Головна

всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 18. Статус засновника

1. Стаття визначає основні права і обов'язки засновника ЗМІ, які безпосередньо витікають з його статусу. Положення статті, що коментується безпосередньо пов'язані з нормами ст. 7, в якій перераховані умови придбання фізичними і юридичними особами статусу засновника.

Формулювання статті, що стосуються статусу засновника, відносяться до всіх засновників, незалежно від їх кількості, оскільки внаслідок закону вони виступають спільно.

Потрібно розрізнювати засновника ЗМІ і засновника редакції, якщо вона зареєстрована як юридична особа. Закон наділяє їх різним правовим статусом, що приречено відмінностями у визначеннях засобу масової інформації як форми періодичного поширення масової інформації і редакції засобу масової інформації як організації, що здійснює виробництво і випуск ЗМІ (див. коментар до ст. 2 Закону). Засновник ЗМІ володіє правом на випуск встановленого ним ЗМІ з певною назвою, а також іншими правами, передбаченими законодавством про ЗМІ. У той же час засновник редакції має права і несе обов'язки, передбачені цивільним законодавством відносно засновників юридичних осіб.

2. Значна частина статті, що коментується присвячена взаємовідносинам між засновником і редакцією ЗМІ (головним редактором). Статус останньою визначений в ст. 19 Закону.

Засновник володіє правом затвердження статуту редакції і укладення договору з редакцією (головним редактором). При цьому допускаються три варіанти: засновник затверджує тільки статут редакції; засновник обмежується укладенням договору з редакцією (головним редактором); засновник затверджує статут редакції і одночасно укладає з нею договір.

Засновник має право замість укладення договору з редакцією підписати аналогічний договір тільки з головним редактором. При цьому закон допускає підписання і двох договорів одночасно: з редакцією і головним редактором.

Статут редакції є основним документом, що визначає її статус. У відповідності зі ст. 20 Закону в ньому повинні встановлюватися взаємні права і обов'язки засновника, редакції, головного редактора, журналістів, а також основні питання діяльності редакції по випуску ЗМІ.

За загальним правилом редакція ЗМІ повинна мати свій статут. З цього правила в ст. 20 Закону встановлені два виключення: до затвердження статуту, а також у випадках, коли редакція складається менш ніж з 10 чоловік, її відносини із засновником можуть визначатися замінюючим статут договором між засновником і редакцією (головним редактором). Остання обставина має значення для випадків, коли як редакція виступає не юридична особа, а громадянин або об'єднання громадян, що здійснює виробництво і випуск ЗМІ.

Закон допускає використання як статут редакції статут організації, зареєстрованої як юридична особа. У цьому випадку зміст статуту повинно відповідати і ст. 20 Закону про ЗМІ, і ст. 52 ГК РФ. При цьому статут буде виконувати двійчасту функцію, т. е. містити одночасно положення, передбачені як для редакції ЗМІ, так і для юридичної особи. Вказана норма Закону має важливе практичне значення, оскільки дає можливість мати один документ, що включає всі необхідні положення.

3. Виходячи з вимог ст. 1 Закону, з метою забезпечення свободи масової інформації ст. 18 встановила обмеження для можливого втручання засновника в діяльність редакції ЗМІ.

Не допускається втручання засновника в діяльність ЗМІ, за винятком випадків, передбачених Законом про засоби масової інформації, статутом редакції, договором між засновником і редакцією (головним редактором).

Закон містить єдиний випадок прямого втручання засновника в діяльність редакції ЗМІ. Так, засновник має право зобов'язати редакцію вмістити в ЗМІ безкоштовно і у вказаний термін повідомлення або матеріал від його імені, так звана заява засновника. Однак об'єм заяви засновника повинен бути за допомогою будь-якого об'єктивного критерію обмежений статутом редакції або будь-якою угодою із засновником. Відмова засновника від визначення максимального об'єму вказаної заяви в статуті редакції або ухиляння засновника від його узгодження з редакцією є незаконною. До моменту встановлення максимального об'єму заяви засновника в порядку, передбаченому ст. 18, редакція має право відмовлятися від виконання обов'язку по його розміщенню в ЗМІ.

