Головна

всі книги   до розділу   зміст
2 4 5 6 7 9 10 12 13 14 17 20 21 22 23 24 25 26 28 29

4.2.3. ПДВ на відсотки і дисконт, отримані по векселю

Питання: Чи Обкладається ПДВ відсотки за наданий покупцю комерційний кредит, оформлений векселем?

Відповідь: Згідно ст. 162 Податкового кодексу РФ суми, отримані у вигляді відсотка (дисконту) за векселями, відсотка по товарному кредиту в частині, що перевищує розмір відсотка, розрахованого у відповідності зі ставкою рефінансування Центрального банку РФ, підлягають оподаткуванню ПДВ. При застосуванні даного положення потрібно враховувати, що оподаткуванню підлягають суми, отримані у вигляді відсотка (дисконту) в частині, що перевищує розмір відсотка, розрахованого у відповідності зі ставкою рефінансування Центрального банку РФ.

Визначення відсотка (дисконту) для цілей оподаткування закріплене в ст. 43 Податкового кодексу РФ:

"Відсотками признається будь-який зазделегідь заявлений (встановлений) дохід, в тому числі у вигляді дисконту, отриманий за борговим зобов'язанням будь-якого вигляду (незалежно від способу його оформлення). При цьому відсотками признаються, зокрема, доходи, отримані по грошових внесках і боргових зобов'язаннях".

Виходячи з аналізу даної норми слідує, що основним критерієм при визначенні відсотків є ознака попереднього оголошення доходу.

Фактично відносно векселів як різновиді цінних паперів введене додаткове правило оподаткування, оскільки у відповідності з подп.12 п.2 ст. 149 Податкового кодексу РФ реалізація цінних паперів і інструментів термінових операцій (включаючи форвардні, ф'ючерсні контракти, опціони) звільнена від оподаткування.

Отже, здійснення звичайних операцій по купівлі (отриманню як оплата) і реалізації векселів з отриманням доходу, який не був зазделегідь оголошений, не спричиняє сплату ПДВ.

Крім того, обов'язок по оподаткуванню надходжень у відповідності зі ст. 162 Податкового кодексу РФ розповсюджується тільки на ті надходження, які пов'язані з формуванням налогооблагаемой бази по ПДВ у відповідності зі ст. ст. 153-158 Податкового кодексу РФ. Якщо дані надходження пов'язані з операціями, не належними оподаткуванню, то положення ст. 162 Податкового кодексу РФ застосовуватися не повинні.

Наприклад, підприємство придбає у банку вексель з вказаними в йому відсотками і при настанні встановленого терміну пред'являє вексель для погашення. У цьому випадку, обов'язку по сплаті ПДВ не виникає, оскільки отримання відсотків не пов'язане з розрахунками за товари (роботи, послуги), а відноситься до позикової операції, яка у відповідності з подп.12 п.2 і подп.15 п.3 ст. 149 Податкових кодекси РФ звільнена від оподаткування. Якщо в цьому ж випадку вексель безпроцентний, але при його погашенні отриманий додатковий дохід, то він також не підлягає оподаткуванню ПДВ.

У випадку, коли підприємство отримує вексель з вказаними в йому відсотками від свого покупця в зв'язку з постачанням оподатковуваного ПДВ товару, то вказаний процентний дохід підлягає оподаткуванню у встановленому порядку (в порівнянні зі ставкою ЦБР). Якщо в цьому ж випадку вексель безпроцентний, але при його погашенні отриманий додатковий дохід, то податкова база по ПДВ повинна бути збільшена на суму цього доходу.