На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 6 7 8 11 12 13 14 15 16 17 20 21 22 23 24 26 27 29 30 31 33 34 35 37 38 39 40 41 42 44 45 47 48 50 51 52 53 55 56 57 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 78 79 80 81 82 83 84 86 87

Розділ 36. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ ПРАЦІВНИКІВ НА ОХОРОНУ ТРУДА

Стаття 219. Право працівника на труд, що відповідає вимогам безпеки і гігієни

Кожний працівник має право на:

робоче місце, відповідне вимогам охорони труда;

обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань згідно з федеральним законом;

отримання достовірної інформації від роботодавця, відповідних державних органів і громадських організацій про умови і охорону труда на робочому місці, про існуючий ризик пошкодження здоров'я, а також про заходи по захисту від впливу шкідливих і (або) небезпечних виробничих чинників;

відмова від виконання робіт у разі виникнення небезпеки для його життя і здоров'я внаслідок порушення вимог охорони труда, за винятком випадків, передбачених федеральними законами, до усунення такої небезпеки;

забезпечення коштами індивідуального і колективного захисту відповідно до вимог охорони труда за рахунок коштів роботодавця;

навчання безпечним методам і прийомам труда за рахунок коштів роботодавця;

професійну перепідготовку за рахунок коштів роботодавця у разі ліквідації робочого місця внаслідок порушення вимог охорони труда;

запит про проведення перевірки умов і охорони труда на його робочому місці органами державного нагляду і контролю за дотриманням законодавства про труд і охорону труда, працівниками, що здійснюють державну експертизу умов труда, а також органами профспілкового контролю за дотриманням законодавства про труд і охорону труда;

звертання до органів державної влади Російській Федерації, органи державної влади суб'єктів Російської Федерації і органи місцевого самоврядування, до роботодавця, в об'єднання роботодавців, а також в професійні союзи, їх об'єднання і інакші уповноважені працівниками представницькі органи з питань охорони труда;

особиста участь або участь через своїх представників в розгляді питань, пов'язаних із забезпеченням безпечних умов труда на його робочому місці, і в розслідуванні нещасного випадку, що відбувся з ним на виробництві або професійного захворювання;

позачерговий медичний огляд (обстеження) відповідно до медичних рекомендацій із збереженням за ним місця роботи (посади) і середнього заробітку під час проходження вказаного медичного огляду (обстеження);

компенсації, встановлені законом, колективним договором, угодою, трудовим договором, якщо він зайнятий на важких роботах і роботах з шкідливими і (або) небезпечними умовами труда.

Коментар до статті 219

1. Враховуючи, що багато які права працівника в сфері охорони труда, закріплені в статті, що коментується, конкретизовані в самостійних статтях розділу "Охорона труда" і інших розділів і розкриваються в коментарях до них, при коментуванні ст. 219 ТК дається відсилання до відповідних статей ТК. Крім того, багатьом правам працівника кореспондують вже розглянуті конкретні обов'язки роботодавця (ст. 212 ТК), що дають уявлення про зміст ряду прав працівника, наприклад, на робоче місце, відповідне вимогам охорони труда, на інформацію про умови труда на робочому місці. У таких випадках в тексті коментаря до ст. 219 ТК також є відсилання до статті про обов'язки роботодавця.

Окремі права працівника розглядаються одночасно з гарантіями, закріпленими в ст. 220 ТК.

2. Про забезпечення роботодавцем права працівника на робоче місце, відповідне вимогам охорони труда, див. п. 4 коммент. до ст. 212 ТК.

3. Про право працівника на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань див. коммент. до ст. 184 ТК.

4. Про забезпечення права працівника на отримання достовірної інформації про умови і охорону труда на його робочому місці див. п. 10 коммент. до ст. 212 ТК.

5. При виникненні в процесі роботи безпосередньої небезпеки для життя і здоров'я працівника внаслідок порушення вимог охорони труда (за винятком випадків, передбачених федеральними законами) він має право відмовитися від виконання роботи до усунення такої небезпеки (наприклад, від роботи на висоті без захищаючих пристроїв і при відсутності запобіжного пояса).

При такій відмові роботодавець зобов'язаний надати йому іншу роботу на час усунення небезпеки. Якщо по об'єктивних причинах це неможливе, час простою працівника до усунення небезпеки для його життя і здоров'я оплачується роботодавцем відповідно до законодавства (див. коммент. до ст. 157 ТК).

Як випливає із змісту ч. 7 ст. 220 ТК, працівник має право також відмовитися від виконання важких робіт і робіт з шкідливими або небезпечними умовами труда, не передбачених трудовим договором. При цьому випадки, коли працівник не може скористатися таким правом, в Трудовому кодексі не вказуються. Тому працівник має право відмовитися від виконання названих робіт і тоді, коли виконання таких робіт викликане перекладом внаслідок виробничої необхідності (ст. 74 ТК) - п. 19 Постанови Пленуму ВР РФ від 17 березня 2004 р.

Якщо у вказаних випадках надання працівнику іншої роботи неможливе, то час простою працівника, на нашій думку, повинно оплачуватися як простій не з його вини (ст. 157 ТК).

Відмова працівника від виконання робіт в перерахованих вище випадках не спричиняє для нього яких-небудь несприятливих наслідків, наприклад працівник не може бути підданий дисциплінарному стягненню.

6. Про забезпечення коштами індивідуального і колективного захисту див. коммент. до ст. 221 ТК і п. 3 коммент. до ст. 212 ТК.

7. Про навчання безпечним методам і прийомам труда за рахунок коштів роботодавця див. коммент. до ст. 225 ТК.

8. Питання про ліквідацію робочих місць внаслідок порушення вимог охорони труда вирішується організаціями самостійно за результатами атестації робочих місць (про атестацію робочих місць див. п. 5 коммент. до ст. 212 ТК).

У випадках, коли в ході атестації робочих місць встановлено, що фактичне значення небезпечних і шкідливих виробничих чинників перевищує існуючі норми або вимоги по травмобезопасности і забезпеченість працівників коштами індивідуального захисту не відповідають існуючим нормам, умови труда на такому робочому місці відносяться до шкідливих і (або) небезпечних. При цьому робоче місце признається не атестованим і підлягає негайному переоснащению або ліквідації (п. п. 1.6 і 3.4.6 Положення про порядок проведення атестації робочих місць за умовами труда, утв. Постановою Мінтруда Росії від 14 березня 1997 р. N 12. Бюлетень Мінтруда Росії. 1997. N 5. С. 35).

При ліквідації робочого місця внаслідок порушення вимог охорони труда роботодавець, за загальним правилом, зобов'язаний перевести працівника, з його згоди, на іншу роботу з урахуванням його утворення, кваліфікації, досвіду роботи і стану здоров'я. Якщо така можливість в організації відсутня, роботодавець повинен здійснити професійну перепідготовку працівника за свій рахунок і вжити заходів до його працевлаштування.

9. Праву працівника на запит про проведення перевірки умов і охорони труда на його робочому місці органами державного нагляду і контролю кореспондують відповідні повноваження цих органів (подп. 7 п. 6 Положення про федеральну інспекцію труда, утв. Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78. СЗ РФ. 2000. N 6. Ст. 760).

Згідно з Законом РФ від 27 квітня 1993 р. N 4866-1 "Про оскарження в суд дій і рішень, що порушують права і свободи громадян" з изм. на 14 грудня 1995 р. (ВПС РФ. 1993. N 19. Ст. 685; СЗ РФ. 1995. N 51. Ст. 4970) працівник має право звернутися з жалобою на дії (рішення), що порушують його права і свободи, або безпосередньо в суд, або до вищестоящого в порядку підлеглості державному органу, органу місцевого самоврядування, установі, підприємству або об'єднанню, суспільному об'єднанню, посадовій особі, державному службовцю.

Вищестояща в порядку підлеглість орган, об'єднання, посадова особа, державного службовця зобов'язані розглянути жалобу в місячний термін. Якщо громадянинові в задоволенні жалоби відмовлено або він не отримав відповіді протягом місяця від дня її подачі, він має право звернутися з жалобою в суд.

Жалоба може бути подана громадянином, права якого порушені, або його представником, а також на прохання громадянина належно уповноваженим представником громадської організації, трудового колективу.

Жалоба подається по розсуду громадянина або в суд по місцю його проживання, або в суд по місцю знаходження органу, об'єднання, посадової особи, державного службовця.

Для звертання до суду з жалобою у відповідності зі ст. 5 названого Закону встановлені наступні терміни:

3 місяці з дня, коли громадянинові стало відомо про порушення його права;

1 місяць від дня отримання громадянином письмового повідомлення про відмову вищестоящого органу, об'єднання, посадової особи, державного службовця в задоволенні жалоби або від дня витікання місячного терміну після подачі жалоби, якщо письмова відповідь на неї не отримана.

Пропущений по шанобливій причині термін подачі жалоби може бути відновлений судом.

Якщо працівник не згодний з рішеннями, прийнятими по його жалобі вказаними вище органами і посадовими особами, він може звернутися з жалобою до Уповноваженого по правах людини в Російській Федерації, компетенція якого закріплена в Федеральному конституційному законі від 26 лютого 1997 р. N 1-ФКЗ "Про Уповноваженого по правах людини в Російській Федерації" (СЗ РФ. 1997. N 9. Ст. 1011).

Право професійних союзів, їх об'єднань, первинних профспілкових організацій і їх органів представляти і захищати соціально-трудові права і інтереси працівників, в т. ч. і в сфері охорони труда, закріплено в ст. 11 Закону про профспілки (див. також коммент. до ст. 370 ТК).

Працівник має право особисто або через своїх представників брати участь в розгляді питань, пов'язаних із забезпеченням безпечних умов труда на його робочому місці, і в розслідуванні нещасного випадку, що відбувся з ним на виробництві або його професійного захворювання.

У випадках, коли у працівника виникають з роботодавцем спори з питань застосування законодавства про охорону труда, колективного договору, а також умов трудового договору (наприклад, працівника не перекладають на іншу роботу відповідно до медичного висновку, інваліда залучають до понаднормових робіт без його згоди), він може звернутися в комісію з трудових спор (КТС) по місцю роботи. У організаціях, де КТС не обираються, - безпосередньо в суд (див. коммент. до ст. 391 ТК).

10. Право на позачерговий медичний огляд або обстеження (відповідно до медичних рекомендацій) із збереженням за працівниками місця роботи (посади) і середнього заробітку на час вказаного медичного огляду мають лише ті категорії працівників, які проходять обов'язкові попередні і періодичні медичні огляди (див. коммент. до ст. 213 ТК).

11. Про компенсації, що надаються в зв'язку з виконанням важких робіт і робіт з шкідливими або небезпечними умовами труда, незмінюваними при сучасному технічному рівні виробництва і організації труда, див. відповідно коммент. до ст. ст. 116, 147, 222 ТК.

Стаття 220. Гарантії права працівників на труд в умовах, відповідних вимогам охорони труда

Держава гарантує працівникам захист їх права на труд в умовах, відповідних вимогам охорони труда.

Умови труда, передбачені трудовим договором, повинні відповідати вимогам охорони труда.

На час припинення робіт органами державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права, внаслідок порушення вимог охорони труда не з вини працівника за ним зберігаються місце роботи (посада) і середній заробіток.

При відмові працівника від виконання робіт у разі виникнення небезпеки для його життя і здоров'я, за винятком випадків, передбачених федеральними законами, роботодавець зобов'язаний надати працівнику іншу роботу на час усунення такої небезпеки.

У випадку, якщо надання іншої роботи по об'єктивних причинах працівнику неможливо, час простою працівника до усунення небезпеки для його життя і здоров'я оплачується роботодавцем відповідно до справжнього Кодексу і інакших федеральних законів.

У разі незабезпечення працівника відповідно до встановлених норм коштами індивідуального і колективного захисту роботодавець не має права вимагати від працівника виконання трудових обов'язків і зобов'язаний сплатити виниклий з цієї причини простій відповідно до справжнього Кодексу.

Відмова працівника від виконання робіт у разі виникнення небезпеки для його життя і здоров'я внаслідок порушення вимог охорони труда або від виконання важких робіт і робіт з шкідливими і (або) небезпечними умовами труда, не передбачених трудовим договором, не спричиняє за собою залучення його до дисциплінарної відповідальності.

У разі спричинення шкоди життя і здоров'ю працівника при виконанні ним трудових обов'язків відшкодування вказаної шкоди здійснюється згідно з федеральним законом.

З метою попередження і усунення порушень законодавства про охорону труда держава забезпечує організацію і здійснення державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони труда і встановлює відповідальність роботодавця і посадових осіб за порушення вказаних вимог.

Коментар до статті 220

1. Забезпечення працівникам їх конституційного права на труд в умовах, відповідних вимогам охорони труда, складається в тому, що, конкретизуючи дане право (ст. 219 ТК), державу одночасно з цим встановлює його гарантії (ст. 220 ТК) і покладає на роботодавця обов'язок по забезпеченню безпечних умов і охорони труда працівників (ст. 212 ТК), а також передбачає необхідність державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони труда (гл. 57 ТК), допускає самозахист працівниками трудових прав (ст. 379 ТК) і встановлює відповідальність осіб, винних в порушенні вимог охорони труда (ст. 419 ТК). Тому об'єм гарантій права працівника на охорону труда змістом ст. 220 ТК не вичерпується. Крім того, багато які з гарантій, закріплених в ній, логічно пов'язані з конкретними правами працівника, передбаченими розділом "Охорона труда", і тому розглянуті разом з ними при коментуванні відповідних статей ТК, а в коментарі до статті (, що розглядається п. 2) до них дане відсилання.