Закон не розкриває терміни "повідомлення" і "матеріал", а також узагальнююче їх поняття "заява засновника". Виходячи з істоти даних термінів, їх потрібно розуміти широко. Тому засновник має право вмістити в ЗМІ будь-яку за формою і змістом інформацію. При цьому засновник в будь-якому випадку несе цивільно-правову, карну і інакшу відповідальність за зміст вказаної інформації. Закон допускає відповідальність і редакції за публікацію заяви засновника, однак тільки в тому випадку, коли редакція спеціально не оговорила в ЗМІ приналежність даного повідомлення або матеріалу засновнику. При цьому редакція буде виступати співвідповідачем разом із засновником. У той же час у разі виникнення суперечки в суді редакція повинна довести приналежність опублікованого матеріалу засновнику, після чого суд буде вирішувати питання про залучення засновника як співвідповідач. У іншому випадку вся відповідальність буде покладена на редакцію.

Згідно п.6 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 18 серпня 1992 р. N 11 "Про деякі питання, виниклі при розгляді судами справ про захист честі і достоїнства громадян, а також ділової репутації громадян і юридичних осіб" (в ред. від 21 грудня 1993 р., від 25 квітня 1995 р.) відповідачами по позовах про спростування відомостей, що порочать честь і достоїнство або ділову репутацію, є обличчя, що розповсюдили ці відомості. Якщо позов містить вимогу про спростування відомостей, поширених в засобах масової інформації, як відповідачі притягуються автор (ним може бути також засновник) і редакція відповідного ЗМІ. Однак при опублікуванні або інакшому поширенні таких відомостей без позначення імені автора (наприклад, в редакційній статті) відповідачем у справі є редакція відповідного засобу масової інформації. У випадку, якщо редакція засобу масової інформації не є юридичною особою, до участі в справі як відповідач повинен бути залучений засновник даного засобу масової інформації. Детальніше про відповідальність засновника див. коментар до гл.7 Закони про ЗМІ.

Закон не забороняє додатково оговорити в статуті (договорі, угоді) інакші умови розміщення заяви засновника (періодичність, місце розташування, особливі вимоги, терміни представлення заяви, порядок дозволу суперечок і т. д.).

Статутом редакції, договором між засновником і редакцією (головним редактором) можуть бути передбачені випадки втручання засновника в діяльність редакції, пов'язану з виробництвом і випуском ЗМІ. У той же час згідно ст. 17 Закону про ЗМІ додаткові права засновника по відношенню до редакції не повинні суперечити нормам і принципам Закону об ЗМІ і інакші нормативні правові акти Російської Федерації. Недопустимо, наприклад, вимога засновника про попередню перевірку матеріалів, підготовлюваних до публікації, що є цензурою масової інформації.

Потрібно також врахувати, що у випадках, коли засновник ЗМІ є одночасно засновником редакції як юридичної особи, у нього є можливість впливати на діяльність редакції відповідно до чинного цивільного законодавства (контроль за ефективним використанням закріпленого за редакцією майна, формування органів управління, прийняття рішень про реорганізацію і ліквідацію редакції і т. п.). Однак таке втручання не повинно бути зв'язане з впливом на редакційну діяльність в значенні законодавства про ЗМІ (визначати редакційну політику, встановлювати межі критики, особливі умови виробництва і випуску ЗМІ і т. п.).

