Головна

всі книги   до розділу   зміст
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Стаття 10. Обов'язки міліції

Міліція відповідно до поставлених перед нею задач зобов'язана:

1) запобігати і класти край злочинам і адміністративним правопорушенням; виявляти обставини, сприяючі їх здійсненню, і в межах своїх прав вживати заходів до усунення даних обставин;

2) надавати допомогу громадянам, потерпілим від злочинів, адміністративних правопорушень і нещасних випадків, а також що знаходиться в безпорадному або інакшому стані, небезпечному для їх здоров'я і життя;

3) приймати і реєструвати заяви, повідомлення і інакшу поступаючу інформацію про злочини, адміністративні правопорушення і події, загрозливі особистій або суспільній безпеці, своєчасно вживати заходів, передбачені законодавством;

4) виявляти і розкривати злочини;

5) збуджувати карні справи, проводити дізнання і здійснювати невідкладні слідчі дії;

6) розшукувати осіб, що здійснили злочини, що переховуються від органів дізнання, слідства і суду, що ухиляються від виконання карного покарання, без звістки що зникли і інакших у випадках, передбачених законодавством, а також розшукувати викрадене майно,

7) здійснювати по підвідомчості виробництво у справах про адміністративні правопорушення;

8) забезпечувати правопорядок на вулицях, площах, в паренні, на транспортних магістралях, вокзалах, в аеропортах і інших суспільних місцях;

9) здійснювати державний контроль і нагляд за дотриманням правил, стандартів, технічних норм і інших нормативних документів в області забезпечення безпеки дорожнього руху, приймати екзамени і видавати посвідчення на право управління автомототранспортними коштами; організовувати і провести державний технічний огляд автомототранспортних коштів і причеп до них; видавати ліцензії на виготовлення бланків водійський посвідчень, державних реєстраційних знаків, справок-четов і іншої спеціальної продукції, необхідної для допуску експортних Коштів і водіїв до участі в дорожньому русі, а також на роботи по установці і експлуатації технічних засобів організації дорожнього руху; проводити реєстрацію автомототранспортних коштів і причеп до них, призначених для руху по автомобільних дорогах загального користування; регулювати дорожній рух; здійснювати в порядку, визначуваному Урядом Російської Федерації, державний облік показників стану безпеки дорожнього руху; (п 9 шкода Федерального закону від 31 03 99 № 68-ФЗ)

10) видавати згідно з федеральним законом ліцензії на продаж або придбання цивільної і службової зброї, колекціонування і експонування зброї і патронів до нього, дозволу на зберігання або зберігання і носіння цивільної і службової зброї, транспортування, ввезення на територію Російської Федерації і вивіз з Російської Федерації вказаної зброї і патронів до нього, а також дозвіл на зберігання і використання окремих типів і моделей бойової ручної стрілецької зброї, отриманого у тимчасове користування в органах внутрішніх справ, дозволи на зберігання і перевезення автомобільним транспортом вибухових матеріалів промислового застосування; контролювати дотримання встановлених федеральним законом правил обороту службової і цивільної зброї; (п 10 шкода Федерального закону від 31 03 99№ 68-ФЗ)

11) охороняти на основі договорів з фізичними або юридичними особами належне їм майно; інспектувати підрозділи охорони організацій; давати обов'язкові до виконання розпорядження по усуненню нестач, виявлених в технічної укрепленности об'єктів, і забезпеченню збереження державної і муніципальної власності; (п. 11 шкода Федерального закону від 3 03.99 № 68-ФЗ)

12) провести експертизи по карних справах і у справах про адміністративні правопорушення, а також науково-технічні дослідження по матеріалах оперативно-розшукової діяльності;

13) приймати при аваріях, катастрофах, пожежах, стихійних лихах і інших надзвичайних подіях невідкладні заходи по порятунку людей і наданню ним першої медичної допомоги, а також з охорони майна, що залишилося без нагляду; брати участь згідно із законом в забезпеченні правового режиму надзвичайного або військового стану у разі їх введення на території Російській Федерації або в окремих її місцевостях, а також в проведенні карантинних заходів під час епідемій і епізоотії; (в ред. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

14) виконувати в межах своєї компетенції визначення судів, постанови суддів, письмові доручення прокурора, слідчого про привід осіб, що ухиляється від явки по виклику, про висновок під варту, виробництво розшукових, слідчих і інакших передбачених законом дій, сприяти їм у виробництві окремих процесуальних дій;

15) виконувати визначення (постанови) суду (судді) про адміністративний арешт;

16) охороняти, конвоювати і містити заримованих і осіб, укладених під варту;

17) контролювати дотримання громадянами і посадовими особами встановлених правил реєстраційного обліку громадян Російської Федерації, а також дотримання іноземними громадянами і особами без громадянства встановлених для них правил в'їзду, виїзду, перебування і транзитного проїзду через територію Російської Федерації;

(шкода. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

18) контролювати в межах своєї компетенції дотримання особами, звільненими з місць позбавлення свободи, встановлених для них згідно із законом обмежень; брати участь в передбачених законом випадках в контролі за поведінкою осуджених, яким призначені види покарання, не пов'язані з позбавленням свободи, або покарання призначене умовно;

(в ред. Закону РФ від 18.02.93 №4510-1, Федерального закону від 31.03.99№ 68-ФЗ)

19) видавати відповідно до законодавства Російської Федерації ліцензії на заняття приватною детективною і охоронною діяльністю, створення приватних детективних підприємств (об'єднань), охоронних підприємств; погоджувати статути служб безпеки в організаціях; контролювати дотримання встановлених федеральним законом правил приватної детективної і охоронної діяльності;

