На головну   всі книги   до розділу   зміст
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Стаття 15. Застосування і використання вогнепальної зброї

Співробітники міліції мають право застосовувати вогнепальну зброю особисто або в складі підрозділу в наступних випадках: (шкода Федерального закону від 31 03.99 № 68-ФЗ)

1) для захисту громадян від нападу, небезпечного для їх життя або здоров'я;

2) для відображення нападу на співробітника міліції, коли його життя або здоров'я наражаються на небезпеку, а також для припинення спроби заволодіння його зброєю;

3) для звільнення заложників;

4) для затримання особи, застигнутого при здійсненні тяжкого злочину проти життя, здоров'я і власності і що намагається сховатися, а також особи, що чинить озброєний опір;

5) для відображення групового або озброєного нападу на житлі громадян, приміщення державних органів, організацій і суспільних об'єднань;

(шкода. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

для припинення втечі з-під варти: осіб, заримованих по пореї НИЮ В здійсненні злочину; осіб, відносно яких мірою припинення вибраний висновок під варту; осіб, осуджених до позбавлення свободи; а також для припинення спроб насильного звільнення цих осіб.

Співробітники міліції мають право, крім того, використати вогнепальну зброю в наступних випадках:

1) для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження коли водій створює реальну небезпеку життя і здоров'ю людей не підкоряється неодноразовим законним вимогам співробітника міліції зупинитися;

(п. 1 в ред. Федерального закону від 31.03 99 № 68-ФЗ)

2) для знешкодження тварини, безпосередньо загрозливого життю і здоров'ю людей;

(п. 2 шкода. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

3) для виробництва попереджувального пострілу, подачі сигналів тривоги або для виклику допомоги.

(п. 3 шкода. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

Забороняється застосовувати вогнепальну зброю відносно жінок, осіб з явними ознаками інвалідності і неповнолітніх, коли вік очевидний або відомий співробітнику міліції, крім випадків надання ними озброєного опору, здійснення озброєного або групового нападу, загрозливого життю людей, а також при значному скупченні людей, коли від цього можуть постраждати сторонні обличчя.

Про кожний випадок застосування вогнепальної зброї співробітник міліції протягом 24 годин з моменту його застосування зобов'язаний представити рапорт начальнику органу внутрішніх справ (органу міліції) по місцю своєї служби або по місцю застосування вогнепальної зброї. (шкода. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

Перелік видів вогнепальної зброї і боєприпасів до нього, що перебувають на озброєнні міліції, затверджується Урядом Російської Федерації. (шкода. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

Забороняється приймати на озброєння вогнепальну зброю і боєприпаси до нього, які наносять понадміру важкі поранення або служать джерелом невиправданого ризику.

1. Закон говорить про можливість застосування і використання вогнепальної зброї. Ці поняття не синоніми. Під використанням зброї потрібно розуміти реалізацію його функціонального призначення для поразки біологічних об'єктів (людей, тваринних) або для пошкодження предметів, об'єктів. Застосування зброї - більш широке поняття, якої крім безпосереднього використання зброї, включає в себе також його підготовку до використання, демонстрацію, попередження.

Таким чином, застосування зброї передує його використанню, якого може і не піти.

2 Використання зброї по його призначенню повинно супроводитися спричиненням мінімально необхідних пошкоджень людині (постріл по кінцівках тіла або в такі його частини, поранення яких не створює загрози для життя).

3 Перелік випадків можливого застосування і використання вогнепальної зброї є вичерпним. Тому співробітники міліції, суворо говорячи, не мають право використати його для досягнення інакших цілей, не передбачених Законом. Однак їх перелік може і повинен бути розширений, зокрема, вказівкою на можливість використання вогнепальної зброї для подолання перешкоди (наприклад, руйнування замка) або для запобігання шкідливим наслідкам події (випадки). Прикладом може служити знеструмення об'єкта, припинення функціонування пристроїв, систем зв'язку і сигналізації, а також механізмів.

