки, по-перше, вона торкається володаря майнових прав на твір, а журналіст, як правило, створює твір в порядку службового завдання і, відповідно, внаслідок презумпції, закріпленої в ч.2 ст. 14 ЗоАП, виняткове право на його роботу належить роботодавцю, а не журналісту.

12. Наступне право журналіста - право розповсюджувати підготовлені їм повідомлення і матеріали під своїм справжнім ім'ям, псевдонімом або без підпису. Дане право є авторське право, а саме - право на ім'я, закріплене в ст. 15 ЗОАП.