(п. 19 в ред. Федерального закону від 31.03.99 Ns 68-ФЗ)

20) вживати невідкладних заходів по забезпеченню збереження безгосподарного майна і скарбів до передачі їх у ведіння відповідних державних органів і посадових осіб;

21) забезпечувати збереження знайдених і зданих в міліцію документів, речей, цінностей і іншого майна, вживати заходів по їх поверненню законним власникам або по реалізації у встановленому порядку;

22) здійснювати для надання медичною допомоги привід в установи охорони здоров'я по їх представленнях, санкціонованим судом (суддею), осіб, що ухиляються від явки по виклику, страждаючих захворюваннями і що представляють безпосередню небезпеку для себе або навколишніх, а також вказаних осіб, що здійснили суспільно небезпечні діяння; забезпечувати спільно з органами охорони здоров'я у випадках і порядку, встановлених законодавством Російської Федерації, спостереження за особами, страждаючими психічними розладами, хворими алкоголізмом або наркоманією, що представляє небезпеку для навколишніх, з метою профілактики правопорушень;

(п. 22 в ред. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

23) сприяти в межах своїх повноважень депутатам представницьких органів державної влади, органів місцевого самоврядування, кандидатам, зареєстрованим кандидатам в депутати або на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, посадовим особам органів державної влади і органів місцевого самоврядування, членам виборчих комісій, комісій референдуму, представникам суспільних об'єднань в здійсненні їх законної діяльності, якщо ним виявляється протидія або загрожує небезпека;

(п. 23 в ред. Федерального закону від 06 12.99 № 209-ФЗ)

24) застосовувати заходи безпеки, передбачені федеральним законом, відносно суддів, народних засідателів, присяжних засідателів, прокурорів, слідчих, судових виконавців, посадових осіб контролюючих органів і органів внутрішніх справ, а також їх близьких; застосовувати передбачені федеральним законом заходи з охорони потерпілих, свідків і інших осіб, сприяючих карному судочинству, їх близьких, життя, здоров'я або майно яких знаходяться в небезпеці;

(п. 24 шкода. Федерального закону від 31.03.99 № 68-ФЗ)

25) проводити реєстрацію коштів кольорового копіювання, що придбаваються фізичними і юридичними особами, здійснювати контроль за дотриманням правил їх обліку, зберігання і використання в порядку, визначуваному Урядом Російської Федерації;

З". 25 введений Федеральним законом від 31.03.99 № 68-ФЗ)

26) забезпечувати виконання судових рішень про напрям неповнолітніх, що здійснили правопорушення, в спеціальні учбово-виховальні установи закритого типу для дітей і підлітків з девіантною поведінкою;

(п. 26 введений Федеральним законом від 31.03.99 № 68-ФЗ)

27) сприяти виборчим комісіям, комісіям референдуму в реалізації їх повноважень, в тому числі надавати виборчим комісіям з їх запитів зведення про наявність незнятої або непогашеної судимості у кандидатів, зареєстрованих кандидатів в депутати або на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування;

(п. 27 введений Федеральним законом від 06 12.99№ 209-ФЗ)

28) вживати заходів по припиненню в ході виборчої кампанії, при підготовці і проведенні референдуму перечачої закону передвиборної агітації, агітації з питань референдуму (включаючи заходи по припиненню спроб підкупу виборців, учасників референдуму), інформувати відповідну виборчу комісію або комісію референдуму про факти виявлених порушень і прийняті в зв'язку з цим заходи;

(п. 28 введений Федеральним законом від 06.12.99 № 209-ФЗ)

29) здійснювати державну дактилоскопічну реєстрацію відповідно до законодавства Російської Федерації.

(п. 29 введений Федеральним законом від 07.11.2000 М > 135-ФЗ)

1. Запобігання і припинення злочинів і адміністративних правопорушень органами міліції означає необхідність негайного реагування на всі випадки повідомлень про правопорушення і злочини (тим більше, що не завжди можливо на основі первинної інформації точно визначити, про який вигляд правопорушення йде мова), а також безпосереднього їх виявлення співробітниками міліції. Досягається це правильною організацією патрульно-постової служби і служби дільничих інспекторів, оперативною і професійною діяльністю чергових служб. Необхідна умова ефективної роботи міліції, крім хорошого знання місцевих умов і особливостей - безпосередній зв'язок з населенням даної території, а також громадянами, по роду своєї діяльності що часто знаходяться на ній. Це дозволяє не тільки оперативно реагувати на всі випадки протиправної поведінки, але і провести профілактичну роботу, що також віднесено до компетенції міліції суспільної безпеки, яка, як правило, перша стикається з антигромадськими виявами такого роду.

У даному пункті статті, що коментується бажано було б указати і а обов'язок міліції виявляти правопорушення і злочини (за логікою віщою, перш ніж класти край, треба виявити правопорушення), більш, що саме це має місце на практиці. Крім того, доповненим таким чином стаття буде повністю текстуально узгоджена зі ст. 8 і 9 справжніх Закони, які встановлюють задачі кримінальної міліції і міліції суспільної безпеки.

2. Необхідна допомога громадянам, потерпілим від злочинів, адміністративних правопорушень і нещасних випадків, що знаходиться в хворобливому стані, може бути надана співробітниками міліції як безпосередньо, так і шляхом виклику спеціалізованих служб. При цьому повинні бути прийняті заходи з охорони місця випадку і слідів злочину (правопорушення), встановлення очевидців що відбулося (надалі це потенційні свідки в рамках виробництва по карній або адміністративній справі), встановлення і розшуку правопорушників по "гарячих слідах".

