На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 2. Засоби масової інформації. Основні поняття

1. Визначення, що міститься в ст. 2, введені для цілей Закону про ЗМІ.

Згідно з статтею, що коментується масова інформація - це призначені для невизначеного кола осіб друкарські, аудіо-, аудіовізуальні і інакші повідомлення і матеріали. Якщо вважати, що в формулюванні "призначені для невизначеного кола осіб" виявляється видова відмінність поняття "масова інформація" від більш широкого поняття "інформація", то сама інформація - це друкарські, аудіо-, аудіовізуальні, інакші повідомлення і матеріали. Інше формулювання поняття "інформація" міститься в Законі про інформацію, згідно з яким інформація - це відомості про осіб, предмети, факти, події, явища і процеси незалежно від форми їх уявлення. Таким чином, один закон розуміє під інформацією відомості, інший - повідомлення і матеріали. Безумовно, кожна з приведеного трактування відповідає цілям конкретного нормативного акту. Однак їх співвідношення має велике теоретичне значення для правильного розуміння суті інформації в системі права. Крім того, не можна виключити можливість виникнення ситуації, коли баланс в приведеній термінології зіграє вирішальну роль при розгляді конкретної суперечки в суді. Розробники Закону про ЗМІ вважають, що "відомості" складають зміст "повідомлень"*(2). Колектив лінгвістів під керівництвом доктора філологічних і психологічних наук А. А. Леонтьева вважає, що "зведення" і "повідомлення" - слова-синоніми*(3). Аналіз положень Закону про ЗМІ приводить до висновку, що відомості складають зміст повідомлень і матеріалів. Однак для тієї, щоб зрозуміти логіку законодавця, авторитетної думки філологів явно недостатньо. Необхідно вивчити місце даного терміну в законі. З положень ст. 3, 34, 41 Закони про ЗМІ слідує, що відомості є змістом повідомлень і матеріалів, що повідомлення і матеріали не є в чистому вигляді інформацією, а являють собою результат творчого труда*(4).

2. У абзаці 2 ч.1 Закону про ЗМІ міститься визначення поняття ЗМІ, з положень якого слідує, що ЗМІ - це форма періодичного поширення масової інформації. Таким чином, ЗМІ - це те, в чому містяться докладні повідомлення і матеріали, призначені для поширення невизначеному колу осіб. Умовно говорячи, ЗМІ - це збірники. У залежності від форми, в якій зафіксовані матеріали і повідомлення, законодавець розрізнює два вигляду ЗМІ:

періодичні друкарські видання,

радіо-, тілі-, відеопрограми, кинохроникальние програми.

ЗМІ, як відмічалося, це не просто форма поширення, а форма періодичного поширення інформації, т. е. "збірники" повинні розповсюджуватися періодично. Потрібно звернути увагу, що закон не дає вичерпний перелік видів ЗМІ.

3. Періодичне друкарське видання - це видання, що має постійну назву, поточний номер і що виходить в світло не рідше за один раз в рік.

З вказаного визначення слідує, що видання є періодичним, якщо:

воно має постійну назву. Це обов'язковий атрибут ЗМІ, при зміні назви потрібно його перереєстрація;

має поточний номер - обов'язковий елемент вихідних даних (ст. 27 Закону про ЗМІ);

виходить не рідше за один раз в рік.

4. При наявності всіх цих ознак незалежно від форми видання, від того, зареєстроване воно як ЗМІ чи ні, воно є періодичним друкарським виданням. Невиконання останньої вимоги є основою для визнання свідчення про реєстрацію недійсним (ст. 15 Закону про ЗМІ).

Виходячи із змісту визначення "радіо-, тілі-, відео-, кинохроникальной програми", приведеному в абз.4 ч.1 статті, під такий розуміється сукупність передач, а саме періодичних аудіо-, аудіовізуальних повідомлень і матеріалів. Дві інших ознаки - постійна назва і вихід не рідше за один раз в рік - ідентичні ознакам, встановленим для періодичних друкарських видань. Відмітною є форма фіксації повідомлень і матеріалів. Вони мають звукову або видеозвуковую форму.

5. Під продукцією ЗМІ розуміються:

примірники окремого номера періодичного друкарського видання;

окремий випуск програми;

примірники аудіо- або відеозапису програми.

Вказівка на те, що продукцією періодичного друкарського видання є саме примірники (матеріальні носії) окремого номера, ні в якій мірі не приводить до ущемлення інтересів творців ЗМІ, поширюваних за допомогою мережі Інтернет і інших телекомунікаційних мереж зв'язку. Такий ЗМІ по своєму правовому статусу згідно ст. 24 Закону про ЗМІ прирівнюється до радіо- і телепрограммам.

Відносно програм продукцією ЗМІ є не тільки випуски, зафіксовані (записані) на матеріальних носіях інформації, але і випуски, що виходять в прямому ефірі. Запис програми є самостійним, третім видом продукції ЗМІ, названому у визначенні, що розглядається.

