На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

3.5. Як списати старі видання?

Виникає питання, як списати периодику і книги? Адже відсутні основи для включення майна первинною вартістю менше 10 000 рублів в склад подп, що амортизується (. 7 п. 2 ст. 256 НК РФ). Крім того, навіть якщо передбачити, що вартість придбання вказаних об'єктів якимсь чином перевищила б вказаний ліміт, то все одно для придбаних видань, включаючи книги і брошури, включення до складу майна, що амортизується було б неможливе внаслідок подпункта 6 пункту 2 статті 256.

Таким чином, вартість всіх знову придбаних об'єктів даної категорії однозначно підлягає одноразовому списанню на витрати в момент їх передачі в експлуатацію (в користування).

Однак у випадку, що розглядається ситуація дещо інакша. Підписка за 2001 рік і книги виявилися на рахунку 01 не внаслідок того, що вони по якихсь критеріях, що діяли до 2002 року, відносилися до основних коштів. Більше за ту, ні стару, ні нову ПБУ по обліку основних коштів вони також виключалися з складу майна, належного амортизації.

Їх трохи парадоксальне включення до складу основних фондів базувалося на вимогах пункту 36 "Методичних вказівок по бухгалтерському обліку основних коштів", затверджених наказом Мінфіну РФ від 20 липня 1998 р. N 33н. Нагадаємо, що цей пункт передбачав одночасно зі списанням витрат, пов'язаних з придбанням видань виробничого призначення, на загальногосподарський витрати прийняття їх до бухгалтерського обліку як основні кошти (в порядку збільшення вартості бібліотечного фонду) в кореспонденції з додатковим капіталом, що збільшується на ту ж суму. Правомірність цієї вимоги неодноразово обговорювалася, так і після виступу внаслідок нового Положення по бухгалтерському обліку "Облік основних коштів" ПБУ 6/01, затвердженого наказом Мінфіну РФ від 30 березня 2001 р. N 26н (ПБУ 6/97, що одночасно відмінив, на виконання якого були розроблені згадані Методичні вказівки), даний пункт став зовсім сумнівним. Проте деякі підприємства вважали за краще враховувати економічні і технічні видання саме таким чином, щоб не мати проблем з податковими органами з приводу податку на майно.

Тому списання вартості подшивки периодики за 2001 рік і застарілої економічної літератури, врахованої на рахунку 01 за станом на 31 грудня 2001 року, не пов'язане із зменшенням налогооблагаемой прибутку, оскільки їх вартість вже була раніше віднесена на витрати. Таке списання, взагалі говорячи, можна зробити двома способами:

1) списати видання в зв'язку з моральним застаренням і припиненням використання у виробничих цілях, при цьому одночасно зменшивши величину додаткового капіталу на ту ж суму, на яку вона була раніше збільшена відповідно до згаданих вимог Методичних вказівок;

2) списати видання в зв'язку із змінами в кваліфікації об'єктів згідно з новими правилами податкового обліку, як це передбачене статтею 10 Федерального закону N 110-ФЗ. Між іншим, даний підхід, по ідеї, повинен бути застосований не тільки до застарілих, але і взагалі до всіх видань, які в будь-якому випадку не повинні рахуватися в складі основних коштів для цілей числення податку на прибуток по розділу 25 НК РФ. При цьому, з урахуванням діючого формулювання вказаної статті, говорити про додаткове "одноразове" зменшення доходів на суму вартості видань, що списуються не можна. Однак, на нашій думку, дана ситуація повинна бути в обов'язковому порядку скорректирована законодавцями. Адже відмічений "перекіс" в обліку доходів витрат, виникаючих внаслідок зміни в законодавстві, абсолютно не обгрунтований ні з правовою, ні з економічної точки зору. Підприємства не повинні фінансовий страждати від перегляду нормативних актів, чия дія - фактично в цьому випадку так і є! - звернено в минуле. Це, до речі, прямо передбачене пунктом 2 статті 5 НК РФ.