На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 36. Поширення реклами

1. Дана стаття присвячена ЗМІ, який не зареєстрований як що спеціалізуються на повідомленнях і матеріалах рекламного характеру.

Відносини, пов'язані з поширенням реклами, досить детально регулюються Федеральним законом "Про рекламу".

Під рекламою у відповідності зі ст. 2 Закону про рекламу розуміється:

інформація про фізичних або юридичних осіб, товари, ідеї і почини;

поширювана;

призначена для невизначеного кола осіб;

покликана формувати або підтримувати інтерес до вказаних в п.1 справжніх переліки об'єктам інформації;

сприяти реалізації товарів, ідей і починів.

2. До повідомлень і матеріалів рекламного характеру Закон про рекламу пред'являє вимоги двох видів: загальні і особливі.

Загальні вимоги - це вимоги, які повинні дотримувати рекламодавці, рекламопроизводители, рекламораспространители відносно будь-якої реклами, незалежне від характеру інформації і засобу поширення. Класифікуємо загальні вимоги до реклами на вимоги, що відносяться безпосередньо до реклами, вимоги до поширення реклами, вимоги до об'єктів реклами.

Серед вимог до реклами можна виділити загальні і спеціальних.

До загальних вимог до реклами відносяться: распознаваемость; сумлінність; достовірність; етичность; недопущення явно помилкової і прихованої реклами.

Распознаваемость реклами полягає в тому, що реклама повинна бути доступною для її сприйняття без спеціальних знань або без застосування технічних засобів безпосередньо в момент її уявлення незалежно від форми або засобу поширення, що використовується. По суті, ця не тільки вимога, але і критерій, по якому у разі сумніву відносно наявності у тієї або інакшої інформації ознак реклами можна судити, є дана інформація рекламою чи ні.

Реклама не повинна дискредитувати юридичних і фізичних осіб, що не користуються товарами, що рекламуються; містити некоректні порівняння товару, що рекламується з товаром (товарами) інших юридичних або фізичних осіб, а також містити висловлювання, образи, що порочить честь, достоїнство або ділову репутацію конкурента; вводити споживачів в помилку відносно товару, що рекламується за допомогою імітації (копіювання або наслідування) загального проекту, тексту, рекламних формул, зображень, музичних або звукових ефектів, що використовуються в рекламі інших товарів, або за допомогою зловживання довір'ям фізичних осіб або недоліком у них досвіду, знань, в тому числі в зв'язку з відсутністю в рекламі частини істотної інформації. Саме до цього і зводиться сумлінність реклами.

Потрібно звернути увагу, що російське законодавство допускає порівняльну рекламу, яка заборонена в деяких країнах. Зокрема, Німеччина забороняє порівняльну рекламу, за винятком випадків, коли інформація, що викладається в ній представляє спільний інтерес, наприклад, зведення об тих, що є небезпечними для здоров'я продуктах. У деяких країнах забороняється або обмежується розміщення в ЗМІ рекламних оголошень представників ряду професій.

Достовірність має на увазі відповідність відомостей дійсності, що містяться в рекламі по ряду питань, перерахованих в ст. 7 Закону про рекламу, зокрема, вартості товару на ринку на момент поширення реклами; характеристик товару, таких як природа, склад, спосіб і дата виготовлення; призначення; споживчих властивостей; умов застосування; наявності сертифіката і т. д.

Вимоги до етичной реклами містяться в ст. 8 Закону про рекламу, зокрема, ця реклама не повинна порочити об'єкти мистецтва, що становлять національне або світове культурне надбання, державні символи, національну валюту Російської Федерації або інакшої держави, релігійні символи, яку-небудь фізичну або юридичну особу, яку-небудь діяльність, професію, товар.

Реклама признається явно помилкової при наявності наміру рекламодавця, рекламопроизводителя, рекламораспространителя ввести споживача в помилку. При цьому невідповідність відомостей об'єктивної дійсності, що містяться в такій рекламі може торкатися будь-якого питання, на відміну від недостовірної інформації. Критерієм для розмежування помилкової реклами від недостовірної є наявність наміру.

Прихованої називається реклама, яка надає вплив, що не усвідомлюється споживачем на його сприйняття, в тому числі шляхом використання спеціальних видеовставок, двійчастого звукозапису або інакшими способами. Прихована реклама є порушення психічної недоторканості людини. Психічна недоторканість - різновид особистої недоторканості. У статті 22 Конституції РФ закріпляється право кожного на свободу і особисту недоторканість. У літературі приводиться приклад прихованої реклами: 30 років тому в США проводилися досліди по впливу зорових образів на підсвідомість - в прокатні ролики монтувався кадр, вмісний рекламу кока-кола. Підсвідомістю кадр сприймався, а оком - немає. Дані впливи привели до зростання споживання кока-кола на 58%.

Перейдемо до розгляду вимог до об'єктів реклами.

Заборона поширення реклами товарів, реклама про самого рекламодавця, якщо здійснювана ним діяльність вимагає спеціального дозволу (ліцензій), але такий дозвіл не отриманий.

Перелік видів діяльності, що ліцензується передбачений в ст. 17 Закону про ліцензування. Разом з тим, потрібно мати на увазі, що крім тих видів діяльності, які передбачені в ст. 17, ліцензуванню може підлягати також і та діяльність, яка передбачена в ст. 2 Федерального закону "Про ліцензування окремих видів діяльності".

У цій статті перераховані види діяльності, на які дія закону не розповсюджується. Відносно даних видів діяльності існують спеціальні федеральні закони, які регулюють відносини в цій сфері. Так, освітня діяльність регулюється Законом РФ "Про освіту", діяльність в області митної справи - Митним кодексом, нотаріальна діяльність - Основами про нотаріат, діяльність в області зв'язку - Федеральним законом про зв'язок і т. д. Спеціальні закони можуть встановлювати ліцензування, а також інакші форми державного контролю або нагляду.