2. Згідно ч. 2 ст. 220 ТК умови труда, передбачені трудовим договором (контрактом), повинні відповідати вимогам охорони труда. Це означає, що, укладаючи трудовий договір (ст. 57 ТК) з працівником про виконання ним роботи по певній спеціальності, кваліфікації або посадам, роботодавець (юридична або фізична особа) приймає на себе обов'язок не тільки виплачувати заробітну плату, але і дотримувати умови труда, передбачені законами, інакшими нормативними правовими актами про труд, угодами, колективними договорами, інакшими актами про труд, трудовим договором. Роботодавець не має право вимагати від працівника виконання роботи, протипоказаної йому за станом здоров'я або виконання важкої роботи і роботи з шкідливими або небезпечними умовами труда, не передбаченого трудовим договором (див. коммент. до ст. 60 ТК), зобов'язаний дотримувати вимоги, що пред'являються законодавством до режиму труда і відпочинку працівників (див. коммент. до статей розділів "Робочий час" і "Час відпочинку"), а також інші вимоги охорони труда, що пред'являються до умов труда законами і правилами охорони труда (див. п. п. 2, 3, 10 коммент. до ст. 212 ТК, коммент. до ст. ст. 184, 219, 221 ТК, до гл. 57 ТК "Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства і інакших нормативних правових актів, вмісного норми трудового права").

Стаття 221. Забезпечення працівників коштами індивідуального захисту

На роботах з шкідливими і (або) небезпечними умовами труда, а також на роботах, що виконуються в особливих температурних умовах або пов'язаних із забрудненням, працівникам видаються сертифіковані кошти індивідуального захисту, що змивають і знешкоджуючі кошти відповідно до норм, затверджених в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації.

Придбання, зберігання, стирка, чищення, ремонт, дезинфекція і знешкодження коштів індивідуального захисту працівників здійснюються за рахунок коштів роботодавця.

Роботодавець зобов'язаний забезпечувати зберігання, стирку, сушку, дезинфекцію, дегазацію, дезактивацію і ремонт виданих працівникам по встановлених нормах спеціального одягу, спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту.

Коментар до статті 221

1. До коштів індивідуального захисту відносяться спеціальний одяг, спеціальне взуття і інші кошти індивідуального захисту (ізолюючі костюми, кошти захисту органів дихання, засобу захисту рук, засобу захисту голови, засобу захисту особи, засобу захисту органу слуху, засобу захисту очей, запобіжні пристосування).

Забезпечення працівників коштами індивідуального захисту повинно відповідати Типовим галузевим нормам безкоштовної видачі робітникам і службовцям спеціального одягу, спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту, утв. Минтрудом Росії (Бюлетень Мінтруда Росії. 1998. N 8 - 12).

Ці мінімальні норми обов'язкові для роботодавця. Колективними договорами, галузевими (тарифними) і іншими угодами може передбачатися видача коштів індивідуального захисту і понад Типові галузеві норми (за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні організацій), але знижувати норми не можна.

Зміни і доповнення в норми безкоштовної видачі працівникам сертифікованих коштів індивідуального захисту вносяться Мінтрудом Росії по пропозиціях федеральних органів виконавчої влади і органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації (подп. 12 п. 8 Положення про Міністерство труда).

Правилами забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям і іншими коштами індивідуального захисту, утв. Постановою Мінтруда Росії від 18 грудня 1998 р. N 51, з изм. на 3 люті 2004 р. (Бюлетень Мінтруда Росії. 1999. N 2. С. 15; 1999. N 12. С. 55; РГ. 2004. 11 березня. N 48), встановлено, що Типові галузеві норми діють незалежно від того, до якої галузі економіки відносяться виробництва, цехи, дільниці і види робіт, а також незалежно від форм власності і організаційно-правових форм підприємств. Наприклад, верстатнику, зайнятому механічною обробкою металу, в якій би організації він ні працював, кошти індивідуального захисту видаються відповідно до Типових галузевих норм безкоштовної видачі спеціального одягу, спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту працівникам машинобудівних і металообробних виробництв.

Працівникам, професії і посади яких передбачені в Типових нормах, працівникам крізних професій і посад всіх галузей економіки засобу індивідуального захисту видаються незалежно від того, в яких виробництвах, цехах і на дільницях вони працюють (якщо ці професії і посади спеціально не передбачені у відповідних Типових галузевих нормах). Наприклад, аккумуляторщику, працюючому в організації автомобільного транспорту, кошти індивідуального захисту повинні видаватися відповідно до Типових норм безкоштовної видачі спеціального одягу, спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту працівникам крізних професій і посад всіх галузей економіки.

Цієї ж категорії робітників, зайнятих на підземних гірських роботах в горнодобивающей промисловості, безкоштовна видача коштів індивідуального захисту повинна проводитися згідно з Типовими галузевими нормами безкоштовної видачі спеціального одягу, спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту працівникам гірської і металургійної промисловості і металургійних виробництв інших галузей промисловості.

Найменування професій робітників і посад фахівців і службовців, передбачені в Типових галузевих нормах, вказані відповідно до Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт і професій робочих, Кваліфікаційного довідника професій робочих, яким встановлюються місячні оклади, Кваліфікаційним довідником посад керівників, фахівців і інших службовців.

При укладенні трудового договору роботодавець повинен ознайомити знову прийнятого з Правилами забезпечення працівників коштами індивідуального захисту, а також з нормами видачі їм коштів індивідуального захисту.

2. Кошти індивідуального захисту, що Видаються працівникам повинні відповідати їх підлозі, зростанню і розмірам, характеру і умовам роботи, що виконується і забезпечувати безпеку труда. Кошти індивідуального захисту, в т. ч. і іноземного виробництва, повинні відповідати вимогам охорони труда, встановленим в Російській Федерації, і мати сертифікати відповідності. Придбання і видача коштів індивідуального захисту, що не мають сертифіката відповідності, не допускаються.

У окремих випадках відповідно до особливостей виробництва роботодавець може (по узгодженню з державним інспектором з охорони труда і відповідним профспілковим або інакшим уповноваженим працівниками представницьким органом) замінити вигляд коштів індивідуального захисту, передбачений Типовими галузевими нормами, на аналогічний. Наприклад, комбінезон бавовняний може бути замінений костюмом бавовняним або халатом і навпаки, черевики (полусапоги) шкіряні - чобітьми гумовими або кирзовими і навпаки, фартух прогумований - фартухом з полімерних матеріалів і навпаки, рукавиці - рукавичками і навпаки, рукавички гумові - рукавичками з полімерних матеріалів і навпаки, вачеги - рукавичками теплостійкими з синтетичного матеріалу і навпаки, нарукавники пластикові - нарукавниками з полімерних матеріалів і навпаки.

Якщо такі кошти індивідуального захисту, як жилет сигнальний, запобіжний пояс, діелектричні галоші і рукавички, діелектричний гумовий коврик, захисні очки і щитки, респіратор, противогаз, захисний шолом, подшлемник, накомарник, каска, наплечники, налокотники, саморятівники (в т. ч. аварійно-рятівний засіб типу "капюшон захисний "Фенікс", газодимозащитний комплект універсальний і інш.), антифони, заглушки, шумозащитние шоломи, світлофільтри, виброзащитние рукавиці і інш., не вказані в Типових галузевих нормах, вони можуть бути видані роботодавцем працівникам на основі атестації робочих місць в залежності від характеру робіт, що виконуються з терміном носіння - до зносу або як дежурние і можуть включатися в колективні договори і угоди.

3. Передбачені в Типових галузевих нормах чергові кошти індивідуального захисту колективного користування повинні видаватися працівникам тільки на час виконання тих робіт, для яких вони передбачені, або можуть бути закріплені за певними робочими місцями (наприклад, кожухи - на зовнішніх постах, рукавички діелектричні - при електроустановках) і передаватися від однієї зміни іншої. У цих випадках кошти індивідуального захисту видаються під відповідальність майстра або інших осіб, уповноваженого роботодавцем.

Теплий спеціальний одяг і тепле спеціальне взуття (костюми, куртки і брюки на втепленій підкладці, костюми хутряні, кожухи, валянки, шапки-вушанка, рукавиці хутряні і інш.) повинні видаватися працівникам з настанням холодного часу року, а потім можуть бути здані роботодавцю для організованого зберігання до наступного сезону. Час користування названими коштами встановлюється роботодавцем спільно з відповідним профспілковим органом (інакшим уповноваженим органом) з урахуванням місцевих кліматичних умов.

4. Учням будь-яких форм навчання, школярам, учням освітніх установ початкової професійної освіти, студентам освітніх установ вищої і середньої професійної освіти (на час виробничої практики), майстрам виробничого навчання, а також працівникам, що тимчасово виконують роботу по професіях і посадах, передбачених Типовими галузевими нормами (на час виконання цієї роботи), кошти індивідуального захисту видаються в загальному порядку.

Бригадирам, майстрам, що виконують обов'язки бригадирів, помічникам і підручним робітників, професії яких передбачені у відповідних Типових галузевих нормах, видаються ті ж кошти індивідуального захисту, що і робітником відповідних професій.

Робітником, що суміщає професії або що постійно виконує роботи, що суміщаються, в т. ч. в комплексних бригадах, крім передбачених за основною професією, повинні додатково видаватися - в залежності від робіт, що виконуються - і інші кошти індивідуального захисту.

5. І кошти, що видаються працівникам індивідуального захисту, що Придбаваються повинні мати сертифікат відповідності.

Видача працівникам і здача ними коштів індивідуального захисту записуються в особисту картку встановленого зразка.

6. Працівники повинні дбайливо відноситися до вилучених коштів індивідуального захисту, обов'язково використати їх під час роботи і своєчасно ставити роботодавця в популярність про необхідність хімчистки, стирки, ремонту спеціального одягу, спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту.

Терміни користування коштами індивідуального захисту обчислюються від дня їх фактичної видачі працівникам. У терміни носіння теплого спеціального одягу і спеціального взуття включається і час їх зберігання в теплий час року.

Коли по причинах, що не залежать від працівника спеціальний одяг (взуття) прийшов в непридатність до закінчення термінів носіння або зазнав псування в місцях, відведених для її зберігання, або викрадена, роботодавець зобов'язаний її відремонтувати або видати працівникам інші справні кошти індивідуального захисту.

Спеціальний одяг і спеціальне взуття, повернене працівниками після закінчення термінів носіння, але ще придатні для подальшого використання, може бути використане за призначенням після стирки, чищення, дезинфекції, дегазації, дезактивації, знепилювати, знешкодження і ремонту.

При видачі таких коштів індивідуального захисту, як респіратори, противогази, саморятівники, запобіжні пояси, накомарники, роботодавці повинні організувати проведення інструктажа працівників за правилами користування і найпростішими способами перевірки справності цих коштів, а також тренування по їх застосуванню. Крім того, вони зобов'язані провести регулярні випробування і перевірку цих коштів на предмет їх справності. Після перевірки справності на коштах індивідуального захисту повинна бути зроблена відмітка (клеймо, штамп) про терміни наступного випробування.

7. Контроль за правильністю застосування працівниками засобів індивідуального захисту здійснюється роботодавцем.

Для зберігання виданих працівникам коштів індивідуального захисту він надає (відповідно до вимог будівельних норм і правил) спеціально обладнані приміщення (гардеробние). Там, де за умовами роботи вказаний порядок зберігання не може бути встановлений (наприклад, на лісозаготівлях, на геологорозвідувальних роботах), вони можуть залишатися в неробочий час у працівників, що повинне бути обумовлено в галузевих правилах внутрішнього трудового розпорядку або в колективних договорах. Відповідальність за збереження коштів індивідуального захисту в цих випадках несуть самі працівники.

Роботодавець зобов'язаний організувати належний догляд за коштами індивідуального захисту: своєчасно здійснювати хімчистку, стирку, ремонт, дегазацію, дезактивацію, знешкодження і знепилювати спеціального одягу, а також ремонт, дегазацію, дезактивацію і знешкодження спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту.

У цих цілях роботодавець може видавати працівникам 2 комплекту спеціального одягу, передбаченого Типовими галузевими нормами, з подвоєним терміном носіння.

Спори з питань видачі і використання спеціального одягу, спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту розглядаються комісіями з трудових спор.

Контроль за виконанням роботодавцями викладених Правил забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям і іншими коштами індивідуального захисту здійснюється державними інспекторами труда.

8. У разі незабезпечення працівника коштами індивідуального захисту (відповідно до норм) роботодавець не має право вимагати від нього виконання трудових обов'язків і зобов'язаний сплатити виниклий з цієї причини простий (ч. 6 ст. 220 ТК). Про оплату простою див. коммент. до ст. 157 ТК.

9. Для осіб, зайнятих на роботах з несприятливими умовами труда, передбачені і деякі інші кошти захисту від впливу негативних виробничих чинників. Так, на роботах, пов'язаних із забрудненням, видається безкоштовно (по встановлених нормах) мило. На роботах, пов'язаних з трудносмиваемими забрудненнями; маслами, змазками, нафтопродуктами, клеями, бітумом, хімічними речовинами дратівливої дії і інш., видаються захисні, регенеруючі і поновлюючі креми, що очищають пасти для рук.

Норми безкоштовної видачі працівникам змиваючих і знешкоджуючих коштів, порядок і умови їх видачі встановлені Постановою Мінтруда Росії від 4 липня 2003 р. N 45 (РГ. 2003. 5 серпня. N 154). Так, на роботах, пов'язаних із забрудненням, норма видачі мила встановлена 400 г в місяць. На роботах у вугільних (сланцевих) шахтах, в розрізах, на збагачувальних і брикетних фабриках, в шахтостроительних і шахтомонтажних організаціях вугільної промисловості норма видачі мила становить 800 г в місяць. Норми видачі захисного і відбудовного кремів для рук, захисної пасти для рук складають відповідно 100 мл і 200 мл.

Переліки робіт, пов'язаних із забрудненням, де видаються змиваючі і знешкоджуючі кошти відповідно до названої Постанови Мінтруда Росії, визначаються колективним договором або наказом керівника організації з урахуванням думки відповідного профспілкового органу.

