На головну   всі книги   до розділу   зміст
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Стаття 1. Міліція в Російській Федерації

Міліція в Російській Федерації - система державних органів виконавчої влади, покликаних захищати життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, інтереси суспільства і держави від злочинного і інакшого протиправного посягання і наділених правом застосування заходів примушення в межах, встановлених справжнім Законом і іншими федеральними законами. (шкода. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

Міліція входить в систему Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації. (шкода. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

1. Міліція є компонентом системи органів виконавчої влади. Тим самим вже з перших рядків Закону чітко визначене її місце в державному механізмі, який складається із законодавчої, виконавчої і судової влади (є також і прокурорський нагляд).

Саме на міліцію законодавець поклав виконання так важливих, відповідальних і важких функцій. Крім міліції існує ще ціла система органів, в тому числі і не вхідних в систему Міністерства внутрішніх справ, які в тій або інакшій мірі покликані вирішувати аналогічні або схожі задачі. Однак пріоритет в захисті вказаних в Законі цінностей безумовно належить міліції. З діяльністю міліції не йде ні в яке порівняння діяльність різних громадських і професійних організацій приватного характеру, в тому числі і з функціями охорони правопорядку (дружини, приватні агентства, бюро і пр.). Саме міліція знаходиться на першій лінії боротьби з правопорушеннями і, зокрема, злочинами. Діє вона від імені і за дорученням держави, що накладає на неї високу відповідальність і надає великі можливості.

Істотно і те, що діяльність міліції в сфері охорони правопорядку носить універсальний характер. Це - профілактика правопорушень і злочинів аж до залучення винних до адміністративної відповідальності у встановлених законом випадках, а також забезпечення умов для залучення винних до карної відповідальності (адміністративної, що накладається в судовому порядку). Тому положення ст. 1 Закону "Про міліцію" мають принципове значення, вони дозволяють визначити саму істоту міліцейської служби, відмежувати її діяльність від діяльності ФСБ, військової розвідки і контррозвідки, а тим більше від діяльності Збройних Сил республіки, функціональним призначенням яких є захист держави, його суверенітету і цілісності від посягання ззовні. Різне призначення цих структур і міліції означає, що на Збройні Сили ні при яких обставинах не повинна покладатися функція по наведенню "внутрішнього" порядку. З цієї точки зору участь в подіях на Північному Кавказі частин і підрозділів Збройних Сил замість сил МВС - внутрішніх військ і міліції - є неконституційним.

3''Законодатель особливо підкреслює приналежність міліції саме до системи державних органів. Це означає автономність міліції в межах своєї компетенції. Невиконання законних вимог співробітника міліції, непокора йому, надання опору при виконанні останнім своїх службових обов'язків спричиняє встановлену законом відповідальність. З іншого боку, можуть бути істотно обмежені повноваження і правові можливості різних органів і організацій в плані участі в охороні правопорядку, крім тих випадків, коли органи міліції самі делегують частина своїх повноважень. Ці обставини повинні бути оформлені офіційно. 4. Для досягнення поставлених задач міліція від імені держави наділяється правом застосування державного примушення і заходів, перелік яких встановлюється справжнім Законом і спеціальними нормативними актами (див. коментар до ст. 12-16 справжнього Закону). Міліція - це озброєний орган виконавчої влади, що не означає, однак, придання їй характеру і статусу Збройних Сил. Вооруженность міліції є необхідною умовою ефективного виконання нею своїх функцій з охорони громадського порядку. Саме цим призначенням визначається міра "насиченості" міліції різними системами зброї і спеціальними коштами, а також порядок і умови їх застосування. Наявність зброї і можливість його застосування - не самоціль, а засіб. Саме з цього повинен вийти кожний співробітник міліції. Звідси витікає і інше правило - використання зброї повинно передбачати спричинення мінімально необхідної шкоди життя і здоров'ю правопорушника, не говорячи вже про сторонніх громадян.

