Головна

всі книги   до розділу   зміст
3 4 5 7 8 9 10 11 14 15 16 17 18 20 21 22 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 46 47 48 50 51 52

2. Становлення і розвиток російського законодавства про громадянство

У дореволюційній царській Росії існувало підданство, тому ие було законодавства про громадянство. Все російські

55

піддані поділялися на декілька розрядів з особливим правовим статусом.

1. Природні піддані, в складі яких, в свою чергу, виділялися: а) дворянство (потомствене і особисте); б) духовенство (ділилося по віросповіданнях); в) міські обивателі (розбивалися на групи: почесні громадяни, купці, міщани і цехові); г) сільські обивателі.

2. Інородци (євреї і східні народи).

3. Финляндские обивателі.

Крім того, чотири групи природних підданих законодавче ділилися на облич податного і неподатного стану. Обличчя неподатного стану (дворяни і почесні громадяни) користувалися свободою пересування і отримували безстрокові паспорти для мешкання на всій території імперії; обличчя неподатного стану (міщани і селяни) не володіли цими правами. З приналежністю до тієї або інакшої категорії підданих законодавство зв'язувало вельми істотні відмінності в правах і обов'язках.

Між імперією Романових і радянською Росією розташовується короткий за часом період демократичного розвитку, відмічений діяльністю Тимчасового уряду.

У законодавстві цього періоду досить широко використовується поняття "громадянин". Громадянами демократичної Росії признавалися всі піддані колишній імперії без яких-небудь відмінностей: без ділення на росіянах і инородцев, на православних і іновірців і т. д. Вище досягнення юридичної думки того часу - Положення про вибори в Засновницькі збори, затверджені Тимчасовим урядом по частинах 20 липня, 11 і 23 вересня 1917 р. По цьому документу "правом участі у виборах в Засновницькі збори користуються російські громадяни обоего підлоги, яким до дня виборів виконається 20 років".

Після подій 7 листопада 1917 р. першим актом радянської республіки з питань громадянства був Декрет про знищення станів і цивільних чинів від 24 листопада 1917 р. У ньому проголошувалося, що що всі існували донині в Росії стану і станові ділення громадян, станові привілеї і обмеження, всякі звання (дворянина, купця, міщанина і т. д.), титули і найменування цивільних чинів знищуються і встановлюється одне загальне для всього населення Росії найменування - громадянин Російської Федерації.

Першого квітня 1918 р. ВЦИК прийняв Декрет "Про придбання прав російського громадянства". Право приймати в російське громадянство іноземців, що проживають в межах РСФСР, було

56

надано місцевим Радам. Народний комісаріат по внутрішніх справах реєстрував прийнятих в громадянство іноземців і публікував їх списки для загального зведення.

Конституція РСФСР 10 липня 1918 р. закріпила за місцевими Порадами повноваження надавати права російського громадянства тим іноземцям, які проживали в РСФСР і працювали, належали до робочого класу або до трудового селянства. Такий спрощений порядок прийому в російське громадянство трудящих іноземців був зумовлений тим, що російському робітнику іноземець пролетарського походження здавався ближче і рідніше, ніж власний поміщик і кулак.

До утворення в 1922 році Союзу ССР Російська Федерація самостійно регулювала всі актуальні для неї питання громадянства. Але потім ситуація змінилася. З одного боку, в зв'язку з тим, що Союз ССР спочатку мав договірну природу, його утворили ніколи незалежні держави, пізніше - суверенні союзні республіки, останні зберегли елементи колишнього незалежного статусу у вигляді власного громадянства, а з іншого боку - Союз ССР розвивався під наростаючим по потужності впливом авторитаризму і партійно-політичної диктатури. Це не могло не позначитися на еволюції інституту громадянства: ускладненому порядку прийому, появою інституту позбавлення громадянства і примусової висилки з країни і т. д.

Конституція СРСР, затверджена 31 грудня 1924 р. другим З'їздом Порад СРСР, закріпила єдине громадянство для громадян союзних республік (ст. 7), а 29 жовтня 1924 р. було затверджено Положення про союзне громадянство. Відповідно до нього, правом прийняття в союзне громадянство володіли ВЦИК і ЦИК союзних республік. Трудящих-іноземців могли приймати в громадянство виконкоми губернських, обласних з'їздів Рад або ЦИК АССР. Що Втратили радянське громадянство вважалися особи, позбавлені його на основі законів, прийнятих до Конституції СРСР 1924 р., що не повернулися з-за кордону; позбавлені громадянства по вироку суду. Положення регламентувало питання про громадянство дітей у разі зміни громадянства батьків.

Відповідно до Положення про громадянство від 1931 р., кожне обличчя, що знаходилося на території СРСР, признавалося громадянином Союзу ССР, якщо не була доведена його приналежність до громадянства іноземної держави. Положення закріпило, що громадянин СРСР є громадянином тієї союзної республіки, в межах якої постійно проживає.

57

Положення встановлювало спрощений порядок придбання громадянства СРСР і виходу з нього у відношенні: а) іноземців-робітників і селян, що проживають в межах СРСР і працюючих, а також іноземців, що користуються правом політичного I притулку внаслідок переслідування їх за революційно-визвольну діяльність; б) осіб, що міняють громадянство в зв'язку з вступом в брак.

Конституція СРСР 5 грудня 1936 р. підтвердила принцип єдиного союзного громадянства. Вона зберегла у ведінні Союзу ССР законодавство про союзне громадянство і про права іноземців.