Стаття 222. Видача молока і лікувально-профілактичного живлення

На роботах з шкідливими умовами труда працівникам видаються безкоштовно по встановлених нормах молоко або інші рівноцінні харчові продукти.

На роботах з особливо шкідливими умовами труда надається безкоштовно по встановлених нормах лікувально-профілактичне живлення.

Норми і умови безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів, а також лікувально-профілактичного живлення затверджуються в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації.

Коментар до статті 222

1. Молоко або інші рівноцінні продукти (кефір різних сортів, кисле молоко, ацидофилин і т. д.) видаються працівникам в дні фактичної зайнятості на роботах, пов'язаних з наявністю на робочому місці виробничих чинників, передбачених Переліком шкідливих виробничих чинників, при впливі яких в профілактичних цілях рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів, утв. Наказом Мінздоров'я Росії від 28 березня 2003 р. N 126 (Бюлетень Мінтруда Росії. 2003. N 5. С. 49).

На відміну від колишнього порядку видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів, що передбачає видачу цих продуктів працівникам при роботі з хімічними речовинами, вказаними в спеціальному Переліку, названий вище новий Перелік передбачає видачу молока або інших рівноцінних продуктів працівникам при умові їх зайнятості на роботах, пов'язаних з наявністю на робочих місцях шкідливих виробничих чинників.

До шкідливих виробничих чинників названим Переліком віднесені: хімічний чинник (багато які неорганічні і органічні сполуки); біологічний чинник (мікроорганізми - продуценти, що використовуються як промислові штами, препарати, вмісні живі клітки і спори мікроорганізмів, компоненти бактерійних препаратів); фізичний чинник (іонізуюче випромінювання на роботах із застосуванням радіоактивних речовин у відкритому вигляді, що використовуються по 1 і 2 класам робіт).

2. Норми і умови безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам, зайнятим на роботах з шкідливими умовами труда, утв. Постановою Мінтруда Росії від 31 березня 2003 р. N 13 (Бюлетень Мінтруда Росії. 2003. N 5. С. 49). Норма безкоштовної видачі молока становить 0,5 л за зміну незалежно від її тривалості.

Видача і вживання молока повинні здійснюватися в буфетах, столових або в спеціально обладнаних відповідно до санітарно-гігієнічних вимог приміщеннях, затвердженими у встановленому порядку.

Не допускаються заміна молока грошовою компенсацією, заміна його іншими продуктами, крім рівноцінних, передбачених нормами безкоштовної видачі рівноцінних харчових продуктів, які можуть видаватися працівникам замість молока, перелік яких узгоджений з Мінздоров'я Росії, а також видача молока за одну або декілька змін уперед, одинаково як і за минулі зміни, і відпуск його на будинок.

Працівникам, одержуючим безкоштовне лікувально-профілактичне живлення в зв'язку з особливо шкідливими умовами труда, молоко не видається.

При забезпеченні безпечних умов труда роботодавець приймає рішення про припинення безкоштовної видачі молока з урахуванням думки профспілкового органу або інакшого уповноваженого працівниками органу.

Всі інші питання, пов'язані з безкоштовною видачею молока працівникам, зайнятим на роботах з шкідливими умовами труда, вирішуються роботодавцем самостійно.

3. Норми безкоштовної видачі рівноцінних харчових продуктів, які можуть видаватися працівникам замість молока, наступні:

Кисломолочні продукти (р різних

сортів, кефир-био, кисле молоко, ацидофилин,

ряженка з низьким змістом жиру (до 3,5%),

йогурти різних сортів із змістом жиру

до 2,5%, в т. ч. йогурти з натуральними

плодово-ягідними добавками - 500 г

Сир - 100 г

Сирна маса, сирки сирні, десерти сирні - 150 г

Сир 24%-ний жирності - 60 г

Молоко сухе суцільне - 55 г

Молоко згущене стерилізоване без цукру - 200 г

М'ясо яловичина II категорії (сире) - 70 г

Риба нежирних сортів (сира) - 90 г

Яйце куряче - 2 шт.

Лікувально-профілактичні напої типу "VITA",

вітамінні препарати типу "Веторон", ундевит,

глутамевит, аеровит, гексавит, гептавит, квадевит

і бифидосодержащие кисломолочні продукти

4. При видачі молока або рівноцінних харчових продуктів необхідно дотримувати наступні правила і рекомендації.

Заміна молока вищепоказаними рівноцінними харчовими продуктами допускається, коли по тих або інакших причинах неможлива видача працівникам молока, із згоди працівників з урахуванням думки виборного профспілкового органу або інакшого уповноваженого працівниками даної організації органу.

Заміна молока на лікувально-профілактичні напої, вітамінні препарати і бифидосодержащие кисломолочні продукти допускається тільки при позитивному висновку Мінздоров'я Росії на їх застосування.

Працівникам, що контактують з неорганічними з'єднаннями свинця, додатково до молока видається 2 г пектини у вигляді збагачених ним консервованих рослинних харчових продуктів, напоїв, желе, джемов, мармеладу, фруктових і плодоовочевих соків і консервів (фактичний зміст пектину вказується виготівником). Допускається заміна цих продуктів натуральними фруктовими соками з м'якоттю в кількості 250 - 300 р.

При постійному контакті з неорганічними з'єднаннями свинця рекомендується замість молока вживання кисломолочних продуктів.

Видача збагачених пектином харчових консервованих рослинних продуктів, напоїв, желе, джемов, мармеладу, фруктових і плодоовочевих соків і консервів, а також натуральних фруктових соків з м'якоттю повинна бути організована перед початком роботи, а кисломолочних продуктів - протягом робочого дня.

Працівникам, зайнятим виробництвом або переробкою антибіотиків, замість свіжого молока потрібно видавати кисломолочні продукти, збагачені пробиотиками (бифидобактерії, молочнокислие бактерії), або приготовані на основі суцільного молока колибактерин.

Працівникам, зайнятим на роботах із застосуванням радіоактивних речовин у відкритому вигляді, що використовуються по 1 і 2 класам робіт, видаються молоко або інші рівноцінні харчові продукти.

Заміна молока сметаною або вершковим маслом не допускається.

5. Лікувально-профілактичне живлення надається безкоштовно по встановлених нормах на роботах з особливо шкідливими умовами труда, передбачених в спеціальному переліку.

Перелік виробництв, професій і посад, робота в яких дає право на безкоштовне отримання лікувально-профілактичного живлення в зв'язку з особливо шкідливими умовами труда; раціони лікувально-профілактичного живлення; норми безкоштовної видачі вітамінних препаратів; правила безкоштовної видачі лікувально-профілактичного живлення, утв. Постановою Мінтруда Росії від 31 березня 2003 р. N 14 по узгодженню з Мінздоров'я Росії з изм. на 11 вересня 2003 р. (РГ. 2003. 29 травня; 7 жовтня).

6. Правила безкоштовної видачі лікувально-профілактичного живлення передбачають:

Лікувально-профілактичне живлення видається робочим, керівникам, фахівцям і іншим службовцем з метою зміцнення їх здоров'я і попередження професійних захворювань. Видача лікувально-профілактичного живлення повинна виготовлятися в суворій відповідності з правилами.

Лікувально-профілактичне живлення видається безкоштовно тільки тим працівникам, для яких видача цього живлення передбачена переліком виробництв, професій і посад, робота в яких дає право на безкоштовне отримання лікувально-профілактичного живлення в зв'язку з особливо шкідливими умовами труда.

Правом на отримання лікувально-профілактичного живлення користуються працівники, професії і посади яких передбачені у відповідних виробництвах переліку, незалежно від того, в якій галузі економіки знаходяться ці виробництва, а також незалежно від організаційно-правових форм і форм власності роботодавців.

Найменування професій робітників і посад керівників, фахівців і інших службовців, передбаченого в переліку, вказані згідно з відповідними випусками Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт і професій робітників і Кваліфікаційному довіднику посад керівників, фахівців і інших службовців, утв. Минтрудом Росії.

Зміни і доповнення у вищепоказаний перелік вносяться постановами Мінтруда Росії на основі пропозицій федеральних органів виконавчої влади і органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації по узгодженню з Мінздоров'я Росії.

Лікувально-профілактичне живлення видається працівникам в дні фактичного виконання ними роботи у виробництвах, професіях і посадах, передбачених переліком, при умові зайнятості на вказаній роботі не менше за половину робочого дня, а також в дні хвороби з тимчасовою втратою працездатності, якщо захворювання по своєму характеру є професійним і хворий не госпіталізований.

Лікувально-профілактичне живлення видається також:

а) працівникам інших виробництв організацій і працівникам, зайнятим на будівельних, будівельно-монтажних, ремонтно-строительних і пусконаладочних роботах, працюючим повний робочий день в діючих виробництвах з особливо шкідливими умовами труда, в яких як для основних працівників, так і для ремонтного персоналу передбачена видача лікувально-профілактичного живлення;

б) робітником, виробляючим чищення і підготовку обладнання до ремонту або консервації в цеху (на дільниці) організації, для робітників якого передбачена видача лікувально-профілактичного живлення;

в) інвалідам внаслідок професійного захворювання, лікувально-профілактичним живленням, що користувалося безпосередньо перед настанням інвалідності по причині, викликаній характером їх роботи, - до припинення інвалідності, але не понад 1 року від дня встановлення інвалідності;

г) працівникам, що має право на безкоштовне отримання лікувально-профілактичного живлення і тимчасово перекладеним на іншу роботу в зв'язку з початковими явищами професійного захворювання по причині, викликаній характером їх роботи, - на термін не понад 1 року;

д) жінкам, зайнятим до моменту настання відпуску по вагітності і родам у виробництвах, професіях і посадах, що дають право на безкоштовне отримання лікувально-профілактичного живлення, - на весь час відпуски по вагітності і родам.

Якщо вагітні жінки відповідно до лікарського висновку переводяться на іншу роботу з метою усунення контакту з шкідливими виробничими чинниками до настання відпуску по вагітності і родам, лікувально-профілактичне живлення видається їм на весь час до і в період відпуску. При перекладі на іншу роботу по вказаних причинах жінок, що мають дітей у віці до 1,5 років, лікувально-профілактичне живлення видається їм до досягнення дитиною віку 1,5 років.

Видача лікувально-профілактичного живлення виготовляється у вигляді гарячих сніданків перед початком роботи. У окремих випадках допускається по узгодженню з медико-санітарною службою організації, а при її відсутності - з органами і установами державної санітарно-епідеміологічної служби РФ видача лікувально-профілактичного живлення в обідню перерву. Працюючим в умовах підвищеного тиску (в кесонах, лікувальних барокамерах, на водолазних роботах) лікувально-профілактичне живлення повинно видаватися після вишлюзования.

Лікувально-профілактичне живлення не видається:

а) в неробочі дні;

б) в дні відпуску;

у) в дні службових відряджень;

г) в дні навчання з відривом від виробництва;

д) в дні виконання робіт на інших дільницях, де лікувально-профілактичне живлення не встановлене;

е) в дні виконання державних і суспільних обов'язків;

ж) в період тимчасової непрацездатності при загальних захворюваннях;

з) в дні перебування в лікарні або санаторії на лікуванні.

Працівникам, зайнятим у виробництвах, професіях і посадах, перерахованих в підрозділах 1, 2, 3 розділи VIII і в підрозділах 6, 7 розділи IX Переліку, видаються безкоштовно тільки вітамінні препарати.

При неможливості отримання за станом здоров'я або через віддаленість місцепроживання лікувально-профілактичного живлення в столовій працівниками в період тимчасової непрацездатності або інвалідами внаслідок професійного захворювання, що мають право на отримання цього живлення, допускається видача їм лікувально-профілактичного живлення на будинок у вигляді готових блюд по відповідних довідках медико-санітарної служби організації, а при її відсутності - органів і установ державної санітарно-епідеміологічної служби РФ.

Такий порядок видачі лікувально-профілактичного живлення на будинок у вигляді готових блюд розповсюджується також і на жінок, що мають дітей у віці до 1,5 років, у разі їх перекладу на іншу роботу з метою усунення контакту з шкідливими виробничими чинниками.

У всіх інших випадках видача на будинок готових блюд лікувально-профілактичного живлення не дозволяється. Видача лікувально-профілактичного живлення за минулий час і грошових компенсацій за не отримане своєчасно лікувально-профілактичне живлення також не дозволяється.

Організації громадського харчування, де проводиться видача лікувально-профілактичного живлення і вітамінних препаратів, повинні по своєму пристрою і змісту повністю відповідати діючим санітарним нормам і правилам.

Приготування і видача лікувально-профілактичного живлення і вітамінних препаратів виготовляються в суворій відповідності із затвердженими раціонами лікувально-профілактичного живлення.

Відповідно до переліку продуктів, передбачених раціонами лікувально-профілактичного живлення, складаються меню-розкладки на кожний день.

Видача вітамінних препаратів виробляється організаціями громадського харчування відповідно точному до затверджених норм.

Ознайомлення працівників, що користуються лікувально-профілактичним живленням, з правилами безкоштовної видачі живлення повинне бути включено в програму обов'язкового ввідного інструктажа з охорони труда.

Безкоштовна видача молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам, одержуючим безкоштовне лікувально-профілактичне живлення, не проводиться.

Відповідальність за забезпечення працівників лікувально-профілактичним живленням і за дотриманням справжніх правил покладається на роботодавця.

Роботодавець може приймати рішення про припинення безкоштовної видачі лікувально-профілактичного живлення у разі створення безпечних умов труда, підтверджених результатами атестації робочих місць, при позитивному висновку державної експертизи умов труда суб'єкта Російської Федерації і органів і установ державної санітарно-епідеміологічної служби РФ.

Контроль за організацією видачі лікувально-профілактичного живлення працівникам, зайнятим на роботах з особливо шкідливими умовами труда, здійснюється державними експертизами умов труда суб'єктів Російської Федерації, органами і установами державної санітарно-епідеміологічної служби РФ і відповідними профспілковими органами або інакшими уповноваженими працівниками органами.

