Головна

всі книги   до розділу   зміст
2 4 5 6 7 9 10 12 13 14 17 20 21 22 23 24 25 26 28 29

4.7.2. Використання рублевого векселя нерезидентом

Питання: Чи Можуть іноземні підприємства, що здійснюють свою діяльність на території Росії, використати векселі, виражені в рублях, наприклад, для оплати продукції, що експортується?

Відповідь: Як випливає з листа ГТК РФ від 9 грудня 1996 р. N 01-15/21850 "Про деякі питання здійснення валютного контролю при переміщенні через межу РФ товарів за зовнішньоторгівельними договорами, що передбачають використання як засіб платежу векселів", розрахунки векселями, вираженими у валюті РФ, регулюються, крім норм вексельного законодавства, Інструкцією ЦБ РФ від 16 липня 1993 р. N 16 "Про порядок відкриття і ведіння уповноваженими банками рахунків нерезидентів у валюті Російській Федерації". Тобто ця Інструкція є практично єдиним нормативним документом, регулюючим операції нерезидентів в РФ з цінними паперами у валюті РФ.

Необхідно також відмітити, що дана інструкція регулює лише використання рублів для оплати і купівлі векселів. Порядок здійснення операцій з векселями дана інструкція прямо не встановлює.

Однак з аналізу цивільного і митного законодавств можна зробити висновок про те, що нерезидент має право використати вексель при оплаті товару.

При оплаті товару нерезидент має право використати вексель тільки третіх осіб. Це зумовлене наступними причинами:

1) у відповідності зі ст. 2 Закону від 11 березня 1997 р. N 48-ФЗ "Про перевідний і простий вексель" по перевідному і простому векселю має право зобов'язуватися тільки громадяни Російської Федерації і юридичні особи Російської Федерації;

2) Інструкція ЦБ РФ від 16 липня 1993 р. N 16 не передбачає можливості використання рахунків типу "Т", "И" і кореспондентських рахунків банків-нерезидентів для погашення векселя.

Таким чином, розрахунки за експортну продукцію іноземним підприємством, при умові оплати її рублевим векселем третіх осіб (російських резидентів), на нашій думку, не суперечать російському законодавству.

Бризгалин А. В.,

Берник В. Р.,

Головкин А. Н.