У процесі цієї роботи співробітники міліції, як правило, мають можливість визначити, які умови повсякденного життя сприяли протиправним виявам, які їх причини. Тому Закон покладає на них обов'язок, нарівні з оперативно-технічною, здійснювати і аналітичну діяльність по виявленню причин правопорушень, злочинів і умов, їм сприяючих, і на основі узагальненої інформації розробляти і провести в життя необхідні заходи щодо усунення цих обставин, а також пропонувати відповідні рекомендації органам влади і управління, громадським організаціям.

3. Міліція є тим органом, який, як правило, першим приймає і реєструє заяви (повідомлення) про довершені або підготовлювані злочини, адміністративні правопорушення, інакші потенційно небезпечні події і випадки. Чергові частини органів внутрішніх справ зобов'язані у встановленому порядку фіксувати і оформляти всю поступаючу інформацію такого роду, реєструвати її і вживати необхідних заходів, що диктуються обстановкою, в тому числі невідкладні (виїзд оперативно-слідчих груп, підвищення густини патрулів, орієнтування співробітників патрульно-постової служби і ГИБДД і пр.).

Покриття повідомлень про правопорушення, передусім злочини, з Метою створення видимості благополуччя на підвідомчій території є службовим порушенням, яке, крім спотворення картини стану справ із забезпеченням законності на даній території, перешкоджає вживанню невідкладних оперативно-слідчих заходів і тим самим нерідке - успішному розкриттю злочину. Винні в цьому підлягають залученню до дисциплінарної відповідальності аж до звільнення з органів внутрішніх справ.

4. Встановлення в Законі обов'язку міліції виявляти і розкривати злочини означає легалізацію обов'язку і права міліції на виробництво оперативно-розшукових заходів в рамках Закону "Про оперативно-розшукову діяльність" (раніше вона регулювалася закритими відомчими нормативними актами). Під виявленням злочинів потрібно розуміти встановлення в діянні ознак злочину - об'єкта і об'єктивної сторони злочину, тобто тих суспільних відносин, нормальний розвиток яких порушений, а також конкретних обставин, що характеризують зовнішню сторону діяння; що стосується суб'єкта (фізична осудна особа, що досягла певного віку, з якого наступає карна відповідальність) і суб'єктивної сторони злочину (провина, мотив, мета), то вони на даній первинній стадії можуть бути невідомі, так і встановлення їх не входить в задачі міліції. Ця справа слідчого ним органу дізнання.

Розкриття злочину означає встановлення не тільки основних обставин що відбулося, але і особи, винної в його здійсненні (див. коментар до ст. 2 справжнього Закону).

5. У разі виявлення ознак злочину органи міліції в межах своєї компетенції збуджують карні справи. У випадках, що не терплять зволікання (необхідність заримувати підозрюваного, провести невідкладні слідчі дії) органи міліції збуджують всі карні справи, крім справ приватного і приватнопублічного обвинувачення, тобто таких, які підлягають збудженню тільки при наявності жалоби потерпілого і саме прохання порушити кримінальну справу; при цьому справи першої категорії підлягають припиненню у разі примирення потерпілого і винного, а справи другої після збудження по цій основі вже не припиняються. Далі органи міліції проводять дізнання. У справах, по яких попереднє слідство не обов'язкове, дізнання проводиться в повному об'ємі з напрямом матеріалів в суд для переказу обвинуваченого суду. У справах, по яких попереднє слідство обов'язкове, після збудження карної справи органи міліції проводять невідкладні слідчі дії: огляд, обшук, виїмку, огляд, затримання і допит підозрюваних, допит потерпілих і свідків. По їх завершенні всі матеріали передають слідчому. Після передачі справи орган міліції може виконувати по ньому слідчі і розшукові дії тільки по повчанню слідчого, який відповідає за все виробництво у справі. При тому у разі передачі слідчому справи, по якому не представилося можливим виявити особу, що здійснила злочин, орган міліції продовжує вживати оперативно-розшукових заходів для встановлення злочинця, повідомляючи слідчу про результати.

Міліція як орган дізнання здійснює підготовку матеріалів для подальшого судового розгляду в протокольній формі, тобто в рамках спрощеного і прискореного виробництва. При цьому органи міліції не пізніше ніж в десятиденний термін встановлюють обставини довершеного злочину і особистість правопорушника, отримують пояснення від правопорушника, очевидців і інших осіб, витребують довідку про наявність або відсутність судимості у правопорушника, характеристику з місця його роботи або навчання і інші матеріали, що мають значення для розгляду справи в суді.

6. Міліція здійснює розшук осіб, що здійснили злочини, як з власної ініціативи (при наявності ознак злочину), так і за дорученнями слідчого в рамках карної справи, що знаходиться в його виробництві. Здійснюється також розшук осіб, що ухиляються від виконання певного судом покарання, а також без звістки що зникли. Крім того, міліція з використанням власних сил і коштів здійснює розшук викраденого майна, а також майна, належного опису по карній справі з метою забезпечення можливої його конфіскації по вироку суду.

7. У рамках адміністративної юрисдикції міліція здійснює виробництво у справах про адміністративні правопорушення. При цьому на основі протоколу (постанови) про адміністративне правопорушення і інших доказів у справі начальник органу внутрішніх справ (міліції), його заступник приймає рішення про винність правопорушника і необхідності накладення на нього відповідного стягнення.