Витрати, пов'язані з безкоштовною видачею живлення, включаються в собівартість продукції і собівартість робіт (послуг). Бюджетним організаціям засобу на це виділяються з бюджету.

Стаття 223. Санітарно-побутове і лікувально-профілактичне обслуговування працівників

Забезпечення санітарно-побутового і лікувально-профілактичного обслуговування працівників організацій відповідно до вимог охорони труда покладається на роботодавця. У цих цілях в організації по встановлених нормах обладнуються санітарно-побутові приміщення, приміщення для їди, приміщення для надання медичною допомоги, кімнати для відпочинку в робочий час і психологічного розвантаження; створюються санітарні пости з аптечками, укомплектованими набором лікарських засобів і препаратів для надання першою медичної допомоги; встановлюються апарати (пристрої) для забезпечення працівників гарячих цехів і дільниць газованою солоною водою і інше.

Перевезення в лікувальні установи або до місця проживання працівників, потерпілих від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, а також по інакших медичних свідченнях виробляється транспортними засобами організації або за її рахунок.

Коментар до статті 223

1. Санітарно-побутове і лікувально-профілактичне обслуговування працівників повинне бути організоване роботодавцем відповідно до вимог охорони труда (про вимоги охорони труда див. ст. 211 ТК і п. п. 1 - 7 коммент. до цієї статті).

2. Організація санітарно-побутового обслуговування працівників включає будівництво, розширення, реконструкцію і оснащення санітарно-побутових приміщень, гардеробних, душевих, умивальних, туалетів, курительних, місць для розміщення полудушей, приміщень для особистої гігієни жінок, пристроїв питного водопостачання, приміщень для обігріву або охолоджування, обробки, зберігання і видачі спеціального одягу і інш. (п. п. 2.17 - 2.20 Рекомендацій по плануванню заходів щодо охорони труда, утв. Постановою Мінтруда Росії від 27 лютого 1995 р. N 11. Бюлетень Мінтруда Росії. 1995. N 3. С. 21).

Організація лікувально-профілактичного обслуговування працівників охоплює у встановлених законодавством випадках будівництво і обладнання приміщень охорони здоров'я для надання медичною допомоги працівникам і проведення оздоровчих процедур: здрав-, медпунктів, приміщень особистої гігієни жінок, парильних, саун, ингаляториев, фотариев, а також приміщень для ручних і ножних ванн, для відпочинку в робочий час. У великих організаціях може передбачатися будівництво поліклінік (амбулаторія, лікарень, санаторіїв-профілакторіїв, станцій швидкої і невідкладної допомоги і інших служб по наданню медичною допомоги), а також будівництво спортивно-оздоровчих будівель і споруд і їх оснащення новітнім обладнанням.

Про проектування побутових будівель підприємств, призначених для розміщення в них санітарно-побутових приміщень і приміщень охорони здоров'я, приміщень підприємств громадського харчування і інш. див. Будівельні норми і правила. Адміністративні і побутові будівлі - СНіП 2.09.04-87. Видання офіційний (Госстрой СРСР. М., 1988, із змінами (І-1-94, І-2-95).

Лікувально-профілактичне обслуговування працівників включає також організацію медичних оглядів деяких категорій працівників (ст. 213 ТК), видачу працівникам, зайнятим на роботах з шкідливими і особливо шкідливими умовами труда, відповідно молока і лікувально-профілактичного живлення (див. ст. 222 ТК і коммент. до неї) і інші заходи, направлені на попередження захворюваності працівників (наприклад, ст. 224 ТК).

Колективними договорами і угодами з охорони труда може передбачатися організація і інших форм санітарно-побутового і лікувально-профілактичного обслуговування працівників, що не суперечать вимогам охорони труда, включаючи створення санітарних постів з аптечками, укомплектованими набором лікарських засобів і препаратів для надання першою медичної допомоги.

3. З метою попередження виникнення і поширення захворювань (отруєнь) серед працівників юридичні особи і індивідуальні підприємці відповідно до здійснюваної ними діяльності зобов'язані виконувати вимоги санітарного законодавства, а також постанов, розпоряджень і санітарно-епідеміологічних висновків посадових осіб, що здійснює державний санітарно-епідемічний нагляд; розробляти і провести санітарно-противоепидемические (профілактичні) заходу; здійснювати виробничий контроль, включаючи проведення лабораторних досліджень і випробувань, за дотриманням санітарних правил і проведенням санітарно-противоепидемических (профілактичних) заходів в процесі роботи; здійснювати гігієнічне навчання працівників, в т. ч. при підготовці, перепідготовці і підвищенні кваліфікації працівників і інш. (ст. ст. 11, 29 і 36 Федеральних закони від 30 березня 1999 р. N 52-ФЗ "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення" з изм. на 30 червня 2003 р. СЗ РФ. 1999. N 14. Ст. 1650; 2003. N 27 (ч. I). Ст. 2700).

4. Працівників гарячих цехів роботодавець зобов'язаний безкоштовно забезпечувати газованою солоною водою. Цехи і виробничі дільниці, в яких організується постачання газованою солоною водою, встановлюються по узгодженню з органами державної санітарно-епідеміологічної служби РФ.

Перевезення працівників, хворих на роботі або пострадавших від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, в лікувальні установи або до місця проживання виробляється транспортними засобами або за рахунок організації, де працює хворий або потерпілий.

Стаття 224. Додаткові гарантії охорони труда окремим категоріям працівників

В випадках, передбачених законами і інакшими нормативними правовими актами, роботодавець зобов'язаний: дотримувати встановлені для окремих категорій працівників обмеження на залучення їх до виконання важких робіт і робіт з шкідливими умовами труда, до виконання робіт в нічний час, а також до понаднормових робіт; здійснювати переклад працівників, потребуючих за станом здоров'я в наданні їм більш легкої роботи, на іншу роботу відповідно до медичного висновку з відповідною оплатою; встановлювати перерви для відпочинку, що включаються в робочий час; створювати для інвалідів умови труда відповідно до індивідуальної програми реабілітації; провести інші заходи.

Коментар до статті 224

Про заборону (обмеженні) залучати окремі категорії працівників: до важких робіт і робіт з шкідливими умовами труда див. коммент. до ст. ст. 253 і 265 ТК; до виконання робіт в нічний час і до понаднормових робіт див. коммент. до ст. ст. 96, 99, 259 і 268 ТК.

Про переклад працівників, потребуючих за станом здоров'я в наданні їм іншої роботи, не протипоказаної ним за станом здоров'я, див. коммент. до ст. ст. 72 і 254 ТК.

Про перерви для відпочинку, що включаються в робочий час, див. коммент. до ст. ст. 91 і 109 ТК.

Працівники, що стали інвалідами, працевлаштовуються відповідно до індивідуальної програми реабілітації, розробленої Державною службою медико-социальной експертизи, як правило, керівником тієї організації, де працівник частково втратив працездатність. При відсутності умов для продовження трудової діяльності інваліда в даній організації сприяння в працевлаштуванні йому надають органи служби зайнятості населення.

Всім організаціям (незалежно від організаційно-правових форм і форм власності), чисельність працівників в яких складає більше за 30 чоловік, встановлена квота для прийому на роботу інвалідів (не менше за 2% і не більше за 4% від среднесписочной чисельності працівників). Механізм встановлення квоти в організаціях визначається органами державної влади суб'єктів Російської Федерації (ст. 21 Закону про захист інвалідів).

У разі невиконання або неможливості виконання встановленої квоти для прийому на роботу інвалідів роботодавці щомісяця вносять до бюджетів суб'єктів Російської Федерації обов'язкову плату за кожного непрацевлаштованого інваліда в межах встановленої квоти. Розміри і порядок внесення роботодавцями вказаної плати визначаються органами державної влади суб'єктів Російської Федерації (ст. 21 вказаного Закону). Про відповідальність роботодавців за порушення порядку внесення обов'язкової плати див. ст. 24 Закону про захист інвалідів).

Інвалідам, зайнятим в організаціях незалежно від організаційно-правових форм і форм власності, повинні створюватися умови труда відповідно до індивідуальної програми реабілітації інвалідів, яка є обов'язковою для всіх організацій-роботодавців (ч. 1 ст. 23 і ч. 2 ст. 11 цих же Закони).

Для раціонального працевлаштування інвалідів відповідно до індивідуальної програми реабілітації створюються спеціальні робочі місця шляхом адаптації основного і допоміжного обладнання, технічного і організаційного оснащення, забезпечення технічними пристосуваннями з урахуванням індивідуальних можливостей інвалідів і інш.

Мінімальна кількість спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів встановлюється органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації для кожної організації в межах квоти, що встановлюється. Такі робочі місця створюються за рахунок коштів федерального бюджету, коштів бюджетів суб'єктів Російської Федерації. Спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, що отримали захворювання або каліцтво при виконанні обов'язків військової служби або внаслідок стихійних лих і міжнаціональних конфліктів, створюються за рахунок коштів федерального бюджету. Спеціальні робочі місця для осіб, що стали інвалідами внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, створюються за рахунок коштів роботодавців - причинителей шкоди (ст. 22 названого вище Закону).

Інвалідам I і II груп, працюючим в організаціях, призначених для використання труда пенсіонерів по старості і інвалідів, надана можливість використати (за їх бажанням) відпуски без збереження заробітної плати тривалістю до 2 місяців. Керівникам цих організацій з урахуванням думки профспілкового органу дозволено зменшувати інвалідам III групи норми виробітку не більш ніж на 10%, а інвалідам I і II груп - на 20%; встановлювати для інвалідів III групи, працюючих на будинку, норми виробітку і розцінки на рівні, передбаченому для інвалідів III групи, працюючих в цехах; проводити оплату труда інвалідів I і II груп, працюючих на будинку, по розцінках, встановлених для інвалідів I і II груп, працюючих в цехах (п. п. 5 і 6 Постанови Ради Міністрів СРСР від 14 вересня 1973 р. "Про заходи по подальшому поліпшенню використання труда пенсіонерів по старості і інвалідів в народному господарстві і пов'язаних з цим додаткових пільгах". СП СРСР. 1973. N 21. Ст. 116).

Названі пільги надаються також інвалідам, працюючим на учбово-виробничих підприємствах суспільств глухих (Збірник нормативних актів про труд. М., 1984. Ч. 1. С. 271).

Про обмеження залучення інвалідів до роботи в нічний час, до понаднормових робіт і робіт у вихідних і неробочі святкові дні див. відповідно коммент. до ст. ст. 96, 99 і 113 ТК.

Крім роботи за трудовим договором громадяни, що отримали інвалідність, можуть брати участь в лікувально-трудовій діяльності. Залучення інвалідів в цю діяльність здійснюється на добровільній основі стаціонарними установами соціального обслуговування, в яких вони проживають, відповідно до індивідуальних програм реабілітації.

Приміщення і обладнання для лікувально-трудової діяльності повинні відповідати вимогам безпеки і гігієни. Громадяни, що беруть участь в лікувально-трудовій діяльності, забезпечуються спеціальним одягом, спеціальним взуттям і іншими коштами індивідуального захисту по встановлених нормах з урахуванням вигляду і характеру діяльності. Тривалість роботи не повинна перевищувати 4 годину. в день.

Їм виплачується винагорода в розмірі 75% вартості виконаних робіт із зарахуванням інших 25% на рахунки стаціонарних установ, в яких вони проживають, для поліпшення соціального обслуговування проживаючих в них громадян.

Обличчя, що беруть участь в лікувально-трудовій діяльності, повинні бути заздалегідь ознайомлені з її умовами, порядком поводження з обладнанням, апаратурою, інструментом, правилами, нормами і інструкціями з охорони труда. Інвалідам, не минулим інструктаж з охорони труда, участь в лікувально-трудовій діяльності забороняється (Постанова Уряду РФ від 26 грудня 1995 р. N 1285 "Про порядок участі громадян немолодого віку і інвалідів, що проживають в стаціонарних установах соціального обслуговування, в лікувально-трудовій діяльності". СЗ РФ. 1996. N 2. Ст. 117).

Колективними договорами і угодами з охорони труда можуть встановлюватися додаткові гарантії охорони труда як для окремих категорій працівників, так і для працівників окремих структурних підрозділів.

Стаття 225. Навчання і професійна підготовка в області охорони труда

Всі працівники організації, в тому числі її керівник, зобов'язані пройти навчання з охорони труда і перевірку знань вимог охорони труда в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації.

Для всіх поступаючих на роботу осіб, а також для працівників, перекладаних на іншу роботу, роботодавець або уповноважена ним особа зобов'язані провести інструктаж з охорони труда, організовувати навчання безпечним методам і прийомам виконання робіт і надання першою допомоги пострадавшим.

Роботодавець забезпечує навчання осіб, що поступають на роботу з шкідливими і (або) небезпечними умовами труда, безпечним методам і прийомам виконання робіт зі стажуванням на робочому місці і здачею екзаменів і проведення їх періодичного навчання з охорони труда і перевірку знань вимог охорони труда в період роботи.

Держава сприяє організації навчання з охорони труда в освітніх установах початкового загального, основного загального, середнього (повного) загального утворення і початкової професійної, середньої професійної, вищого професійного і послевузовского професійної освіти.

Держава забезпечує професійну підготовку фахівців з охорони труда в освітніх установах середньої професійної і вищої професійної освіти.

Коментар до статті 225

1. Навчання з охорони труда і інструктаж працівників на підприємствах проводяться відповідно до Порядку навчання з охорони труда і перевірки знань охорони труда працівників організацій, утв. Постановою Мінтруда Росії від 13 січня 2003 р. N 1/29 (РГ. 2003. 22 лютого. N 35). Названий нормативний акт обов'язковий для виконання федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого самоврядування, роботодавцями організацій незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, роботодавцями - фізичними особами, а також працівниками, що уклали трудовий договір з роботодавцями.

