На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 6 7 8 11 12 13 14 15 16 17 20 21 22 23 24 26 27 29 30 31 33 34 35 37 38 39 40 41 42 44 45 47 48 50 51 52 53 55 56 57 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 78 79 80 81 82 83 84 86 87

Розділ 57. ДЕРЖАВНИЙ НАГЛЯД І КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА І ІНАКШИХ НОРМАТИВНИХ ПРАВОВИХ АКТІВ, ВМІСНОГО НОРМИ ТРУДОВОГО ПРАВА

Стаття 353. Органи державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права

Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, у всіх організаціях на території Російській Федерації здійснюють органи федеральної інспекції труда.

Державний нагляд за дотриманням правил по безпечному ведінню робіт в окремих галузях і на деяких об'єктах промисловості нарівні з органами федеральної інспекції труда здійснюють спеціально уповноважені органи - федеральний нагляд.

Внутрішньовідомчий державний контроль за дотриманням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, в підвідомчих організаціях здійснюють федеральні органи виконавчої влади, органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації і органи місцевого самоврядування.

Державний нагляд за точним і одноманітним виконанням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, здійснюють Генеральний прокурор Російської Федерації і підлеглі йому прокурори згідно з федеральним законом.

Коментар до статті 353

1. Державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства про труд всіма організаціями, на які воно розповсюджується, здійснюють державні інспекції труда республік, країв, областей, міст федерального значення, автономної області, автономних округів, районів і міст, що становлять єдину централізовану систему державних органів - федеральну інспекцію труда (див. коммент. до ст. ст. 354 - 365 ТК).

2. На території Російській Федерації освічені дві федеральні системи нагляду, самостійно діючі в структурі органів виконавчої влади, - Державний нагляд за безпечним ведінням робіт в промисловість (Держгіртехнагляд Росії) і Державний нагляд за ядерною і радіаційною безпекою (Держатомнагляд Росії). Згідно з Указом Президента РФ від 12 листопада 1992 р. N 1355 "Про державні наглядові органи" Президент РФ затверджує положення про федеральний нагляд, призначає голови нагляду і звільняє їх від посади. Голови федерального нагляду не входять до складу Уряди РФ (ВПС РФ. 1992. N 47. Ст. 2716).

Федеральний нагляд Росії займається особливим довкола питань, пов'язаних з охороною труда, здоров'ям і безпекою працюючих в конкретних галузях економіки (див. коммент. до ст. ст. 366, 369 ТК).

Крім двох федеральних існує державний нагляд в складі федеральних органів виконавчої влади. У систему Міністерства енергетики Російської Федерації входять органи державного енергетичного нагляду (див. ст. 367 ТК і коммент. до неї), в систему Міністерства охорони здоров'я Російської Федерації - санітарно-епідеміологічна служба (див. ст. 368 ТК і коммент. до неї).

3. Міністерства і відомства здійснюють внутрішньовідомчий державний контроль за дотриманням законів і інакших нормативних правових актів про труд в підлеглих ним організаціях. Так, згідно подп. 28 п. 6 Положення про Міністерство енергетики Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 12 жовтня 2000 р. N 777 (СЗ РФ. 2000. N 43. Ст. 4240), Міністерство розробляє і затверджує в межах своєї компетенції нормативні правові акти з питань, вхідних в його компетенцію, і здійснює контроль за їх виконанням. Бере участь в розробці і висновку галузевих тарифних угод і контролі за їх виконанням в організаціях, вхідних в систему Міністерства (подп. 33 п. 6 Положення). Здійснює розробку і затвердження галузевих правил з охорони труда, галузевих цільових програм поліпшення умов і охорони труда, а також контроль за їх виконанням державними унітарними підприємствами і державними установами, що знаходяться у ведінні Міністерства (подп. 74 п. 6 Положення).

Міністерство майнових відносин Російської Федерації забезпечує керівництво діяльністю своїх територіальних органів і що знаходяться у ведінні Міністерства організацій, здійснює контроль за станом обліку, звітності і результатами їх діяльності, в т. ч. з питань забезпечення безпечних умов труда, а також трудових прав працівників Міністерства і його територіальних органів (подп. 52 п. 6 Положення про Міністерство майнових відносин Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 3 червня 2002 р. N 377. СЗ РФ. 2002. N 23. Ст. 2178).

4. Повноваження органів місцевого самоврядування в сфері наглядово-контрольної діяльності за дотриманням законів і інакших нормативних правових актів про труд працівників на муніципальних унітарних підприємствах закріплені Законом РФ від 6 липня 1991 р. N 1550-1 "Про місцеве самоврядування в Російській Федерації" з изм. на 8 грудня 2003 р. (ВПС РСФСР. 1991. N 29. Ст. 1010; СЗ РФ. 2003. N 50. Ст. 4855).

Адміністрація (районна, міська, сільська, селищна) забезпечує - на відповідній території - дотримання законів і інакших нормативних правових актів, в т. ч. в сфері труда, а також охорону прав громадян в цій сфері. Пред'являє в суд вимоги про визнання недійсними актів органів виконавчої влади і організацій, що порушують права і законні інтереси громадян, працюючих на цій території (ст. ст. 54, 65, 76 Закони).

Вказаний Закон діє до 1 січня 2006 р., т. е. до вступу внаслідок Федерального закону від 6 жовтня 2003 р. N 131-ФЗ "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" (СЗ РФ. 2003. N 40. Ст. 3822), у відповідності зі ст. 20 якого з питань здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень (в т. ч. державного контролю в підвідомчих органам місцевого самоврядування організаціях) федеральні органи виконавчої влади і органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації у випадках, встановлених федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, в межах своєї компетенції має право видавати обов'язкові для виконання нормативні правові акти.

Органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за здійснення окремих державних повноважень (в т. ч. по здійсненню державного контролю) в межах виділених муніципальними освітами на ці цілі матеріальних ресурсів і фінансових коштів.

5. Як випливає з ст. 1 Закону про прокуратуру, з метою захисту прав і свобод людини і громадянина органи прокуратури здійснюють нагляд за виконанням законів федеральними міністерствами і державними комітетами, службами і інакшими федеральними органами виконавчої влади, представницькими (законодавчими) і виконавчими органами суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого самоврядування, органами контролю, їх посадовими обличчями, органами управління і керівниками комерційних і некомерційних організацій.

Відповідно до процесуального законодавства Російської Федерації органи прокуратури здійснюють нагляд за законністю рішень, що виносяться судами загальної юрисдикції по трудових справах.

Перевірки виконання законів проводяться на основі прокуратури інформації, що поступила до органів про факти порушення трудових прав працівників.

Керуючись повноваженнями, наданими ст. 22 Закону про прокуратуру, прокурор при здійсненні державного нагляду має право: по пред'явленні службового посвідчення безперешкодно входити на території і в приміщення піднаглядних об'єктів, мати доступ до їх документації і матеріалів, перевіряти виконання законів в зв'язку з прокуратури, що поступила до органів інформацією про факти порушення закону; вимагати від керівників і інших посадових осіб представлення необхідних документів, матеріалів, статистичних і інакших відомостей; виділення фахівців для з'ясування виниклих питань; проведення перевірок по тих, що поступили до органів прокуратури матеріалам і звертанням, ревізій діяльності підконтрольних або підвідомчих ним організацій; викликати посадових осіб і громадян для пояснень з приводу порушень законів.

При здійсненні нагляду за виконанням законів і інакших нормативних правових актів про труд органи прокуратури не підміняють інші наглядово-контрольні органи.

Наділені певними владними повноваженнями органи прокуратури не мають право втручатися в оперативну діяльність піднаглядних об'єктів.

З метою попередження правопорушень і при наявності відомостей про підготовлювані протиправні діяння прокурор або його заступник оголошує в письмовій формі посадовим особам застереження про неприпустимість порушення закону.

У разі невиконання вимог, викладених у вказаному застереженні, посадова особа, якій воно було оголошене, може бути притягнуте до відповідальності у встановленому законом порядку (ст. 25.1 Закону про прокуратуру).

У разі прийняття акту, що порушує трудові права працівника, прокурор приносить протест до органу або посадовій особі, які видали цей акт, або звертається до суду в порядку, передбаченому процесуальним законодавством Російської Федерації.

Прокурор вносить уявлення про усунення порушень трудових прав працівника до органу або посадовій особі, які повноважні усунути допущене порушення (ст. 28 Закону про прокуратуру).

Прокурор по основах, встановлених законом, порушує кримінальну справу або виробництво про адміністративне правопорушення, вимагає залучення осіб, що порушили закон, до інакшого вигляду відповідальності, передбаченого законом.

Стаття 354. Федеральна інспекція труда

Федеральна інспекція труда - єдина централізована система державних органів, що здійснюють нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, на території Російській Федерації.

Положення про федеральну інспекцію труда затверджується Урядом Російської Федерації.

Керівництво діяльністю федеральної інспекції труда здійснює головний державний інспектор труда Російської Федерації, що призначається на посаду і що звільняється від посади Урядом Російської Федерації.

Керівники державних інспекцій труда - головні державні інспектори труда призначаються на посаду і звільняються від посади головним державним інспектором труда Російської Федерації.

Коментар до статті 354

1. Державні інспекції республік, країв, областей, міст федерального значення, автономних областей, автономних округів, районів, міст і міжрегіональні державні інспекції утворять єдину федеральну централізовану систему органів державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів про труд і охорону труда.

2. Основні задачі, функції, повноваження федеральної інспекції труда визначаються Положенням про неї. У цей час діє Положення про федеральну інспекцію труда, утв. Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78 (СЗ РФ. 2000. N 6. Ст. 760), в тому об'ємі, в якому воно не суперечить ТК.

3. Федеральну інспекцію труда очолює головний державний інспектор труда Російської Федерації, повноваження якого закріпляються названим Положенням. Головний державний інспектор призначається на посаду і звільняється від неї Урядом РФ.

Головному державному інспектору труда Російської Федерації надане право призначати і звільняти від посади керівників територіальних інспекцій труда - головних державних інспекторів труда.

Стаття 355. Принципи діяльності і основні задачі органів федеральної інспекції труда

Діяльність органів федеральної інспекції труда і посадових осіб вказаних органів здійснюється на основі принципів поваги, дотримання і захисту прав і свобод людини і громадянина, законності, об'єктивності, незалежності і гласності.