6. Поширення продукції ЗМІ - це представлення окремого номера, окремого випуску ЗМІ невизначеному колу осіб. Поширення може здійснюватися різними способами: шляхом продажу; трансляції (передачі в ефір); демонстрації кинохроникальной програми.

Зіставляючи визначення поширення, що міститься в ст. 2 Закону про ЗМІ, зі ст. 25 даного Закону, можна укласти, що в ст. 2 названі не всі способи поширення. До способів поширення згідно ст. 25 Закону про ЗМІ відноситься також зняття одиничних копій з видеозаписей програм, якщо за це стягується плата.

Поширення може здійснюватися як за плату, так і безкоштовно.

7. Виходячи з визначення, приведеного в абз.7, спеціалізованим є ЗМІ, якщо Законом про ЗМІ встановлені спеціальні правила відносно порядку:

1) його реєстрації;

2) поширення його продукції.

При цьому спеціалізованим признається ЗМІ, відносно якого діє хоч би один з вказаних порядків.

До спеціальним ЗМІ, для реєстрації яких встановлені спеціальні правила, відноситься ЗМІ, що спеціалізується:

на повідомленнях і матеріалах рекламного характеру;

на повідомленнях і матеріалах еротичного характеру;

на повідомленнях і матеріалах для дітей і підлітків, інвалідів, а також освітнього і культурно-просвітницького призначення.

Специфіка правил реєстрації вказаному ЗМІ полягає у встановленні спеціальних реєстраційних зборів.

Спеціальні правила відносно поширення продукції також передбачені для ЗМІ, який спеціалізується на повідомленнях і матеріалах рекламного (ст. 28, 36), а також еротичного характеру (ст. 28, 37).

8. Абзац 8 дає визначення поняттю "редакція ЗМІ". Як редакція може виступати як фізичне, так і юридична особа. Основним критерієм, що дозволяє назвати ту або інакшу особу редакцією, є здійснення цією особою основної функції редакції: виробництва і випуску ЗМІ. Разом з тим права і обов'язки редакції виникають у особи з моменту державної реєстрації ЗМІ і/або затвердження статуту редакції (детальніше див. ст. 17 і коментар до неї), а не з моменту прийняття рішення виступати як редакція.

Серед осіб, які можуть виступати в ролі редакції, законодавець називає організацію, установу, підприємство, громадянина і об'єднання громадян.

Що Використовується авторами Закону про ЗМІ термін "організація", по суті, є збірним, що охоплює всі передбачені цивільним законодавством організаційно-правові форми юридичних осіб, і використовується як синонім терміну "юридична особа".

Установою признається організація, створена власником для здійснення управлінських, соціально-культурних і інакших функцій некомерційного характеру і що фінансується ним повністю або частково (ст. 120 ГК РФ).

Підприємство відповідно до цивільного законодавства може бути як об'єктом, так і суб'єктом відносин. Згідно з ст. 132 ГК РФ під підприємством як об'єктом прав розуміється майновий комплекс, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. Підприємство загалом як майновий комплекс признається нерухомістю.

Правовий режим підприємства-суб'єкта прав регламентується, в тому числі, ст. 113-115 ГК РФ. Раніше, до введення в дію частини першої ГК РФ, термін "підприємство" трактувався виходячи з положень Закону РСФСР від 25 грудня 1990 р. N 445-1 "Про підприємства і підприємницьку діяльність". По своєму значенню він був вельми схожий з сучасним поняттям "комерційна організація", під якою розуміється юридична особа, переслідуюча видобування прибутку як основна мета своєї діяльності, а саме - комерційна організація (п.1 ст. 50 ГК РФ).

У відповідності з ч.2 ст. 6 Закону про ЗМІ громадяни інших держав, обличчя без громадянства користуються правами і несуть обов'язки, передбачені справжнім Законом, нарівні з громадянами РФ, якщо інакше не встановлене законом. Таким чином, як редакція, за загальним правилом може виступати як громадянин РФ, так і громадянин іншої держави або особа без громадянства (апатрид).

Значенню терміну "об'єднання громадян", що використовується в Законі про ЗМІ, внаслідок трансформації цивільного законодавства, відповідає сучасне поняття "суспільне об'єднання", під яким згідно ст. 5 Федерального закону від 19 травня 1995 р. N 82-ФЗ "Про суспільні об'єднання" розуміється добровільне, самоуправляемое, некомерційне формування, створене з ініціативи громадян, що об'єдналися на основі спільності інтересів для реалізації загальних цілей, вказаних в статуті суспільного об'єднання.

9. Виходячи з визначення, приведеного в абз.9, головний редактор - це особа, двома основними функціями якого є:

1) керівництво редакцією;

2) прийняття остаточних рішень відносно виробництва і випуску ЗМІ.

Перша функція має на увазі фактичне керівництво діяльністю редакції, незалежно від найменування посади.

Прийняття остаточного рішення відносно виробництва і випуску ЗМІ (більш коректно - продукції ЗМІ) реалізовується головним редактором за допомогою дачі дозволу на випуск в світло або в ефір (детальніше див. ст. 26 і коментар до неї).