Ввідний інструктаж з охорони труда проводиться для всіх осіб, що приймаються на роботу, а також для працівників, перекладаних на іншу роботу. Інструктаж проводиться по програмі, розробленій на основі законодавства, з урахуванням специфіки діяльності організації і затвердженої роботодавцем. Проводить ввідний інструктаж фахівець з охорони труда або працівник, на якого покладені ці обов'язки.

Крім ввідного інструктажа з охорони труда проводиться первинний інструктаж на робочому місці, повторний, позаплановий і цільовий інструктаж.

Первинний інструктаж на робочому місці проводять до початку самостійної роботи з всіма знову прийнятими в організацію, перекладаними з одного підрозділу в інше, відрядженими, учнями і студентами, з працівниками, що виконують нову для них роботу, а також з будівниками при виконанні будівельно-монтажних робіт на території підприємства. Інструктаж проводиться з кожним працівником індивідуально і повинен включати демонстрацію безпечних прийомів труда. Проводить інструктаж керівник структурного підрозділу.

Повторний інструктаж має на меті підвищення рівня знань правил і інструкцій з охорони труда і проводиться індивідуально або з групою працівників однієї професії (бригадою) по програмі інструктажа на робочому місці. Такий інструктаж проходять все працюючі не рідше ніж через 6 місяців, за винятком тих, хто не пов'язаний з використанням інструментів і обладнання і може звільнятися від проходження інструктажа.

Позаплановий інструктаж проводиться при зміні технологічного процесу, при порушенні працівником правил з охорони труда, якщо ці порушення створили реальну загрозу настання тяжких наслідків, заміні обладнання і при інших обставинах, що впливають на безпеку труда.

Цільовий інструктаж проводиться у випадках: виконання разових робіт, не пов'язаних з прямими обов'язками по спеціальності (вантаження, вивантаження, прибирання території і т. п.); ліквідації аварій, наслідків стихійних лих і катастроф; провадження робіт, на які оформляються вбрання-допуск, дозвіл і інші документи.

Повторний, позаплановий і цільовий інструктаж проводить безпосередньо керівник робіт (майстер, інструктор виробничого навчання, викладач).

Протягом місяця після прийому на роботу крім інструктажів роботодавець зобов'язаний організувати навчання безпечним методам і прийомам виконання робіт всіх поступаючих на роботу осіб, а також осіб, перекладаного на іншу роботу.

Навчання з охорони труда проводиться при підготовці працівників робочих професій, перепідготовці і навчанні їх іншим робочим професіям. Крім цього роботодавець організує проведення періодичного, не рідше за один раз в рік, навчання працівників робочих професій по наданню першою допомоги потерпілим. Ті, що Знову приймаються на роботу проходять навчання по наданню першою допомоги потерпілим в терміни, встановлені роботодавцем, але не пізніше 1 місяці після прийому на роботу.

На підприємствах, де є служби з охорони труда, організація навчання працівників проводиться службами охорони труда, на які покладається розробка програм навчання з охорони труда працівників організації, в т. ч. її керівника, проведення ввідного інструктажа з охорони труда з всіма особами, що поступають на роботу, участь в роботі комісій з перевірки знань вимог охорони труда і інш.

Сприяння роботодавцю в організації на підприємстві навчання безпечним методам і прийомам виконання робіт, проведенні своєчасного і якісного інструктажа працівників по безпеці труда надають також комітети (комісії) з охорони труда.

Перевірку теоретичних знань вимог охорони труда і практичних навиків безпечної роботи працівників робочих професій проводять безпосередні керівники робіт в об'ємі знань вимог правил і інструкцій з охорони труда, а при необхідності - в об'ємі знань додаткових спеціальних вимог безпеки і охорони труда.

2. Керівники і фахівці організацій проходять спеціальне навчання з охорони труда в об'ємі посадових обов'язків при надходженні на роботу протягом першого місяця, далі - по мірі необхідності, але не рідше за 1 рази в 3 роки.

Знову призначені на посаду керівники і фахівці організації допускаються до самостійної діяльності після їх ознайомлення роботодавцем з посадовими обов'язками, в т. ч. з охорони труда.

Навчання з охорони труда керівників і фахівців проводиться по відповідних програмах з охорони труда безпосередньо самою організацією, якщо вона має комісію з перевірки знань вимог охорони труда, або освітніми установами професійної освіти, учбовими центрами і іншими установами і організаціями, що здійснюють освітню діяльність, при наявності у них відповідної ліцензії, викладачів і необхідної матеріально-технічної бази.

Навчання з охорони труда керівників і фахівців організацій здійснюється при підвищенні їх кваліфікації по спеціальності.

Зразкові учбові програми навчання з охорони труда розробляються і затверджуються Мінтрудом Росії.

Чергову перевірку знань вимог охорони труда керівники і фахівці організацій проходять не рідше за 1 рази в 3 роки. У встановлених Порядком випадках для них організується позачергова перевірка знань вимог охорони труда (при прийнятті нових актів з охорони труда, введенні в експлуатацію нового обладнання, на вимогу посадових осіб федеральної інспекції труда і інш.).

Для проведення перевірки знань вимог охорони труда працівників в організаціях наказом роботодавця створюється комісія з перевірки знань вимог охорони труда в складі не менше за 3 чоловік, минулу навчання з охорони труда і перевірку знань вимог охорони труда у встановленому порядку.

Працівник, не минулий перевірку знань вимог охорони труда при навчанні, зобов'язаний після цього пройти повторну перевірку знань в термін не пізніше 1 місяці.

Допуск до роботи осіб, не минулих у встановленому порядку навчання, інструктаж і перевірку знань правил, норм і інструкцій з охорони труда, забороняється. Вказані обличчя не допускаються до роботи на весь період часу до усунення обставин, що були основою для недопущення до роботи (ст. 76 ТК).

3. Порядок підготовки, атестації і перепідготовки керівників і фахівців організацій (незалежно від організаційно-правових форм і форм власності), що здійснює діяльність в області промислової безпеки небезпечних виробничих об'єктів, підконтрольних Держгіртехнагляду Росії, регулюється Положенням, утв. Постановою Держгіртехнагляду Росії від 30 квітня 2002 р. N 21 (РГ. 2002. 18 червня. N 107). Порядок професійної підготовки і перевірки знань інакших працівників основних професій в піднаглядних Держгіртехнагляду Росії організаціях встановлюється нормативними актами, утв. Держгіртехнаглядом Росії в межах його повноважень.

4. Контроль за своєчасним проведенням перевірки знань вимог охорони труда працівників, в т. ч. керівників організацій, здійснюється органами федеральної інспекції труда.

Державні інспектори з охорони труда мають право відчужувати від роботи осіб, не минулих у встановленому порядку навчання, інструктаж з охорони труда, стажування на робочих місцях і перевірку вимог охорони труда (подп. 7 п. 10 Положення про Федеральну інспекцію труда, утв. Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78. СЗ РФ. 2000. N 6. Ст. 760).

5. Навчання працівників безпечним методам і прийомам роботи здійснюється роботодавцем за рахунок власних коштів.

6. Всі працівники організацій повинні допускатися до робіт тільки після проходження протипожежного інструктажа, а при зміні специфіки роботи пройти додаткове навчання по попередженню і гасінню можливих пожеж в порядку, встановленому керівником (п. 7 Правив пожежній безпеці в Російській Федерації (ППБ-01-03), утв. Наказом МЧС Росії від 18 червня 2003 р. N 313 (РГ. 2003. 4 липня. N 129).

Стаття 226. Фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда

Фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда здійснюється за рахунок коштів федерального бюджету, бюджетів суб'єктів Російської Федерації, місцевих бюджетів, позабюджетних джерел в порядку, встановленому законами, інакшими нормативними правовими актами і актами органів місцевого самоврядування.

Фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда може здійснюватися також за рахунок:

коштів від штрафів, що стягуються за порушення трудового законодавства, що перераховуються і що розподіляються згідно з федеральним законом, а також в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації;

добровільних внесків організацій і фізичних осіб.

Фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда в організаціях незалежно від організаційно-правових форм (за винятком федеральних казенних підприємств і федеральних установ) здійснюється в розмірі не менше за 0,1 відсотки суми витрат на виробництво продукції (робіт, послуг), а в організаціях, що займаються експлуатаційною діяльністю, - в розмірі не менше за 0,7 відсотки суми експлуатаційних витрат.

У галузях економіки, суб'єктах Російської Федерації, на територіях, а також в організаціях можуть створюватися фонди охорони труда відповідно до законодавства Російської Федерації і законодавства суб'єктів Російської Федерації.

Працівник не несе витрат на фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда.

Коментар до статті 226

1. У відповідності зі ст. 226 ТК і ст. 19 Закону про охорону труда фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда здійснюється:

а) за рахунок коштів федерального бюджету, бюджетів суб'єктів Російської Федерації, місцевих бюджетів і позабюджетних джерел - в рамках федеральних, галузевих і територіальних цільових програм поліпшення умов і охорони труда в порядку, передбаченому законами, інакшими нормативними правовими актами і актами органів місцевого самоврядування;

б) фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда у всіх організаціях (за винятком федеральних казенних підприємств і федеральних установ) виготовляється в розмірах, визначуваних колективними договорами і угодами, але не може бути менше за 0,1% суми витрат на виробництво продукції (робіт, послуг), а в організаціях, що займаються експлуатаційною діяльністю, - в розмірі не менше за 0,7% експлуатаційних витрат;

в) частково за рахунок страхових внесків по обов'язковому соціальному страхуванню від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань.

У відповідності зі ст. 15 Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 166-ФЗ "Про бюджет Фонду соціального страхування Російської Федерації на 2004 рік" (СЗ РФ. 2003. N 50. Ст. 4852) Фонду дозволено приймати в 2004 р. рішення про напрям страхувальником до 20% сум страхових внесків на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, перерахованих страхувальником в Фонд за 2003 р., за вирахуванням витрат фонду на виплату забезпечення по страхуванню по страхових випадках, що відбулися у даного страхувальника, на часткове фінансування запобіжних засобів по скороченню виробничого травматизму і професійних захворювань працівників цього страхувальника, включаючи фінансування їх періодичних медичних оглядів і профілактичного лікування, в т. ч. санаторно-курортного лікування працівників, зайнятих на роботах з шкідливими і небезпечними виробничими умовами. Порядок і умови фінансування в 2004 р. заходів, передбачених статтею, що коментується, визначені Положенням, утв. Постановою Урядом РФ від 14 лютого 2004 р. N 82 (СЗ РФ. 2004. N 8. Ст. 667).

Рішення про часткове фінансування запобіжних засобів і розмірі фінансування приймається Фондом соціального страхування РФ в 15-дневний термін від дня подачі страхувальником відповідної заяви. До заяви додаються план запобіжних засобів страхувальника на 2004 р., документи, що обгрунтовують необхідність фінансування цих заходів, і план фінансування.

Заяви страхувальників приймаються Фондом до 1 липня 2004 р.

Перелік запобіжних засобів, що частково фінансуються в 2004 р. за рахунок сум страхових внесків на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, перерахованих страхувальником в Фонд соціального страхування РФ за 2003 р., затверджується Міністерством труда і соціального розвитку РФ по узгодженню з Фондом і є основою для розробки плану запобіжних засобів страхувальника;

г) за рахунок коштів галузевих територіальних і інакших фондів.

При створенні фондів охорони труда необхідно керуватися ст. 118 ГК і ст. 7 Закону про некомерційні організації.

З змісту вказаних статей слідує, що фондом признається не маюча членства некомерційна організація, встановлена громадянами і (або) юридичними особами на основі добровільних майнових внесків, переслідуюча соціальні, добродійні, культурні суспільно корисні цілі.

Майно, передане фонду його засновниками (засновником), є власністю фонду. Засновники не відповідають за зобов'язаннями створеного ними фонду, а фонд не відповідає за зобов'язаннями своїх засновників.

Фонд використовує майно для цілей, визначених в його статуті. Фонд має право займатися підприємницькою діяльністю, необхідною для досягнення суспільно корисних цілей, ради яких створений фонд, і відповідної цим цілям. Для здійснення підприємницької діяльності фонди мають право створювати господарські товариства або брати участь в них.

Фонд зобов'язаний щорічно публікувати звіти про використання свого майна.

2. Згідно п. 1 ст. 252 і подп. 7 п. 1 ст. 264 НК роботодавцю (платнику податків) надане право зменшувати отримані доходи на суму витрат по доведенню умов труда і техніки безпеки до рівнів, передбачених законодавством Російської Федерації, а також витрат на лікування професійних захворювань працівників, зайнятої на роботах з шкідливими або важкими умовами труда.

Що стосується фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда за рахунок коштів від штрафів, що стягуються за порушення трудового законодавства, то у відповідності з п. 1 ст. 46 Бюджетних кодекси РФ і п. 5 ст. 3.5 КоАП штрафи, що стягуються за порушення законодавства, в повному об'ємі підлягають зарахуванню до бюджету.

3. Працівник не несе витрат на фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда.

4. Відповідно до Генеральної угоди між общероссийскими об'єднаннями профспілок, общероссийскими об'єднань роботодавців і Уряду РФ на 2002 - 2004 рр. (РГ. 2002. 19 січня) сторони прийняли на себе обов'язок передбачити:

фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони труда в організаціях незалежне від організаційно-правової форми власності;

виділення необхідних фінансових коштів бюджетним організаціям федерального підкорення на придбання для працівників спецодягу, спецвзуття, інших коштів індивідуального захисту, змиваючих і знешкоджуючих коштів, а також для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами труда, - молока або інших рівноцінних харчових продуктів. Кошти на ці цілі відповідно до розділу V Плану заходів Уряду РФ по реалізації вказаної Генеральної угоди повинні передбачатися в складі витрат підвідомчих федеральним органам виконавчої влади бюджетних установ (План заходів затверджений Постановою Уряду РФ від 10 грудня 2002 р. N 878. СЗ РФ. 2002. N 50. Ст. 4953).

