На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 6 7 8 11 12 13 14 15 16 17 20 21 22 23 24 26 27 29 30 31 33 34 35 37 38 39 40 41 42 44 45 47 48 50 51 52 53 55 56 57 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 78 79 80 81 82 83 84 86 87

Розділ 35. ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ТРУДА

Стаття 216. Державне управління охороною труда

Державне управління охороною труда здійснюється Урядом Російської Федерації безпосередньо або за його дорученням федеральним органом виконавчої влади по труду і іншими федеральними органами виконавчої влади.

Розподіл повноважень в області охорони труда між федеральними органами виконавчої влади здійснюється Урядом Російської Федерації.

Федеральні органи виконавчої влади, яким надане право здійснювати окремі функції нормативного правового регулювання, спеціальні дозвільні, наглядові і контрольні функції в області охорони труда, зобов'язані погоджувати рішення, що приймаються ними в області охорони труда, а також координувати свою діяльність з федеральним органом виконавчої влади по труду.

Державне управління охороною труда на територіях суб'єктів Російської Федерації здійснюється федеральними органами виконавчої влади і органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації в області охорони труда в межах їх повноважень.

Коментар до статті 216

1. Державне управління охороною труда - це здійснення повноважними державними органами виконавчої влади виконавчих, регулюючих, дозвільних, координуючих, наглядових, контрольних і інших функцій з метою: формування і проведення державної політики з охорони труда в областях їх діяльності; розробки і реалізації федеральних галузевих і регіональних програм поліпшення умов і охорони труда; сприяння розробці і виконанню що знаходяться в сферах їх ведіння організаціями заходів щодо забезпечення безпеки працівників в процесі труда; попередження і усунення порушень вимог охорони труда.

2. Уряд РФ, будучи органом державної влади, здійснює виконавчу владу Російської Федерації, регулює відносини в соціально-економічній сфері, а означає, і в області охорони труда; формує федеральні цільові програми і забезпечує їх реалізацію; вживає заходів по забезпеченню умов для реалізації трудових прав громадян; керує роботою федеральних міністерств і інакших федеральних органів виконавчої влади і контролює їх діяльність; затверджує положення про федеральні міністерства і про інакші федеральні органи виконавчої влади і інш. (ст. ст. 12, 13, 16 Федеральних конституційних закони від 17 грудня 1997 р. N 2-ФКЗ "Про Уряд Російської Федерації" з изм. на 31 грудня 1997 р. СЗ РФ. 1997. N 51. Ст. 5712; 1998. N 1. Ст. 1).

Згідно ст. 32 Федерального конституційного закону "Про Уряд Російської Федерації" діяльність ряду федеральних органів виконавчої влади, в т. ч. в сфері охорони труда, і функції цих органів, включаючи державне управління охороною труда, визначаються положеннями про них, РФ, що затверджується Президентом. До таких органів відносяться МВС, МЧС, Міноборони, Мінюстиція Росії і інш.

3. Федеральним органом виконавчої влади, який за дорученням Уряду РФ відає питаннями охорони труда і управляє охороною труда, є Мінтруд Росії. Здійснюючи управління в сфері труда, зайнятості і соціального захисту населення, а також координуючи діяльність у цих напрямах інакших федеральних органів виконавчої влади, Мінтруд Росії виконує багатоманітні функції: розробляє федеральні програми поліпшення умов і охорони труда; розробляє міжгалузеві правила і організаційно-методичні документи з охорони труда; здійснює організаційно-технічне керівництво державною експертизою умов труда; організує вибіркову експертизу відповідності проектів на будівництво і реконструкцію об'єктів вимогам охорони труда; організує навчання з охорони труда працівників організацій і перевірку знання ними вимог охорони труда; встановлює спільно з Мінобразованієм Росії і іншими зацікавленими федеральними органами виконавчої влади порядок навчання і перевірки знання вимог охорони труда, а також встановлює спільно з Фондом соціального страхування РФ порядок напряму на навчання з охорони труда окремих категорій працівників за рахунок коштів Фонду; спільно з федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації і суспільними об'єднаннями Мінтруд Росії здійснює контроль за реалізацією законодавства про труд, дотриманням встановлених соціальних гарантій і інш. (п. п. 1, 4, 5, подп. 15 - 25, 89 п. 6 і п. п. 10 - 14 Положення про Міністерство труда).

У відповідності з ч. 3 статті, що коментуються федеральні органи виконавчої влади, яким законодавством Російської Федерації надане право здійснювати окремі функції нормативного правового регулювання, спеціальні дозвільні, наглядові і контрольні функції в області охорони труда, зобов'язані погоджувати і координувати свою діяльність з федеральним органом виконавчої влади, що відає питаннями охорони труда.