Ознака вооруженности міліції від імені держави дозволяє також розмежувати компетенцію міліції і інакших формувань, багато які з яких діють від свого власного імені. Змішення в даному питанні прав і функцій державних і недержавних органів недопустиме, оскільки може привести до свавілля і беззаконня. Взагалі, потрібно мати на увазі, що міліція - аж ніяк не слабосильна організація і виконання поставлених перед нею задач з охорони правопорядку у всіх його виявах і аспектах не тільки дає можливість, але і в ряді випадків диктує необхідність застосування тих або інакших засобів силового примушення і припинення. Важливо лише, щоб вони були адекватні чому склався ситуації. На співробітників міліції при виконанні ними службових обов'язків по підтримці правопорядку повністю розповсюджуються вимоги адміністративного і карного законодавства відносно допустимих меж силового впливу на правопорушників. Більш за того саме їм насамперед адресуються спеціалізовані правові вимоги відносно правил і коштів припинення правопорушень і злочинів, затримання правопорушників (див. коментар до ст. 12-16 справжнього Закону). За порушення цих правил співробітник міліції може бути у встановленому порядку залучений і до дисциплінарної, і навіть до карної відповідальності (наприклад, за перевищення посадових повноважень - ст. 286 УК РФ).

5. У компетенцію міліції входить забезпечення безпеки особистості у всіх її аспектах (див. коментар до ст. 2).

Важливо відмітити, що уперше в законодавстві про міліцію на перший план висуваються саме інтереси особистості, громадянина у всьому їх вияві в противагу що існував довгий час уявленню про пріоритет державних початків і цінностей над загальнолюдськими, а тим більше над приватними. Це повністю відповідає набираючому силу переконанню про дійсну систему суспільних цінностей, головній з яких є людина. Тим самим, хоч і непрямо, дається відповідь на відоме (і принциповий!) питання: хто для кого? Держава для людини або, навпаки, людина (громадянин) для держави? Останнє ми вже проходили протягом принаймні сімдесяти років і дуже б не хотілося повторювати ці уроки. Тенденція, що Намічається, безумовно, демократична і перспективна. З нею в чималій мірі пов'язано і відношення членів суспільства до представників правоохоронних органів (їх авторитет). З іншого боку відкривається можливість сприяння пересічних громадян в справі зміцнення законності і правопорядку. Зрештою мова йде про встановлення обопільного зв'язку громадянин - держава. У цьому випадку це реалізовується в особі повноважних співробітників міліції, у взаємній повазі громадянина і представника закону, в дотриманні прав і законних інтересів з обох сторін. Громадянин в цій системі є повноцінним її учасником, повноправним суб'єктом відносин, що складаються. Тільки на такій основі (але в більш широкому плані) може нормально функціонувати державний механізм демократичного суспільства і держави.

6. У цей час міліція входить в систему Міністерства внутрішніх справ РФ, хоч поява і розвиток міліції суспільної безпеки (місцевої, муніципальної) вже означає в цій її частині двійчасте підкорення: по вертикалі - МВС РФ, по горизонталі - відповідним органам місцевої влади і управління. Представляється, що така загалом позитивна тенденція повинна бути збережена і розвинена. У цьому значенні може бути використаний відомий в ряді держав позитивний досвід організації системи правоохоронних органів з чітким розмежуванням компетенції центральної і місцевих її складових, в тому числі і за територіальним принципом. Росії, як федеративній державі, найбільш цікавий в цьому відношенні досвід США і Німеччини (див. коментар до ст. 7 - 9 справжніх Закони). Розвиваючи тенденцію до зміцнення місцевого самоврядування, потрібно чітко визначити коло відповідно федеральних, регіональних і місцевих інтересів в сфері правоохорони, в тому числі підтримки громадського порядку, з тим щоб закріпити правосуб'єктність різних органів і служб по територіальній і родовій (характер довершеного правопорушення) ознаках. Сюди ж увійде і відомче розмежування компетенції різних підрозділів і служб

МВС. Зробити це, звісно, слідує з урахуванням чого склався національних, а також адміністративно-територіальних меж. Представляються можливими два шляхи: або розробити і прийняти на федеральному рівні відповідне законодавство, або розробити і укласти необхідні угоди між федеральним центром- і суб'єктами Федерації, а також у разах необхідності безпосередньо між самими суб'єктами. Останній варіант представляється менш бажаним як такий, що підриває необхідну владну вертикаль. Однак в будь-якому випадку давно назріла необхідність прямого і однозначного рішення відносно органів правоохрани, їх посадових облич, в плані правомочності дій на "чужій" території з розмежуванням правосуб'єктності федеральних органів і правоохоронних органів суб'єктів Федерації.

7. Характерно, що вказівка на те, що міліція діє "в межах, встановлених справжнім Законом і іншими федеральними законами" (остання редакція ст. 1 Закону) включено вже в статтю 1 Закону, що коментується, що відразу дозволяє визначити і функціональне призначення, і цілі діяльності, і межі повноважень органів міліції. Надалі принцип законності діяльності міліції отримує більш докладний розвиток (див. коментар до ст. 3 справжнього Закону).