Основними задачами органів федеральної інспекції труда є:

забезпечення дотримання і захисту трудових прав і свобод громадян, включаючи право на безпечні умови труда;

забезпечення дотримання роботодавцями трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права;

забезпечення роботодавців і працівників інформацією про найбільш ефективні кошти і методи дотримання положень трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісні норми трудового права;

доведення до відома відповідних органів державної влади фактів порушень, дій (бездіяльність) або зловживань, які не підпадають під дію законів і інакших нормативних правових актів.

Коментар до статті 355

1. Стаття 45 Конституції РФ гарантує громадянам Російської Федерації право на державний захист наданих їм прав і свобод. Принцип державного захисту прав і свобод людини і громадянина служить основоположним початком для діяльності усього державного механізму.

Будучи ланкою цього механізму, органи федеральної інспекції труда, їх посадові обличчя зобов'язані керуватися даним принципом в своїй наглядово-контрольній діяльності.

Пріоритети діяльності органів федеральної інспекції труда повинні бути направлені передусім на захист трудових прав працівників, на перевірку дотримання роботодавцями трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права. При цьому захист трудових прав працівників не повинен здійснюватися в збиток законом прав, що охороняється і інтересів роботодавців.

У процесі наглядово-контрольної діяльності державні інспекції труда керуються принципами захисту прав юридичних осіб і індивідуальних підприємців, передбаченого в ст. 3 Закону про захист прав юридичних осіб. До таких принципів віднесені:

презумпція сумлінності юридичної особи або індивідуального підприємця;

відвертість і доступність для юридичних осіб і індивідуальних підприємців нормативних правових актів, що встановлюють обов'язкові вимоги, виконання яких перевіряється в ході державного контролю (нагляду);

проведення заходів щодо контролю уповноваженими посадовими особами органів державного контролю (нагляду);

відповідність предмета заходу, що проводиться щодо контролю компетенції органу державного контролю (нагляду);

періодичність і оперативність проведення заходу щодо контролю, що передбачає повне і максимальне швидке проведення його протягом встановленого терміну;

визнання в порядку, встановленому федеральним законодавством, недіючими (повністю або частково) нормативних правових актів, що встановлюють обов'язкові вимоги, дотримання яких підлягає перевірці, якщо вони не відповідають федеральним законам;

усунення в повному об'ємі органами державного контролю (нагляду) допущених порушень у разі визнання судом жалоби юридичної особи або індивідуального підприємця обгрунтованої;

відповідальність органів державного контролю (нагляду) і їх посадових облич при проведенні державного контролю (нагляду) за порушення законодавства Російської Федерації і інш.

Передбачені в гл. II вказаного Закону вимоги до організації і проведення заходів щодо контролю мають для органів федеральної інспекції труда таку ж обов'язкову силу, як і обов'язку, встановлені в ТК (див. ст. ст. 358, 360 ТК і коммент. до них).

Неухильне дотримання всіма органами федеральної інспекції труда законів і інакших нормативних правових актів, що закріплює правовий статус цих органів, є необхідною умовою для реалізації принципу законності в здійсненні ними наглядово-контрольної діяльності в сфері труда. Захищаючи трудові права працівників, органи федеральної інспекції труда не мають право виходити за межі наданої їм компетенції і зобов'язані в своїй діяльності керуватися Конституцією РФ, федеральними законами і інакшими нормативними правовими актами про труд.

Принцип об'єктивності вимагає від державних інспекторів труда добросовісного, ретельного, всебічного з'ясування обставин, що відносяться до факту порушення трудових прав працівників. Недопустиме їх поверхневе, формальне, некритичне відношення до отриманих матеріалів. Всі зібрані матеріали повинні містити достатній набір доказів по конкретній справі.

Принцип незалежності органів федеральної інспекції труда складається в тому, що державні інспектори труда при виконанні своїх прав і обов'язків є повноважними представниками держави і знаходяться під його захистом, незалежні від державних органів, посадових осіб і керуються тільки Конституцією РФ, федеральними законами і інакшими нормативними правовими актами Російської Федерації (ст. 359 ТК).

Принцип гласності означає відвертість діяльності органів федеральної інспекції труда, доступність цих органів для працівників, для засобів масової інформації. Забезпечення принципу гласності в діяльності органів федеральної інспекції труда підвищує рівень інформованості трудящих про стан законності в сфері труда, про результати роботи цих органів по захисту трудових прав працівників.

За допомогою реалізації принципу гласності держава, в свою чергу, здійснює контроль за діяльністю державних інспекторів труда. За протиправні дії або бездіяльність вони несуть відповідальність, встановлену федеральними законами (ст. 364 ТК).

2. У ч. 2 ст. 355 ТК сформульовані основні задачі органів федеральної інспекції труда, покликані забезпечити дотримання роботодавцями трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права; захист трудових прав працівників, включаючи право на труд, що відповідає вимогам безпеки і гігієни (див. ст. 219 ТК і коммент. до неї).

Одна з основних задач органів федеральної інспекції труда - інформувати компетентні органи державної влади про факти порушень, бездіяльності або зловживань, що допускаються керівниками і інакшими відповідальними працівниками в сфері труда.

Для виконання своїх задач органи федеральної інспекції труда наділені широким довкола повноважень (див. ст. 356 ТК і коммент. до неї).

Стаття 356. Основні повноваження органів федеральної інспекції труда

Відповідно до покладених на них задач органи федеральної інспекції труда реалізовують наступні основні повноваження:

здійснюють державний нагляд і контроль за дотриманням в організаціях трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права, за допомогою перевірок, обстежень, видачі обов'язкових для виконання розпоряджень про усунення порушень, залучення винних до відповідальності згідно з федеральним законом;

аналізують обставини і причини виявлених порушень, вживають заходів по їх усуненню і відновленню порушених трудових прав громадян;

здійснюють відповідно до законодавства Російської Федерації розгляд справ про адміністративні правопорушення;

направляють у встановленому порядку відповідну інформацію до федеральних органів виконавчої влади, органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органи місцевого самоврядування, правоохоронні органи і в суди;

реалізовують заходи щодо координації діяльності відомчих органів нагляду і контролю і федеральних органів виконавчої влади в частині забезпечення дотримання трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права;

проводять попереджувальний нагляд за будівництвом нових і реконструкцією діючих об'єктів виробничого призначення, введенням їх в експлуатацію з метою запобігання відступам від проектів, погіршуючих умови труда, що знижують їх безпеку;

здійснюють нагляд і контроль за дотриманням встановленого порядку розслідування і обліку нещасних випадків на виробництві;

узагальнюють практику застосування, аналізують причини порушень трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісної норми трудового права, готують відповідні пропозиції по їх вдосконаленню;

аналізують стан і причини виробничого травматизму і розробляють пропозиції по його профілактиці, беруть участь в розслідуванні нещасних випадків на виробництві або проводять його самостійно;

дають висновки по проектах будівельних норм і правил, інших нормативних документів про відповідність їх вимогам трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, розглядають і погоджують проекти галузевих і міжгалузевих правил з охорони труда;

беруть участь у встановленому порядку в розробці державних стандартів по безпеці труда;

вживають необхідних заходів по залученню у встановленому порядку кваліфікованих експертів з метою забезпечення застосування положень трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, що відноситься до охорони здоров'я і безпеки працівників під час їх роботи, а також отримання інформації про вплив вживаних способів, що використовуються матеріалів і методів на стан здоров'я і безпеку працівників;

запитують у федеральних органів виконавчої влади і їх територіальних органів, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, судових органів і інших організацій і безвідплатно отримують від них інформацію, необхідну для виконання покладених на них задач;

ведуть прийом і розглядають заяви, листи, жалоби і інакші звертання працівників про порушення їх трудових прав, вживають заходів по усуненню виявлених порушень і відновленню порушених прав;

здійснюють інформування і консультування роботодавців і працівників з питань дотримання трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права;

інформують громадськість про виявлені порушення трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісні норми трудового права, ведуть роз'яснювальну роботу про трудові права працівників;

готують і публікують щорічні доповіді про дотримання трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, у встановленому порядку представляють їх Президенту Російської Федерації і в Уряд Російської Федерації.

Коментар до статті 356

1. Стаття 356 ТК визначає компетенцію органів федеральної інспекції труда, забезпечуючу реалізацію вартих перед ними задач. У своїй діяльності ці органи не повинні виходити за межі наданих їм повноважень, інакше вони будуть або перешкоджати здійсненню наглядово-контрольної діяльності іншими уповноваженими на те державними органами, або втручатися в роботу організацій, що перевіряються. Для запобігання подібним випадкам працівники організацій і державні інспектори по труду повинні мати повне уявлення про задачі і повноваження органів федеральної інспекції труда.

2. Один з основних напрямів діяльності органів федеральної інспекції труда складають перевірки дотримання трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, в організаціях, розташованих на відповідній території. Основами для перевірок служать ті, що поступають до органів федеральної інспекції труда заяви і жалоби трудящих, матеріалів засобів масової інформації, даних статистики, судової, прокурорської практики, матеріали перевірок громадських організацій, передусім технічної і правової інспекцій профспілок.

Для цього органи федеральної інспекції труда наділені повноваженням запитувати і безвідплатно отримувати у федеральних органів виконавчої влади (і їх територіальних органів), органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, судових органів і інших організацій необхідну інформацію про факти правопорушень в сфері труда. Їм надана можливість безпосереднього спілкування з працівниками і іншими зацікавленими громадянами у час регулярне организуемих прийомів.

Вказані джерела інформації служать висхідним матеріалом для організації і проведення як планових (поточних), так і позапланових перевірок, т. е. за конкретним фактом правопорушення. Так, органи федеральної інспекції труда беруть участь в розслідуванні нещасних випадків на виробництві або проводять його самостійно (див. ст. ст. 229, 230 ТК і коммент. до них).

При аналізі матеріалів про порушення законодавства про безпеку труда часто потрібно спеціальні пізнання в області охорони здоров'я і техніку безпеки. Тому органи федеральної інспекції труда наділені повноваженням залучати кваліфікованих фахівців. Їх допомога може виявлятися в різних формах - консультації, обстеження, дача висновків з конкретних питань.

3. Важливою дільницею роботи органів федеральної інспекції труда є попередження правопорушень в сфері труда. У зв'язку з цим в їх компетенцію входить проведення попереджувального нагляду за будівництвом нових і реконструкцією діючих об'єктів виробничого призначення, введенням їх в експлуатацію. Вони дають висновки по проектах будівельних норм і правил, інших нормативних документів про відповідність їх вимогам законів і інакших нормативних правових актів про труд, розглядають і погоджують проекти галузевих і міжгалузевих правил з охорони труда, беруть участь в розробці державних стандартів по безпеці труда (див. ст. 215 ТК і коммент. до неї).

