На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 19. Статус редакції

1. частина 1 ст. 19 закріплює за редакцією особливий статус - статус професійної самостійності.

Мета норми - захистити діяльність редакції від думки засновників. Втручання в діяльність редакції і порушення статусу її професійної самостійності спричиняє відповідальність за ущемлення свободи ЗМІ (ст. 58 Закону про ЗМІ).

Разом з тим політика діяльності редакції в будь-якому випадку не повинна виходити за загальні рамки, визначені засновником при реєстрації даного ЗМІ і вказані в свідченні про реєстрацію (форма поширення, зразкова тематика і спеціалізація). Редакція має право публікувати (передавати в ефір) будь-які повідомлення і матеріали без узгодження їх змісту із засновником і власником майна, давати оцінку яким-небудь подіям і фактам, висловлювати свою думку, вступати в полеміку і т. д., діючи відповідно до статутних документів і чинного законодавства.

Одного із заходів забезпечення професійної самостійності редакції може виступати так звана редакційна рада, що здійснює свої функції як деякий незалежний колегіальний консультативний орган. Редакційна рада, як правило, складається з відомих людей і авторитетних фахівців, чия думка може зіграти певну роль в формуванні політики і напрямів діяльності ЗМІ, щодо будь-яких питань, прямо не врегульованих законодавством, статутом і договорами між редакцією, засновником і інакшими суб'єктами відносин.

Редакційна рада нерідко складається з найбільш шановних авторів повідомлень і матеріалів, що виходять в рамках даного ЗМІ, авторитет яких признається як редакцією, так і засновником. Така рада часто іменується авторським.

Члени редакційної (авторського) ради можуть брати участь в "експертизі" повідомлень, що публікуються (що передаються в ефір) і матеріалів, що поступають в редакцію від нештатних журналістів і авторів; сприяти редакції в розширенні аудиторії; брати участь в переговорах із засновниками, видавцями і розповсюджувачами. Словом, функції, що виконуються радою часто бувають досить серйозними, що також передбачає наявність яких-небудь договірних відносин (трудових або цивільно-правових) з його членами. Однак представляється, що такі "наймані" члени не повинні переважати в раді.

Рада може також брати участь в рішенні суперечок між редакцією і засновником. Модельні статути редакцій, розроблені спільними зусиллями Державного комітету РФ по друку, Союзу журналістів Росії і Судової палати по інформаційних спорах при Президентові РФ (детальніше див. коментар до ст. 20), передбачають можливість включення наступного пункту: "у разі суперечки між засновником і редакцією з питань, що зачіпають суспільні інтереси, редакційна рада виносить свою думку, яка є обов'язковим для розгляду сторонами суперечки"*(11).

2. Реєстрація ЗМІ породжує права і обов'язки, що фактично стосуються тільки творчої сторони діяльності редакції, і не спричиняє за собою виникнення у редакції ознак, властивих організації - юридичній особі. Тому ч.2 статті, що коментуються наділяє редакцію правом зареєструватися як таке. Якщо ж функції редакції виконуються однією фізичною особою, останній має право зареєструватися як підприємець без утворення юридичної особи (ПБОЮЛ).

Для самостійного ведіння господарської діяльності, можливості вести бухгалтерський облік, відкривати розрахункові рахунки, виступати стороною в операціях (і, відповідно, в судових спорах) редакція повинна володіти повноцінною цивільною правосуб'єктністю, яка виникає з моменту її державної реєстрації як юридична особа (ПБОЮЛ). Після реєстрації як господарюючий суб'єкт редакція крім виробництва і випуску ЗМІ має право здійснювати у встановленому порядку інакшу не заборонену законом діяльність.

Потрібно підкреслити, що державна реєстрація як юридична особа є правом редакції, а не обов'язком. Редакція цілком може функціонувати і без такої реєстрації, наприклад, як підрозділ (відділу) якої-небудь зареєстрованої організації, яка забезпечує господарську сторону діяльності редакції, несе за це відповідальність і виступає як сторона виникаючих суперечок.

Проте на практиці зустрічаються випадки, коли різні державні органи вказують редакціям на необхідність зробити реєстрацію як юридична особа або ПБОЮЛ, загрожуючи залучення до відповідальності, зокрема передбаченої законодавством про податки і збори. Такі вимоги є неправомірними, якщо, звісно, вони не зумовлені незаконним здійсненням редакцією господарської діяльності без відповідної реєстрації.

3. Положення ч.3 статті, що коментується направлене на розвиток і підтримку ЗМІ, стимулювання діяльності суб'єктів в сфері масової інформації. Відповідно до нього редакція ЗМІ не несе тягар по сплаті податкових платежів протягом двох років від дня першого виходу в світло (в ефір) продукції даного ЗМІ.