Міліція (передусім патрульно-постова служба - ППС) забезпечує правопорядок в суспільних місцях: на вулицях, площах, в паренні, на транспортних магістралях, вокзалах, аеропортах і пр. Наявність тут вбрань міліції, готових в будь-який момент покласти край правопорушенню і заримувати правопорушника, надає великий стримуючий, профілактичний вплив на потенційних порушників громадського порядку і додає громадянам упевненості в своїй захищеності. Не випадкове Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, його органи на місцях надають таке значення вдосконаленню діяльності патрульно-постової служби міліції. Практика показує, що саме до її співробітників часто передусім звертаються громадяни, потерпілі від правопорушень і злочинів, і саме співробітники ППС кладуть край правопорушенню, затримують порушника, в тому числі і при переслідуванні по "гарячих слідах".

9. Міліція (передусім в особі державної інспекції по безпеці дорожнього руху - ГИБДД) зобов'язана здійснювати державний контроль і нагляд за дотриманням правил, стандартів, технічних норм і інших нормативних документів в області забезпечення безпеки дорожнього руху. Таким чином, з формулювання Закону слідує, що вона діє від імені і за дорученням держави, а не окремих відомств, які також, зрозуміло, в межах своєї компетенції зобов'язані контролювати дотримання встановлених правил, що забезпечують безпеку дорожнього руху (наприклад, технічний стан автотранспортних коштів, що використовуються ). Однак міліція (ГИБДД) користується найбільшим об'ємом прав і несе головні обов'язки в цій сфері.

Поняття контролю включає в себе можливість як виявлення, так і безпосереднього усунення допущених порушень правил безпеки дорожнього руху. Нагляд в цьому значенні більш вузьке визначення, оскільки, за загальним правилом, крім виявлення порушень діючих правил, він не передбачає можливості їх безпосереднього усунення. Значення нагляду, головним чином, полягає в тому, що співробітники ГИБДД, виявивши порушення правил безпеки дорожнього руху, а також причини і умови, їм сприяючі, повинні запропонувати відповідним організаціям і особам вжити заходів до їх усунення. При цьому можливо і звернення до місцевих органів влади з пропозицією про вдосконалення нормативних актів, так або що інакше стосуються організації дорожнього руху.

10. Раніше були пропозиції звільнити міліцію (ГИБДД) від прийому екзаменів на право управління автомототранспортними коштами як невластивої їй функції. Ці пропозиції законодавцем не були сприйняті, виходячи з міркувань доцільності і необхідності зосередити в рамках одного органу міліції розв'язання всіх питань організації правильного і безпечного дорожнього руху:

- реєстрацію автомототранспортних коштів;

- прийом екзаменів на право управління ними;

контроль і нагляд за дотриманням правив дорожнього руху і існуючих стандартів його організації (види транспортних засобів, габарити і характер вантажу і пр.);

розшук автомототранспортних коштів, що зникли і водіїв, що сховалися з місць дорожньо-транспортних випадків;

- організацію і ведіння статистики дорожньо-транспортних випадків, її вивчення і узагальнення з метою виробітку відповідних рекомендацій по вдосконаленню організації дорожнього руху у всіх його аспектах.

11. Міліція в рамках так званої "дозвільної системи" розглядає питання законності придбання, зберігання, носіння і перевезення цивільної і службової зброї, боєприпасів до нього, вибухових матеріалів, а також всі інакші питання, пов'язані з оборотом зброї. При цьому під оборотом зброї і основних частин вогнепальної зброї (ст. 1 Закону "Про зброю") розуміються будь-які дії з приводу зброї:

- виробництво;

- торгівля;

- продаж;

- передача;

- придбання;

- колекціонування;

- експонування;

- облік;

- зберігання;

- носіння;

- перевезення;

- транспортування;

- використання;

- вилучення;

- Знищення;

- ввезення на територію Російської Федерації;

- вивіз з Російської Федерації.

Виробництво зброї означає:

- виготовлення загалом або у вигляді окремих істотних деталей шляхом здійснення науково-дослідних і конструкторських робіт;

- істотний ремонт, що повертає вражаючі здібності зброї;

виготовлення боєприпасів і їх істотних частин.

Зберігання зброї - це приміщення його у визначене, відоме власнику місце, причому не обов'язково по місцю проживання або роботи. Зберігання можливе, наприклад, в автомобілі (відрізняти від носіння). Головним критерієм тут є можливість (неможливість) негайно застосувати зброю.

Перевезення зброї - це його фізичне переміщення з одного місця в інше, причому не обов'язково власником. При цьому залучення до відповідальності (адміністративної або карної) перевізника можливе тільки при наявності доведеного наміру (прямого або непрямого). Транспортування зброї означає його переміщення з одного місця в інше за допомогою транспортних засобів як вантаж (одиничні примірники або партії); більш небезпечна дія, ніж просто перевезення зброї.

Знищення зброї - це такі дії з ним, які позбавляють його вражаючих характеристик (наприклад, просвердлення стовбура вогнепальної зброї).

Ввезення (вивіз) зброї на територію Російської Федерації означає дії по перетину державної (митної) межі Російської Федерації. Такі дії одночасно можуть розглядатися як контрабанда (ст. 188 УК РФ).

У відповідності зі ст. 9 Закону "Про зброю" виробництво зброї, торгівля ним, його придбання, колекціонування або експонування на території Російській Федерації підлягають ліцензуванню, за винятком виробництва і придбання зброї державними воєнізованими організаціями. Ліцензії на торгівлю зброєю, його придбання, колекціонування або експонування видаються органами внутрішніх справ, а ліцензії на виробництво зброї - органами, уповноваженими Урядом Російської Федерації. У порядку ст. 28 Закону "Про зброю" контроль за оборотом цивільної і службової зброї на території Російській Федерації здійснюють органи внутрішніх справ і органи, уповноважені Урядом Російської Федерації видавати ліцензії на виробництво цивільної і службової зброї, а також органи державного нагляду за дотриманням державних стандартів Російської Федерації. Можливість органів міліції виробляти огляди місць зберігання і використання вогнепальної зброї і боєприпасів до нього передбачена ст. 2, 11 справжніх Закони.