4. У систему федеральних органів виконавчої влади входять федеральні міністерства, служби і агентства (Указ Президента РФ від 9 березня 2004 р. N 314 "Про систему і структуру федеральних органів виконавчої влади". СЗ РФ. 2004. N 11. Ст. 945).

Розподіл повноважень федеральних органів виконавчої влади в області охорони труда здійснюється Урядом РФ і закріпляється в положеннях про ці органи.

5. Повноваження органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації в сфері управління охороною труда встановлюються нормативними правовими актами регіонального рівня.

Уряд РФ координує і контролює діяльність органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, сприяє взаємодії федеральних і регіональних органів виконавчої влади.

Взаємодія федеральних органів виконавчої влади з регіональними органами виконавчої влади з питань управління охороною труда має, як правило, координаційно-рекомендаційний характер.

6. Згідно ст. 7 Закону про охорону труда державне управління охороною труда може здійснюватися також органами місцевого самоврядування в межах повноважень, переданих їм органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації у встановленому порядку.

Наділення органів місцевого самоврядування повноваженнями по управлінню охороною труда на практиці здійснюється законами суб'єктів Російської Федерації у відповідності зі ст. 132 Конституції РФ і ст. 6 Федерального закону від 28 серпня 1995 р. N 154-ФЗ "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" з изм. на 8 грудня 2003 р. (СЗ РФ. 1995. N 35. Ст. 3506; 2003. N 50. Ст. 4855), а з 1 січня 2006 р., т. е. з моменту вступу внаслідок нового Федерального закону від 6 жовтня 2003 р. N 131-ФЗ "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" (СЗ РФ. 2003. N 40. Ст. 3822), це питання буде вирішуватися на основі ст. ст. 19 і 20 названих Закони. При наділенні органів місцевого самоврядування функціями по управлінню охороною труда їм передаються відповідні матеріальні і фінансові кошти для здійснення цих функцій (ст. 132 Конституції РФ).

Стаття 217. Служба охорони труда в організації

З метою забезпечення дотримання вимог охорони труда, здійснення контролю за їх виконанням в кожній організації, що здійснює виробничу діяльність, з чисельністю більше за 100 працівників створюється служба охорони труда або вводиться посада фахівця з охорони труда, що має відповідну підготовку або досвід роботи в цій області.

У організації з чисельністю 100 працівників і менш рішення про створення служби охорони труда або введенні посади фахівця з охорони труда приймається роботодавцем з урахуванням специфіки діяльності даної організації.

При відсутності в організації служби охорони труда (фахівця з охорони труда) роботодавець укладає договір з фахівцями або з організаціями, що роблять послуги в області охорони труда.

Структура служби охорони труда в організації і чисельність працівників служби охорони труда визначаються роботодавцем з урахуванням рекомендацій федерального органу виконавчої влади по труду.

Коментар до статті 217

1. Система управління охороною труда в організаціях - це частина загальної системи управління (менеджменту) організації, що забезпечує управління ризиками в області охорони здоров'я і безпеці труда, пов'язаними з діяльністю організації, і що формується з урахуванням Державного стандарту ССБТ "Загальні вимоги до управління охороною труда в організації" ГОСТ Р 12.0.006-2002. Однією з основних ланок цієї системи є служба охорони труда.

Служба охорони труда організації створюється її керівником в формі самостійного структурного підрозділу і підкоряється безпосередньо керівнику організації або за його дорученням одним з його заступників.

Служба функціонує у взаємодії з іншими підрозділами організації, комітетом (комісією) з охорони труда, уповноваженими (довіреними) особами з охорони труда професійних союзів або інакших уповноважених працівниками представницьких органів, службою охорони труда вищестоящої організації (при її наявності), а також з федеральними органами виконавчої влади і органом, відповідним виконавчій владі суб'єкта Російської Федерації, органами державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони труда і органами суспільного контролю.

2. Міжгалузеві нормативи чисельності працівників служб охорони труда в організаціях затверджені Постановою Мінтруда Росії від 22 січня 2001 р. N 10 (Бюлетень Мінтруда Росії. 2001. N 4. С. 32). Відповідно до названого акту в організаціях зі среднесписочной чисельністю до 700 працівників (при відсутності робітників, зайнятих на важких і пов'язаних з шкідливими і небезпечними умовами труда роботах) функції служби охорони труда можуть виконувати окремі фахівці з охорони труда, в організаціях з більшою чисельністю працівників - бюро охорони труда з штатом 3 - 5 одиниць (включаючи посаду начальника бюро) або відділ з штатом від 6 одиниць.

У відособлених виробничих структурах чисельністю від 400 чоловік і вище число працівників служби охорони труда розраховується для кожної структури. Під такою структурою розуміються підприємства, цехи, управління автомобільного транспорту і житлово-комунального господарства, вхідні в структуру організації, розташовані на різних виробничих майданчиках і що мають закінчений виробничий цикл.

