На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 38. Право на отримання інформації

1. Закріплене ч.1 справжніх статті право громадян є різновидом більш широкої правової категорії - права на отримання інформації, одного з видів реалізації загального принципу свободи інформації, встановлених п.4 ст. 29 Конституції РФ (детальніше див. коментар до ст. 1 Закону про ЗМІ).

Виділення права отримувати інформацію об діяльність державних органів і організацій, суспільні об'єднання, їх посадові обличчя з складу загального права на отримання інформації зумовлено характером інформації, що становить його предмет.

Норма, що Коментується підкреслює положення Конституції РФ, Закону об інформацію і ряд інших законодавчих актів РФ і міжнародні договори, що стосується "свободи інформації", конкретизуючи їх з урахуванням специфіки розділу, що розглядається Закону про ЗМІ.

Право громадян, що Розглядається також тісно пов'язане і з принципом свободи масової інформації (див. також ст. 1 і коментар до неї). Даний взаємозв'язок виявляється, зокрема, в тому, що "свобода преси надає суспільству одне з найкращих коштів взнавати думки і погляди політичних діячів і складати свою думку про них. Зокрема, вона дає політичним діячам можливість висловлювати і коментувати суспільні проблеми і виражати свою заклопотаність. Таким чином, преса дозволяє кожній людині брати участь у вільному політичному обміні думками, який є самою суттю концепції демократичного суспільства"*(21).

Метою норми є встановлення принципу "прозорості діяльності народних обранців", який, крім ст. 38 Закону про ЗМІ і Конституцію РФ, забезпечується і іншими нормативними актами. Так, у відповідності з абз.2 п.1 ст. 12 Закону про інформацію доступ фізичних і юридичних осіб до державних інформаційних ресурсів є основою здійснення суспільного контролю за діяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських, політичних і інакших організацій, а також за станом економіки, екології і інших сфер суспільного життя.

З метою забезпечення права громадян на доступ до інформації Закон про інформацію (п.3 ст. 13) зобов'язує Комітет по політиці інформатизації при Президентові РФ організувати реєстрацію всіх інформаційних ресурсів, інформаційних систем і публікацію відомостей про них. Слідує, однак, відмітити, що даний Комітет Указом Президента від 17 березня 1997 р. N 249 був скасований з передачею його функцій Державному комітету РФ по зв'язку і інформатизації (Госкомсвязь Росії).

У відповідності з п.3 Указу Президента РФ від 31 грудня 1993 р. N 2334 "Про додаткові гарантії прав громадян на інформацію" діяльність державних органів, організацій і підприємств, суспільних об'єднань, посадових осіб здійснюється на принципах інформаційної відвертості, що виражається:

в доступності для громадян інформації, що представляє суспільний інтерес або що зачіпає особисті інтереси громадян;

в систематичному інформуванні громадян про передбачувані або прийняті рішення;

в здійсненні громадянами контролю за діяльністю державних органів, організацій і підприємств, суспільних об'єднань, посадових осіб і рішеннями, що приймаються ними, пов'язаними з дотриманням, охороною і захистом прав і законних інтересів громадян.

Преамбула даного Указу як основні його цілі називає:

розширення реальних можливостей громадян і їх об'єднань активно брати участь в управлінні державними і суспільними справами, сприяти розвитку місцевого самоврядування;

забезпечення свободи отримання громадянами інформації про діяльність органів законодавчої, виконавчої і судової влади.

2. Невід'ємною складовою принципу свободи інформації про діяльність госорганов (організацій, посадових осіб) є право громадян отримувати через ЗМІ оперативну інформацію про цю діяльність.

Крім норми, що розглядається, поняття "оперативна інформація" також міститься в ч.4 ст. 36 Закони про ЗМІ (оперативна інформація з питань пожежної безпеки). У сфері поширення масової інформації досить розхожими є, наприклад, терміни "повідомлення про події дня" або "повідомлення про події години". У зв'язку з цим представляється, що оперативною є інформація, поширена в рамках певного тимчасового проміжку, протягом якого вона могла бути актуальною для необмеженого кола осіб.

3. Важливим моментом є і те, що право громадян на отримання інформації виражається в можливості оперативно отримувати з повідомлень і матеріалів ЗМІ не тільки інформацію позитивного характеру. Громадяни мають право, передусім, на достовірну інформацію (якої б вона ні була, позитивної чи ні) про цікавлячі їх події і факти.

4. Частина 2 статті, що коментується встановлює загальний порядок надання державними органами і організаціями, суспільними об'єднаннями, їх посадовими обличчями інформації про свою діяльність.

Як одне з основ надання інформації стаття називає запит редакції ЗМІ (детальніше див. ст. 39 і коментар до неї). Разом з тим, зведення про діяльність вказаних органів, організацій і посадових осіб також надаються шляхом проведення прес-конференцій, розсилки довідкових і статистичних матеріалів і в інакших формах.

Потрібно відмітити, що у відповідності з п.1 ст. 13 Закону про інформацію органи державної влади і місцевого самоврядування створюють загальнодоступні інформаційні ресурси з питань, що стосуються діяльності цих органів і підвідомчих ним організацій, а також в межах своєї компетенції здійснюють масове інформаційне забезпечення користувачів з питань прав, свобод і обов'язків громадян, їх безпеці і іншим питанням, що представляє суспільний інтерес.