12. Органи міліції (передусім - позавідомча охорона) укладають договори з власниками на охорону належного їм майна або інакших об'єктів (іллі, виробничі приміщення, склади,

території і т. д.). При цьому міліція має право використати всі кошти і методи, надані їй справжнім Законом.

У відповідності зі ст. 3 Закону РФ від 11.03.92 №2487-1 "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації", підприємствам, що здійснюють приватну охоронну діяльність, з метою охорони дозволяється надання наступних видів послуг:

- захист життя і здоров'я громадян;

- охорона майна власників, в тому числі при його транспортуванні;

- проектування, монтаж і експлуатаційне обслуговування коштів охоронно-пожежної сигналізації;

- консультування і підготовка рекомендацій клієнтам з питань правомірного захисту від протиправного посягання;

- забезпечення порядку в місцях проведення масових заходів. Надання цих послуг дозволяється тільки підприємствам, спеціально встановленим для їх виконання. Таке підприємство зобов'язано мати ліцензію, що видається органами внутрішніх справ. Ліцензії повинні мати і керівники цих підприємств, і їх персонал (ст. 2 указ. Закону). Органи міліції зобов'язані здійснювати інспектування підрозділів охорони організацій:

- для перевірки дотримання ними положень чинного законодавства, зокрема, Закону "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації";

- для визначення їх ефективності в справі охорони державної і муніципальної власності.

З боку органів міліції можливо і надання консультаційною допомоги в справі організації охорони, оскільки Закон говорить про організації взагалі, не згадуючи про конкретні види власності, що наводить на думку про приватних власників.

13. По карних справах і у справах про адміністративні правопорушення міліція проводить експертизи, тобто дослідження, що вимагають спеціальних пізнань в області науки, техніки, мистецтва або ремесел. Експертиза - процесуальна дія, вироблювана особою, що володіє спеціальними пізнаннями, на основі постанови дізнавача, слідчого, прокурора. Результати її оформляються у вигляді висновку експерта і є доказом по карній справі і у справі 06 адміністративному правопорушенні.

Одночасно з експертними міліція здійснює і науково-технічні дослідження, який з точки зір КоАП і УПК РФ експертизами не є і, отже, їх результати доказового значення не мають. Однак їх результати здатні зорієнтувати в правильному напрямі оперативно-розшукову діяльність і розслідування по карній справі.

Для виробництва експертних і науково-технічних досліджень в системі міліції утворяться експертні і науково-технічні підрозділи. При цьому можливість виробництва експертних досліджень в рамках самої системи міліції викликає певні сумніви з точки зору їх об'єктивності. Доцільніше було б забезпечити їх проведення системою незалежних експертних установ, що дозволило б забезпечити і велику компетентність складу фахівців, і їх незалежність, а значить, і велику об'єктивність висновків. Виробництво експертних досліджень невластиво самої суті міліції як правоохоронної організації. Науково-технічні прийоми і методи можуть розглядатися як частина оперативно-розшукової діяльності, але їх результати не повинні мати зовнішнього, процесуального виходу, тобто не можуть розглядатися як джерело доказів по карній справі, у справі про адміністративне правопорушення і тим більше у справі оперативного обліку. У відповідності зі ст. 2 Закону "Про оперативно-розшукову діяльність" результати оперативно-розшукової діяльності можуть бути використані:

- для підготовки і здійснення слідчих і судових дій;

- проведення оперативно-розшукових заходів щодо виявлення, попередження, припинення і розкриття злочинів;

- виявлення і встановлення осіб, їх що готують, що здійснює або що здійснило;

- розшуку осіб, що сховалися від органів дізнання, слідства і суду, що ухиляються від виконання покарання і без звістки що зникли Результати оперативно-розшукової діяльності можуть служити мотивом і основою:

- для збудження карної справи;

- представлення до органу дізнання, слідчому або в суд, у виробництві якого знаходиться карна справа;

- використання в доведенні по карних справах. При цьому потрібно керуватися положеннями кримінально-процесуального законодавства, що регламентують збирання, перевірку і оцінку доказів, і прослідити, щоб все було відповідним образом процесуально оформлено.

14. Важливі обов'язки покладаються на органи міліції в умовах надзвичайних подій (аварій, катастроф, пожеж, епідемій і епізоотії, т. п.). Крім звичайних функцій по підтримці громадського порядку, які при цьому придбавають особливу гостроту і актуальність, зобов'язані також вживати всіх можливих заходів:. до порятунку людей;

наданню першою медичної допомоги; збереження особистого, суспільного і державного майна;

- запобіганню мародерству;

забезпеченню вимог режиму надзвичайного або військового стану.

15. Міліція в межах своєї компетенції, визначуваної передусім справжнім Законом, зобов'язана надавати допомогу органам суду, прокуратури, попереднього слідства. Так, органам міліції можуть бути адресовані пропозиції:

- про виконання визначень суду (постанов суддів);

- про виконання постанов слідчого і прокурора по забезпеченню явки учасників процесу, що ухиляються від неї (привід);

- про висновок під варту обвинувачених і підсудних у разах зміни ним міри припинення;

- про виробництво необхідних розшукових і процесуальних дій;

- про надання сприяння при виробництві окремих слідчих дій (наприклад, перевірки свідчень на місці, слідчого експерименту).