4. Вогнепальна зброя може бути застосована і використана для захисту громадян від нападу, небезпечного для їх життя або здоров'я. Є у вигляду випадки нападу, що здійснюються фізичними особами (відображення загрози нападу небезпечних тварин передбачена окремо). При цьому співробітники міліції повинні дотримувати загальні правила безпеки поводження з вогнепальною зброєю для того, щоб не постраждали сторонні люди, а також не був заподіяний необгрунтований збиток власності. Тому випадки використання вогнепальної зброї в людних місцях, а також в таких умовах, коли траєкторія польоту кулі не переглядається (темрява, туман, листя і пр.) повинні бути зведені до мінімуму. Постріли повинні проводитися тільки по чітко певній меті і в умови, що виключають рикошет кулі.

5. Вогнепальна зброя може бути використана для відображення нападу на співробітника міліції тільки в тих випадках, коли воно створює реальну загрозу його життя або здоров'ю, а також збереженню його зброї (передусім вогнепального, але можлива і захист інших предметів екіпіровки). При цьому діють загальні правила карного закону відносно необхідної оборони (ст. 37 УК РФ) і крайньої необхідності (ст. 39 УК РФ) див. коментар до ст. 12 справжнього Закону. При порушенні цих умов ризик можливого спричинення шкоди лягає на нападника, а не на співробітника міліції.

6. По загальному значенню закону напад потрібно вважати що має місць з моменту виникнення реальної загрози для життя або здоров'я співробітника міліції, а також збереження його зброї

7. Захват заложників, як правило, супроводиться загрозами фізичної розправи. Крім того, він звичайно "забезпечується" озброєною силою що прийде цьому діянню високу міру суспільної небезпеки Тому застосування і використання вогнепальної зброї є виправданим і може стати необхідним, оскільки операції по звільненню заложників представляють значну загрозу для життя і здоров'я самих співробітників міліції. Крім того, широка інформованість громадськості, а значить, і потенційних злочинців про готовність міліції в таких випадках діяти рішуче і жорстко, не зупиняючись перед застосуванням вогнепальної зброї на поразку, сприяє профілактиці цих злочинів

8. Поняття тяжкого злочину сформульоване в ст 15 УК РФ До них відносяться умисні і необережні діяння, за здійснення яких максимальне покарання, передбачене УК РФ, не перевищує десяти років позбавлення свободи. Тим більше Закон має на увазі і злочини, віднесені до категорії особливо тяжких, за здійснення яких УК РФ передбачене покарання у вигляді позбавлення свободи на термін понад десяти років або більш суворе покарання.

9. Умови і порядок затримання особи за підозрою в здійсненні злочину передбачені УПК РФ (див. коментар до ст 11 справжнього Закону). У статті, що коментується мова йде саме про особу, застигнуту співробітниками міліції при здійсненні одного з вказаних злочинів. При цьому від співробітників міліції потрібно знання, що дозволяють оперативно зорієнтуватися в нелегких юридичних питаннях. Зрозуміло, точної кваліфікації скоєного на даному етапі не потрібно, так це і не задача міліції, однак ознаки тяжкого злочину з числа вказаних в Законі (об'єкт і об'єктивна сторона передусім ) повинні переглядатися з достатньою мірою достовірності. Необхідно швидко зробити висновки і на їх основі зробити необхідні дії по затриманню злочинця, в тому числі шляхом використання вогнепальної зброї.

10. Необхідною умовою, що обумовлює можливість використання і застосування вогнепальної зброї у вказаних випадках, є спроба підозрюваного сховатися, причому обставини, вказані в п. 9 ст. 15 Закони, повинні бути в наяности одночасно. Тільки їх поєднання дає підставу співробітникам міліції застосувати вогнепальну зброю. При цьому на їх дії будуть розповсюджуватися положення 38 УК РФ "Спричинення шкоди при затриманні особи, що здійснила злочин": "Не є злочином спричинення шкоди особі, що здійснила злочин, при його затриманні для доставлення органам влади і припинення можливості здійснення ним нових злочинів чи, інакшими коштами заримувати таку особу не представлялося можливим і при цьому не було допущено перевищення необхідних для цього заходів Перевищенням заходів, необхідних для затримання особи, що здійснило злочин, признається їх явна невідповідність характеру і мірі суспільної небезпеки довершеного що затримується злочини і обставинам затримання, коли особі без необхідності заподіюється явно надмірна, шкода, що не викликається обстановкою ".