4. За результатами перевірок органи федеральної інспекції труда вживають конкретних заходів: видають обов'язкові розпорядження про усунення порушень; ставлять питання перед компетентним органом або посадовими особами про залучення винних до встановленої федеральним законом відповідальності; відповідно до законодавства Російської Федерації розглядають справи про адміністративні правопорушення (див. ст. 362 ТК і коммент. до неї).

5. У компетенцію органів федеральної інспекції труда входять регулярний аналіз матеріалів проведених перевірок і інформування громадськості про виявлені порушення в сфері труда. Матеріали перевірок прямують федеральним органам виконавчої влади, органам виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органам місцевого самоврядування, правоохоронним і судовим органам.

Щорічному опублікуванню підлягають доповіді про дотримання трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права. У встановленому порядку ці доповіді представляються на розгляд Президенту РФ і Уряду РФ.

Стаття 357. Основні права державних інспекторів труда

Державні інспектори труда (правові, з охорони труда) при здійсненні наглядово-контрольної діяльності мають право:

безперешкодно в будь-який час діб при наявності посвідчень встановленого зразка відвідувати з метою проведення інспекції організації всіх організаційно-правових форм і форм власності;

запитувати у роботодавців і їх представників, органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування і безвідплатно отримувати від них документи, пояснення, інформацію, необхідні для виконання наглядових і контрольних функцій;

вилучати для аналізу зразки або матеріалів, що обробляються, що використовуються і речовин з повідомленням про це роботодавця або його представника і складати відповідний акт;

розсліджувати у встановленому порядку нещасні випадки на виробництві;

пред'являти роботодавцям і їх представникам обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права, про відновлення порушених прав працівників, залучення винних у вказаних порушеннях до дисциплінарної відповідальності або про відсторонення їх від посади у встановленому порядку;

припиняти роботу організацій, окремих виробничих підрозділів і обладнання при виявленні порушень вимог охорони труда, які створюють загрозу життя і здоров'ю працівників, до усунення вказаних порушень;

направляти в суди при наявності висновків державної експертизи умов труда вимоги про ліквідацію організацій або припиненні діяльності їх структурних підрозділів внаслідок порушення вимог охорони труда;

відчужувати від роботи осіб, не минулих у встановленому порядку навчання безпечним методам і прийомам виконання робіт, інструктаж з охорони труда, стажування на робочих місцях і перевірку знань вимог охорони труда;

забороняти використання і виробництво не маючих сертифікатів відповідності або не відповідних вимогам охорони труда коштів індивідуального і колективного захисту працівників;

видавати дозволи на будівництво, реконструкцію, технічну переоснащение виробничих об'єктів, виробництво і впровадження нової техніки, впровадження нових технологій;

видавати висновку про можливість прийняття в експлуатацію нових або виробничих об'єктів, що реконструюються;

притягувати до адміністративної відповідальності в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації, осіб, винних в порушенні законів і інакших нормативних правових актів, вмісної норми трудового права, при необхідності запрошувати їх до органу інспекції труда в зв'язку з справами, що знаходяться у виробництві і матеріалами, а також направляти до правоохоронних органів матеріали про залучення вказаних осіб до карної відповідальності, пред'являти позови в суд;

виступати як експерти в суді по позовах про порушення законів і інакших нормативних правових актів, вмісні норми трудового права, про відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю працівників на виробництві.

У разі звертання профспілкового органу, працівника або інакшої особи в державну інспекцію труда з питання, що знаходиться на розгляді відповідного органу по розгляду індивідуальної або колективної трудової суперечки (за винятком позовів, прийнятих до розгляду судом, або питань, по яких є рішення суду), державний інспектор труда при виявленні порушення трудового законодавства або інакшого нормативного правового акту, вмісного норми трудового права, має право видати роботодавцю розпорядження, належне обов'язковому виконанню. Дане розпорядження може бути оскаржене роботодавцем в судовому порядку протягом десяти днів з моменту його отримання роботодавцем або його представником.

Коментар до статті 357

1. Державні інспектори труда (правові, з охорони труда) реалізовують надані їм права в межах компетенції відповідного органу федеральної інспекції труда.

Стаття 357 ТК встановлює основні права державних інспекторів труда, що дозволяють виявляти факти порушень трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права, роботодавцями і їх представниками і фіксувати обставини, сприяючі правопорушенням.

У цих цілях державні інспектори труда наділені правом безперешкодно в будь-який час діб відвідувати інспектовані організації всіх організаційно-правових форм і форм власності. На них розповсюджується право пропускного режиму там, де воно встановлене. Для проходу державного інспектора на територію організації, що перевіряється йому досить пред'явити службове посвідчення встановленого зразка.

Державний інспектор труда має право на місці знайомитися з документами і матеріалами, щоб отримати необхідну інформацію. При цьому недопустимо ухиляння роботодавців і їх представників від надання документів під яким-небудь приводом, в т. ч. по мотивах вмісту в них комерційної або державної таємниці.

Робота з документами, вмісними комерційну або державну таємницю, здійснюється в особливому порядку, встановленому законом.

Постановою Ради Міністрів РСФСР від 5 грудня 1991 р. N 35 "Про перелік відомостей, які не можуть складати комерційну таємницю" затверджений перелік таких відомостей (СП РФ. 1992. N 1 - 2. Ст. 7). З урахуванням цього переліку організації розробляють і затверджують перелік відомостей, що становлять комерційну і службову таємницю.

На законодавчому рівні встановлюються також переліки відомостей, які не можуть складати комерційну таємницю застосовно до окремих сфер економічної діяльності. У цей час такого роду вказівки є, наприклад, відносно приватизації державних і муніципальних підприємств (див. детальніше за коммент. до ст. 57 ТК).

Перелік відомостей, віднесених до державної таємниці, утв. Указом Президента РФ від 30 листопада 1995 р. N 1203 (СЗ РФ. 1995. N 49. Ст. 4775).

Порядок доступу до відомостей, вмісних державну таємницю, визначається Законом про державну таємницю.

Згідно ст. 25 цього Закону організація доступу державного інспектора труда до відомостей, що становлять державну таємницю, покладається на керівника відповідного органу державної влади, підприємства, установи або організацій, а також їх структурних підрозділів по захисту державної таємниці. Порядок доступу державного інспектора труда до цих відомостей встановлюється нормативними документами, що затверджуються Урядом РФ.

Керівники органів державної влади, підприємств, установ, організацій зобов'язані створити для державного інспектора труда такі умови, при яких він знайомиться тільки з тими відомостями, що становлять державну таємницю, і тільки в тих об'ємах, які необхідні йому для виконання його посадових (функціональних) обов'язків.

Державний інспектор труда має право знайомитися з всіма документами, які можуть містити інформацію про порушення трудових прав працівників. У їх число входять: накази і розпорядження, статистична звітність, акти перевірок роботи підвідомчих організацій, матеріали про розкриті контролюючими органами порушення законів і їх причини, листи, жалоби і пропозиції громадян з питань, що відносяться до компетенції органу, що перевіряється, і інш. У разі необхідності державний інспектор труда має право звернутися з проханням про виготовлення для нього копій окремих документів.

2. З метою найбільш повної перевірки державні інспектори труда направляють контрольованим органам відповідні листи (запити) з конкретною вказівкою необхідних для уявлення матеріалів.

Недопустимо відмову роботодавців і їх представників надати необхідну інформацію на тій основі, що вона не може бути безвідплатною.

Відносно порушників правила ст. 357 ТК про безоплатність надання державному інспектору труда необхідної інформації він повинен використати кошти впливу, що все є в його розпорядженні.

3. Державні інспектори труда мають право вилучати для аналізу зразки або матеріалів, що обробляються, що використовуються і речовин з повідомленням про це роботодавця або його представника і складанням відповідного акту. Таким правом вони наділені у відповідності зі ст. 12 Конвенції МАРНОТРАТНИК N 81 "Про інспекцію труда в промисловості і торгівлі" (1947) (Бюлетень Мінтруда Росії. 1998. N 10).

4. Актом реагування державного інспектора труда на порушення, виявлені в ході перевірки, є розпорядження, що виноситься ним про усунення розкритих правопорушень, їх причин і сприяючих ним умов.

Розпорядження складається в 2 примірниках і оформляється відповідно до вимог, вказаних в ст. 9 Закону про захист прав юридичних осіб. Один примірник розпорядження з копіями додатків (протоколи проведених досліджень і експертиз, пояснення працівників) вручається роботодавцю або його представнику під розписку або прямує поштою з повідомленням про вручення, яке залучається до примірника розпорядження, що залишається в справі перевіряючого органу федеральної інспекції труда.

Рекомендації, що Містяться в розпорядженні повинні мати правову спрямованість і не торкатися оперативно-господарської діяльності організації, що перевіряється.

Пропозиції про усунення чинників економічного, організаційно-управлінського, технічного, санітарно-гігієнічного, медичного характеру, що сприяли правопорушенням в сфері труда, повинні засновуватися на висновках фахівців, матеріалах перевірок і ревізій.

У розпорядженні допустима постановка питання про необхідність залучення керівників і інакших посадових осіб організації до дисциплінарної відповідальності або про відсторонення їх від роботи у встановленому порядку (див. ст. 76 ТК і коммент. до неї).

Виконання розпоряджень державних інспекторів труда є обов'язком роботодавця, покладеним на нього ст. 212 ТК (див. коммент. до неї).

5. Державним інспекторам труда надане право відчужувати від роботи осіб, не минулих у встановленому порядку навчання безпечним методам і прийомам робіт, інструктаж з охорони труда, стажування на робочих місцях і перевірку знань вимог охорони труда. Обов'язок пройти навчання з охорони труда і перевірку знань вимог охорони труда в порядку, визначуваному Урядом РФ, покладена на всіх працівників організацій, в т. ч. і їх керівників ст. 225 ТК (див. коммент. до неї).

6. Державні інспектори труда наділені правом припиняти роботу організацій, окремих виробничих підрозділів і обладнання, якщо вони виявлять порушення вимог охорони труда.

Гарантії працівникам на час припинення робіт органами федеральної інспекції труда передбачені ст. 220 ТК (див. коммент. до неї).