З іншого боку, Закон дає можливість редакції (головному редактору) закріпити в статуті або договорі додаткові гарантії невтручання засновника в редакційну політику. При цьому важливо вийти з того, що ст. 18, 19 і 47 Закони закріплюють загальний принцип професійної самостійності редакції і досить чітко обкреслюють взаємні права і обов'язку засновника і редакційного колективу в цьому плані. Законодавство не дає права засновнику перешкоджати журналістам вільно висловлювати свою думку з будь-якого питання і яким-небудь образом впливати на редакційну незалежність. Так, Судова палата по інформаційних спорах неодноразово вказувала на те, що засновник не має право приймати рішення про припинення діяльності ЗМІ або виходити з складу його засновників внаслідок проведення редакцією незалежної політики (див., наприклад, рішення Судової палати по інформаційних спорах N 2 (136) від 22 січня 1998 р. "Про звертання головного редактора районної газети "Сільська новина" П. Г. Обиночного в зв'язку з відмовою Управління друку і інформації Адміністрації Брянської області від соучредительства газети). А в Рекомендаціях Госькомпечаті Росії, Судової палати по інформаційних спорах і Союзу журналістів Росії від 28 квітня 1999 р. "Про деякі питання, виникаючі в зв'язку з приведенням організаційно-правових форм редакцій періодичних друкарських видань у відповідність з вимогами Цивільного кодексу Російської федерації" вказувалося, що засновник не володіє повноваженнями припинення або припинення діяльності ЗМІ (в тому числі в формі відмови від бюджетного фінансування), якщо така можливість і порядок прямо не передбачені статутом редакції або договором між засновником і редакцією (головним редактором) (ч.2 ст. 16 Закону про ЗМІ).

4. Засновник ЗМІ має право самостійно розпоряджатися своїми правами у відношенні ЗМІ (засновувати ЗМІ, виступати соучредителем вже зареєстрованого ЗМІ, приймати рішення про припинення випуску ЗМІ, вийти з складу засновників і т. п.). У той же час Закон про ЗМІ передбачає обмеження прав засновника по розпорядженню своїми засновницькими правами відносно засобу масової інформації. У відповідності з ч.4 ст. 18 засновник може передати свої права і обов'язки третій особі тільки із згоди редакції і соучредителей. Як третя особа має право виступати інший соучредитель, редакція або інакша особа, що відповідає вимогам ст. 7 Закону про ЗМІ.

У відповідності зі ст. 11 Закону про ЗМІ зміна засновника або зміна складу засновників ЗМІ допускається лише при умові його перереєстрації. У цьому випадку повинні бути внесені відповідні зміни в статут редакції і в договір між засновником і редакцією (головним редактором).

Новий засновник, якому передані права і обов'язки попереднього засновника, користується правами засновника ЗМІ в повному об'ємі і виконує всі зобов'язання попереднього засновника відносно редакції ЗМІ. З урахуванням дачі згоди на перехід прав і обов'язків до нового засновника редакція зобов'язана прийняти від нього виконання старих зобов'язань.

5. Стаття 18 містить гарантію продовження випуску ЗМІ у разі ліквідації або реорганізації засновника, що є об'єднанням громадян, організацією або державним органом. У разі ліквідації або реорганізації такого засновника його права і обов'язку в повному об'ємі переходять до редакції, якщо інакше не передбачене статутом редакції.

Загальні питання ліквідації юридичних осіб регулюються ст. 61 ГК РФ. Потрібно звернути увагу на те, що згідно з даною статтею ліквідація юридичної особи спричиняє його припинення без переходу прав і обов'язків в порядку правонаступництва до інших осіб. Тому перехід прав і обов'язків засновника до редакції здійснюється не в порядку правонаступництва, передбаченого цивільним законодавством, а шляхом перереєстрації ЗМІ з урахуванням нового засновника на основі Закону про ЗМІ.