11. Під наданням озброєного опору потрібно розуміти активні дії особи, що затримується з використанням холодної, вогнепальної, газової зброї, а також інакших предметів, спеціально пристосованої для нанесення тілесних пошкоджень (див. коментар до ст. 14 справжнього Закону), направлені проти спроби затримання і що створюють реальну загрозу для життя і здоров'я співробітників міліції або інших осіб. Відмову здати зброя ще не означає надання озброєного опору і, отже, не дає підстав для застосування вогнепальної зброї.

12. Груповим нападом на житла громадян, приміщення державних органів, суспільних об'єднань і організацій є узгоджені дії двох або більше за осіб, направлені на проникнення в них з протизаконними цілями. При цьому не має значення їх вооруженность. Останнє може розглядатися надалі як обставина, що кваліфікує відповідний злочин або обтяжуюча відповідальність. Воно саме по собі також підлягає самостійній кваліфікації як зберігання і носіння зброї. Остаточне покарання буде визначене судом за правилами про сукупність злочинів - ст. 69 УК РФ.

Карний закон дає наступне визначення групового злочину.

Злочин признається довершеним групою осіб, якщо в його здійсненні спільно брали участь два або більше за виконавця без попередньої змови (виконавцем признається особа, що безпосередньо здійснила злочин або що безпосередньо брала участь в його здійсненні спільно з іншими особами - співвиконавцями - ч. 2 ст. 23 УК РФ);

- злочин признається довершеним групою осіб по попередній змові, якщо в ньому брали участь обличчя, що зазделегідь домовилися про спільне здійснення злочину;

- злочин признається довершеним організованою групою, якщо воно довершене стійкою групою осіб, що зазделегідь об'єдналися для здійснення одного або декількох злочинів, (ч. 1, 2, 3 ст. 35 УК РФ); стійкість групи характеризується постійністю її основного складу і єдністю мети на здійснення злочинної діяльності; конкретні її види в цьому випадку значення не мають.

У умовах відображення і припинення групового злочину, а також затримання підозрюваних може бути важко визначити, що воно здійснюється членами злочинного співтовариства (ч. 4 ст. 35 УК РФ). Цього Закон на даному етапі від співробітників міліції і не вимагає. Важливий сам факт узгодженого здійснення нападу групою осіб, про що може свідчити взаимодополняемость дій і факт розподілу ролей між членами групи. Подальше розмежування ролі кожного і, відповідно, кваліфікація дії, довершеної кожним членом злочинної групи або співтовариства будуть дані слідством і судом з подальшим визначенням покарання.

14. До розглянутих випадків повинні бути віднесені і групові напади на транспортні засоби, що охороняються території, об'єкти.

15. Застосування і використання вогнепальної зброї допускається для припинення втечі з-під варти осіб, заримованих за підозрою в здійсненні злочину, і осіб, відносно яких вибрана міра припинення у вигляді висновку під варту.

Порядок змісту під вартою осіб, підозрюваних в здійсненні злочину, і осіб, обвинуваченого в їх здійсненні (відносно яких вибрана дана міра припинення) визначається Федеральним Законом РФ від 15.07.95 № 103-ФЗ "Про зміст під вартових підозрюваних і обвинувачених в здійсненні злочинів" (ст. 47). Їм допускається застосування вогнепальної зброї в місцях змісту під вартою, зокрема, для припинення спроби втечі підозрюваних або обвинувачених з місця змісту під вартою або з-під конвою (п. 6 вказаних статті).

Застосування вогнепальної зброї для припинення втечі з-під варти осіб, осуджених до позбавлення свободи і що знаходяться у відповідних установах, регулюється карно-виконавчим законодавством РФ.

Застосування вогнепальної зброї також допускається для припинення спроб насильного звільнення підозрюваних і обвинувачених, що містяться під вартою (напад на місця їх змісту або на конвой - п. 8 ст. 47 вказаних Закони "Про зміст під вартових підозрюваних і обвинувачених в здійсненні злочинів").

