На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 20. Статут редакції

1. Статут редакції є очолюючим документом, що регламентує порядок взаємовідношення суб'єктів по випуску ЗМІ. Для вступу в силу він повинен пройти процедуру прийняття і твердження, термін якої обмежений трьома місяцями від дня першого виходу ЗМІ в світло (в ефір). Пропуск вказаного терміну спричиняє визнання свідчення про реєстрацію ЗМІ недійсним (детальніше див. ст. 15 і коментар до неї).

2. Прийняття статуту здійснюється на загальних зборах колективу журналістів, при наявності не менше за 2/3 його склади. Збори повинно перебувати виключно з штатних співробітників редакції.

У відповідності зі ст. 351 ТК РФ на творчих працівників, в тому числі на працівників ЗМІ, розповсюджується трудове законодавство з особливостями, передбаченими федеральними законами і інакшими нормативними правовими актами. Законодавство про ЗМІ не дозволяє виділити які-небудь особливості тлумачення поняття "штатний співробітник" застосовно до співробітників редакції- журналістам. Тому воно трактується виходячи із загальних положень трудового законодавства. Норми ТК РФ дозволяють назвати штатним співробітником особу, яка вступила у трудові відносини з роботодавцем, займає ставку, передбачену штатним розкладом роботодавця, і отримує заробітну плату, розмір якої також встановлений штатним розкладом. Роботодавцем же згідно з ст. 20 ТК РФ признається фізична особа або юридична особа (організація), що вступила у трудові відносини з працівником. У випадках, встановлених федеральними законами, як роботодавець може виступати інакший суб'єкт, наділений правом укладати трудові договори.

3. Після прийняття статуту більшістю голосів штатних журналістів редакції, присутніх на зборах, він затверджується засновником ЗМІ.

Прийняття статуту не спричиняє обов'язок засновника затвердити даний статут, як помилково вважають деякі юристи. Статут містить елементи договору між засновником і редакцією, тому процедура його прийняття/твердження схожа з процедурою укладення договору. Тут доречно буде згадати і про принцип свободи договору, т. до. засновник і редакція повинні прийти до взаєморозуміння, згоди відносно змісту положень статуту, регулюючих їх взаємні права і обов'язки, а також інакших істотних моментів, пов'язаних з діяльністю по випуску ЗМІ.

4. Частина 2 статті, що коментується встановлює перелік питань, які повинні бути врегульовані в статуті редакції. Цей перелік не є вичерпним, т. е. статут може передбачати і інакші питання, не названі в ньому (наприклад, порядок дозволу суперечок між редакцією і засновником).

5. Одним з важливих моментів, потребуючих урегулювання статутом, є передача і (або) збереження права на назву ЗМІ у разі зміни засновника або зміни складу соучредителей, припинення діяльності ЗМІ, ліквідації або реорганізацій редакції, зміни її організаційно-правової форми і т. д.

6. Частина 3 статті, що коментується допускає можливість регулювати правовідносини по випуску ЗМІ на основі замінюючого статут договору між засновником і редакцією (головним редактором) в двох випадках:

1) до затвердження статуту редакції;

2) якщо редакція складається менш ніж з 10 чоловік.

7. У відповідності з ч.4 статті, що коментується статут редакції, организуемой як підприємство, може бути одночасно статутом даного підприємства.

Можливість поєднання двох статутів редакції (власне як редакції і як юридичної особи, що реєструється у встановленому порядку ) в одному документі може бути реалізована при умові відповідності такого об'єднаного статуту законодавству об ЗМІ і законодавство про підприємства і підприємницьку діяльність, а саме Цивільному кодексу РФ і спеціальним законодавчим і підзаконним актам, регулюючому питання створення і здійснення діяльності організацій відповідної форми власності (Федеральний закон від 12 січня 1996 р. N 7-ФЗ "Про некомерційні організації", Федеральний закон від 8 лютого 1998 р. N 14-ФЗ "Про товариства з обмеженою відповідальністю" і т. д.).

Закон РСФСР від 25 грудня 1990 р. N 445-1 "Про підприємства і підприємницьку діяльність"*(13), назва якого і було встановлено в основу формулювання, що використовується законодавцем, втратив силу з моменту введення в дію частини першої ГК РФ, крім ст. 34 і 35, які проіснували до вступу внаслідок Федерального закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб"*(14). Згідно з даним Законом, що встановлює новий порядок державної реєстрації юридичних осіб, Уряд РФ затвердив форми документів, що використовуються при даній реєстрації*(15).

8. Державним комітетом РФ по друку, Союзом журналістів Росії і Судовою палатою по інформаційних спорах при Президентові РФ розроблені модельні статути деяких редакцій- юридичних осіб*(16). Ці статути носять рекомендаційний характер, є методичним керівництвом, що спирається на чинне законодавство, що підкреслюється в коментарі їх розробників*(17).

9. Копія статуту редакції або замінюючого його договору повинна бути направлена до реєструючого органу протягом трьох місяців від дня першого виходу в світло (в ефір) даного ЗМІ.

10. Як вже відмічалося в п.3 коментарі до ст. 15, непредставлення статуту (замінюючого статут договору) реєструючому органу у вказаний термін не є основою для визнання свідчення про реєстрацію ЗМІ недійсним, але спричиняє адміністративну відповідальність у вигляді штрафу по ст. 13.23 КоАП РФ. Штраф накладається в наступних розмірах:

на громадян- в розмірі від двох до п'яти мінімальних розмірів оплати труда;

на посадових облич- від 10 до 20 МРОТ;

на юридичних облич- від 100 до 200 МРОТ.

Аналогічні санкції передбачені за порушення порядку представлення обов'язкового примірника документів, письмових повідомлень, а одинаково порядку зберігання матеріалів тілі- і радіопередач.

11. Направляючи копію статуту (замінюючого статут договору) до реєструючого органу, редакція має право оговорити, які відомості, що містяться в ньому, складають комерційну таємницю, покладаючи, таким чином, на реєструючий орган зобов'язання по забезпеченню режиму конфіденційності відносно таких відомостей.