Дані визначення і постанови є обов'язковими для виконання органами міліції.

У рамках забезпечення нормального ходу судочинства міліція забезпечує охорону, зміст і конвоювання заримованих (а також укладених під варту, підсудних).

16. У відповідності з КоАП лиця, піддані адміністративному арешту (постанова про адміністративний арешт приводиться у виконання негайно після його винесення), містяться під вартою в місцях, визначуваних органами внутрішніх справ. Відбування адміністративного арешту проводиться за правилами, встановленими законодавчими актами Російської Федерації.

Міліція здійснює контроль за поведінкою осіб, звільнених з місць позбавлення свободи по від'їзді терміну покарання або умовно-достроково. Це виготовляється в деяких випадках при наявності відповідної інформації від адміністрації місця позбавлення свободи і в обов'язковому порядку за особами, визнаними особливо небезпечними рецидивістами. Подібна діяльність покладається на службу по контролю за поведінкою осіб, умовно осуджених за здійснення злочинів або умовно-достроково звільнених, а також на дільничих інспекторів міліції. Боротьба з рецидивом злочинів - загальним або спеціальним - завжди була важливою дільницею роботи міліції. У цьому ще раз виявляється профілактична спрямованість призначення і діяльність міліції.

18. Уперше Закон "Про міліцію" говорить про її обов'язок видавати ліцензії на заняття приватною детективною і охоронною діяльністю і контролювати її. Таким чином, крім прокурорського нагляду (явно неефективного в цій сфері) вона зазнає професійного контролю з точки зору дотримання відповідними особами і організаціями існуючих законоположень. У відповідності зі ст. 6, 8, 10, 11, 12 Закони "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації" видача необхідних ліцензій проводиться відповідним органом внутрішніх справ в межах його компетенції. Ліцензія на роботу як приватний детектив видається органом внутрішніх справ протягом місяця від дня подачі заяви громадянином, що претендує на її отримання. До заяви додаються документи (ст. 6 Закону). Термін дії ліцензії - три роки, якщо вона не буде анульована раніше в порядку і по основах, передбачених ст. 10 Закону. Ліцензуванню підлягають і приватні детективні підприємства, що мають статус юридичної особи, а також їх об'єднання. Охоронна діяльність ліцензується в порядку, встановленому для приватних детективів, детективних підприємств і їх об'єднань.

19. Кожне підприємство, що має в своєму розпорядженні власну службу безпеки, зобов'язано розробити її Статут і погодити з органом внутрішніх справ по місцю його установи. Затвердження Статуту є юридичним фактом, з яким зв'язується правомочність здійснення охоронної діяльності.

20. Органи міліції по місцю реєстрації приватного детективного або охоронного підприємства зобов'язані провести контроль за тим, щоб його діяльність здійснювалася суворо згідно з Законом "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації" Так, у відповідності зі ст. 3 Закону "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації", вона призначена для розшуку і охорони. У цих цілях дозволяється надання наступних видів послуг:

- збір відомостей по цивільних справах на. договірній основі з учасниками процесу;

- вивчення ринку;

- збір інформації для ділових переговорів;

- виявлення некредитоздатний або ненадійних ділових партнерів;

становлення обставин неправомірного використання в підприємницькій діяльності фірмових знаків і найменувань; «явище випадків несумлінної конкуренції; виявлення випадків розголошування відомостей, що становлять комерційну таємницю;

з'ясування біографічних і інших даних про окремих громадян (з їх письмової згоди) при висновку ними трудових і інакших контрактів;

- пошук без звістки громадян, що зникли;

- пошук майна, втраченого громадянами, підприємствами, установами, організаціями;

- збір відомостей по карних справах на договірній основі з учасниками процесу (на протязі доби з моменту висновку контракту з клієнтом на збір таких відомостей приватний детектив зобов'язаний письмово повідомити про це особу, виробляючу дізнання, слідчу, прокурора або суд, в чиєму виробництві знаходиться карна справа);

- захист життя і здоров'я громадян;

- охорона майна власників, в тому числі при його транспортуванні;

- проектування, монтаж і експлуатаційне обслуговування коштів охоронно-пожежної сигналізації;

- консультування і підготовка рекомендацій клієнтам з питань правомірного захисту від протиправного посягання;

- забезпечення порядку в місцях проведення масових заходів Даний перелік є вичерпним, і вихід за його межі дає підставу для анулювання ліцензії на заняття приватною детективною або охоронною діяльністю (ст. 10 Закону).

Приватним детективам і охоронникам забороняється:

- приховувати від правоохоронних органів ті, що стали їм відомими факти підготовлюваних або довершених злочинів;

- видавати себе за співробітників правоохоронних органів;

- збирати відомості, пов'язані з особистим життям, з політичними і релігійними переконаннями окремих осіб;

- здійснювати відео- і аудиозапись, фото- і киносъемку в службових або інакших приміщеннях без письмової згоди на те відповідних Посадових або приватних осіб;

- вдаватися до дій, що посягають на права і свободи громадян; здійснювати дії, що ставлять під загрозу життя, здоров'я, честь, достоїнство і майно громадян;

фальсифікувати матеріали або вводити в помилку клієнта; Розголошувати зібрану інформацію;

- використати зібрану інформацію в яких-небудь цілях всупереч інтересам свого клієнта або в інтересах третіх осіб;

- передавати свою ліцензію для використання її іншими обличчями. Проведення розшукових дій, що порушують таємницю переписки, телефонних переговорів і телеграфних повідомлень або пов'язаних з порушенням гарантій недоторканості особистості або житла, спричиняє за собою встановлену законом відповідальність. Виявлення всіх цих фактів і обставин відноситься до компетенції міліції