Крім того, державні інспектори труда мають право - при наявності висновків державної експертизи умов труда - направляти в суди вимоги про ліквідацію організацій або припинення діяльності їх структурних підрозділів внаслідок порушення вимог охорони труда.

7. Державні інспектори труда наділені широкими правами в області попереджувального контролю і нагляду: видають дозволи на будівництво, реконструкцію, технічну переоснащение виробничих об'єктів, виробництво і впровадження нової техніки, впровадження нових технологій; видають висновку про можливість прийняття в експлуатацію нових або виробничих об'єктів (, що реконструюються див. ст. 215 ТК і коммент. до неї).

8. Державні інспектори труда наділені владними правами по залученню до адміністративної відповідальності керівників і інакших посадових осіб організації, винних в порушенні трудового законодавства, нормативних правових актів, вмісного норми трудового права. Адміністративна відповідальність вказаних осіб виражається в накладенні грошового штрафу в розмірах, встановлених КоАП (див. п. п. 5, 6 коммент. до ст. 362 ТК).

У тих випадках, коли дії роботодавця і його представників містять ознаки діяння, караного в карному порядку, державні інспектори труда можуть направляти до правоохоронних органів матеріали про залучення вказаних осіб до карної відповідальності.

Їм надане також право пред'являти в суд позови про захист трудових прав працівників, виступати в суді як експерти по позовах про відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю працівників, і інш.

Якщо в державну інспекцію труда звернеться профспілковий орган або сам працівник або інакший громадянин, що захищає інтереси і права працівника, з питання, яке розглядає відповідний орган по розгляду індивідуальної або колективної трудової суперечки (крім позовів, прийнятих судом, або питань, по яких є рішення суду), державний інспектор труда (якщо він виявить порушення трудового законодавства) має право видати роботодавцю розпорядження, належне обов'язковому виконанню.

Дане розпорядження може бути оскаржене роботодавцем в судовому порядку протягом 10 днів з моменту його отримання роботодавцем або його представником.

Стаття 358. Обов'язки державних інспекторів труда

Державні інспектори труда при здійсненні наглядово-контрольної діяльності зобов'язані дотримувати Конституцію Російської Федерації, трудове законодавство і інакші нормативні правові акти, вмісне норми трудового права, а також нормативні правові акти, регулюючі діяльність органів і посадових осіб органів федеральної інспекції труда.

Державні інспектори труда зобов'язані зберігати таємницю (державну, службову, комерційну і інакшу), що охороняється законом, що стала ним відомої при здійсненні ними своїх повноважень, а також після залишення своєї посади, вважати абсолютно конфіденційним джерело всякої жалоби на недоліки або порушення положень законів і інакших нормативних правових актів, вмісної норми трудового права, стримуватися від повідомлення роботодавцю відомостей про заявника, якщо перевірка проводиться в зв'язку з його звертанням, а заявник заперечує повідомлення роботодавцю даних про джерело жалоби.

Коментар до статті 358

1. Здійснюючи наглядово-контрольні повноваження органів федеральної інспекції труда, державні інспектори діють відповідно до Конституції РФ, вимогами федеральних законів і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права. Перелік таких актів приведений в ст. 5 ТК (див. коммент. до неї).

Державним інспекторам труда належить також керуватися відомчими нормативними правовими актами, що приймаються федеральною інспекцією труда.

2. Встановлена в ч. 2 ст. 358 ТК обов'язок зберігати державну, службову, комерційну таємницю, що і інакшу охороняється законом, отриману державним інспектором труда при здійсненні наглядово-контрольних повноважень, а також після залишення посади, є основою, щоб закріпити цей обов'язок як умова трудового договору, що укладається керівником відповідного органу федеральної інспекції труда з працівником при прийомі його на посаду державного інспектора труда (див. ст. 57 ТК і коммент. до неї).

3. Частина 2 ст. 358 ТК зобов'язує державних інспекторів труда стримуватися від повідомлення роботодавцю відомостей про працівника, що звернувся до органу федеральної інспекції труда за захистом своїх трудових прав. Це необхідне для того, щоб запобігти фактам приховання правопорушень, т. до. працівники, особливо комерційних організацій, побоюючись негативній реакції з боку роботодавця, часто не інформують органи федеральної інспекції труда про порушення їх трудових прав.

Стаття 359. Незалежність державних інспекторів труда

Державні інспектори труда при здійсненні своїх прав і виконанні обов'язків є повноважними представниками держави і знаходяться під його захистом, незалежні від державних органів, посадових осіб і керуються тільки Конституцією Російської Федерації, федеральними законами і інакшими нормативними правовими актами.

Коментар до статті 359

Стаття 359 ТК містить принципове положення, обов'язкове для дотримання всіма державними органами і посадовими особами. Незалежність державних інспекторів труда складається в тому, що наглядово-контрольні повноваження вони здійснюють тільки на основі закону, свого внутрішнього переконання і матеріалів перевірок, проведеного відповідно до вимог повноти, всесторонности і об'єктивності (ст. 11 Закону про захист прав юридичних осіб).

Вплив (в якій-небудь формі) державних органів або посадових осіб на державних інспекторів труда спричиняє встановлену законом відповідальність (див. ст. 363 ТК і коммент. до неї).

Стаття 360. Порядок інспектування організацій

Порядок проведення перевірок посадовими особами і органами федеральної інспекції труда визначається ратифікованими Російською Федерацією конвенціями Міжнародної організації труда з питань інспекції труда, справжнім Кодексом, інакшими федеральними законами, а також рішеннями Уряду Російської Федерації і інакшими нормативними правовими актами.

Державні інспектори труда з метою здійснення державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісній норми трудового права, інспектують будь-які організації на всій території Російській Федерації незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності.

При інспекційній перевірці державний інспектор труда може повідомляти про свою присутність роботодавця або його представника, якщо тільки не вважає, що таке повідомлення може нанести збиток ефективності контролю.

Організації Збройних Сил Російської Федерації, органи безпеки, органи внутрішніх справ, Державна протипожежна служба, інші правоохоронні органи, виправні установи, організації атомної і оборонної промисловості і інші підлягають інспекційним перевіркам з особливим порядком їх проведення, який передбачає:

(в ред. Федеральних законів від 25.07.2002 N 116-ФЗ, від 30.06.2003 N 86-ФЗ)

доступ тільки для державних інспекторів труда, що отримали завчасно відповідний допуск;

проведення перевірок в призначений час;

обмеження на проведення перевірок під час маневрів або вчень, оголошених періодів напруженості, бойових дій.

Особливий порядок проведення інспекційних перевірок встановлюється федеральними законами і інакшими нормативними правовими актами.

Коментар до статті 360

1. У відповідності зі ст. 10 ТК державні інспектори труда зобов'язані керуватися загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права. Важливі положення, регулюючі порядок інспектування організацій, містяться в Конвенції МАРНОТРАТНИК N 81 "Про інспекцію труда в промисловості і торгівлі" (1947) і Протоколі 1995 р. до цієї Конвенції, ратифікованими Федеральним законом від 11 квітня 1998 р. N 58-ФЗ (Бюлетень Мінтруда Росії. 1998. N 10).

Крім ст. 360 ТК, основні вимоги до організації і проведення перевірок дотримання трудового законодавства закріплені в федеральних законах:

Законі про охорону труда;

Законі про захист прав юридичних осіб.

Повноваження державних інспекторів труда і державних інспекторів з охорони труда по проведенню інспекційних перевірок передбачені в Положенні про федеральну інспекцію труда, утв. Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78 (СЗ РФ. 2000. N 6. Ст. 760), Положенні про державну інспекцію труда в суб'єктові Російській Федерації, утв. Постановою Мінтруда Росії від 29 лютого 2000 р. N 65 (Бюлетень Мінтруда Росії. 2000. N 5).

Заходи щодо контролю може провести тільки той державний інспектор труда, відомості про яке вказані в розпорядженні (наказі).

2. У відповідності зі ст. 7 Закону про захист прав юридичних осіб державний інспектор труда правомочний провести заходи щодо контролю (нагляду) при наявності у нього відповідного розпорядження (наказу), який він зобов'язаний пред'явити роботодавцю організації, що перевіряється. У цьому документі вказуються:

1) його номер і дата;

2) найменування відповідного органу федеральної інспекції труда;

3) прізвище, ім'я, по батькові державного інспектора труда, уповноваженого на проведення заходу щодо контролю;

4) найменування належної контролю (нагляду) організації;

5) цілі, задачі і предмет заходу, що проводиться щодо контролю;

6) правові основи проведення заходу щодо контролю, в т. ч. нормативні правові акти, обов'язкові вимоги яких підлягають перевірці;

7) дата почала і закінчення заходу щодо контролю.

Розпорядження (наказ) про проведення заходу щодо контролю або його завірену друком копію державний інспектор труда пред'являє одночасно зі своїм службовим посвідченням роботодавцю або його представнику.

3. Державний інспектор труда, забезпечений документами, що засвідчують його повноваження, має право безперешкодного проходу (без попереднього повідомлення і в будь-який час діб) в будь-яку організацію, що охоплюється контролем інспекції.

Якщо державний інспектор труда полічить, що повідомлення роботодавця про перевірку, що проводиться дозволить йому вжити заходів до приховання відомостей про порушення трудових прав працівників і тим самим буде нанесений збиток ефективності контролю, він може не повідомляти роботодавцю або його представнику про свою присутність (ст. 12 Конвенції МАРНОТРАТНИК N 81 "Про інспекцію труда в промисловості і торгівлі" (1947).

4. Тривалість заходу щодо контролю не повинна перевищувати один місяць. У виняткових випадках, пов'язаних з необхідністю спеціальних досліджень (випробувань), експертиз зі значним об'ємом заходів щодо контролю, на основі вмотивованої пропозиції посадової особи, що здійснює заходи щодо контролю, керівник органу федеральної інспекції труда (його заступник) може продовжити цей термін, але не більш ніж ще на місяць.

5. Особливості проведення даних заходів в окремих сферах державного контролю (нагляду) передбачаються федеральними законами або у встановленому ними порядку з урахуванням положень Закону про захист прав юридичних осіб.

Доти, поки спеціальними законами не встановлені особливі правила організації і проведення заходів щодо контролю (нагляду) в окремих сферах діяльності держави, державним інспекторам труда потрібно керуватися Протоколом 1995 р. до Конвенції МАРНОТРАТНИК N 81 "Про інспекцію труда в промисловості і торгівлі" (1947).