Ліквідація юридичної особи у разі визнання його неспроможним (банкротом) передбачена ст. 65 ГК РФ. Ліквідація об'єднань громадян регулюється ст. 26 і 44 Федеральних закони від 19 травня 1995 р. N 82-ФЗ "Про суспільні об'єднання" (з изм. і доп.). Суспільне об'єднання може бути ліквідоване, а діяльність суспільного об'єднання, що не є юридичною особою, може бути заборонена також в порядку і по основах, передбачених Федеральним законом від 25 липня 2002 р. N 114-ФЗ "Про протидію екстремістської діяльності".

Реорганізація юридичних осіб здійснюється у відповідності зі ст. 57 ГК РФ і може виражатися в наступних формах- злиття, приєднання, розділення, виділення, перетворення. При злитті припиняється існування організацій, що зливаються і на їх базі створюється нова юридична особа. У разі приєднання одна юридична особа включається до складу іншого і припиняє існування. При розділенні на основі юридичної особи, що припинилася виникають нові. При виділенні з'являється нова юридична особа. У разі перетворення юридична особа припиняє існування, і на його базі виникає нова юридична особа.

Правонаступництво при реорганізації юридичних осіб регулюється ст. 58 ГК РФ. При злитті юридичних осіб права і обов'язку кожного з них переходять до знову виниклої юридичної особи відповідно до передавального акту. При приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи до останнього переходять права і обов'язки приєднаної юридичної особи відповідно до передавального акту. При розділенні юридичної особи його права і обов'язки переходять до знову виниклих юридичних осіб відповідно до розділового балансу. При виділенні з складу юридичної особи однієї або декількох юридичних осіб до кожного з них переходять права і обов'язки реорганізованої юридичної особи відповідно до розділового балансу. При перетворенні юридичної особи одного вигляду в юридичне обличчя іншого вигляду (зміні організаційно-правової форми) до знову виниклої юридичної особи переходять права і обов'язки реорганізованої юридичної особи відповідно до передавального акту.

Стаття, що Коментується встановлює виключення із загальних правил правонаступництва при реорганізації юридичних осіб і передбачає перехід прав і обов'язків засновника ЗМІ тільки до редакції, яка здійснює виробництво і випуск даного ЗМІ. При цьому перехід відповідних прав на ім'я нового правообладателя повинен бути зареєстрований згідно з Законом про ЗМІ. У статуті редакції може бути передбачений інакший порядок правонаступництва при реорганізації засновника, в тому числі і закріплений в ГК РФ.

У статті 18 згадуються також державні органи, поняття яких в нині чинному законодавстві відсутнє. Під цим терміном необхідно розуміти органи державної влади і органи місцевого самоврядування (детальніше див. коментар до ст. 7). Порядок ліквідації і реорганізації органів державної влади і місцевого самоврядування регулюється Конституцією РФ і відповідними федеральними законами.

6. Частина 5 статті, що коментується містить універсальне правило про допустимість поєднання функцій засновника, редакції, видавця, розповсюджувача і власника майна редакції. Можливе поєднання статусів вказаних суб'єктів неодноразово згадується в Законі про ЗМІ. Згідно ст. 18 засновник може виступати як редакція, видавець, розповсюджувач і власник майна редакції. У відповідності зі ст. 19 редакція має право виступати як засновник ЗМІ, видавець, розповсюджувач і власник майна редакції. Аналогічна норма міститься в ст. 21 Закону про ЗМІ відносно видавця.

Дозволена Законом об ЗМІ гнучка система поєднання правових статусів суб'єктів в області засобів масової інформації дає можливість існування різних організаційних структур, що забезпечують функціонування різноманітного ЗМІ. Статуси засновника, редакції, видавця, розповсюджувача і власника майна редакції можуть бути суміщені навіть в одній особі.

Поняття редакції, видавця і розповсюджувача розкриваються в ст. 2, а засновника - в ст. 7 Закону про ЗМІ. Поняття власника майна редакції в Законі про ЗМІ не визначене. Тому відносно власника необхідно застосовувати загальні норми цивільного законодавства, регулюючі питання власності. Право власності детально врегульоване в розділі II ч.I ГК РФ.