На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 54 55 56 57 58 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70

Стаття 7. Засновник

1. Засновником (соучредителем) засобу масової інформації признається фізична або юридична особа, яка створює даний засіб масової інформації самостійно або спільно з іншими особами. Засновник повинен ухвалити рішення про установу засобу масової інформації, яке необхідно виразити в формі, що дозволяє однозначно визнавати дану особу як засновник відповідного ЗМІ. У більшості випадків рішення засновника може виражатися в заяві про реєстрацію ЗМІ (див. коментар до ст. 10 даного Закону). У той же час при звільненні засобу масової інформації від реєстрації (ст. 12 Закону, що коментується ) рішення про установу можна виразити в формі якого-небудь документа (постанову, розпорядження, протокол, наказ і т. п.) або обмежитися вказівкою засновника у вихідному даному ЗМІ.

За загальним правилом статус засновника внаслідок вимог ст. 17 Закону ЗМІ придбавається з моменту реєстрації засобу масової інформації. При цьому правовим документом, підтверджуючим статус засновника (соучредителя), є свідчення про реєстрацію засобу масової інформації, в якому обличчя вказується як засновник (соучредителя).

У той же час Закон допускає виникнення прав і обов'язків засновника з моменту прийняття рішення про установу засобу масової інформації у випадках, коли його реєстрація не потрібно.

Стаття 17 не передбачає рішення про установу як основа виникнення прав і обов'язків. Такими основами є реєстрація, статут і договір. Отже, засновник ЗМІ, реєстрація якого не обов'язкова, придбаває права з моменту затвердження статуту або укладення договору.

2. Стаття 7 перелічує суб'єкти, які можуть бути засновниками засобу масової інформації (громадянин, об'єднання громадян, підприємство, установа, організація, державний орган).

Під громадянином в статті, що коментується розуміється будь-яка фізична особа, не обмежена законом або судом в праві засновувати засіб масової інформації. Засновниками можуть бути тільки громадяни Росії, а також особи без громадянства, що постійно проживають в Російській Федерації.

Здатність громадянина мати права і нести обов'язки засновника засобу масової інформації (цивільна правоздатність) признається в рівній мірі за всіма громадянами. Здатність громадянина своїми діями придбавати і здійснювати права засновника, а також виконувати відповідні обов'язки (цивільна дієздатність) виникає з настанням повноліття, т. е. по досягненні 18-літнього віку. Загальні положення про цивільну право і дієздатність містяться в гл.3 ГК РФ.

Громадяни реалізовують право на об'єднання в порядку, передбаченому Федеральним законом від 19 травня 1995 р. N 82-ФЗ "Про суспільні об'єднання" (в ред. від 17 травня 1997 р., від 19 липня 1998 р., від 12 березня 2002 р., від 21 березня 2002 р., від 25 липня 2002 р.), ГК РФ і іншими законами про окремі види об'єднань.

У відповідності зі ст. 5 Федерального закону від 19 травня 1995 р. N 82-ФЗ під суспільним об'єднанням розуміється добровільне, самоуправляемое, некомерційне формування, створене з ініціативи громадян, що об'єдналися на основі спільності інтересів для реалізації загальних цілей, вказаних в статуті суспільного об'єднання. Суспільні об'єднання можуть створюватися в одній з наступних організаційно-правових форм: громадська організація; суспільний рух; суспільний фонд; суспільна установа; орган суспільної самодіяльності; політична партія.

Об'єднання двох і більш громадян може бути виражене в формі договору простого товариства (договору про спільну діяльність), по якому обличчя зобов'язуються з'єднати свої внески і спільно діяти без утворення юридичної особи для видобування прибутку або досягнення інакшої, що не суперечить закону, мети (ст. 1041 ГК РФ). Відносини, пов'язані з укладенням договору простого товариства, регулюються гл.55 ГК РФ. Договір простого товариства може одночасно виконувати функції договору між соучредителями засобу масової інформації, висновок якого передбачений ст. 22 Закону, що коментується.

3. Стаття, що Коментується допускає як засновники засобів масової інформації підприємства, установи і організацій. Спеціальне вичленение вказаних суб'єктів засноване на прийнятому раніше розділенні юридичних осіб.

У цей час як родове поняття, об'єднуюче всі передбачені законодавством організаційно-правові форми юридичних осіб, використовується термін "організація".

Стаття 50 ГК РФ передбачає, що юридичними особами можуть бути організації, переслідуючі видобування прибутку як основна мета своєї діяльності (комерційні організації) або не маючі видобування прибутки як така мета і що не розподіляють отриманий прибуток між учасниками (некомерційні організації). Комерційні організації можуть створюватися в формі господарських товариств і суспільств, виробничих кооперативів, державних і муніципальних унітарних підприємств. Некомерційні організації можуть бути в формі споживчих кооперативів, громадських або релігійних організацій (об'єднань), що фінансуються власником установ, добродійних і інакших фондів, а також в інших формах, передбачених законом.