16. Вогнепальна зброя не може бути використана для припинення втечі адміністративний заримованих або арештованих. Застосовується тільки фізична сила або спеціальні кошти.

17. Співробітники міліції мають право використати вогнепальну зброю для зупинки транспортного засобу при наявності наступних обставин:

- водій транспортного засобу створює реальну загрозу життя і здоров'ю людей або іншим транспортним засобам;

- водій відмовляється зупинитися, незважаючи на неодноразові (не менш двох разів) вимоги співробітників міліції, які повинні супроводитися попередженням про можливість застосування вогнепальної зброї;

- відсутні або вичерпані інші можливості зупинки транспортного засобу.

Під транспортним засобом в цьому випадку потрібно розуміти не тільки автомототранспорт, але і залізничний, водний, повітряний транспорт.

Пошкодження, що заподіюються при цьому транспортному засобу, повинні бути мінімально необхідними (постріли по колесах) і не створювати загрози для інших учасників дорожнього руху.

18. Вогнепальна зброя може бути використана співробітниками міліції для захисту громадян від загрози нападу небезпечних тварин. Міра реальності загрози визначається на місці в залежності від конкретних обставин, наприклад, якщо можливою потерпілою є дитина (вигляд і порода тварини, його поведінка, можливість господаря його контролювати і пр. чинники). Так, потрібно мати на увазі, що відносно невеликі собаки бойцових порід можуть бути небезпечніше великих, але "флегматичних".

У Цей час встановлений перелік порід собак, вигул яких в суспільних місцях допускається тільки на поводку і в наморднику. Однак сама по собі відсутність цих запобіжних коштів не може розглядатися як основа для відстрілу собак, одинаково як і такі *е заходи відносно бродячих тварин. Отловом або навіть знищенням їх (за допомогою отрути) повинна займатися відповідна служба (можливе також усипляння за допомогою спеціальної зброї).

Загрозлива поведінка тварини може стати основою для його знищення при умові, якщо цим не створюється загроза для безпеки навколишніх, а також власність.

19. Вогнепальна зброя може бути використана:

- для попередження про можливість реального його застосування на поразку;

- для подачі сигналу тривоги або виклику допомоги (постріли в повітря);

- для подолання перешкод;

- при здійсненні заходів безпеки (знеструмення об'єкта).

20. Представляється можливим і доцільним доповнити Закон вказівкою на можливість застосування і використання вогнепальної зброї для запобігання можливості спричинення істотної шкоди майну.

21. Про поняття озброєного опору співробітникам міліції, здійснення групового або озброєного нападу і можливих діях міліції в зв'язку з цим див. вище.

22. Вогнепальна зброя не повинна використовуватися в умовах, коли від цього можуть постраждати сторонні обличчя і, зокрема, при значному скупченні людей (куля може пройти навиліт або рикошетировать).

23. Про кожний випадок застосування вогнепальної зброї співробітник міліції зобов'язаний письмово докласти начальнику органу внутрішніх справ (міліції) по місцю своєї служби або по місцю застосування зброї, якщо це сталося поза межами його територіальної компетенції (наприклад, при переслідуванні злочинця) з вказівкою основ застосування зброї, витрати патронів і наслідків, що наступили. Представляється, що і в останньому випадку співробітник міліції повинен сповістити свого начальника копією рапорту.

24. Про перелік видів вогнепальної зброї і боєприпасів до нього див. ст. 4 Закону "Про зброю", а також Перелік службової і цивільної зброї і боєприпасів до нього, що вноситься в Державний кадастр службової і цивільної зброї (Розпорядження Уряду РФ від 03.08.96 № 1207-р). Відповідно до цих актів на озброєнні міліції повинно перебувати така вогнепальна зброя, яка не заподіює необгрунтовано важких поранень і не служить джерелом невиправданого ризику (зокрема, виключає стрільбу чергами). У зв'язку з цим невиправданому представляється практика озброєння патрулів, що є міліції автоматами.