Згідно ст. 4 Протоколу держава-член може вводити особливий порядок інспекції робочих місць в збройних силах, в поліції і в інших органах суспільної безпеки, а також у виправних установах з тим, щоб регулювати повноваження інспекторів труда, як вони передбачені в ст. 12 Конвенції, у відношенні:

а) доступу тільки для інспекторів, що отримали завчасно відповідний допуск;

b) проведення інспекції в призначений час;

с) повноваження вимагати пред'явлення конфіденційних документів;

d) винесення конфіденційних документів з приміщень;

е) взяття і аналізу проб матеріалів і речовин.

Держава-член може також вводити особливий порядок інспекції робочих місць в збройних силах і поліції і інших органах суспільної безпеки з метою обмежити повноваження інспекторів труда на проведення інспекції: під час маневрів або вчень; частин, що знаходяться на передній лінії або в період активних дій; під час оголошених періодів напруженості; відносно транспортування вибухових речовин і озброєнь у військових цілях.

Особливий порядок може бути введений і для інспекції робочих місць у виправних установах з метою обмежити інспектування під час оголошених періодів напруженості.

До того як держава скористається особливим порядком інспектування робочих місць, воно повинно провести консультації з найбільш представницькими організаціями підприємців і трудящих або, у разі відсутності таких організацій, з представниками зацікавлених підприємців і трудящих.

Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів труда

Рішення державних інспекторів труда можуть бути оскаржені відповідному керівнику по підлеглості, головному державному інспектору труда Російської Федерації і (або) в судовому порядку. Рішення головного державного інспектора труда Російської Федерації можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Коментар до статті 361

1. Стаття, що Коментується передбачає адміністративний і (або) судовий порядок оскарження рішень державних інспекторів труда.

Адміністративний порядок оскарження передбачає подачу жалоби вищестоящій по підлеглості особі або органу. У ст. 361 ТК уточнюється, що рішення державних інспекторів труда можуть бути оскаржені відповідному керівнику по підлеглості, головному державному інспектору труда Російської Федерації. Крім того, дозволяється подача жалоби на рішення державних інспекторів труда в суд.

Якщо керівник, інакші посадові особи організації, що зазнала контролю з боку органів федеральної інспекції труда, не погодяться з рішенням головного державного інспектора труда за результатами проведеної перевірки, вони мають право звернутися з жалобою до судових органів.

2. У судах розглядаються жалоби на рішення державних інспекторів труда, головного державного інспектора труда Російської Федерації про залучення керівників і інакших посадових осіб організації до адміністративної відповідальності. Розгляд жалоб здійснюється за правилами, передбаченими ГПК.

3. На державних інспекторах труда лежить обов'язок доводити законність своїх дій при їх оскарженні керівниками або інакшими посадовими особами організації (ст. 11 Закону про захист прав юридичних осіб).

Стаття 362. Відповідальність за порушення трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права

Керівники і інакші посадові особи організацій, винні в порушенні трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, несуть відповідальність у випадках і порядку, які встановлені федеральними законами.

Коментар до статті 362

1. Роботодавці зобов'язані дотримувати закони і інакші нормативні правові акти, локальні акти про труд, колективний договір, угоди і умови трудових договорів, що укладаються з працівниками. Недотримання принципу законності в сфері труда, порушення трудових прав працівників служать основою для залучення керівників і інакших посадових осіб організації до відповідальності (дисциплінарної, матеріальної, адміністративної, карної).

2. Державним інспекторам труда надане право пред'являти роботодавцям обов'язкові розпорядження про залучення порушників законів і інакших нормативних правових актів про труд до дисциплінарної відповідальності або про відсторонення їх від роботи у встановленому порядку (ст. 357 ТК).

Держгіртехнагляд Росії має право вносити компетентним органам обов'язкові уявлення про звільнення правопорушників від посади у встановленому порядку.

Залучення до дисциплінарної відповідальності за порушення законів і інакших нормативних правових актів про труд здійснюється за правилами, передбаченими в ст. ст. 192 - 195 ТК (див. коммент. до них).

3. Про матеріальну відповідальність роботодавця за збиток, заподіяний працівнику, див. гл. 37 ТК і коммент. до статей, що містяться в ній.

4. Шкода, заподіяна працівникам внаслідок нещасних випадків або професійних захворювань при виконанні ними своїх трудових обов'язків, відшкодовується згідно з Законом про страхування від нещасних випадків і професійних захворювань (див. ст. 184 ТК і коммент. до неї).

5. За порушення законодавства про труд і охорону труда ст. 5.27 КоАП передбачає адміністративну відповідальність керівника або особи, його що представляє, у вигляді грошового штрафу в розмірі від 5 до 50 мінімальних розмірів оплати труда.

Порушення законодавства про труд і про охорону труда особою, раніше караною адміністративному за аналогічне адміністративне правопорушення, спричиняє дискваліфікацію на термін від 1 року до 3 років.

6. Федеральними законами від 24 листопада 1995 р. N 176-ФЗ "Про внесення змін і доповнень в Закон Російської Федерації "Про колективні договори і угоди" (СЗ РФ. 1995. N 48. Ст. 4558), від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок дозволу колективних трудових суперечок" з изм. на 30 грудня 2001 р. (СЗ РФ. 1995. N 48. Ст. 4557; 2002. N 1 (ч. I). ст. 2) встановлена адміністративна відповідальність у вигляді грошового штрафу за наступні правопорушення в сфері труда: ухиляння від участі в переговорах по висновку, зміні колективного договору, угоди; порушення або невиконання колективного договору, угоди; непредставлення інформації, необхідної для колективних переговорів, і відсутність контролю за дотриманням колективного договору, угоди; ухиляння від участі в примирливих процедурах; невиконання зобов'язань по угоді, досягнутій внаслідок примирливої процедури.

Справи про вказані діяння розглядаються в порядку, встановленому законодавством про адміністративні правопорушення. Так, ухиляння від участі в переговорах про укладення колективного договору, угоди або порушення встановленого терміну їх висновку (ст. 5.28 КоАП); непредставлення інформації, необхідної для проведення колективних переговорів і здійснення контролю за дотриманням колективного договору, угоди (ст. 5.29 КоАП); ухиляння від отримання вимог працівників і від участі в примирливих процедурах (ст. 5.32 КоАП) - спричиняє адміністративний штраф в розмірі від 10 до 30 мінімальних розмірів оплати труда.

За необгрунтовану відмову від укладення колективного договору, угоди; за порушення або невиконання зобов'язань за колективним договором, угоді передбачений грошовий штраф в розмірі від 30 до 50 мінімальних розмірів оплати труда (ст. ст. 5.30, 5.31 КоАП).

Невиконання угоди спричиняє накладення штрафу в розмірі від 20 до 40 мінімальних розмірів оплати труда (ст. 5.33 КоАП).

За звільнення працівників в зв'язку з колективною трудовою суперечкою і оголошенням страйку на роботодавця накладається адміністративний штраф в розмірі від 40 до 50 мінімальних розмірів оплати труда (ст. 5.34 КоАП).

Приховання посадовою особою страхового випадку (ст. 5.44 КоАП) спричиняє накладення грошового штрафу від 5 до 10 мінімальних розмірів оплати труда.

Адміністративні стягнення у вигляді штрафу за вказані вище правопорушення мають право накладати:

1) головний державний інспектор труда Російської Федерації, його заступники; головний державний правовий інспектор труда Російської Федерації; головний державний інспектор Російської Федерації з охорони труда; керівники структурних підрозділів федеральної інспекції труда, їх заступники (з правових питань і з охорони труда), головні державні інспектори труда, державні інспектори труда;

2) керівники державних інспекцій труда, їх заступники (з правових питань і з охорони труда); начальники відділів державних інспекцій труда, їх заступники (з правових питань і з охорони труда); головні державні інспектори труда, державні інспектори труда (ст. 23.12 КоАП).

7. Суми адміністративних штрафів, що стягуються на території суб'єкта Російської Федерації за порушення законодавства про труд і про охорону труда, використовуються на фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда, передбачених федеральними, галузевими, територіальними цільовими програмами поліпшення умов і охорони труда (п. 1 Постанови Уряду РФ від 7 липня 2000 р. N 507 "Про порядок розподілу коштів від штрафів, що стягуються за порушення законодавства Російської Федерації про труд і про охорону труда". СЗ РФ. 2000. N 29. Ст. 3095).

Постановою Мінтруда Росії від 14 лютого 2001 р. N 19 затверджений Порядок обліку і звітності про використання коштів від штрафів, що стягуються за порушення законодавства Російської Федерації про труд і про охорону труда (Бюлетень Мінтруда Росії. 2001. N 3).

8. Право залучати посадових осіб і громадян до адміністративної відповідальності надано федеральному нагляду відповідними положеннями, що закріпили їх правовий статус (п. 6 Положення про Федеральне сурмою і промисловому нагляді Росії від 3 грудня 2001 р. N 841, п. 6 Положення про Федеральний нагляд Росії по ядерній і радіаційній безпеці від 22 квітня 2002 р. N 265). Коло посадових осіб федерального нагляду, наділених правом накладати грошові штрафи, розмір штрафів і конкретні склади правопорушень встановлені в КоАП.

Новий КоАП наділив владними повноваженнями по застосуванню штрафів (у відповідній галузі) санітарно-епідеміологічну службу і органи державного енергетичного нагляду.

9. КоАП управомочил судові органи накладати адміністративні стягнення за порушення трудового законодавства і інакших нормативних правових актів про труд і охорону труда. У відповідності зі ст. 23.1 КоАП судді розглядають справи про порушення законодавства про труд і про охорону труда керівником або інакшою посадовою особою, раніше караним адміністративному за аналогічне правопорушення, яке спричиняє дискваліфікацію на термін від 1 року до 3 років.

10. Стаття 143 УК передбачає відповідальність за порушення правил техніки безпеки або інакших правил охорони труда, довершене особою, на якій лежали обов'язки по дотриманню цих правил, спричинення, що призвело по необережності тяжкого або середнього тягаря шкоди здоров'ю людини. Мірою покарання визначений штраф в розмірі від 200 до 500 мінімальних розмірів оплати труда або в розмірі заробітної плати або інакшого доходу осудженого за період від 2 до 5 місяців, або виправні роботи на термін до 2 років, або позбавлення свободи на термін до 2 років.

Ті ж діяння, що призвели по необережності смерть людини, караються позбавленням свободи на термін до 5 років з позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю на термін до 3 років або без такого.

