На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 13. Відмова в реєстрації

1. Мета даної статті - закріплення вичерпного переліку основ, по яких реєструючий орган має право відмовити в реєстрації ЗМІ або повернути заяву про реєстрацію без розгляду.

Відмова в реєстрації або повернення заяви по основах, не передбачених статтею, що коментується, є незаконною і може бути оскаржений в суд.

2. З метою забезпечення інтересів заявників і законності діяльності реєструючих органів дана стаття встановлює обов'язок останніх здійснювати відмова в реєстрації і повернення заяв в письмовій формі, з вказівкою основ.

3. Стаття передбачає чотири основи для відмови в реєстрації ЗМІ.

Перша основа - подача заяви про реєстрацію від імені особи, що не має права виступати засновником ЗМІ, зокрема від імені неповнолітнього або громадянина, визнаного недієздатним (ст. 7 Закону про ЗМІ).

Друга основа - виявлення реєструючим органом в заяві відомостей, не відповідних дійсності. Чинник провини заявника в цьому випадку на результат розгляду такої заяви впливу не надає, т. е. відмова в реєстрації піде навіть в тому випадку, якщо яка-небудь інформація, що має істотне значення для реєстрації, була вказана в заяві не навмисно, а помилково.

Третьою основою служить зловживання свободою масової інформації, виражене в назві ЗМІ, його зразковій тематиці і (або) спеціалізації.

Назва грає важливу, якщо не першорядну роль в діяльності засобу масової інформації. Однак реєструючий орган не має право відмовити в реєстрації тільки лише на основі збігу його назви з назвою іншого раніше зареєстрованого засобу. Для відмови в реєстрації необхідно, щоб крім назв у даного ЗМІ також співпали і форми поширення масової інформації. Таким чином, наприклад, реєстрація радиопрограмми формально не перешкоджає реєстрації журналу або газети з аналогічною назвою. Тим часом в таких ситуаціях важливо враховувати положення законодавчих актів в сфері інтелектуальної власності, робіт і послуг, зокрема Закону РФ від 23 вересня 1992 р. N 3520-1*(9) "Про товарні знаки, знаки обслуговування і найменування місць походження товарів" (далі - Закон об ТЗ).

4. Основами для повернення заяви про реєстрацію служать:

а) недотримання територіальної підвідомчості реєструючих органів (ч.1 ст. 8 Закону про ЗМІ);

б) відсутність в заяві яких-небудь відомостей, необхідних для реєстрації ЗМІ (ч.2 ст. 10 Закону про ЗМІ);

в) подача заяви неуповноваженою особою, т. е. особою, що не має довіреності, а одинаково особою, термін дії довіреності якого закінчився або довіреність якого була відмінена довірителем, а також у разі смерті довірителя, визнання його недієздатним, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім, ліквідації довірителя - юридичної особи і в інакших випадках, передбачених законом (ст. 182-189 ГК РФ);

г) несплата реєстраційного збору.

5. Повернення заяви про реєстрацію заявнику не перешкоджає повторному звертанню до реєструючого органу з цією ж заявою після усунення в ньому всіх порушень. Відповідно, у разі виявлення яких-небудь порушень (нових або не усунених) в повторно поданій заяві реєструючий орган знову поверне його на доробку.