Заборона реклами товарів, заборонених до виробництва.

Реклама не повинна спонукати громадян до насилля, агресії, збуджувати паніку, а також спонукати до небезпечних дій, здатних нанести шкоду здоров'ю фізичних осіб або загрожувати їх безпеці.

Реклама не повинна спонукати до дій, що порушують природоохранное законодавство.

Вимоги до поширення реклами.

1. Заборона стягування плати за розміщення реклами під виглядом інформаційного, редакційного або авторського матеріалу (п.1 ст. 5 Закону про рекламу, ч.2 ст. 36 Закони про ЗМІ).

2. Поширення реклами на російській мові і по розсуду рекламодавців додаткове на державних мовах республік і рідних мовах народів Російської Федерації. Дане положення не розповсюджується на радіомовлення, телевізійне віщання і друкарські видання, здійснюване виключно на державних мовах республік, рідних мовах народів Російської Федерації і іноземних мовах, а також на зареєстровані товарні знаки (знаки обслуговування).

3. Якщо використовуються об'єкти виняткових прав, то поширення повинно здійснюватися з дотриманням цих виняткових прав.

4. Наявність в аудіовізуальній і друкарській продукції попереднього повідомлення " на правах реклами".

Важливо відрізняти рекламу від інших видів інформації, оскільки у відношенні реклами встановлені особливий порядок поширення, встановлені певні обмеження в її поширенні. Недотримання цих обмежень може спричинити адміністративну і навіть карну відповідальність. Контроль за дотриманням законодавства про рекламу здійснюється федеральним антимонопольним органом (його територіальними органами). Даний орган у відповідності зі ст. 26 Закону про рекламу має право:

попереджати і класти край фактам неналежної реклами;

направляти рекламодавцям, рекламораспространителям і рекламопроизводителям розпорядження про припинення порушення законодавства РФ про рекламу;

направляти матеріали про порушення законодавства Російської Федерації про рекламу до органів, що видали ліцензію, для розв'язання питання про припинення або про дострокове анулювання ліцензії на здійснення відповідного виду діяльності;

направляти до органів прокуратури, інші правоохоронні органи по підвідомчості матеріали для розв'язання питання про збудження карної справи по ознаках злочинів в області реклами.

Так, в ст. 5 Закону про рекламу передбачено, що розміщення реклами в аудіовізуальній і друкарській продукції повинно мати повідомлення про це. У статті приводиться один з способів такого повідомлення, а саме помітка "на правах реклами".

Воронежское територіальне управління державного антимонопольного комітету збудило проти редакції газети "Комуна" адміністративне виробництво в зв'язку з відсутністю помітки "на правах реклами" при розміщенні в газеті двох повідомлень, які співробітником територіального управління антимонопольного комітету були оцінені як рекламні. Перше повідомлення було викладене в формі інтерв'ю із заступником голови Воронежського Ощадбанку г-на Лукина. У інтерв'ю містилися відповіді на питання кореспондента про режим роботи банку, умови внеску, розміри ставок і т. д. Друге повідомлення виявляло собою статтю "Фінансові орбіти Інкомбанка", в якій розказувалося об діяльність банку і його Воронежського відділення. У статтю включені показники фінансового положення банку, на основі яких можна робити висновки про благополуччя банку і його високий рейтинг.

Виникає питання: чи всяка інформація, вмісна позитивну оцінку про ту або інакшу особу, є рекламою? Для цього необхідно перевірити наявність всіх 5 ознак, що характеризують рекламу. Вважаємо, що у випадках, що розглядаються ці повідомлення не будуть рекламою, оскільки в них така ознака, як здатність реалізації товарів, ідей і починів, відсутня. Разом з тим звертає на себе увагу відсутність цієї ознаки реклами в ст. 5 Закону про рекламу, де говориться про помітку "на правах реклами".

Положення про рекламу містяться в Федеральних законах "Про порядок освітлення діяльності органів державної влади в державних засобах масової інформації", "Про вибори депутатів Державної Думи Російської Федерації", "Про захист прав і законних інтересів інвесторів на ринку цінних паперів" (ст. 5) і ряді інших.

У пункті 2 ст. 60 Закону про вибори депутатів передбачено, що забороняється переривати передачу передвиборних агітаційних матеріалів зареєстрованого кандидата регіональної групи, політичної партії, виборчого блоку, в тому числі рекламою товарів, робіт і послуг.

У пункті 4 ст. 64 даного Закону передбачено, що оплата реклами комерційної і інакшої, пов'язаної з виборами, діяльності з використанням прізвища або зображення кандидата, найменування емблеми, інакшої символіки політичної партії, інакшого общероссийского суспільного об'єднання, вхідної до складу виборчого блоку, що висунув список кандидатів, в ході виборчої кампанії здійснюється тільки з коштів відповідного виборчого фонду. У день голосування і в день, попередній дню голосування, така реклама не допускається.

Згідно ст. 13 Федерального закону "Про порядок освітлення діяльності органів державної влади в державних засобах масової інформації" тематичні тілі- або радиопрограмми державних засобів масової інформації про діяльність органів державної влади Російській Федерації не можуть уриватися рекламними повідомленнями і матеріалами.

Згідно ст. 7 Федерального закону від 10.07.2001 м. N 87-ФЗ "Про обмеження куріння тютюну" від 21 червня 2001 р. не допускається демонстрація куріння тютюну суспільними і політичними діячами в засобах масової інформації.