По суті, на основі даної норми творці ЗМІ звільнені від сплати податків протягом трьох років з моменту його реєстрації, т. до. до вказаних в абз.3 ст. 19 двох років додається термін функціонування ЗМІ з моменту його реєстрації до моменту першого виходу в світло (в ефір), яке не може перевищувати один рік (див. ч.1 ст. 15 і коментар до неї).

Важливим моментом також є те, що перереєстрація ЗМІ не впливає на числення даного терміну, т. е. не продовжує його.

4. Якщо засновник припинив діяльність ЗМІ до витікання дворічного терміну від дня першого виходу в світло (в ефір) продукції даного ЗМІ, суми податкових платежів, які не сплачувалися на основі ч.3 ст. 19, стягаються в повному об'ємі за весь термін, починаючи з моменту реєстрації ЗМІ.

Як видно з формулювання норми, стягнення виготовляється тільки в тому випадку, якщо засновник скористався своїм правом припинити діяльність ЗМІ, наданим йому статутом або замінюючим статут договором з редакцією. У тому випадку, якщо діяльність ЗМІ була припинена на основі рішення суду, стягнення сум несплачених податків не проводиться.

5. Система Закону про ЗМІ створена таким чином, що учасники відносин по випуску продукції ЗМІ мають можливість суміщати функції один одного (див. ч.5 ст. 18, ч.2 ст. 21). Частина 4 статті, що коментується наділяє редакцію правом виступати як засновник ЗМІ, видавець, розповсюджувач, власник майна редакції.

6. Заключне положення статті, що коментується присвячене правовому статусу головного редактора. Головний редактор виконує функцію розділу редакції. При здійсненні своїх повноважень він керується наступними актами:

Законом об ЗМІ (зокрема ) і законодавство про ЗМІ загалом;

статутом редакції (див. ст. 20 і коментар до неї);

договором між засновником і редакцією (головним редактором).

7. Головний редактор - це особа, що очолює редакцію (незалежно від найменування посади) і що приймає остаточні рішення відносно виробництва і випуску ЗМІ (абз.9 ч.1 ст. 2). Він виступає як представник редакції у відносинах із засновником, видавцем, розповсюджувачем, громадянами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, державними органами. Крім того, головний редактор представляє редакцію в суді, виступаючи від її імені без індивідуальної довіреності на підставі статуту або замінюючого статут договору.

8. Головний редактор несе відповідальність за виконання вимог, що пред'являються Законом об ЗМІ і інші законодавчі акти РФ до діяльності ЗМІ, що було підкреслено в п.11 інформаційних листи Президії Вищого Арбітражного Суду РФ від 25 грудня 1998 р. N 37 "Огляд практики розгляду суперечок, пов'язаних із застосуванням законодавства про рекламу".

Стаття 19.1. Обмеження, пов'язані з установою тілі-, відеопрограм і організацій (юридичних осіб), що здійснюють телемовлення

1. Дана стаття, введена в Закон про ЗМІ в 2001 р.*(12) і має на своєю меті встановлення обмежень, що стосуються установи засобів масової інформації, не передбачених в ст. 7, а також діяльність по телемовленню. Діяльність по здійсненню радіомовлення справжньою статтею не регулюється.

2. Частина 1 статті, що коментується включає додатковий перелік осіб, які не мають право виступати засновниками тілі- і відеопрограм на території РФ і її суб'єктів:

1) іноземні юридичні особи;

2) російські юридичні особи, статутний (складочний) капітал яких містить частку (внесок) іноземної участі в розмірі 50% або більш;

3) громадяни РФ, що мають двійчасте громадянство.

3. Стаття також забороняє вказаним суб'єктам засновувати юридичних осіб, що займаються телемовленням. Заборона торкається випадків, коли зона упевненого прийому передач телемовлення, здійснюваного організаціями, створеними з участю "іноземного елемента", охоплює:

половину і більше за половину суб'єктів РФ;

територію, на якій проживає половина і більше за половину чисельності населення РФ.

4. Частина 3 ст. 19.1 обмежує право засновників тілі- і відеопрограм, а також телевещательних організацій (юридичних осіб), відчужувати акції (частки) в їх статутному (складочном) капіталі, якщо таке відчуження спричиняє появу в статутному (складочном) капіталі вказаних програм і/або організацій частки (внеску) іноземної участі, становлячу 50 або більше за відсотки.

Заборона охоплює тільки випадки відчуження акцій (часткою) в статутному (складочном) капіталі програм і організацій, зона упевненого прийому передач яких охоплює половину і більше за половину суб'єктів РФ або територію, на якій проживає половина і більше за половину чисельності населення РФ.