Отже, під термінами "підприємства, установи, організації" в статті, що коментується потрібно розуміти всі "організації" в широкому значенні.

4. Стаття 7 дозволяє державним органам виступати засновниками засобів масової інформації. У той же час поняття державного органу в чинному законодавстві відсутнє. Під цим терміном необхідно розуміти органи державної влади і органи місцевого самоврядування.

Органи державної влади в рамках їх компетенції, встановленої актами, що визначають статус цих органів, діють від імені Російській Федерації і суб'єктів Російської Федерації.

Представницьким і законодавчим органом Російської Федерації є Федеральні Збори - парламент Російської Федерації. У структуру федеральних органів виконавчої влади входять Уряд РФ, федеральні міністерства, державні комітети, федеральні комісії, федеральні служби, російські агентства, федеральний нагляд, а також інакші федеральні органи виконавчої влади.

Система законодавчих і виконавчих органів державної влади суб'єктів РФ встановлюється ними самостійно відповідно до основ конституційного ладу Російської Федерації і з урахуванням відповідних законів РФ.

Згідно з ст. 131 Конституцією РФ структура органів місцевого самоврядування визначається населенням самостійно. При цьому органи місцевого самоврядування не входять в систему органів державної влади. Однак в момент прийняття Закону, що коментується місцеві органи влади відносилися до числа державних органів. Тому, виходячи із значення ст. 7, органи місцевого самоврядування також мають право виступати як засновники ЗМІ.

5. Стаття, що Коментується визначає категорії осіб, які не можуть виступати засновниками засобів масової інформації.

Громадянин, що не досяг 18-літнього віку, або від'їжджаючий покарання в місцях позбавлення свободи по вироку суду, або душевнохворий, визнаний судом недієздатним, не має право засновувати засіб масової інформації.

Вікове обмеження пов'язане з необхідністю досягнення громадянином повної дієздатності, коли громадянин здатний розуміти значення своїх дій, управляти ними і передбачувати їх наслідки (ст. 21 ГК РФ).

По вироку суду особі може бути призначене покарання у вигляді позбавлення свободи шляхом напряму його в колонію-поселення, приміщення у виховальну колонію, лікувальну виправну установу, виправну колонію загального, суворого або особливого режиму або у в'язницю (ст. 56 УК РФ). До моменту звільнення з вказаних місць позбавлення свободи громадянин не може засновувати ЗМІ.

Згідно з ст. 29 ГК РФ громадянин, який внаслідок психічних розладів не може розуміти значення своїх дій або керувати ними, може бути визнаний судом недієздатним в порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством. Над ним встановлюється опіка. Оцінку здоров'я громадянина дає судово-психіатрична експертиза, яка проводиться на основі Закону РФ "Про психіатричну допомогу і гарантії прав громадян при її наданні".

Детально процедура визнання громадянина недієздатним врегульована в новому ГПК РФ від 14 листопада 2002 р. (ст. 281-286).

Справи про визнання громадянина недієздатним внаслідок психічного розладу можуть бути збуджені на основі заяви членів його сім'ї, органу опіки і опікування, психіатричної або психоневрологічної установи, а також на основі заяви його близьких родичів (батьків, дітей, братів, сестер) незалежно від спільного з ним мешкання.

6. Засновниками засобів масової інформації не можуть виступати об'єднання громадян і організації, діяльність яких заборонена згідно із законом. Дана заборона торкається випадків, коли діяльність юридичних осіб припиняється по основах, передбачених законом.

Діяльність юридичної особи без переходу прав і обов'язків в порядку правонаступництва до інших осіб припиняється внаслідок його ліквідації у відповідності зі ст. 61 ГК РФ.

Юридична особа може бути ліквідована:

за рішенням його засновників (учасників) або органу юридичної особи, уповноваженого на те засновницькими документами, в тому числі в зв'язку з витіканням терміну, на який створена юридична особа, з досягненням мети, ради якої воно створене;

за рішенням суду у разі допущених при його створенні грубих порушень закону, якщо ці порушення носять незмінюваний характер, або здійснення діяльності без належного дозволу (ліцензії), або діяльності, забороненої законом, або з інакшими неодноразовими або грубими порушеннями закону або інакших правових актів, або при систематичному здійсненні громадською або релігійною організацією (об'єднанням), добродійним або інакшим фондом діяльності, що суперечить його статутним цілям, а також в інакших випадках, передбачених ГК РФ.

Вимога про ліквідацію юридичної особи по вказаних основах може бути пред'явлена в суд державним органом або органом місцевого самоврядування, якому право на пред'явлення такої вимоги надано законом.

