На головну   всі книги   до розділу   зміст
2 4 5 6 7 9 10 12 13 14 17 20 21 22 23 24 25 26 28 29

4.2.2. Особливості числення ПДВ при продажу власних векселів

Питання: Наше підприємство продало власний вексель за договором купівлі-продажу. Чи Обкладається ПДВ вилучені грошові кошти, якщо враховувати при цьому, що векселедержатель може при погашенні векселя отримати або грошові кошти, або послугу на суму векселя?

Відповідь: Заздалегідь укажемо, що згідно ст. 815 Цивільного кодексу РФ у випадках, коли відповідно до угоди сторін позичальником виданий вексель, то це є посвідченням за зобов'язанням векселедавця або інакшого вказаного у векселі платника виплатити по настанню передбаченого векселем терміну вилучені у позику грошові кошти. Таким чином, в ситуації, що розглядається вексель засвідчує зобов'язання позики. Тому, говорити необхідно не про договір купівлі-продажу векселя, а про договір позики, оформленої векселем. Через те, що договір має назву купівлі-продажу, суть операції, що проводиться не змінюється. Вказаний договір оформляє позикові відносини.

Згідно подп.12 п.2 ст. 149 Податкових кодекси РФ не підлягає оподаткуванню ПДВ реалізація на території РФ цінних паперів. Крім того, згідно подп.15 п.3 ст. 149 Податкових кодекси РФ не підлягає оподаткуванню (звільняється від оподаткування) надання фінансових послуг по наданню позики в грошовій формі. У зв'язки з цим операції купівлі-продажу векселів, а також погашення їх в грошовій формі податком на додану вартість не обкладаються.

Крім того, відповідно до податкового законодавства по ПДВ цим податком обкладається реалізація товарів (робіт, послуг) незалежно від джерела фінансування, в тому числі за рахунок виручки від реалізації власних векселів. Саме тому передача товарів (робіт, послуг) в рахунок погашення цінних паперів, в тому числі векселів, обкладається ПДВ в загальновстановленому порядку. При цьому об'єктом обкладення є вся сума обороту по реалізованих товарах, виконаних роботам і наданим послугам.