3. Рекомендаціями Мінтруда Росії, утв. 8 лютого 2000 р. N 14 (Бюлетень Мінтруда Росії. 2000. N 3. С. 52), пропонується покласти на службу охорони труда наступні функції:

облік і аналіз стану і причин виробничого травматизму, професійних захворювань, зумовленого виробничими чинниками;

допомога підрозділам в організації і проведенні вимірювань параметрів небезпечних і шкідливих виробничих чинників, в оцінці травмобезопасности обладнання, пристосувань;

організація, методичне керівництво атестацією робочих місць за умовами труда, сертифікацією робіт з охорони труда і контроль за їх проведенням;

проведення спільно з представниками відповідних підрозділів і з участю уповноважених (довірених) облич професійних союзів або інакших уповноважених працівниками представницьких органів перевірок, обстежень технічного стану будівель, споруд, обладнання, машин і механізмів, пристосувань, коштів колективного і індивідуального захисту працівників, стану санітарно-технічних пристроїв, роботи вентиляційних систем на відповідність вимогам охорони труда;

участь в роботі комісій з приймання в експлуатацію закінчених будівництвом або реконструйованих об'єктів виробничого призначення, а також в роботі комісій з приймання з ремонту установок, агрегатів, станків і іншого обладнання в частині дотримання вимог охорони труда;

розробка спільно з іншими підрозділами планів, програм по поліпшенню умов і охорони труда, попередженню виробничого травматизму, професійних захворювань, зумовлених виробничими чинниками, допомога в реалізації запланованих заходів;

участь в розробці розділів колективного договору, умов, що стосуються і охорони труда, угоди з охорони труда організації;

організація розслідування нещасних випадків на виробництві, а також участь в підготовці документів для призначення виплат по страхуванню в зв'язку з нещасними випадками на виробництві або професійними захворюваннями;

оформлення і зберігання документів, що стосуються вимог охорони труда (актів за формою Н-1 і інших документів по розслідуванню нещасних випадків на виробництві, протоколів вимірювань параметрів небезпечних і шкідливих виробничих чинників, оцінки обладнання по чиннику травмобезопасности, матеріалів атестації робочих місць за умовами труда, сертифікації робіт з охорони труда і інш.), відповідно до встановлених термінів;

складання (за участю керівників підрозділів) переліків професій і видів робіт, на які повинні бути розроблені інструкції з охорони труда, і інші функції.

4. У організації з чисельністю 100 і менше за працівників рішення про створення служби охорони труда або введенні посади фахівця з охорони труда приймається керівником організації з урахуванням специфіки діяльності даної організації. Він може покласти обов'язки з охорони труда на іншого фахівця або інакшу особу (з його згоди).

При відсутності в організації служби охорони труда (фахівця з охорони труда) керівник має право укласти договір з фахівцями або організаціями, що роблять послуги в даній області.

На посаду фахівця з охорони труда призначаються, як правило, особи з кваліфікацією інженера з охорони труда або фахівці, що мають вищу професійну (технічне) освіту, незалежно від стажу роботи, або середня професійна (технічне) освіта і стаж роботи 3-5 років.

Організаційно-методичне керівництво названими службами покладене на федеральні органи виконавчої влади, підрозділу з охорони труда (управління, відділи) органів виконавчої влади по труду суб'єктів Російської Федерації.

5. У виробничих організаціях з чисельністю 100 і більше за працівників, а також в організаціях, діяльність яких вимагає проведення з персоналом великого об'єму роботи по забезпеченню безпеки труда, рекомендується створювати кабінети охорони труда; в організаціях з чисельністю менше за 100 працівників і в структурних підрозділах організацій - кутки охорони труда.

У організаціях, виробнича діяльність яких пов'язана з переміщенням працівників по об'єктах і знаходженням на тимчасових дільницях роботи (наприклад, при роботі вахтово-експедиційним методом), рекомендується обладнати пересувні кабінети (кутки) охорони труда.

Кабінети: допомагають вирішувати проблеми безпеки труда; створюють систему інформування працівників про їх права і обов'язки в області охорони труда, про стан умов і охорони труда в організації, на конкретних робочих місцях, про прийняті нормативні правові акти по безпеці і охороні труда; ведуть пропаганду охорони труда і інш. (Бюлетень Мінтруда Росії. 2001. N 2. С. 35).

Стаття 218. Комітети (комісії) з охорони труда

В організаціях з ініціативи роботодавця і (або) з ініціативи працівників або їх представницького органу створюються комітети (комісії) з охорони труда. У їх склад на паритетній основі входять представники роботодавців, професійних союзів або інакшого уповноваженого працівниками представницького органу. Типове положення про комітет (комісії) з охорони труда затверджується федеральним органом виконавчої влади по труду.