Стаття 145 УК встановлює карну відповідальність за необгрунтовану відмову в прийомі на роботу або необгрунтоване звільнення вагітної жінки або жінки, що має дітей у віці до 3 років. Вказані дії спричиняють накладення грошового штрафу в розмірі від 200 до 500 мінімальних розмірів оплати труда або в розмірі заробітної плати або інакшого доходу осудженого за період від 2 до 5 місяців або залучення до обов'язкових робіт на термін від 120 до 180 годин.

Крім того, встановлена карна відповідальність за порушення рівноправності громадян, в т. ч. в сфері труда (ст. 136 УК), за воспрепятствование законної професійної діяльності журналістів (ст. 144 УК), за порушення правил безпеки на об'єктах атомної енергетики (ст. 215 УК), припинення або обмеження подачі електричної енергії або відключення від інших джерел життєзабезпечення (ст. 215.1 УК), при ведінні гірських, будівельних або інакших робіт (ст. 216 УК), на вибухонебезпечних об'єктах (ст. 217 УК), за порушення правил обліку, зберігання, перевезення і використання вибухових, легкозаймистих речовин і піротехнічних виробів (ст. 218 УК), порушення правил пожежної безпеки (ст. 219 УК), безпеки руху і експлуатацій залізничного, повітряного або водного транспорту (ст. 263 УК), безпеки при будівництві, експлуатації або ремонті магістральних трубопроводів (ст. 269 УК).

Стаття 363. Відповідальність за воспрепятствование діяльності державних інспекторів труда

Особи, перешкоджаючі здійсненню державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, не виконуючі пред'явлені ним розпорядження, що застосовують загрози насилля або насильні дії по відношенню до державних інспекторів труда, членам їх сімей і їх майну, несуть відповідальність, встановлену федеральними законами.

Коментар до статті 363

1. Стаття 212 ТК зобов'язує роботодавця: а) забезпечувати безперешкодний допуск посадових осіб органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони труда з метою перевірки умов і охорони труда в організації, розслідування нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань; б) виконувати розпорядження посадових осіб органів державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони труда.

Стаття 22 ТК в числі основних обов'язків роботодавця закріплює своєчасне виконання розпоряджень державних наглядових і контрольних органів, сплату грошових штрафів, накладених за порушення законів, інакших нормативних правових актів про труд.

2. Необгрунтоване воспрепятствование наглядово-контрольної діяльності органів федеральної інспекції труда, невиконання у встановлений термін розпоряджень державних інспекторів труда згідно ст. 17 Закону про захист прав юридичних осіб служить основою для залучення до відповідальності керівників і інакших посадових осіб організацій.

За невиконання або неналежне виконання вказаних вище обов'язків керівники (їх представники) можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності (див. ст. ст. 192, 193 ТК і коммент. до них).

Загрози насилля або насильні дії по відношенню до державних інспекторів труда, членам їх сімей і їх майну, вмісні ознаки кримінального діяння, можуть служити основою для постановки питання про залучення керівників (їх представників) до карної відповідальності.

Стаття 364. Відповідальність державних інспекторів труда

За протиправні дії або бездіяльність державні інспектори труда несуть відповідальність, встановлену федеральними законами.

Коментар до статті 364

1. Державні інспектори труда повинні своєчасно виконувати надані їм повноваження по попередженню, виявленню і припиненню порушень трудових прав працівників, керуючись законами і інакшими нормативними правовими актами, а також розпорядженнями (наказами) органів федеральної інспекції труда про проведення заходів щодо контролю відповідно до вимог Закону про захист прав юридичних осіб. У ст. 8 вказаного Закону містяться обмеження, які також важливо враховувати в процесі наглядово-контрольної діяльності.

Так, державні інспектори труда не мають право:

перевіряти виконання обов'язкових вимог, що не відносяться до компетенції відповідного органу федеральної інспекції труда, від імені якого вони діють;

здійснювати планові перевірки у відсутність посадових осіб або працівників юридичних осіб, що перевіряються або індивідуальних підприємців (їх представників);

вимагати представлення документів, інформації, зразків (проб) продукції, якщо вони не є об'єктами заходів щодо контролю і не відносяться до предмета перевірки, а також вилучати оригінали документів, що відносяться до предмета перевірки;

вимагати зразки (проби) продукції для проведення їх досліджень (випробувань), експертизи без оформлення акту про відбір зразків (проб) продукції у встановленій формі і в кількості, що перевищує норми, встановлені державними стандартами або інакшими нормативними документами;

розповсюджувати інформацію, що становить таємницю, що охороняється законом і отриману внаслідок проведення заходів щодо контролю, за винятком випадків, передбачених законодавством Російської Федерації;

перевищувати встановлені терміни проведення заходів щодо контролю.

2. Згідно ч. 1 ст. 12 Закони про захист прав юридичних осіб державні інспектори труда у разі неналежного виконання своїх службових обов'язків при проведенні заходів щодо контролю, здійснення протиправних дій (бездіяльність) несуть відповідальність відповідно до законодавства Російської Федерації (дисциплінарну, матеріальну, карну).

Дисциплінарна і матеріальна відповідальність наступає по нормах ТК (гл. 30 "Дисципліна труда" (ст. ст. 192, 193), гл. 39 "Матеріальна відповідальність працівника"), карна відповідальність - по нормах гл. 30 "Злочини проти державної влади, інтересів державної служби і служби в органах місцевого самоврядування" УК.

3. Шкода, заподіяна юридичній особі або індивідуальному підприємцю внаслідок дій (бездіяльність) державного інспектора труда відповідного органу федеральної інспекції труда при проведенні державного контролю (нагляду), визнаних в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації, неправомірними, підлягає відшкодуванню відповідно до цивільного законодавства (ст. 1069 ГК).

При визначенні розміру збитків, заподіяних юридичній особі або індивідуальному підприємцю неправомірними діями державного інспектора труда, враховуються витрати юридичної особи або індивідуального підприємця, продукції (робіт, послуг), що відносяться на собівартість або на фінансові результати його діяльності, а також витрати, які юридична особа, індивідуальний підприємець, чиї права порушені, зробили або повинні будуть зробити для отримання юридичної або інакшої професійної допомоги.

Орган федеральної інспекції труда, шкода, що відшкодувала, заподіяний державним інспектором труда, має право зворотної вимоги (регресу) до цієї посадової особи в розмірі виплаченого відшкодування, якщо інакший розмір не встановлений законом (ст. 1081 ГК).

4. Про заходи, прийняті до державних інспекторів труда, винних в порушенні законодавства Російської Федерації, органи державного контролю (нагляду) зобов'язані в місячний термін повідомити юридичній особі, індивідуальному підприємцю, права і законні інтереси яких порушені (ч. 2 ст. 12 Закони про захист прав юридичних осіб).

Стаття 365. Взаємодія органів федеральної інспекції труда з іншими органами і організаціями

Органи федеральної інспекції труда здійснюють свою діяльність у взаємодії з іншими федеральними органами нагляду і контролю, органами прокуратури, федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого самоврядування, професійними союзами (їх об'єднаннями), об'єднаннями роботодавців, іншими організаціями. Координація діяльності органів державного нагляду і контролю і органів суспільного контролю, здійснюваної професійними союзами (їх об'єднаннями), з питань дотримання законів і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права, здійснюється федеральною інспекцією труда.

Коментар до статті 365

1. Федеральна інспекція труда внаслідок поставлених перед нею задач виявилася найбільш відповідною ланкою в системі наглядово-контрольних органів, на яку покладено здійснення координації діяльності органів державного контролю (нагляду) і суспільного контролю за дотриманням законів і інакших нормативних правових актів, вмісної норми трудового права.

Згідно ст. 365 ТК органи федеральної інспекції труда реалізовують заходи щодо координації діяльності відомчих наглядово-контрольних органів і федеральних органів виконавчої влади в частині дотримання трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісної норми трудового права.

2. Можна відмітити наступні основні напрями координаційної діяльності:

спільний аналіз обставин і причин виявлених порушень для розробки заходів щодо їх усунення і відновлення порушених трудових прав громадян;

профілактичне інформування і консультування роботодавців і працівників з питань дотримання трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права;

інформування громадськості про виявлені в організаціях порушення трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права;

підготовка і опублікування щорічних доповідей про дотримання трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісних норми трудового права, і представлення їх Президенту РФ, Уряду РФ;

узагальнення практики застосування трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, підготовка пропозицій по їх вдосконаленню.

3. Координація здійснюється на основі: дотримання законності; рівність всіх наглядово-контрольних органів; самостійність кожного наглядово-контрольного органу в межах наданої йому компетенції; гласність в тому об'ємі, в якому це не суперечить законом, що охороняється інтересам і правам працівників, а також державній, службовій і комерційній таємниці; відповідальність керівників кожного наглядово-контрольного органу за виконання узгоджених рішень.

Основними методами координації діяльності наглядово-контрольних органів є:

обмін інформацією про стан законності в сфері труда;

розробка заходів щодо проведення спільних перевірок;

розслідування нещасних випадків на виробництві і розробка пропозицій по їх профілактиці;

підготовка висновків по проектах будівельних норм і правил, інших нормативних документів про відповідність їх вимогам законів і інакших нормативних правових актів про труд, узгодження проектів галузевих і міжгалузевих правил з охорони труда і інш.

Стаття 366. Державний нагляд за безпечним ведінням робіт в промисловості

Державний нагляд за дотриманням правил по безпечному ведінню робіт в окремих галузях промисловості і на деяких об'єктах здійснюється спеціальним органом, що відає питаннями гірського і промислового нагляду в Російській Федерації, який має право стежити за дотриманням норм з охорони труда в організаціях вугільної, гірничо-рудной, гірничо-хімічної, нерудної, нафтовидобувної і газодобивающей, хімічної, металургійної і нефтегазоперерабативающей промисловості, в геологорозвідувальних експедиціях і партіях, а також при пристрої і експлуатації підіймальних споруд, котельних установок і судин, працюючому під тиском, трубопроводів для пари і гарячої води, об'єктів, пов'язаних із здобиччю, транспортуванням, зберіганням і використанням газу, при ведінні вибухових робіт в промисловості.

При виконанні обов'язків по нагляду за безпечним ведінням робіт працівники спеціального органу, що відає питаннями гірського і промислового нагляду, незалежні і підкоряються тільки закону.

