На головну   всі книги   до розділу   зміст
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Стаття 8. Кримінальна міліція

Основними задачами кримінальної міліції є виявлення, попередження, припинення і розкриття злочинів, у справах про яких виробництво попереднього слідства обов'язкове, організація і здійснення розшуку осіб, що переховуються від органів дізнання, слідства і суду, що ухиляються від виконання карного покарання, без звістки і інакших осіб, що зникли у випадках, передбачених законодавством Російської Федерації. Кримінальна міліція сприяє міліції суспільної безпеки у виконанні покладених на неї обов'язків.

Кримінальна міліція є органом дізнання.

Склад і чисельність кримінальної міліції, порядок створення, реорганізації і ліквідації її підрозділів визначаються Урядом Російської Федерації.

Начальники кримінальної міліції суб'єктів Російської Федерації призначаються на посаду і звільняються від посади міністром внутрішніх справ Російської Федерації і є по посаді заступниками відповідних міністрів внутрішніх справ або начальників управлінь (головних управлінь) внутрішніх справ суб'єктів Російської Федерації. N

Начальники кримінальної міліції районів, міст і інакших муніципальних освіт призначаються на посаду і звільняються від посади міністрами внутрішніх справ, начальниками управлінь (головних управлінь) внутрішніх справ суб'єктів Російської Федерації і є по посаді заступниками начальників відповідних органів внутрішніх справ.

Начальники кримінальної міліції на залізничному, водному і повітряному транспорті, в закритих адміністративно-територіальних освітах, на особливо важливих і режимних об'єктах, а також начальники інакших підрозділів кримінальної міліції призначаються на посаду і звільняються від посади в порядку, визначуваному міністром внутрішніх справ Російської Федерації.

Кримінальна міліція фінансується за рахунок коштів федерального бюджету.

1 Про поняття виявлення, попередження, припинення і розкриттів злочинів див. коментар до ст. 2 справжнього Закону.

2. Перелік злочинів, у справах про яких обов'язкове виробництво попереднього слідства, міститься в УПК РФ. У загальному вигляді можна відмітити, що це справи про злочини середнього тягаря, тяжкі і особливо тяжкі злочини (ст. 15 УК РФ). Такі справи вимагають самого уважного до себе відношення і високої кваліфікації осіб, виробляючого розслідування в формі попереднього слідства (інші форми - дізнання і протокольна форма досудебной підготовки матеріалів). У цьому випадку розслідування проводять слідчі (прокуратури, МВС, ФСБ), а також міліція фактично виконує функції органу дізнання. При цьому органи кримінальної міліції при наявності ознак злочину порушують кримінальну справу і виконують невідкладні слідчі дії по встановленню і закріпленню слідів злочину (перелік їх даний в кримінально-процесуальному законі). Таким чином, кримінальна міліція діє в тісному контакті з прокурорсько-слідчими органами, а після передачі справи слідчому - тільки за його дорученням (за винятком окремих повноважень в тих випадках, коли особа, що здійснила злочин, встановити не вдалося).

3. Оскільки кримінальна міліція націлена передусім на боротьбу із злочинністю, тобто повинна в своїй діяльності керуватися федеральним законодавством, вона організується незалежно від місцевих органів влади і управління; система її підлеглості будується тільки по вертикалі.

4. Права і обов'язки кримінальної міліції визначені справжнім Законом (див. коментар до ст. 10 і 11), УПК РФ, Законом "Про оперативно-розшукову діяльність" і інакшими нормативними актами.

5. Вказівка на те, що кримінальна міліція сприяє міліції суспільної безпеки у виконанні покладених на неї обов'язків є корисним доповненням Закону, оскільки зміцнює зв'язки між цими гілками системи міліції не тільки на робочому, Але і на нормативному рівні. Тепер надання сприяння може бути віднесене до числа обов'язків кримінальної міліції - високопрофессионального органу боротьби із злочинністю.

6. Новацією Закону є і вказівка на те, що кримінальна міліція є органом дізнання (колишня редакція Закону це тільки презюмировала; детальніше див. про це в коментарі до ст. 10 справжнього Закону). У загальному вигляді під дізнанням можна розуміти діяльність спеціально на те уповноважених органів держави і їх посадових облич по встановленню фактичних обставин довершеного злочину і винності осіб, його що здійснили. Закон встановлює дві форми дізнання: дізнання у справах, по яких виробництво попереднього слідства обов'язково і дізнання у справах, по яких попереднє слідство не обов'язкове. Як видно з частини першої статті, що коментується, кримінальна міліція проводить дізнання в першому випадку, як первинний етап розслідування, а потім діє в рамках карної справи, що знаходиться у виробництві слідчого, за його дорученнями, за винятком випадків, коли особа, що здійснила злочин, встановити не вдалося. При цьому кримінальна міліція продовжує виробництво оперативно-слідчих заходів, інформуючи слідчу про результати.

7. Встановлений Законом порядок призначення начальників кримінальної міліції (ч. 4 - 6 статті, що коментуються ) відображає і закріплює принцип її централізації і незалежності від місцевих органів влади.

8. Нарешті, принцип централізації кримінальної міліції знаходить своє відображення і у встановленому порядку фінансування: кримінальна міліція фінансується і отримує матеріально-технічне забезпечення за рахунок коштів федерального бюджету. Одночасно такий порядок є і засобом забезпечення незалежності кримінальної міліції від органів влади і управління суб'єктів Федерації, а тим більше від нижчестоячих органів.