21. Міліція зобов'язана доставляти в медичні установи (лікарні, диспансери) осіб, страждаючих захворюваннями, які внаслідок свого характеру і течії представляють небезпеку для життя і здоров'я не тільки самого хворого, але і навколишніх. Відповідно до точної редакції Закону такий привід здійснюється на основі представлення відповідної установи охорони здоров'я, санкціонованого суддею (судом); до речі, ця корисна зміна редакції Закону (раніше говорилося про санкцію прокурора), зроблена в руслі загальної тенденції звернення до судового, а не прокурорському контролю за законністю і обгрунтованістю обмеження прав і свобод особистості. Такими хворими можуть бути визнані обличчя, страждаючі психічними, венеричними захворюваннями, СПІДом, алкоголізмом і наркоманією. Міліція (передусім дільничі інспектора) по рекомендації органів охорони здоров'я зобов'язані забезпечити поточне спостереження за поведінкою осіб, страждаючих душевними захворюваннями, алкоголізмом або наркоманією, з метою профілактики здійснення ними правопорушень і злочинів.

22. Міліція зобов'язана в межах своїх повноважень сприяти в здійсненні законної діяльності:

- депутатам представницьких органів державної влади, органів місцевого самоврядування;

- кандидатам, зареєстрованим кандидатам в депутати або на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування;

- посадовим особам органів державної влади і органів місцевого самоврядування;

- членам виборчих комісій, комісій референдуму;

- представникам суспільних об'єднань.

При цьому необхідне дотримання наступних умов: дія тільки в рамках повноважень, наданих міліції справжнім Законом - охорона правопорядку і забезпечення особистої безпеки осіб, що беруть участь в політичній або суспільній діяльності, а також при проведенні масових заходів (мітингів, демонстрацій, пікетування і) з тим, щоб вони протікали в рамках відповідних законоположень. Сама міліція при цьому в суспільно-політичну діяльність не залучається і не виступає на якій-небудь стороні, а діє тільки на основі закону і з метою підтримки громадського порядку.

Міліція правомочна (і зобов'язана) надавати допомогу названим особам тільки в тому випадку, якщо ним виявляється протидія у виконанні законної діяльності або загрожує реальна небезпека Міру реальності загрози визначається індивідуально в кожному конкретному випадку Прикладами протидії законної діяльності представників влади або суспільних об'єднань можуть служити випадки захвата будівель, приміщень, а також заложників, воспрепятствование проходу в будівлі. У всіх подібних випадках міліція повинна діяти рішуче з метою відновлення правопорядку і нормального функціонування державних і суспільних інститутів і їх представників. 23. На органи міліції покладається здійснення заходів безпеки у відношенні:

- суддів;

- народних і присяжних засідателів;

- прокурорів,

- слідчих;

- судових виконавців;

- посадових осіб контролюючих органів і органів внутрішніх справ;

- їх близьких згідно з Законом РФ від 20 04.95 № 45-ФЗ "Про державний захист суддів, посадових облич правоохоронних і контролюючих органів" (ст. 12).

Для забезпечення захисту життя і здоров'я осіб, що захищаються і збережень їх майна органами міліції з урахуванням конкретних обставин можуть здійснюватися:

- особиста охорона;

- охорона житла і майна, организуемие при встановленні даних, що свідчать про наявність загрози посягання на життя, здоров'я і майно осіб, що захищаються (з їх згоди);

обладнання житла коштами протипожежної і охоронної сигналізації;

міна телефонів і державних реєстраційних знаків исполь-Уемих транспортних засобів;

- видача зброї;

- видача спеціальних коштів індивідуального захисту і сповіщення про небезпеку.

При цьому обличчя, що захищаються у разі застосування зброї повинні керуватися вимогами закону, зокрема, ст. 24 Закону "Про зброю".

Особи, що Захищаються, що досягли повноліття, з їх згоди, а неповнолітні із згоди батьків або осіб, їх замінюючих, можуть бути вміщені в місця, в яких їм буде забезпечена безпека. За рішенням органу міліції може бути накладений тимчасова заборона на видачу даних про особистість осіб, що захищаються, їх місце проживання і інакших відомостей про них з адресного бюро, паспортних служб, підрозділів ГИБДД, довідкових служб автоматичного телефонного зв'язку і інших інформаційно-довідкових фондів. Виключення складають випадки, коли такі відомості з'ясовуються у встановленому порядку в зв'язку з виробництвом по карній справі. Причому відносно ряду посадових осіб з числа перерахованих в Законі конфіденційність відомостей може бути забезпечена одночасно з їх вступом на посаду або призначенням на посаду. У тих же цілях особи, що захищаються, по їх заяві або з їх згоди, можуть бути перекладені на іншу, тимчасову або постійну роботу (службу), переселені в інше, тимчасове або постійне, місце проживання. У виняткових випадках, коли безпеку особи, що захищається не можна забезпечити іншими заходами, по його заяві або з його згоди йому можуть бути видані документи, що засвідчують особистість, і інакші документи із зміненими анкетними даними, а також може бути зроблене зміна його зовнішності (ст. 6-11 Закону "Про державний захист суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів").