Коментар до статті 366

1. Федеральний гірський і промисловий нагляд Росії (Держгіртехнагляд Росії) здійснює відповідне нормативне регулювання в області забезпечення промислової безпеки на території Російській Федерації, а також спеціальні дозвільні, наглядові і контрольні функції.

Основні задачі, функції і повноваження цього органу визначені Положенням про Федеральне сурмою і промисловому нагляді Росії, утв. Постановою Уряду РФ від 3 грудня 2001 р. N 841 (СЗ РФ. 2001. N 50. Ст. 4742).

2. До функцій Держгіртехнагляду Росії віднесені: здійснення у встановленому порядку федерального нагляду в області промислової безпеки; розробка і затвердження нормативних правових, нормативно-технічних і методичних документів в сфері діяльності, віднесеній до його компетенції; забезпечення перевірки виконання піднаглядними організаціями встановлених правил здійснення виробничого контролю за дотриманням вимог промислової безпеки на небезпечних виробничих об'єктах; видача дозволу на застосування вибухових матеріалів промислового призначення і проведення робіт з вказаними матеріалами; визначення порядку продовження терміну безпечної експлуатації технічних пристроїв, обладнання і споруд, що використовується на небезпечних виробничих об'єктах; встановлення порядку здійснення експертизи промислової безпеки і вимог до оформлення висновку вказаної експертизи і інш.

3. Для реалізації функцій Держгіртехнагляду Росії, зокрема, надане право:

1) здійснювати державний нагляд і контроль з питань, віднесених до його ведіння. У цих цілях посадові особи Федерального гірського і промислового нагляду Росії мають право безперешкодно відвідувати піднаглядні організації і об'єкти (в т. ч. у встановленому порядку режимні) незалежно від відомчої приналежності і форми власності;

2) запитувати у федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб інформацію з питань, віднесених до його компетенції;

3) видавати у встановленому порядку нормативні правові акти, нормативно-технічні і методичні документи, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами на території Російській Федерації, технічну, інформаційно-довідкову і іншу літературу з питань, віднесених до його компетенції;

4) розглядати у встановленому порядку справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення;

5) направляти матеріали про порушення законодавства Російської Федерації в області промислової безпеки і законодавства Російської Федерації про надра до правоохоронних органів і судів;

6) давати в межах своїх повноважень вказівки про необхідність здійснення експертизи промислової безпеки, а також в межах своєї компетенції призначати проведення експертизи в області використання і охорони надр і залучати у встановленому порядку фахівців для проведення цих експертиз.

4. Працівники Держгіртехнагляду Росії керуються Конституцією РФ, федеральними законами, указами Президента РФ, постановами Уряду РФ, Положенням про Федеральне сурмою і промисловому нагляді Росії, інакшими нормативними правовими актами про труд і охорону труда.

Держгіртехнагляд Росії взаємодіє з іншими органами державного нагляду і контролю, які не мають право чинити на нього який-небудь тиск.

Стаття 367. Державний енергетичний нагляд

Державний нагляд за проведенням заходів, що забезпечують безпечне обслуговування електричних і теплоиспользующих установок, здійснюється спеціальним органом, що відає питаннями енергетичного нагляду в Російській Федерації.

При проведенні вказаних в частині першої справжньої статті заходів працівники спеціального органу, що відає питаннями енергетичного нагляду, незалежні і підкоряються тільки закону.

Коментар до статті 367

1. Наглядово-контрольна діяльність органів державного енергетичного нагляду регулюється Положенням про державний енергетичний нагляд в Російській Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 12 серпня 1998 р. N 938 (СЗ РФ. 1998. N 33. Ст. 4037).

Відповідно до цього Положення він вважається структурним підрозділом Мінтопенерго Росії, а отже, володіє меншим об'ємом повноважень, ніж федеральний нагляд Росії (див. п. 2 коммент. до ст. 353 ТК).

Основною задачею органів державного енергетичного нагляду є контроль за технічним станом і безпечним обслуговуванням електричних і теплоиспользующих установок споживачів електричної і теплової енергії, обладнання і основних споруд електростанцій, електричних і теплових мереж енергоснабжающих організацій, раціональним і ефективним використанням електричної і теплової енергії, нафти, газу, вугілля, торфу, горючих сланців і продуктів їх переробки в організаціях незалежно від форми власності.

2. До компетенції органів державного енергетичного нагляду відноситься нагляд за:

проведенням організаціями заходів щодо зберігання паливно-енергетичних ресурсів і зниження їх витрати на одиницю продукції (робіт, послуг) на стадіях видобутку (виробництва), переробки, зберігання, транспортування і реалізації, розробки, проектування, виготовлення, наладки і експлуатацій енерго- і топливопотребляющего, а також теплоутилизирующего обладнання;

забезпеченням організаціями безпеки основних споруд гідравлічних і теплових електростанцій;

дотриманням організаціями правил пристрою електричних установок, технічної експлуатації електричних, теплоиспользующих установок і техніки безпеки при їх експлуатації, а також правил користування електричною і тепловою енергією і газом;

організацією обліку виробництва і споживання паливно-енергетичних ресурсів;

проведенням організаціями балансових енергетичних випробувань діючих, що вводяться в дію, і енергетичних установок, що модернізуються, що реконструюються і обладнання і т. д.

3. Державним інспекторам по енергетичному нагляду надане право:

давати обов'язкові для всіх організацій розпорядження про ліквідацію порушень правил пристрою електричних установок, технічну експлуатацію електричних і теплоиспользующих установок, технічну безпеку при їх експлуатації, користування електричною і тепловою енергією і газом, а також інші порушення в межах своєї компетенції;

вимагати від керівників організацій негайного відключення електричних і теплоиспользующих установок, коли виявлені порушення можуть привести до аварії, пожежі або представляти інакшу небезпеку для людини;

здійснювати контроль за своєчасною перевіркою знання персоналом, обслуговуючим електричні і теплоиспользующие установки, правил технічної експлуатації цих установок і техніки безпеки при їх експлуатації;

давати обов'язкові для керівників організацій вказівки про відсторонення від роботи на електричних і теплоиспользующих установках осіб, не минулих перевірки знання техніки безпеки і правил технічної експлуатації установок або що порушують ці правила;

брати участь в розслідуванні обставин і причин аварій і важких нещасних випадків, пов'язаних з експлуатацією електричних і теплоиспользующих установок;

здійснювати допуск в експлуатацію нових і реконструйованих електричних і теплоиспользующих установок;

давати організаціям обов'язкові розпорядження про установку приладів обліку систем контролю і регулювання витрати паливно-енергетичних ресурсів і інш.

Органи і установи Державного енергетичного нагляду мають право:

запитувати у організацій необхідні відомості і матеріали з питань, що відносяться до області державного енергетичного нагляду;

залучати по узгодженню з керівниками організацій фахівців для проведення робіт, пов'язаних із здійсненням державного енергетичного нагляду, а також для експертних висновків;

накладати адміністративний штраф за правопорушення в сфері енергетики, передбачені КоАП (див. ст. 362 ТК і коммент. до неї).

4. Державні інспектори по енергетичному нагляду реалізовують надані їм права в межах, окреслених Положенням про державний енергетичний нагляд в Російській Федерації, а також керуються Конституцією РФ, федеральними законами і інакшими нормативними правовими актами про труд і охорону труда. Підкоряючись тільки закону, вони незалежні в організації і проведенні заходів щодо нагляду.

Стаття 368. Державний санітарно-епідеміологічний нагляд

Державний санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням організаціями санітарно-гігієнічних і санітарно-противоепидемиологических норм і правил здійснюється спеціальним органом, що відає питаннями санітарно-епідеміологічного нагляду в Російській Федерації.

Працівники спеціального органу, що відає питаннями санітарно-епідеміологічного нагляду, при здійсненні нагляду за дотриманням організаціями перерахованих в частині першої справжньої статті норм і правил незалежні і підкоряються тільки закону.

Коментар до статті 368

1. Згідно ст. 46 Федерального закону від 30 березня 1999 р. N 52-ФЗ "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення" з изм. на 30 червня 2003 р. державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Російській Федерації здійснює державна санітарно-епідеміологічна служба - єдина федеральна централізована система органів і установ (СЗ РФ. 1999. N 14. Ст. 1650; 2003. N 27 (ч. I). Ст. 2700).

Федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим здійснювати державний санітарно-епідеміологічний нагляд, є Мінздоров'я Росії.

У санітарно-епідеміологічну службу входять:

1) Мінздоров'я Росії (департамент по державному санітарно-епідеміологічному нагляду);

2) федеральний центр державного санітарно-епідеміологічного нагляду, центри державного санітарно-епідеміологічного нагляду в суб'єктах Російської Федерації, на водному і повітряному транспорті в регіонах, містах, районах, міжрайонні, на водному і повітряному транспорті в суб'єктах Російської Федерації, зональні на водному і повітряному транспорті, в районах (округах) міст;

3) центри державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інакші установи санітарно-гігієнічного і епідеміологічного профілю, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд на об'єктах залізничного транспорту і транспортного будівництва, метрополітенів, в Збройних силах РФ, інших військах, вояцьких формуваннях на об'єктах оборони і оборонного виробництва, безпеки і інакшого спеціального призначення, а також на територіях, що обслуговуються;

4) державні науково-дослідні і інакші установи санітарно-гігієнічного і епідеміологічного профілю, противочумние центри, противочумние станції, державні унітарні підприємства по виробництву медичних иммунобиологических препаратів, державні унітарні підприємства дезинфекційного профілю.

2. Правовий статус вказаної служби визначений Положенням про державну санітарно-епідеміологічну службу Російській Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 24 липня 2000 р. N 554 (СЗ РФ. 2000. N 31. Ст. 3295).

3. При здійсненні державного санітарно-епідеміологічного нагляду Мінздоров'я Росії (департамент по державному санітарно-епідеміологічному нагляду), структурні підрозділи федеральних органів виконавчої влади і інакших державних органів, вхідне в службу, центри державного санітарно-епідеміологічного нагляду в межах своїх повноважень:

1) приймають обов'язкові для виконання юридичними особами, індивідуальними підприємцями і громадянами рішення по проведенню гігієнічних і противоепидемических заходів;

2) застосовують заходи адміністративного впливу при виявленні санітарних правопорушень, а також передають матеріали для залучення відповідно до законодавства Російської Федерації до відповідальності осіб, що здійснили такі правопорушення;

3) здійснюють контроль за виконанням санітарних правил, гігієнічних нормативів санітарно-противоепидемических (профілактичних) заходів при: проектуванні, будівництві, реконструкції, модернізації підприємств, будівель, споруд, інженерних мереж і транспортних засобів, а також при введенні їх в експлуатацію, здійсненні заходів щодо охорони від забруднення атмосферного повітря, повітря робочої зони виробничих і інших приміщень в місцях постійного і тимчасового перебування людей; експлуатації будівель, приміщень, споруд, обладнання і транспортних засобів і т. д.;

4) видають санітарно-епідеміологічні висновки по: умовам виробництва, застосування, зберігання, транспортування і захоронення радіоактивних речовин і інших джерел іонізуючих випромінювань, а також застосуванню джерел електромагнітних випромінювань; умовам виробництва, зберігання, транспортування, постачання, продажу, застосування, утилізації або знищення продукції і товарів і т. п.;

5) виявляють і встановлюють причини і умови виникнення і поширення інфекційних, паразитарних, професійних захворювань і т. д.