Згідно з Законом про громадянство Союзу ССР 19 серпня 1938 р. громадянами СРСР признавалися: "а) що всі перебували до 7 листопади 1917 р. підданими колишньої Російської імперії і що не втратили радянського громадянства; б) особи, які придбали радянське громадянство у встановленому законом порядку". Іноземці, незалежно від їх національності і раси, приймалися в громадянство СРСР по їх клопотанню Президією Верховної Поради СРСР або Президією Верховної Поради Союзної Республіки, в межах якої вони проживали. Вихід з громадянства СРСР дозволявся Президією Верховної Поради СРСР.

Вступ в брак громадянина або громадянки СРСР з особою, що не має громадянства СРСР, не вів до зміни громадянства. При зміні громадянства батьків, внаслідок якої обидва стають громадянами СРСР або обидва виходять з громадянства СРСР, змінювалося відповідно і громадянство їх дітей, що не досягли 14-літнього віку. Зміна ж громадянства дітей у віці від 14 до 18 років могла піти тільки з їх згоди. У інших випадках зміна громадянства дітей, що не досягли 18 років, могло піти тільки в загальному порядку.

Позбавлення громадянства СРСР могло мати місце: а) по вироку суду - у випадках, передбачених законом; б) внаслідок особливого у кожному разі указу Президії Верховної Поради СРСР.

Обличчя, що проживають на території СРСР, що не є внаслідок справжнього Закону громадянами СРСР і що не мають доказів своєї приналежності до іноземного громадянства, вважалися особами без громадянства.

Конституція СРСР 7 жовтня 1977 р. більш широко врегулювала область відносин, пов'язаних з громадянством. Отримав конституційне вираження важливий принцип громадянства: громадяни СРСР за межею користуються захистом і заступництвом Радянської держави. Прийняття в громадянство СРСР, рішення вопро58

сов про вихід з громадянства і про його позбавлення входило в компетенцію Президії Верховної Поради СРСР. Відповідно до конституцій союзних республік право приймати в громадянство СРСР закріплялося і за Президією Верховних Рад союзних республік.

На основі статті 33 Конституції СРСР 1 грудня 1978 р. був ухвалений Закон про громадянство СРСР, який набрав чинності з 1 липня 1979 р.

Якщо Закон про громадянство СРСР 19 серпня 1938 р. перебував усього лише з 8 статей, то новий закон про громадянство включив в себе вже 29 статей, розподілених по 6 розділах. Крім того, він містив ще і преамбулу.

Зовні Закон про громадянство СРСР виглядав демократично. Однак в змістовному плані він яких-небудь істотних змін в собі не ніс.

Курс на "перебудову", установу поста Президента СРСР викликали необхідність оновлення союзного законодавства про громадянство: 23 травня 1990 р. приймається Закон "Про громадянство СРСР". Цей закон об'ємний і структурно досить складний: складається з 10 розділів, що включають преамбулу і 51 статтю. Вступивши в дію з 1 січня 1991 р., він знаменував деякі кроки уперед в напрямі гуманизації і демократизації законодавчого регулювання відносин громадянства.

Новим в Законі було те, що в ньому містилися норми про органи, уповноважені приймати рішення з питань громадянства СРСР; про виробництво по розгляду заяв і уявлень з цих питань; про виконання і оскарження рішень. Тим самим Закон до деяких меж заповнив пропуски, що були в колишньому законодавстві і що залишали значний простір для довільного застосування правових встановлень.

Повноваження по прийняттю рішень з питань громадянства, які раніше покладалися на Президію Верховної Поради СРСР, тепер згідно із законом переходили до Президента СРСР.

З розпадом Союзу ССР і утворенням на його території незалежних держав в ближньому зарубіжжі приймаються нові закони про громадянство.

Закон про громадянство РФ (первинне РСФСР) прийнятий Верховною Порадою РСФСР 28 листопада 1991 р. У нього двічі (28 листопада 1991 р. і 17 червня 1993 р.) вносилися зміни.

Даний Закон складається з невеликої преамбули і 9 розділів, що включає 51 статтю.

59

Розділ 1. Загальні положення (ст. ст. 1-19).

Розділ 2. Придбання громадянства РФ (ст. ст. 20-21).

Розділ 3. Припинення громадянства РФ (ст. ст. 22-24).

Розділ 4. Громадянство дітей і громадянство батьків, хранителів і опікунів. Громадянство недієздатних і обмежено дієздатних осіб (ст. ст. 25-31).

Розділ 5. Державні органи РФ, що відають справами про громадянство РФ, і їх повноваження (ст. ст. 32-36).

Розділ 6. Виробництво у справах про громадянство РФ (ст. ст.

37-42).

Розділ 7. Виконання рішень про громадянство РФ (ст. ст. 43-45). Розділ 8. Оскарження рішень з питань про громадянство РФ

(ст. ст. 46-47).

Розділ 9. Заключні і перехідні положення (ст. ст.

48-51).

Стаття 48 Закону про громадянство РФ передбачає, що він набирає чинності від дня опублікування. Уперше Закон про громадянство РФ був опублікований в "Російській газеті" 6 лютого 1999 р. Отже, ця дата і є дата вступу Закону в силу. Закон покликаний забезпечити здійснення норм і принципів міжнародного права і Конституції РФ, що відносяться до громадянства і прав людини, створення найбільш сприятливих правових умов для кожного громадянина РФ, захист і заступництво РФ громадянам РФ, що знаходяться за її межами.