Комітет (комісія) з охорони труда організує спільні дії роботодавця і працівників по забезпеченню вимог охорони труда, попередженню виробничого травматизму і професійних захворювань, а також організує проведення перевірок умов і охорони труда на робочих місцях і інформування працівників про результати вказаних перевірок, збір пропозицій до розділу колективного договору (угоди) про охорону труда.

Коментар до статті 218

1. Рекомендації по формуванню і організації діяльності таких комітетів (комісій) затверджені Постановою Мінтруда Росії від 12 жовтня 1994 р. N 64 (Бюлетень Мінтруда Росії. 1994. N 11. С. 24).

Згідно з названими Рекомендаціями комітет створюється на паритетній основі з представників роботодавців, професійних союзів і інакших уповноважених працівниками представницьких органів і здійснює свою діяльність з метою організації співпраці і регулювання відносин роботодавців і працівників і (або) їх представників в області охорони труда на підприємстві.

Ініціатором створення комітету може виступати будь-яка з сторін. Представники працівників висуваються в комітет, як правило, з числа уповноважених (довірених) осіб з охорони труда професійного союзу або трудового колективу.

Чисельність членів комітету може визначатися в залежність від числа працівників на підприємстві, специфіки виробництва, структури і інших особливостей підприємства, за взаємною домовленістю сторін, що представляють інтереси роботодавців і працівників (трудового колективу). Умови створення, діяльність і термін повноважень комітету обмовляються в колективному договорі або іншому спільному рішенні роботодавців і уповноважених працівниками представницьких органів.

Представники працівників, професійних союзів висуваються на загальних зборах (конференції) трудового колективу, представники роботодавців призначаються наказом (розпорядженням) по підприємству.

Представники працівників (професійних союзів, інакших уповноважених працівниками представницьких органів) звітують про пророблену роботу не рідше за один раз в рік на загальних зборах (конференції) трудового колективу. У разі визнання їх діяльності незадовільної збори мають право відкликати їх з складу комітету і висунути нових представників.

Члени комітету виконують свої обов'язки на суспільних початках, якщо інакше не обумовлене в колективному договорі. Засідання комітету проводяться по мірі необхідності, але не рідше за один раз в квартал.

У своїй роботі комітет взаємодіє з державними органами управління охороною труда, нагляду і контролю за охороною труда, професійними союзами, службою охорони труда підприємства і фахівцями, що залучається на договірній основі (з урахуванням специфіки і галузевих особливостей виробництва, конкретних інтересів трудового колективу). Діяльність і оплата труда фахівців, що залучаються регламентуються колективним договором або іншим спільним рішенням роботодавців і уповноважених працівниками представницьких органів.

2. Комітет: розглядає пропозиції по створенню здорових і безпечних умов труда на підприємстві і розробляє рекомендації, що відповідають вимогам збереження життя і здоров'я працівників в процесі трудової діяльності; перевіряє результати обстеження стану умов і охорони труда на робочих місцях, виробничих дільницях, в цехах і на підприємстві загалом; бере участь в обстеженнях по звертаннях працівників і розробляє необхідні рекомендації по усуненню виявлених порушень; вивчає причини виробничого травматизму і професійних захворювань, аналізує ефективність тих, що проводяться по умовах і охороні труда заходів; готує інформаційно-аналітичні матеріали про фактичний стан охорони труда на підприємстві; аналізує хід і результати атестації робочих місць за умовами труда, бере участь в підготовці до обов'язкової сертифікації постійних робочих місць на відповідність вимогам охорони труда; сприяє роботодавцю у впровадженні у виробництво більш довершених технологій, нової техніки, автоматизації і механізацій виробничих процесів з метою створення здорових і безпечних умов труда, ліквідації важких фізичних робіт і здійснює інші функції.

3. Для здійснення покладених функцій комітету можуть бути надані наступні права:

отримувати від роботодавця і служби охорони труда підприємства інформацію про стан умов труда на робочих місцях, виробничий травматизм і професійні захворювання, наявність небезпечних і шкідливих виробничих чинників;

заслуховувати на своїх засіданнях повідомлення роботодавця (його представників) з питань забезпечення здорових і безпечних умов труда на робочих місцях і дотримання гарантій права працівників на охорону труда;

брати участь в роботі по формуванню заходів колективного договору або угоди з охорони труда з питань, що знаходяться в компетенції комітету;

вносити роботодавцю пропозиції про залучення до дисциплінарної відповідальності працівників за порушення вимог норм, правил і інструкцій з охорони труда;

звертатися до відповідних органів з вимогою про залучення до відповідальності посадових осіб у разах порушення ними законодавчих і інакших нормативних правових актів з охорони труда, приховання нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;

вносити пропозиції про моральне і матеріальне заохочення працівників трудового колективу за активну участь в створенні здорових і безпечних умов труда на підприємстві.