4. Посадовими особами державної санітарно-епідеміологічної служби Російської Федерації, уповноваженими здійснювати державний санітарно-епідеміологічний нагляд від імені органів і установ вказаної служби, є головні державні санітарні лікарі і їх заступники, керівники структурних підрозділів і їх заступники, фахівці органів і установ вказаної служби.

Посадові особи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, мають право:

отримувати від федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, індивідуальних підприємців і юридичних осіб документовану інформацію з питань забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення;

безперешкодно відвідувати території і приміщення об'єктів, належних державному санітарно-епідеміологічному нагляду;

відбирати для дослідження проби і зразки продукції, в т. ч. продовольчої сировини і харчових продуктів;

провести огляд транспортних засобів і вантажів, що перевозяться ними, в т. ч. продовольчої сировини і харчових продуктів, з метою встановлення відповідності транспортних засобів і вантажів, що перевозяться ними санітарним правилам;

відбирати для дослідження проби повітря, води і грунтів і т. п.

Виявивши порушення санітарного законодавства, посадові особи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, мають право давати обов'язкові розпорядження:

про усунення виявлених порушень санітарних правил;

про припинення реалізації не відповідної санітарним правилам або не маючого санітарно-епідеміологічного висновку продукції;

про проведення додаткових санітарно-противоепидемических (профілактичних) заходів;

про лабораторне обстеження громадян, що контактували з хворими інфекційними захворюваннями, і медичного спостереження за такими громадянами;

про виконання робіт по дезинфекції, дезінсекція і дератизації у вогнищах інфекційних захворювань, а також на територіях і в приміщеннях, де є і зберігаються умови для виникнення або поширення інфекційних захворювань (ст. 50 Федерального закону "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення").

5. Працівники державної санітарно-епідеміологічної служби в своїй наглядовій діяльності керуються: Конституцією РФ, федеральними законами, указами Президента РФ, постановами Уряду РФ, Положенням про Державну санітарно-епідеміологічну службу, Наказом Мінздоров'я Росії від 17 липня 2002 р. N 228 "Про порядок проведення заходів щодо контролю при здійсненні державного санітарно-епідеміологічного нагляду" (БНА. 2002. N 43) і інакшими нормативними правовими актами. Вони незалежні від яких-небудь інших органів в організації і проведенні заходів щодо нагляду. Взаємодія державної санітарно-епідеміологічної служби з іншими державними органами нагляду і контролю і з органами суспільного контролю здійснюється виключно на основі принципу рівноправності.

Стаття 369. Державний нагляд за ядерною і радіаційною безпекою

Державний нагляд за дотриманням правил ядерної і радіаційної безпеки здійснюється спеціальним органом, що відає питаннями нагляду за ядерною і радіаційною безпекою в Російській Федерації.

Обличчя, що здійснюють нагляд за ядерною і радіаційною безпекою, зобов'язані доводити до відома працівників і роботодавців інформацію про порушення норм ядерної і радіаційної безпеки в організаціях, що перевіряються.

Працівники спеціального органу, що відає питаннями нагляду за ядерною і радіаційною безпекою, при здійсненні нагляду за ядерною і радіаційною безпекою незалежні і підкоряються тільки закону.

Коментар до статті 369

1. Правовий статус Федерального нагляду Росії по ядерній і радіаційній безпеці (Госатомнадзора Росії) закріплений Положенням про федеральний нагляд Росії по ядерній і радіаційній безпеці, утв. Постановою Уряду РФ від 22 квітня 2002 р. N 265 (СЗ РФ. 2002. N 17. Ст. 1684).

2. Федеральний нагляд Росії по ядерній і радіаційній безпеці є федеральним органом виконавчої влади, що здійснює державне регулювання ядерної і радіаційної безпеки при використанні атомної енергії в мирних і оборонних цілях (за винятком регулювання санітарно-гігієнічних і природоохранних аспектів радіаційної безпеки, а також діяльності, пов'язаної з розробкою, виготовленням, випробуванням, експлуатацією і утилізацією ядерної зброї і ядерних енергетичних установок військового призначення) з метою формування умов, при яких гарантуються захист працівників об'єктів використання атомної енергії, населення і навколишнього середовища від недопустимого радіаційного впливу і запобігання неконтрольованому поширенню і використанню ядерних матеріалів.

3. Держатомнагляд Росії здійснює свою діяльність як безпосередньо, так і через свої територіальні органи. Типове положення про міжрегіональний територіальний орган Федерального нагляду Росії по ядерній і радіаційній безпеці затверджене Наказом Госатомнадзора Росії від 9 грудня 2002 р. N 116 (БНА. 2003. N 8).

4. До компетенції Госатомнадзора Росії віднесені наступні функції:

розробка і внесення у встановленому порядку проектів нормативних правових актів з питань забезпечення безпеки при використанні атомної енергії в мирних і оборонних цілях; аналіз практики застосування законодавства Російської Федерації в області використання атомної енергії і розробка пропозицій по його вдосконаленню; розробка, твердження і введення в дію в порядку, що встановлюється Урядом РФ, федеральних норм і правил в області використання атомної енергії; формування відповідних розділів переліку федеральних норм, що затверджується Урядом РФ і правил в області використання атомної енергії (крім санітарно-гігієнічних і природоохоронних норм, нормативів, правил і вимог в області забезпечення радіаційної безпеки); видача у встановленому порядку працівникам об'єктів використання атомної енергії (відповідно до переліку посад, визначуваного Урядом РФ) дозволу на право ведіння робіт в області використання атомної енергії; видача у встановленому порядку експлуатуючим організаціям, а також організаціям, що виконує роботи і що надає послуги в області використання атомної енергії, ліцензії на здійснення діяльності по розміщенню, проектуванню, споруді, експлуатації і виведенню з експлуатації ядерних установок, радіаційних джерел, пунктів зберігання, діяльності по поводженню з ядерними матеріалами і радіоактивними речовинами, а також інакших видів діяльності в області використання атомної енергії, належної ліцензуванню Госатомнадзором Росії; установка вимог до складу комплекту документів, що обгрунтовують забезпечення ядерної і радіаційної безпеки ядерної установки, радіаційного джерела, пункту зберігання і (або) діяльності, на здійснення якої потрібно отримання дозволів (ліцензій) Госатомнадзора Росії, і до змісту вхідних в нього документів; організація проведення експертизи безпеки ядерних установок, радіаційних джерел і пунктів зберігання, в т. ч. із залученням незалежних експертів; організація і здійснення державного нагляду за дотриманням федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого самоврядування і організаціями законодавства Російської Федерації в частині забезпечення ядерної і радіаційної безпеки в області використання атомної енергії і інш.

5. Федеральний нагляд Росії по ядерній і радіаційній безпеці для виконання покладених на нього задач має право:

вносити у встановленому порядку пропозиції про розробку проектів федеральних законів з питань забезпечення безпеки при використанні атомної енергії і вдосконаленні законодавства Російської Федерації в цій області;

приймати в межах своєї компетенції нормативні правові акти і розпорядження, обов'язкові для виконання іншими федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого самоврядування і організаціями незалежно від організаційно-правової форми і відомчої підлеглості, а також громадянами при здійсненні ними діяльності в області використання атомної енергії;

запитувати у встановленому порядку у федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, а також організацій незалежно від їх організаційно-правової форми і відомчої підлеглості документи, довідкові і інакші матеріали, необхідні для рішення задач, вхідних в компетенцію Госатомнадзора Росії;

провести інспекції в межах своїх повноважень (допуск працівників на режимні об'єкти і до матеріалів, що становлять державну таємницю, здійснюється у встановленому законодавством Російської Федерації порядку), отримувати необхідні документи і пояснення з виникаючих питань;

залучати по узгодженню фахівців федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації і організацій для проведення інспекцій;

визначати по узгодженню із зацікавленими федеральними органами виконавчої влади порядок проведення перевірок знання федеральних норм і правил в області використання атомної енергії керівниками і працівниками експлуатуючих і інакших організацій, що здійснюють діяльність в області використання атомної енергії, і провести такі перевірки;

заслуховувати посадових осіб федеральних органів виконавчої влади і органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, керівників організацій з питань дотримання вимог законодавства Російської Федерації, федеральних норм і правил в області використання атомної енергії і інакшим питанням, віднесеній до компетенції Госатомнадзора Росії;

видавати керівникам і посадовим особам організацій обов'язкові для виконання розпорядження про усунення виявлених порушень умов дії дозволів (ліцензій), вимог федеральних норм і правил в області використання атомної енергії;

видавати керівникам і посадовим особам організацій обов'язкові для виконання розпорядження про припинення робіт, що проводяться з порушеннями умов дії дозволів (ліцензій), вимог федеральних норм і правил в області використання атомної енергії;

забороняти застосування обладнання і технологій, не відповідного вимогам в області ядерної і радіаційної безпеки, і інш.

6. Згідно ч. 2 ст. 369 ТК працівники Госатомнадзора Росії, що виявили в ході перевірки факти порушення норм ядерної і радіаційної безпеки в організаціях, що перевіряються, зобов'язані довести про це до зведення роботодавців і працівників. Закріплення вказаного обов'язку на рівні закону продиктоване необхідністю в оперативному запобіганні негативному впливу радіації на здоров'я людей і навколишнє середовище.

7. Частина 3 ст. 369 ТК закріплює обов'язок працівників Госатомнадзора Росії керуватися: Конституцією РФ, федеральними законами, указами Президента РФ, постановами Уряду РФ, Положенням про федеральний нагляд Росії по ядерній і радіаційній безпеці і інакшими нормативними правовими актами про труд.