Стаття 227. Нещасні випадки на виробництві, належні розслідуванню і обліку

Розслідуванню і обліку відповідно до справжнього розділу підлягають нещасні випадки на виробництві, що відбулися з працівниками і іншими особами, в тому числі належними обов'язковому соціальному страхуванню від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань при виконанні ними трудових обов'язків і роботи по завданню організації або роботодавця - фізичної особи.

До вказаних осіб відносяться:

працівники, що виконують роботу за трудовим договором;

студенти освітніх установ вищої і середньої професійної освіти, учні освітніх установ середньої, початкової професійної освіти і освітніх установ основної загальної освіти, що проходять виробничу практику в організаціях;

особи, осуджені до позбавлення свободи і що залучаються до труда адміністрацією організації;

інші особи, що беруть участь у виробничій діяльності організації або індивідуального підприємця.

Розсліджувати і підлягають обліку як нещасні випадки на виробництві: травма, в тому числі нанесена іншою особою; гостре отруєння; тепловий удар; опік; обмороження; утопление; поразка електричним струмом, блискавкою, випромінюванням; укуси комах і плазунів, тілесні пошкодження, нанесені тваринами; пошкодження, отримані внаслідок вибухів, аварій, руйнування будівель, споруд і конструкцій, стихійних лих і інших надзвичайних ситуацій, - що призвели за собою необхідність перекладу працівника на іншу роботу, тимчасову або стійку втрату ним працездатність або смерть працівника, якщо вони сталися:

протягом робочого часу на території організації або поза нею (в тому числі під час встановлених перерв), а також протягом часу, необхідного для приведення в порядок знарядь виробництва і одягу перед початком і після закінчення роботи, або при виконанні робіт в понаднормовий час, вихідних і неробочі святкові дні;

при проходженні до місця роботи або з роботи на транспорті, наданому роботодавцем (його представником), або на особистому транспорті у разі використання вказаного транспорту у виробничих цілях по розпорядженню роботодавця (його представника) або по угоді сторін трудового договору;

при проходженні до місця службового відрядження і зворотно;

при проходженні на транспортному засобі як змінник під час междусменного відпочинку (водій-змінник на транспортному засобі, провідник або механік рефрижераторної секції в поїзді і інші);

при роботі вахтовим методом під час междусменного відпочинку, а також при знаходженні на судні у вільне від вахти і суднових робіт час;

при залученні працівника у встановленому порядку до участі в ліквідації наслідків катастрофи, аварії і інших надзвичайних випадків природного і техногенного характеру;

при здійсненні дій, не вхідних в трудові обов'язки працівника, але що здійснюються в інтересах роботодавця (його представника) або спрямованих на запобігання аварії або нещасному випадку.

Нещасний випадок на виробництві є страховим випадком, якщо він стався з працівником, належним обов'язковому соціальному страхуванню від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань.

Коментар до статті 227

1. Розслідування нещасних випадків на виробництві є одним з основних напрямів державної політики в області охорони труда. Результати розслідування, оформлені відповідно до вимог законодавства, є основою для захисту законних інтересів працівників, потерпілих від нещасних випадків на виробництві, а також членів їх сімей на основі обов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань (див. коммент. до ст. 184 ТК) або в цивільно-правовому порядку за рахунок причинителя шкоди.

2. Приведене в статті, що коментується коло осіб, нещасні випадки на виробництві з якими підлягають розслідуванню і обліку, не є вичерпним. У їх число входять і інші особи, що беруть участь у виробничій діяльності організації або індивідуального підприємця.

Коло таких осіб включає, наприклад:

військовослужбовців, студентів і учнів освітніх установ відповідного рівня, направлених в організації для виконання будівельних, сільськогосподарських і інакших робіт, не пов'язаних з несінням військової служби або учбовим процесом;

членів сімей роботодавців - фізичних осіб (розділів селянських фермерських господарств), членів кооперативів, учасників господарських товариств або інакших суспільств, працюючих у них (в них) на власний рахунок;

членів рад директорів (спостережливих рад) організацій, конкурсних і зовнішніх керівників;

громадян, що залучаються за рішенням компетентного органу влади до виконання суспільно корисних робіт або заходів цивільного характеру;

працівників сторонніх організацій, направлених за домовленістю між роботодавцями з метою надання практичною допомоги з питань організації виробництва;

осіб, що проходять науково-педагогічну і наукову підготовку в системі послевузовского професійної освіти (аспіранти і докторанти);

працівників, що проходять перенавчання без відриву від роботи на основі укладеного з роботодавцем учнівського договору;

психічно хворих, одержуючих лікування в психіатричних (психоневрологічних) установах, що залучаються до труда в порядку трудотерапії відповідно до медичних рекомендацій (п. 2 Положення про особливості розслідування нещасних випадків на виробництві в окремих галузях і організаціях, утв. Постановою Мінтруда Росії від 24 жовтня 2002 р. N 73. Бюлетень Мінтруда Росії. 2003. N 1. С. 41).

Розслідуванню і обліку підлягають також нещасні випадки, що відбулися з особами, працюючими на основі цивільно-правового договору, як з тими, що виконують роботу по завданню організації або роботодавця - фізичної особи (ч. 1 ст. 227 ТК).

На індивідуальних підприємців, що не застосовують труд інших працівників, ст. 227 ТК і назване Положення не розповсюджуються.

3. Крім нещасних випадків на виробництві розслідуванню і обліку згідно ст. 212 ТК підлягають також професійні захворювання - хронічні або гострі захворювання працівників, що є результатом впливу на них шкідливих виробничих чинників і що призвели тимчасову або стійку втрату ними професійної працездатності (про порядок розслідування професійних захворювань див. п. 6 коммент. до ст. ст. 229 ТК).

4. Нещасний випадок на виробництві і професійне захворювання є страховими випадками, які спричиняють виникнення зобов'язання страхувальника здійснювати забезпечення по страхуванню, якщо вони сталися з працівниками, належними обов'язковому соціальному страхуванню. Про забезпечення в зв'язку з нещасними випадками на виробництві або професійними захворюваннями див. коммент. до ст. 184 ТК.

5. Працівники зобов'язані негайно сповіщати свого безпосереднього або вищестоящого керівника про будь-яку ситуацію, загрозливу життю і здоров'ю людей, про кожний нещасний випадок, що відбувся на виробництві, або про погіршення свого здоров'я, в т. ч. про вияв ознак гострого професійного захворювання (отруєння) (ст. 214 ТК).

Стаття 228. Обов'язки роботодавця при нещасній нагоді на виробництві

При нещасній нагоді на виробництві роботодавець (його представник) зобов'язаний:

негайно організувати першу допомогу потерпілому і при необхідності доставку його в установу охорони здоров'я;

вжити невідкладних заходів по запобіганню розвитку аварійної ситуації і впливу травмуючих чинників на інших облич;

зберегти до початку розслідування нещасного випадку на виробництві обстановку, якої вона була на момент випадку, якщо це не загрожує життю і здоров'ю інших осіб і не веде до аварії, а у разі неможливості її збереження - зафіксувати що склався обстановку (скласти схеми, зробити фотографії і зробити інші заходи);

забезпечити своєчасне розслідування нещасного випадку на виробництві і його облік відповідно до справжнього розділу;

негайно проінформувати про нещасний випадок на виробництві родичів потерпілого, а також направити повідомлення до органів і організацій, визначених справжнім Кодексом і інакшими нормативними правовими актами.

При груповій нещасній нагоді на виробництві (два людини і більш), важкому нещасному випадку на виробництві, нещасному випадку на виробництві зі смертельним виходом роботодавець (його представник) на протязі доби зобов'язаний повідомити відповідно:

1) про нещасний випадок, що відбувся в організації:

у відповідну державну інспекцію труда;

в прокуратуру по місцю випадку нещасного випадку;

до федерального органу виконавчої влади по відомчій приналежності;

до органу виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації;

в організацію, що направила працівника, з яким стався нещасний випадок;

в територіальні об'єднання організацій профспілок;

до територіального органу державного нагляду, якщо нещасний випадок стався в організації або на об'єкті, підконтрольних цьому органу;

страхувальнику з питань обов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;

2) про нещасний випадок, що відбувся у роботодавця - фізичної особи:

у відповідну державну інспекцію труда;

в прокуратуру по місцю знаходження роботодавця - фізичної особи;

до органу виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації;

до територіального органу державного нагляду, якщо нещасний випадок стався на об'єкті, підконтрольному цьому органу;

страхувальнику з питань обов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;

3) про нещасний випадок, що відбувся на судні:

роботодавцю (судовласнику), а при знаходженні в закордонному плаванні - також у відповідне консульство Російської Федерації. Судовласник при отриманні повідомлення про нещасний випадок, що відбувся на судні, зобов'язаний повідомити про це:

а) якщо нещасний випадок стався на судні морського транспорту:

у відповідну державну інспекцію труда;

в транспортну прокуратуру;

до федерального органу виконавчої влади, що відає питаннями морського транспорту;

до федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на здійснення державного регулювання безпеки при використанні атомної енергії, якщо нещасний випадок стався на ядерній енергетичній установці судна або при перевезенні ядерних матеріалів, радіоактивних речовин і відходів;

в територіальні об'єднання організацій профспілок;

страхувальнику з питань обов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;

б) якщо нещасний випадок стався на судні рибопромислового флоту:

у відповідну державну інспекцію труда;

в прокуратуру по місцю реєстрації судна;

до федерального органу виконавчої влади, що відає питаннями рибальства;

в територіальні об'єднання організацій профспілок;

страхувальнику з питань обов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань.

Про випадки гострого отруєння роботодавець (його представник) повідомляє також до відповідного органу санітарно-епідеміологічного нагляду.

Коментар до статті 228

З змісту статті, що коментується слідує, що при виникненні нещасного випадку на виробництві роботодавець зобов'язаний:

а) вжити заходів по: наданню першою допомоги потерпілому і його доставці (при необхідності) в установу охорони здоров'я; запобіганню розвитку аварійної ситуації і по попередженню можливого травмування інших працівників; збереженню до початку розслідування нещасного випадку обстановки, якої вона була на момент випадку, і інш.;

б) негайно інформувати про нещасний випадок родичів потерпілого і відповідні органи і організації, вказані в статті, що коментується і інакших нормативних актах. Для цих цілей використовується повідомлення за встановленою формою. Про форму повідомлення див. коммент. до ст. 230 ТК;

в) забезпечити своєчасне розслідування нещасного випадку на виробництві і його облік (див. ст. 229 і коммент. до неї).

Стаття 229. Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві

Для розслідування нещасного випадку на виробництві в організації роботодавець негайно створює комісію в складі не менш трьох чоловік. До складу комісії включаються фахівець з охорони труда або особа, призначена відповідальним за організацію роботи з охорони труда наказом (розпорядженням) роботодавця, представники роботодавця, представники профспілкового органу або інакшого уповноваженого працівниками представницького органу, уповноважений з охорони труда. Комісію очолює роботодавець або уповноважений ним представник. Склад комісії затверджується наказом (розпорядженням) роботодавця. Керівник, що безпосередньо відповідає за безпеку труда на дільниці (об'єкті), де стався нещасний випадок, до складу комісії не включається.

У розслідуванні нещасного випадку на виробництві у роботодавця - фізичної особи беруть участь вказаний роботодавець або уповноважений його представник, довірена особа потерпілого, фахівець з охорони труда, який може притягуватися до розслідування нещасного випадку і на договірній основі.

Нещасний випадок на виробництві, що відбувся з особою, направленою для виконання робіт до іншого роботодавця, розсліджувати комісією, освіченою роботодавцем, у якого стався нещасний випадок. До складу даної комісії входить уповноважений представник роботодавця, що направив цю особу. Неприбуття або невчасне прибуття вказаного представника не є основою для зміни термінів розслідування.

Нещасний випадок, що відбувся з працівником організації, виробляючої роботи на виділеній дільниці іншої організації, розсліджувати і враховується організацією, виробляючою ці роботи. У цьому випадку комісія, що проводила розслідування нещасного випадку, інформує керівника організації, на території якої виконувалися ці роботи, про свої висновки.

Нещасний випадок, що відбувся з працівником при виконанні роботи за сумісництвом, розсліджувати і враховується по місцю, де виконувалася робота за сумісництвом.

Розслідування нещасного випадку на виробництві, що відбувся внаслідок аварії транспортного засобу, проводиться комісією, що утворюється роботодавцем з обов'язковим використанням матеріалів розслідування, проведеного відповідним державним органом нагляду і контролю.

Кожний працівник або уповноважений ним представник має право на особисту участь в розслідуванні нещасного випадку на виробництві, що відбувся з працівником.

Для розслідування групового нещасного випадку на виробництві, важкого нещасного випадку на виробництві, нещасного випадку на виробництві зі смертельним виходом до складу комісії також включаються державний інспектор з охорони труда, представники органу виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації або органу місцевого самоврядування (по узгодженню), представник територіального об'єднання організацій професійних союзів. Роботодавець утворить комісію і затверджує її склад на чолі з державним інспектором з охорони труда.

На вимогу потерпілого (у разі смерті потерпілого - його родичів) в розслідуванні нещасного випадку може брати участь його довірене обличчя. У випадку, якщо довірена особа не бере участь в розслідуванні, роботодавець або уповноважений ним його представник або голова комісії зобов'язаний на вимогу довіреної особи ознайомити його з матеріалами розслідування.

У разі гострого отруєння або радіаційного впливу, що перевищило встановлені норми, до складу комісії включається також представник органу санітарно-епідеміологічної служби Російської Федерації.

Якщо нещасний випадок з'явився слідством порушень в роботі, що впливають на забезпечення ядерної, радіаційної і технічної безпеки на об'єктах використання атомної енергії, то до складу комісії включається також представник територіального органу федерального нагляду по ядерній і радіаційній безпеці.