24. Відповідні заходи з числа перерахованих можуть бути застосовані і з метою охорони потерпілих, свідків і інших учасників карного процесу, життю і здоров'ю яких може загрожувати небезпека або на яких може бути вчинений тиск (до речі, виявлення такої загрози і її носіїв може послужити важливим джерелом доказів по карній справі), а також членів їх сімей і близьких. Тим самим, крім забезпечення недоторканості особистості, життя і здоров'я учасників карного судочинства, будуть забезпечені нормальні умови його здійснення. Відомо, зокрема, що міру відвертості потерпілих і свідків нерідко залежить від міри їх упевненості у власній безпеці, яку і повинна забезпечити міліція.

25 Міліція зобов'язана проводити реєстрацію коштів кольорового копіювання, що придбаваються фізичним і юридичними особами і здійснювати контроль за дотриманням правил їх обліку, зберігання і використання цілях профілактики і припинення зловживань можливостями сучасної техніки (наприклад, для фальшивомонетництва).

26 Міліція зобов'язана забезпечувати виконання судових рішень про напрям неповнолітніх, що здійснили правопорушення, в спеціальні учбово-виховальні установи закритого типу для дітей і підлітків з девіантною (що відхиляється) поведінкою. Розглянутий набір обов'язків органів міліції найбільш чітко визначає її державне і соціальне призначення, роль і місце в системі державного механізму. Справа за тим, щоб міліція на ділі щодня і щогодини, чесно і сумлінно виконувала свої обов'язки з охорони суспільної безпеки і правопорядку, а також забезпечувала у власній діяльності реалізацію, охорону прав і законних інтересів організацій і громадян. Тільки при цій умові вона може розраховувати на суспільне довір'я і повагу, на реальну дію зворотного зв'язку з громадянами, що є істотною умовою успіху правоохоронної діяльності, особливо в рамках окремих, компактних общин і територій (міліція суспільної безпеки).

27. Положення пункту 27 статті, що коментується розвиває обов'язку міліції по забезпеченню нормального і законного проведення виборчої компанії, виборів і підведення їх підсумків, сформульовані в пункті 23. При цьому істотною новацією Закону є встановлення обов'язку органів міліції задовольняти запити виборчих комісій про наявність у кандидатів, зареєстрованих кандидатів в депутати або на виборні посади в органах державної влади або місцевого самоврядування незнятої або непогашеної судимості, ведіння про те, коли і за здійснення якого злочину був осуджений кандидат, забезпечують чистоту і "прозорість" виборчої компанії і самих виборів, формують обгрунтовані думки виборців.

Звернемо увагу на те, що Закон говорить про наявність юридично значущої судимості (незнятої або непогашеної у встановленому порядку ст. 86 УК РФ). Так, обличчя, осуджене за здійснення злочину, танеться судимим від дня вступу звинувачувального вироку в законну силу до моменту погашення або зняття судимості. Обличчя, звільнене від покарання, вважається несудимим.

Судимість гаситься:

Відносно осіб, умовно осуджених, - після закінчення випробувального терміну;

- у відносини осіб, осуджених до більш м'яких видів покарань, чим позбавлення свободи, - після закінчення одного року після від'їзду покарання,

- відносно осіб, осуджених до позбавлення свободи за злочини невеликого або середнього тягаря, - після закінчення трьох років після від'їзду покарання;

- відносно осіб, осуджених до позбавлення свободи за тяжкі злочини, - після закінчення шести років після від'їзду покарання;

- відносно осіб, осуджених за особливо тяжкі злочини, - після закінчення восьми років після від'їзду покарання.

Якщо осуджений у встановленому законом порядку був достроково звільнений від відбування покарання або невідбута частина покарання була замінена більш м'яким виглядом покарання, то термін погашення судимості обчислюється виходячи з фактично отбитого терміну покарання з моменту звільнення від відбування основного і додаткового видів покарання.

Якщо осуджений після від'їзду покарання поводився бездоганно, то по його клопотанню суд може зняти з нього судимість до витікання терміну погашення судимості.

Таким чином, то обставина, що кандидат раніше притягувався до карної відповідальності, але судимість у встановленому порядку погашена або знята, не може служити перешкодою для участі у виборах.

28. Міліція зобов'язана виявляти і класти край порушенням законодавства про вибори і про порядок проведення референдумів як в період проведення передвиборної агітації, так і при проведенні голосування і підрахунку голосів. Відповідні адміністративні правопорушення, що посягають на виборчі права громадян, встановлені КоАП. Карними злочинами є воспрепятствование здійсненню виборчих прав або роботі виборчих комісій (ст. 141 УК РФ) і фальсифікація виборчих документів, документів референдуму або неправильний підрахунок голосів (ст. 142 УК РФ)

29. Закон про міліцію уперше говорить, про обов'язок міліції здійснювати державну дактилоскопічну реєстрацію у відповідності законодавством Російської Федерації (раніше передбачалося тільки таке право - п. 15 статті II). У зв'язку з цим очевидному є необхідність прийняття Федерального закону про державну реєстрацію фізичних осіб, що знаходяться на території Російській Федерації, зокрема дактилоскопічній реєстрації при певних умовах. Наприклад, їй повинні підлягати працівники правоохоронних органів (відносно співробітників міліції це вже передбачене - стаття 20 справжнього Закону), військовослужбовці, що особливо направляються в "гарячі точки", і тих осіб, рід занять або діяльності яких зв'язаний з підвищеним ризиком для життя і здоров'я. Можливість добровільної дактилоскопічної реєстрації повинна бути передбачена для всіх бажаючих. Одночасно потрібно потурбуватися про те, щоб обов'язкова дактилоскопічна реєстрація населення (такі пропозиції є) не стала кроком на шляху до "поліцейської" держави, яка завжди хоче знати все про всіх осіб, що знаходяться в межах його юрисдикції. Питання не технічне, але соціально-політичний.