На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 12. Звільнення від реєстрації

1. Стаття встановлює вичерпний перелік випадків, при яких реєстрація ЗМІ не обов'язкова.

Потрібно підкреслити, що відповідність ЗМІ приведеним в справжній статті характеристикам не є основою для відмови реєструючого органу в реєстрації даного ЗМІ. Такий ЗМІ також може бути зареєстрований за бажанням їх засновників в загальному порядку, встановленому Законом про ЗМІ.

2. Звільняються від реєстрації ЗМІ, засновниками яких є органи законодавчої, виконавчої або судової влади.

При цьому невід'ємною умовою звільнення їх від реєстрації є єдине призначення такого ЗМІ - видання офіційних повідомлень і матеріалів органів влади, що заснували цей ЗМІ, а також нормативних і інакших актів.

Використання законодавцем терміну "видання" в формулюванні норми, що розглядається приводить до того, що радіо-, телепрограмми і інакші форми нецензурного ЗМІ, призначені для поширення офіційних повідомлень їх засновників - органів влади, випадають з сфери її дії. Інакшими словами, вони повинні бути зареєстровані у встановленому законом порядку.

Разом з тим при виникненні спірної ситуації відносно необхідності державної реєстрації такому ЗМІ можливе застосування аналогії права, виходячи із загальних початків і значення цивільного законодавства, а також вимог сумлінності, разумности і справедливості (п.2 ст. 6 ГК РФ).

3. Періодичні друкарські видання, що виходять в світло тиражем менше за одну тисячу примірників (малотиражні періодичні видання), також не потребують реєстрації відповідно до статті, що коментується.

Потрібно підкреслити, що даний випадок виключення не охоплює електронні і інакші форми поширення масової інформації, а розповсюджується виключно на друкарський ЗМІ - газети, журнали, альманахи, бюлетені і т. д.

4. Не потрібно реєстрація радіо- і телепрограмм, які розповсюджуються за допомогою кабельних мереж, що мають обмеження по території або чисельності абонентів.

Дефініції "кабельна мережа" Закон про ЗМІ не містить. Тому для визначення даного терміну необхідно звернутися до положень законодавства про зв'язок, а саме: Федерального закону "Про зв'язок" (далі Закон про зв'язок). У відповідності зі ст. 2 Закону про зв'язок всяка передача або прийом знаків, сигналів, письмового тексту, зображень, звуків по проводной, радіо-, оптичної і іншим електромагнітним системам іменується електричним зв'язком (електрозв'язок). Мережею електрозв'язку є технологічні системи, що забезпечують один або декілька видів передач, в тому числі передачу даних і інших видів документальних повідомлень, включаючи обмін інформацією між електронно-обчислювальними машинами, телевізійне, звукове і інакші види радіо- і проводного віщання.

Мова в ст. 12 Закону про ЗМІ йде саме про кабельну мережу, т. е., з формальної точки зору, про технологію передачі інформації за допомогою кабеля.

Однак говорити про те, що поширення ЗМІ за допомогою іншої технології, наприклад, оптичного волокна, не підпадає під дію норми, що розглядається, було б невірне. Представляється, що законодавець, говорячи про кабельні мережі, мав на увазі і інші системи електрозв'язку. Підтвердження цьому можна знайти в змісті дефініції "повідомляти для загального зведення по кабелю", передбаченої в ст. 4 ЗоАП. У ній "повідомлення по кабелю" юридично прирівнюється до повідомлення за допомогою інших аналогічних коштів, в тому числі проводів і оптичного волокна.

Разом з тим поширення радіо- і телепрограмм за допомогою мереж електрозв'язку недостатньо для звільнення цього ЗМІ від реєстрації. Необхідною умовою є також те, щоб мережі, по яких розповсюджуються програми, або були обмежені приміщенням і територією однієї організації, або мали не більше за 10 абонентів.

У першому випадку мова йде про локальні мережі, в тому числі об так звану "внутрипроизводственних і технологічних мережах зв'язку", що створюються для управління внутрипроизводственной діяльністю і виробничими процесами на підприємстві (в організації), що не мають виходу на мережу зв'язку загального користування (ст. 2 Закону про зв'язок). При цьому така мережа повинна належати саме державній установі, учбовому закладу або промисловому підприємству.

Якого-небудь спеціального визначення терміну "абонент" Закон про ЗМІ не дає. Відсутня така дефініція і в Законі про зв'язок, хоч сам термін в даному Законі зустрічається. Тому при трактуванні поняття "абонент" потрібно керуватися змістом загального поняття "користувач мережі", передбаченого Законом про зв'язок, - фізичні і юридичні особи, що є споживачами послуг зв'язку.

Як видно з визначення, до числа абонентів відносяться не тільки громадяни, але і організації. Тим часом, враховуючи те, що чисельність багатьох підприємств і організацій досягає трохи тисяч, а часом і десятків тисяч одиниць персоналу, цілі встановленого Законом об ЗМІ обмеження, що стосується 10 абонентів, бачаться досить розмитими. На наш погляд, дане положення потребує переусвідомити і коректування.

5. Останній випадок виключення - аудіо- і відеопрограми, які розповсюджуються виключно в записи і тираж (кількість матеріальних носіїв) яких не перевищує 10 примірників. На аудіо- і відеопрограми, поширювану в інакших формах, дане положення не розповсюджується.

6. Цікаво відмітити, що так званий Інтернет-ЗМІ ні під одне з приведених вище випадків виключення не підходить і, отже, при відповідності що містяться в Законі про ЗМІ визначенню і характеристикам ЗМІ повинні бути зареєстровані у встановленому порядку.

Дана теза, зокрема, підтверджується листом Міністерства РФ по податках і зборах від 11 травня 2000 р. N ВГ-6-02/361 "Про порядок оподаткування організацій, що розміщують періодичні видання в мережі Інтернет". У даному листі організації, що розміщують періодичні видання в мережі Інтернет, прирівнюються до редакцій ЗМІ.