При нещасній нагоді, що відбулася в організаціях і на об'єктах, підконтрольних територіальним органам федерального гірського і промислового нагляду, склад комісії затверджується керівником відповідного територіального органу. Очолює комісію представник цього органу.

При груповій нещасній нагоді на виробництві з числом загиблих п'ять чоловік і більш до складу комісії включаються також представники федеральної інспекції труда, федерального органу виконавчої влади по відомчій приналежності і представники общероссийского об'єднання професійних союзів. Головою комісії є головний державний інспектор з охорони труда відповідної державної інспекції труда, а на об'єктах, підконтрольних територіальному органу федерального гірського і промислового нагляду, - керівник цього територіального органу. На судні склад комісії формується федеральним органом виконавчої влади, що відає питаннями транспорту, або федеральним органом виконавчої влади, що відає питаннями рибальства, відповідно до приналежності судна.

При великих аваріях з числом загиблого 15 чоловік і більш розслідування проводиться комісією, склад якої затверджується Урядом Російської Федерації.

Розслідування обставин і причин нещасного випадку на виробництві, який не є груповим і не відноситься до категорії важких нещасних випадків або нещасних випадків зі смертельним виходом, проводиться комісією протягом трьох днів.

Розслідування групового нещасного випадку на виробництві, важкого нещасного випадку на виробництві і нещасного випадку на виробництві зі смертельним виходом проводиться комісією протягом 15 днів.

Нещасний випадок на виробництві, про яке не було своєчасно повідомлено роботодавцю або внаслідок якого непрацездатність у потерпілого наступила не відразу, розсліджувати комісією із заяви потерпілого або його довіреного обличчя протягом одного місяця від дня надходження вказаної заяви.

При необхідності проведення додаткової перевірки обставин нещасного випадку, отримання відповідних медичних і інакших висновків вказані в справжній статті терміни можуть бути продовжені головою комісії, але не більш ніж на 15 днів.

У кожному разі розслідування нещасного випадку на виробництві комісія виявляє і опитує очевидців випадку, осіб, що допустили порушення нормативних вимог з охорони труда, отримує необхідну інформацію від роботодавця і по можливості - пояснення від потерпілого.

При розслідуванні нещасного випадку на виробництві в організації на вимогу комісії роботодавець за рахунок власних коштів забезпечує:

виконання технічних розрахунків, проведення лабораторних досліджень, випробувань, інших експертних робіт і залучення з цією метою фахівців-експертів;

фотографування місця випадку і пошкоджених об'єктів, складання планів, ескізів, схем;

надання транспорту, службового приміщення, коштів зв'язку, спеціального одягу, спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту, необхідного для проведення розслідування.

При розслідуванні нещасного випадку на виробництві у роботодавця - фізичної особи необхідні заходи і умови проведення розслідування визначаються головою комісії.

З метою розслідування групового нещасного випадку на виробництві, важкого нещасного випадку на виробництві, нещасного випадку на виробництві зі смертельним виходом підготовлюються наступні документи:

наказ (розпорядження) роботодавця про створення комісії з розслідування нещасного випадку;

плани, ескізи, схеми, а при необхідності - фото- і відеоматеріали місця випадку;

документи, що характеризують стан робочого місця, наявність небезпечних і шкідливих виробничих чинників;

виписки з журналів реєстрації інструктажів з охорони труда і протоколів перевірки знань пострадавших з охорони труда;

протоколи опитів очевидців нещасного випадку і посадових осіб, пояснення пострадавших;

експертні висновки фахівців, результати лабораторних досліджень і експериментів;

медичний висновок про характер і міру тягаря пошкодження, заподіяного здоров'ю потерпілого, або причині його смерті, про знаходження потерпілого в момент нещасного випадку в стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння;

копії документів, підтверджуючих видачу потерпілому спеціального одягу, спеціального взуття і інших коштів індивідуального захисту відповідно до діючих норм;

виписки з раніше виданих на даному виробництві (об'єкті) розпоряджень державних інспекторів з охорони труда і посадових осіб територіального органу державного нагляду (якщо нещасний випадок стався в організації або на об'єкті, підконтрольних цьому органу), а також виписки з представлень профспілкових інспекторів труда про усунення виявлених порушень нормативних вимог з охорони труда;

інші документи по розсуду комісії.

Для роботодавця - фізичної особи перелік матеріалів, що представляються визначається головою комісії, що проводила розслідування.

На основі зібраних документів і матеріалів комісія встановлює обставини і причини нещасного випадку, визначає, чи був потерпілий в момент нещасного випадку пов'язаний з виробничою діяльністю роботодавця і чи пояснювалося його перебування на місці випадку виконанням ним трудових обов'язків, кваліфікує нещасний випадок як нещасний випадок на виробництві або як нещасний випадок, не пов'язаний з виробництвом, визначає осіб, що допустили порушення вимог безпеки і охорони труда, законів і інакших нормативних правових актів, і визначає заходи по усуненню причин і попередженню нещасних випадків на виробництві.

Якщо при розслідуванні нещасного випадку із застрахованим комісією встановлено, що груба необережність застрахованого сприяла виникненню або збільшенню шкоди, заподіяної його здоров'ю, то з урахуванням висновку профспілкового органу або інакшого уповноваженого застрахованим представницького органу даної організації комісія визначає міру провини застрахованого у відсотках.

Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві, що враховує особливості окремих галузей і організацій, а також форми документів, необхідних для розслідування нещасних випадків на виробництві, затверджуються в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації.

Коментар до статті 229

1. Стаття, що Коментується встановлює порядок формування комісій для розслідування нещасних випадків на виробництві і терміни проведення розслідування, передбачає можливість особистої участі працівника або уповноваженого ним представника в розслідуванні нещасного випадку на виробництві, що відбулося з працівником (у разі смерті потерпілого - участі його родичів або їх довірених облич), а також необхідність проведення комісією комплексу дій по виявленню обставин і причин кожного нещасного випадку; зразковий перелік документів, що формуються в ході розслідування, і інш. Нарівні з цим стаття, що коментується передбачає, що порядок розслідування нещасних випадків на виробництві, що враховує особливості окремих галузей і організацій, затверджується в порядку, визначуваному Урядом РФ.

Відповідно до Постанови Уряду РФ від 31 серпня 2002 р. N 653 (СЗ РФ. 2002. N 36. Ст. 3497) Минтруд Росії своєю Постановою від 24 жовтня 2002 р. N 73 затвердив Положення про особливості розслідування нещасних випадків на виробництві в окремих галузях і організаціях (Бюлетень Мінтруда Росії. 2003. N 1. С. 41). Форми документів (форми 1 - 9), необхідних для розслідування і обліку нещасних випадків на виробництві, затверджені цією ж Постановою Мінтруда Росії (там же, з. 26). Про форми цих документів див. коммент. до ст. 230 ТК.

Вказане Положення з обліком ст. ст. 227 - 231 ТК і особливостей окремих галузей і організацій встановлює обов'язкові вимоги по проведенню розслідування, оформлення і обліку нещасних випадків на виробництві, що відбувається в організаціях і у роботодавців - фізичних осіб з різними категоріями працівників (громадян), зайнятих, наприклад: на тих, що знаходяться в плаванні рибопромислових або інакших морських, річкових і інших судах, незалежно від їх галузевої приналежності; в організаціях залізничного транспорту; в організаціях з особливим режимом охорони (в організаціях Збройних сил РФ, органах прикордонної служби, органах безпеки і внутрішніх справ, інших правоохоронних органах і пр.); в дипломатичних представництвах і консульських установах за межею і інш.; з особами, направленими у встановленому порядку для виконання робіт до іншого роботодавця; студентами або учнями освітніх установ, що проходять виробничу практику; сумісниками; професійними спортсменами і іншими категоріями працівників (громадян).

Зокрема, закріплюючи особливості розслідування нещасних випадків з особами, що виконують роботу по завданню роботодавця на основі цивільно-правового договору, п. 16 Положення передбачає, що важкі нещасні випадки і нещасні випадки зі смертельним виходом, що відбулися з особами, що виконують роботу на основі цивільно-правового договору, розсліджувати у встановленому порядку державними інспекторами труда на основі заяви потерпілої, членів його сім'ї, а також інакших осіб, уповноваженого потерпілим (членами його сім'ї) представляти його інтереси в ході розслідування нещасного випадку, повноваження яких підтверджені у встановленому порядку. При необхідності до розслідування таких нещасних випадків можуть притягуватися представники відповідного виконавчого органу Фонду соціального страхування РФ і інших зацікавлених органів. (Представляється, що виходячи із змісту ст. 227 ТК розслідуванню у встановленому порядку підлягають всі нещасні випадки на виробництві, що відбулися з особами, що виконували роботу на основі цивільно-правового договору, включаючи групові, а не тільки важкі нещасні випадки і нещасні випадки зі смертельним виходом, як це передбачене п. 16 Положення. Аналогічної точки зору дотримується також Ю. Н. Коршунов в роботі "Охорона труда в Російській Федерації" (М., 2003. С. 105.) Крім цього, на нашій думку, організація розслідування нещасних випадків з вказаними особами повинна здійснюватися і без заяви потерпілої або членів його сім'ї - на основі повідомлення роботодавця у відповідну інспекцію труда (ч. 2 ст. 228 ТК).

Положенням передбачено також, що при встановленні в ході розслідування нещасного випадку, що відбулося з особою, що виконувала роботу на основі договору цивільно-правового характеру (п. 16 Положення), відомостей, що дають достатні підстави вважати, що вказаним договором фактично регулювалися трудові відносини потерпілого з роботодавцем, акт про розслідування нещасного випадку повинен прямувати державним інспектором труда в суд з метою встановлення характеру правовідносин сторін вказаного договору. Рішення про остаточне оформлення даного нещасного випадку приймається державним інспектором труда в залежності від змісту судового рішення (п. 28 Положення).

2. Віднесення виробничої травми до категорії важкого нещасного випадку здійснюється у відповідності з Схемою визначення тягаря нещасних випадків на виробництві, утв. Наказом Мінздоров'я Росії від 17 серпня 1999 р. N 322 ( "Охорона труда і соціальне страхування". 1999. N 12. С. 73).

Згідно з названою Схемою кваліфікуючими ознаками тягаря нещасного випадку на виробництві є:

характер отриманих пошкоджень і ускладнення, пов'язані з цими пошкодженнями, а також поглиблення хронічних захворювань, що є і їх розвиток;

тривалість розладу здоров'я (тимчасова втрата працездатності);

наслідки отриманих пошкоджень (стійка втрата працездатності, міра втрати професійної працездатності).

Наявність однієї з кваліфікуючих ознак є достатньою для встановлення категорії тягаря нещасного випадку. Ознаками важкого нещасного випадку на виробництві служать також пошкодження, загрозливі життю потерпілого. Запобігання смертельному виходу внаслідок надання медичною допомоги не впливає на оцінку тягаря травми. Крім кваліфікуючих ознак в Схемі приведені нещасні випадки, які відносяться до категорії важких нещасних випадків.

3. Державний нагляд і контроль за дотриманням встановленого порядку розслідування і обліку нещасних випадків на виробництві здійснюють органи федеральної інспекції труда (див. ст. 356 ТК і коммент. до неї).

Контроль за дотриманням роботодавцями встановленого порядку розслідування, оформлення і обліку нещасних випадків на виробництві в підвідомчих організаціях у відповідності зі ст. 353 ТК здійснюється федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації і органами місцевого самоврядування, а також професійними союзами і перебуваючими в їх ведінні інспекторами труда відносно організацій, де є первинні органи цих профспілок.

4. Нещасні випадки на виробництві, що відбулися з працівниками, що тимчасово знаходяться у відрядженні на території держав СНД, або з громадянами Росії, що перебувають в державах СНД за трудовим або інакшим договором, розсліджувати в порядку, встановленому відповідними нормативними актами сторони місця перебування у відрядженні (місця укладення договору). Це правило встановлене ст. ст. 1, 3 і 7 Угоди про співпрацю в області охорони труда, укладеного державами СНД 9 грудня 1994 р. ( "Охорона труда і соціальне страхування". 1995. N 4. С. 43).

5. Якщо нещасний випадок стався з працівником не на виробництві, а при інших обставинах (наприклад, в дорозі на роботу або з роботи), з'ясування його обставин може здійснюватися (за пропозицією керівника організації, в якій працює потерпілий) комісією з соціального страхування, спеціально створеною комісією в складі представників роботодавця і працівників і пр.

6. Відповідно до Положення про розслідування і облік професійних захворювань, утв. Постановою Уряду РФ від 15 грудня 2000 р. N 967 (СЗ РФ. 2000. N 52 (ч. II). Ст. 5149), розслідуванню професійного захворювання повинно передувати встановлення наявності такого захворювання. Основними документами при встановленні діагнозу професійного захворювання є Список професійних захворювань, утв. Наказом Мінздравмедпрома Росії від 14 березня 1996 р. N 90, і Інструкція по його застосуванню, утв. Наказом Мінздоров'я Росії від 10 грудня 1996 р. N 405 ( "Охорона труда і соціальне страхування". 1997. N 6. С. 61).

У встановленні професійного захворювання беруть участь:

установа охорони здоров'я по місцю проживання або по місцю прикріплення працівника, що встановлює попередній діагноз гострого або хронічного професійного захворювання і що інформує про це центр державного санітарно-епідеміологічного нагляду і роботодавця;

центр державного санітарно-епідеміологічного нагляду, здійснюючий нагляд за об'єктом, на якому виникло професійне захворювання. Отримавши повідомлення про професійне захворювання, цей орган з'ясовує обставини виникнення хвороби і складає санітарно-гігієнічну характеристику умов труда працівника, необхідну для встановлення остаточного діагнозу;

спеціалізована лікувально-профілактична установа або його підрозділ (центр професійної патології, клініка професійних захворювань і інш.), що встановлює (на основі обстежень, відомостей про результати попередніх і періодичних медичних оглядів, санітарно-гігієнічної характеристики умов труда працівника і інших даних) заключний діагноз і даючий відповідний медичний висновок. Медичний висновок про наявність професійного захворювання видається працівнику (під розписку) і прямує Фонду соціального страхування РФ, а також в установу охорони здоров'я, що направила хворого.