Посадові обов'язки головного редактора встановлюються актами Мінтруда Росії. Так, головний редактор друкарського видання згідно з Тарифно-кваліфікаційним довідником посад керівників, фахівців і інших службовців (затверджений постановою Мінтруда Росії від 21 серпня 1998 р. N 37), виконує, в тому числі, наступні обов'язки:

організує редагування наукової і методичної літератури, а також інформаційних і нормативних матеріалів;

очолює розробку проектів перспективних і річних тематичних планів видання літератури з урахуванням попиту на ринках її збуту, планів редакційно-підготовчих робіт і графіків редакційних і виробничих процесів видання;

здійснює контроль за дотриманням встановлених термінів представлення рукописів, здачею їх в набір, обробки корректурних відтиснень і випуску літератури в світло, а також за науковим і літературним змістом видань і якістю їх поліграфічного виконання;

готує матеріали для висновку видавничих договорів з авторами і трудових договорів (контрактів) із зовнішніми редакторами, рецензентами, художниками і іншими особами, що залучаються до виконання робіт по виданню літератури, бере участь в оформленні документів по розрахунках за виконані ними роботи;

організує проведення консультацій авторів з метою надання ним допомоги в роботі над рукописами;

приймає поступаючі рукописи, перевіряє відповідність їх оформлення встановленим правилам і умовам, передбаченим видавничими договорами, направляє рукописи на рецензування і редагування;

розглядає питання, пов'язані з виконанням авторами договірних умов, висновку редакторів по рукописах і приймає рішення про схвалення або відхилення їх видання, дозволяє розбіжності між авторами і редакторами;

забезпечує рівномірне і ритмічне завантаження редакторів, розподіляє між ними роботу і встановлює терміни редагування видань відповідно до діючих нормативів;

здійснює контрольне читання рукописів, підготовлених до здачі у виробництво, організує обговорення якості відредагованого матеріалу;

підписує видання у виробництво, в друк і на випуск в світло.

10. Абзац 10 ч.1 статті, що коментується розуміє під "журналістом" фізичну особу, в функції якого входять редагування, створення, збір або підготовка повідомлень і матеріалів для редакції зареєстрованого ЗМІ. Таким чином, особа, що займаються вказаною діяльністю для ЗМІ, не минулого процедуру реєстрації, журналістом не признається, крім випадків, коли реєстрація даного ЗМІ не є обов'язковою.

Для визнання особи як журналіст також необхідно, щоб його діяльність була зумовлена певними відносинами з редакцією. Такі відносини можуть мати одну з трьох форм:

трудові відносини;

цивільно-правові відносини (за договором доручення, підряду, надання послуг, авторському договору і т. д.);

уповноваження редакції.

Інакших вимог до журналіста Закон про ЗМІ не встановлює. З чого слідує, що придбання особою такого статусу не залежить від його утворення, трудового стажу, досвіду у відповідній сфері діяльності, членства в якій-небудь організації і, крім того, об'єму і чисельності аудиторії ЗМІ, над повідомленнями і матеріалами якого він працює (ст. 52).

11. Видавцем признається фізична або юридична особа, що займається матеріально-технічним забезпеченням виробництва продукції ЗМІ.

Як видавець може виступати як особа, для якої діяльність по матеріально-технічному забезпеченню виробництва продукції ЗМІ є основною, так і особа, для якої ця діяльність основної не є або не служить головним джерелом доходу. Як випливає із змісту визначення, перша з вказаних осіб, власне, і іменується видавцем. Друге - особою, прирівняною до видавця.

Правовий статус видавця визначений в ст. 21 Закону про ЗМІ.

Як видавець може також виступати засновник ЗМІ (ст. 18) або редакція (ст. 19).

12. Розповсюджувачем є фізична або юридична особа, що займається поширенням продукції ЗМІ шляхом її продажу (підписки, доставки, роздачі), трансляції або демонстрацій (виходячи з абз.6 статті, що коментується ).

З змісту приведеного в абз.12 визначення видно, що виникнення у обличчя статусу розповсюджувача поставлене в залежність від законності здійснюваного ним поширення. Законність в цьому випадку визначається виходячи з того, чи були у даного обличчя основи для поширення продукції даного ЗМІ. Серед таких основ законодавець називає договір з редакцією ЗМІ і договір з видавцем. Однак перелік основ не закритий. Отже, право розповсюджувати продукцію ЗМІ може бути передбачено і іншими нормативними актами, регулюючими суміжні види відносин.

Зокрема, згідно п.3 ст. 16 ЗоАП, якщо примірники правомірно опублікованого твору введені в цивільний оборот за допомогою їх продажу, то допускається їх подальше поширення без згоди автора і без виплати авторської винагороди. Виходячи із значення даної норми, розповсюджувач, який придбав продукцію ЗМІ у його редакції за договором купівлі-продажу, має право розповсюджувати цю продукцію по своєму розсуду, не координуючи свої подальші дії з редакцією. Прийняття продукції ЗМІ на реалізацію не приводить до вичерпання права на поширення. Реалізація повинна здійснюватися суворо в рамках договору з володарем прав на поширювану продукцію.