Крім того, юридична особа, що є комерційною організацією або діюча в формі споживчого кооперативу, добродійного або інакшого фонду, може ліквідуватися також внаслідок визнання його за рішенням суду неспроможним (банкротом).

Ліквідація суспільного об'єднання і заборона на його діяльність у разах порушення ним законодавства Російської Федерації передбачені ст. 44 Федерального закону "Про суспільні об'єднання".

Основами ліквідації суспільного об'єднання або заборони його діяльності є:

порушення суспільним об'єднанням прав і свобод людини і громадянина;

неодноразові або грубі порушення суспільним об'єднанням Конституції РФ, федеральних конституційних законів, федеральних законів або інакших нормативних правових актів або систематичне здійснення суспільним об'єднанням діяльності, що суперечить його статутним цілям.

Заява в суд про ліквідацію общероссийского або міжнародного суспільного об'єднання по даних основах вноситься Генеральним прокурором РФ. Заява в суд про ліквідацію міжрегіонального, регіонального і місцевого суспільних об'єднань вноситься прокурором відповідного суб'єкта РФ в порядку, передбаченому Законом РФ від 17 січня 1992 р. N 2202-1 "Про прокуратуру Російській Федерації" (з подальшими изм. і доп.).

Ліквідація суспільного об'єднання за рішенням суду означає заборону на його діяльність незалежно від факту його державної реєстрації.

Порядок і основи ліквідації суспільного об'єднання, що є юридичною особою, за рішенням судна застосовуються також відносно заборони діяльності суспільного об'єднання, що не є юридичною особою.

Суспільне об'єднання може бути ліквідоване, а діяльність суспільного об'єднання, що не є юридичною особою, може бути заборонена також в порядку і по основах, передбачених Федеральним законом від 25 липня 2002 р. N 114-ФЗ "Про протидію екстремістської діяльності".

7. Іноземні громадяни, а також обличчя без громадянства, що не проживають постійно в Російській Федерації, не мають права засновувати на території Росії засобу масової інформації.

У відповідності зі ст. 2 Федерального закону від 25 липня 2002 р. N 115-ФЗ "Про правове положення іноземних громадян в Російській Федерації" (в ред. від 30 червня 2003 р.) іноземним громадянином признається фізична особа, що не є громадянином Російської Федерації і що має докази наявності громадянства (підданства) іноземної держави, а особою без громадянства- фізична особа, що не є громадянином Російської Федерації і що не має доказів наявності громадянства (підданства) іноземної держави.

Формулювання ст. 7 повністю виключає громадян іншої держави з числа можливих засновників російського ЗМІ. У той же час іноземним громадянам не заборонено створювати відповідно до російського законодавства організації, які можуть виступати як засновники ЗМІ.

Обличчя без громадянства мають право засновувати засоби масової інформації тільки у разі постійного мешкання на території Російській Федерації.

Документом, підтверджуючим право особи без громадянства на постійне мешкання в Російській Федерації, є посвідка на проживання, яка служить одночасно і документом, що засвідчує його особистість. Посвідка на проживання видається в порядку, передбаченому Федеральним законом від 25 липня 2002 р. N 115-ФЗ.

8. Соучредители виступають як засновник спільно. Виходячи із значення ст. 7, поняття "спільно" необхідно тлумачити як "одноголосно". Це означає, що всі права, пов'язані зі статусом засновника і передбачені законодавством про засоби масової інформації або відповідними договорами, повинні здійснюватися засновниками ЗМІ за взаємною згодою (право на виробництво даного ЗМІ, на укладення договору з редакцією і т. п.).

У зв'язку з цим будь-яке рішення, яке зачіпає права і законні інтереси будь-кого з соучредителей, передбачені або витікаючі з Закону про засоби масової інформації, буде правомірним, якщо воно прийняте всіма засновниками одноголосно, в тому числі:

затвердження статуту редакції (редакційного), укладення договору між соучредителями, між соучредителями і редакцією журналу (головним редактором), а також внесення змін і доповнень в ці документи;

визначення і зміна основних цілей, принципів і положень, що визначають функціонування журналу як засобу масової інформації;

встановлення і зміна розміру відрахувань соучредителям від коштів, що поступають за реалізацію ЗМІ, а також покладання на соучредителя додаткових в порівнянні із законодавством і договорами майнових або немайнових прав і обов'язків або інакших обтяжень;

припинення або припинення випуску (видання) ЗМІ, крім випадків, передбачених Законом про засоби масової інформації або договором між соучредителями;

включення до складу соучредителей нових осіб, передача прав і обов'язків соучредителей третім особам;

передача функцій (прав і обов'язків) редакції засобу масової інформації від однієї юридичної особи до іншого.