У 10-дневний термін з дати отримання цього документа роботодавець зобов'язаний організувати розслідування обставин і причин виникнення у працівника професійного захворювання і створити для цих цілей комісію. У склад комісії входять: представник роботодавця, фахівець з охорони труда, представник установи охорони здоров'я, профспілкового або інакшого уповноваженого працівниками представницького органу. Очолює роботу комісії головний лікар центра державного санітарно-епідеміологічного нагляду. У розслідуванні можуть брати участь і інших фахівців, а також хворий.

У процесі розслідування комісія опитує товаришів по службі працівника, осіб, які порушили санітарно-епідеміологічні правила, отримує необхідну інформацію від роботодавця і хворого, досліджує документи. На основі цього комісія встановлює обставини і причини професійного захворювання працівника, визначає винних і пропонує заходи по ліквідації причин і попередженню професійних захворювань.

Якщо комісією встановлено, що груба необережність хворого сприяла виникненню (збільшенню) шкоди, заподіяної його здоров'ю, то з урахуванням висновку профспілкового або інакшого уповноваженого працівниками представницького органу комісія, як і при розслідуванні нещасних випадків, встановлює міра провини хворого (в %).

За результатами розслідування комісія складає акт за формою, встановленою названим вище Положенням. У акті детально викладаються обставини і причини професійного захворювання. Акт підписується членами комісії, затверджується головним лікарем центра державного санітарно-епідеміологічного нагляду і завіряється друком центра. У 3-дневний термін після твердження акт повинен бути виданий хворому працівнику.

Професійні захворювання враховуються центром державного санітарно-епідеміологічного нагляду, що проводив розслідування. Акт про випадок професійного захворювання разом з матеріалами розслідування зберігається протягом 75 років в центрі Госсанепіднадзора і в організації, де проводилося розслідування цього випадку професійного захворювання.

Більш детально порядок розслідування і обліку професійних захворювань (в т. ч. осіб, що змінили місце роботи) закріплений в Інструкції про порядок застосування Положення про розслідування і облік професійних захворювань, утв. Постановою Уряду РФ від 15 грудня 2000 р. N 967, введеної в дію Наказом Мінздоров'я Росії від 28 травня 2001 р. N 176 (РГ. 2001. 10 серпня. N 153 - 154).

Названим Наказом затверджені також форми документів, що використовуються при розслідуванні професійних захворювань: сповіщення про встановлення попереднього діагнозу гострого або хронічного захворювання (отруєння); санітарно-гігієнічної характеристики умов труда працівника при підозрі у нього професійного захворювання (отруєння) і інш.

7. Роботодавець (страхувальник) зобов'язаний на протязі доби від дня настання страхового випадку (підтвердження факту пошкодження здоров'я застрахованого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) повідомити про це страхувальнику - філії регіонального відділення Фонду соціального страхування РФ, де працівник застрахований від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань. Страхувальник має право перевіряти таку інформацію і брати участь в розслідуванні страхових випадків.

Про участь в розслідуванні професійних союзів див. коммент. до ст. 370 ТК.

Стаття 230. Оформлення матеріалів розслідування нещасних випадків на виробництві і їх облік

З кожної нещасної нагоди на виробництві, що викликала необхідність перекладу працівника відповідно до медичного висновку на іншу роботу, втрату працівником працездатності на термін не менше за один день або що призвів його смерть, оформляється акт про нещасний випадок на виробництві в двох примірниках на російській мові або на російській мові і державній мові відповідного суб'єкта Російської Федерації.

При груповій нещасній нагоді на виробництві акт складається на кожного потерпілого окремо.

Якщо нещасний випадок на виробництві стався з працівником, що знаходиться у трудових відносинах з іншим роботодавцем, то акт про нещасний випадок на виробництві складається в трьох примірниках, два з яких разом з документами і матеріалами розслідування нещасного випадку і актом розслідування прямують роботодавцю, з яким потерпілий складається (перебував) в трудових відносинах. Третій примірник акту, документи і матеріали розслідування залишаються у роботодавця, де стався нещасний випадок.

При нещасній нагоді на виробництві із застрахованим складається додатковий примірник акту про нещасний випадок на виробництві.

Результати розслідування нещасних випадків на виробництві розглядаються роботодавцем з участю профспілкового органу даної організації для прийняття рішень, направлених на профілактику нещасних випадків на виробництві.

У акті про нещасний випадок на виробництві повинні бути детально викладені обставини і причини нещасного випадку на виробництві, а також вказані обличчя, що допустили порушення вимог безпеки і охорони труда. У разі встановлення факту грубої необережності застрахованого, що сприяв виникненню або збільшенню розміру шкоди, заподіяного його здоров'ю, в акті вказується міра провини застрахованого у відсотках, визначена комісією з розслідування нещасного випадку на виробництві.

Акт про нещасний випадок на виробництві підписується членами комісії, затверджується роботодавцем (уповноваженим ним представником) і завіряється друком, а також реєструється в журналі реєстрації нещасних випадків на виробництві.

Роботодавець (уповноважений ним представник) в триденний термін після затвердження акту про нещасний випадок на виробництві зобов'язаний видати один примірник вказаного акту потерпілому, а при нещасній нагоді на виробництві зі смертельним виходом - родичам або довіреній особі загиблого (на їх вимогу). Другий примірник акту про нещасний випадок разом з матеріалами розслідування зберігається протягом 45 років по місцю роботи потерпілого на момент нещасного випадку на виробництві. При страховій нагоді третій примірник акту про нещасний випадок і матеріали розслідування роботодавець направляє до виконавчого органу страхувальника (по місцю реєстрації як страхувальник).

За результатами розслідування групового нещасного випадку на виробництві, важкого нещасного випадку на виробництві або нещасного випадку на виробництві зі смертельним виходом комісія (у встановлених випадках - державний інспектор з охорони труда) складає акт про розслідування відповідного нещасного випадку на виробництві.

Акти про розслідування групового нещасного випадку на виробництві, важкого нещасного випадку на виробництві, нещасного випадку на виробництві зі смертельним виходом з документами і матеріалами розслідування, прикладеними до відповідного акту, і копії актів про нещасний випадок на виробництві на кожного потерпілого головою комісії в триденний термін після їх твердження прямують в прокуратуру, в яку повідомлялося про нещасний випадок на виробництві, а при страховій нагоді - також до виконавчого органу страхувальника (по місцю реєстрації страхувальника). Копії вказаних документів прямують також у відповідну державну інспекцію труда і територіальний орган відповідного федерального нагляду - по нещасних випадках, що відбулися в підконтрольних ним організаціях (на об'єктах).

Копії актів про розслідування групових нещасних випадків на виробництві, важких нещасних випадків на виробництві, нещасних випадків на виробництві зі смертельним виходом разом з копіями актів про нещасний випадок на виробництві на кожного потерпілого головою комісії прямують в федеральну інспекцію труда і федеральний орган виконавчої влади по відомчій приналежності для аналізу стану і причин виробничого травматизму в Російській Федерації і розробки пропозицій по його профілактиці.

Розслідуванню підлягають і кваліфікуються як нещасні випадки, не пов'язані з виробництвом, з оформленням акту довільної форми:

смерть внаслідок загального захворювання або самогубства, підтверджена у встановленому порядку установою охорони здоров'я і слідчими органами;

смерть або пошкодження здоров'я, єдиною причиною яких з'явилося (по висновку установи охорони здоров'я) алкогольне, наркотичне або токсичне сп'яніння (отруєння) працівника, не пов'язане з порушеннями технологічного процесу, де використовуються технічні спирти, ароматичні, наркотичні і інші аналогічні речовини;

нещасний випадок, що відбувся при здійсненні потерпілим провини, вмісної по висновку правоохоронних органів ознаки кримінального діяння.

Акт довільної форми разом з матеріалами розслідування зберігається протягом 45 років.

По закінченні тимчасової непрацездатності потерпілого роботодавець (уповноважений ним представник) зобов'язаний направити у відповідну державну інспекцію труда, а в необхідних випадках - до територіального органу державного нагляду інформацію про наслідки нещасного випадку на виробництві і заходах, прийнятому з метою попередження нещасних випадків.

Про нещасні випадки на виробництві, які через деякому часу перейшли в категорію важких або нещасних випадків зі смертельним виходом, роботодавець (уповноважений ним представник) повідомляє у відповідну державну інспекцію труда, про страхові випадки - до виконавчого органу страхувальника (по місцю реєстрації страхувальника), до відповідного профспілкового органу, а якщо вони сталися на об'єктах, підконтрольних територіальним органам відповідного федерального нагляду, - до цих органів.

Державний інспектор з охорони труда при виявленні прихованого нещасного випадку на виробництві, надходженні жалоби, заяви, інакшого звертання потерпілого, його довіреного обличчя або родичів загиблого внаслідок нещасного випадку про незгоду їх з виведенням з розслідування, а також при надходженні від роботодавця (уповноваженого ним представника) інформації про наслідки нещасного випадку на виробництві по закінченні тимчасової непрацездатності потерпілого проводить розслідування нещасного випадку на виробництві відповідно до вимог справжнього розділу незалежно від терміну давності нещасного випадку, як правило, із залученням профспілкового інспектора труда, а при необхідності - представника іншого органу державного нагляду.

За результатами розслідування державний інспектор з охорони труда складає висновок, а також видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання роботодавцем (уповноваженим ним представником).

Державний інспектор з охорони труда має право зобов'язати роботодавця (уповноваженого ним представника) скласти новий акт про нещасний випадок на виробництві, якщо акт, що є оформлений з порушеннями або не відповідає матеріалам розслідування нещасного випадку. У цьому випадку колишній акт про нещасний випадок на виробництві признається що втратив силу на основі рішення роботодавця (уповноваженого ним представника) або державного інспектора з охорони труда.

Коментар до статті 230

Як випливає із змісту статті, що коментується, з кожної нещасної нагоди на виробництві, що викликала необхідність перекладу працівника - відповідно до медичного висновку - на іншу роботу, втрату працездатності (не менш ніж на день) або його смерть, оформляється акт про нещасний випадок на виробництві. Нещасні випадки, пов'язані з виробництвом, оформляються актами встановлених зразків. Нещасні випадки, не пов'язані з виробництвом, - актами довільної форми.

Форми документів, необхідних для розслідування і обліку нещасних випадків на виробництві, затверджені Постановою Мінтруда Росії від 24 жовтня 2002 р. N 73. До названих форм відносяться:

Форма 1 - Сповіщення про груповий нещасний випадок (важкому нещасному випадку, нещасному випадку зі смертельним виходом);

Форма 2 - Акт про нещасний випадок Форми Н-1;

Форма 3 - Акт про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 ПС (акт цієї форми складається при нещасній нагоді з професійним спортсменом під час тренувального процесу або спортивного змагання);

Форма 4 - Акт про розслідування групового нещасного випадку (важкого нещасного випадку, нещасного випадку зі смертельним виходом);

Форма 5 - Висновок державного інспектора труда;

Форма 6 - Протокол опиту потерпілого при нещасній нагоді (очевидця нещасного випадку, посадової особи);

Форма 7 - Протокол огляду місця нещасного випадку, "_" _ 200_, що відбувся р. з _;

Форма 8 - Повідомлення про наслідки нещасного випадку на виробництві і прийнятих заходах;

Форма 9 - Журнал реєстрації нещасних випадків на виробництві.

Кожний оформлений у встановленому порядку нещасний випадок на виробництві, включаючи нещасні випадки на виробництві, що відбулися з особами, що уклали трудовий договір на термін до 2 місяців, або із зайнятими на будинку, реєструються роботодавцем (юридичною або фізичною особою) в журналі реєстрації нещасних випадків на виробництві за формою 9.

Всі зареєстровані в організації (у роботодавця - фізичної особи) нещасні випадки на виробництві включаються в річну форму федерального державного статистичного спостереження за травматизмом на виробництві, що затверджується Держкомстат Росії і що направляється до органів статистики у встановленому порядку (п. 33 Положення про особливості розслідування нещасних випадків на виробництві в окремих галузях і організаціях).

У разі ліквідації організації відповідно до законодавства або припинення роботодавцем - фізичною особою підприємницької діяльності до витікання встановленого терміну зберігання актів про нещасні випадки, що відбулися на виробництві оригінали вказаних актів підлягають передачі на зберігання у встановленому порядку правонаступнику, а при його відсутності - відповідному державному органу, що здійснює такі функції, з подальшим інформуванням про це державної інспекції труда (п. 40 Положення).

Стаття 231. Розгляд розбіжностей з питань розслідування, оформлення і обліку нещасних випадків на виробництві

Розбіжності з питань розслідування, оформлення і обліку нещасних випадків на виробництві, невизнання роботодавцем (уповноваженим ним представником) нещасного випадку, відмови в проведенні розслідування нещасного випадку і складання відповідного акту, незгоди потерпілого або його довіреного обличчя із змістом цього акту розглядаються відповідними органами державної інспекції труда або судом. У цих випадках подача жалоби не є основою для невиконання роботодавцем (уповноваженим ним представником) рішень державного інспектора з охорони труда.

Коментар до статті 231

Розбіжності, які можуть виникнути між роботодавцем (уповноваженим ним представником) і працівником з питань розслідування, оформлення і обліку нещасного випадку на виробництві (при відмові роботодавця в проведенні розслідування нещасного випадку і складанні відповідного акту, незгоді потерпілого або його довіреного обличчя із змістом цього акту і інш.), розглядаються по розсуду незгідної сторони відповідними органами державної інспекції або судом. У цих випадках подача жалоби не служить для роботодавця (уповноваженого ним представника) основою не виконувати рішення державного інспектора з охорони труда.