На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 6 7 8 11 12 13 14 15 16 17 20 21 22 23 24 26 27 29 30 31 33 34 35 37 38 39 40 41 42 44 45 47 48 50 51 52 53 55 56 57 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 78 79 80 81 82 83 84 86 87

Розділ 33. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 209. Основні поняття

Охорона труда - система збереження життя і здоров'я працівників в процесі трудової діяльності, що включає в себе правові, соціально-економічні, організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні, лікувально-профілактичні, реабілітаційні і інакші заходи.

Умови труда - сукупність чинників виробничої середи і трудового процесу, що впливають на працездатність і здоров'я працівника.

Шкідливий виробничий чинник - виробничий чинник, вплив якого на працівника може привести до його захворювання.

Небезпечний виробничий чинник - виробничий чинник, вплив якого на працівника може привести до його травми.

Безпечні умови труда - умови труда, при яких вплив на працюючих шкідливих і (або) небезпечних виробничих чинників виключено або рівні їх впливу не перевищують встановлених нормативів.

Робоче місце - місце, де працівник повинен знаходитися або куди йому необхідно прибути в зв'язку з його роботою і яке прямо або непрямо знаходиться під контролем роботодавця.

Кошти індивідуального і колективного захисту працівників - технічні засоби, що використовуються для запобігання або зменшенню впливу на працівників шкідливих і (або) небезпечних виробничих чинників, а також для захисту від забруднення.

Сертифікат відповідності робіт з охорони труда (сертифікат безпеки) - документ, що засвідчує відповідність робіт, що проводяться в організації з охорони труда встановленим державним нормативним вимогам охорони труда.

Виробнича діяльність - сукупність дій працівників із застосуванням засобів труда, необхідних для перетворення ресурсів в готову продукцію, що включають в себе виробництво і переробку різних видів сировини, будівництво, надання різних видів послуг.

Коментар до статті 209

1. Стаття, що Коментується відтворює зміст ст. 1 Закону про охорону труда, в якій аналогічні поняття визначаються як основні, що використовуються в цьому Законі і з метою цього Закону. Тому потрібно вважати, що ст. 209 ТК закріплює основні поняття в розділі ТК "Охорона труда" для правильного розуміння і застосування норм, що закріплюється в названому розділі.

Так, визначення в ТК поняття охорони труда як системи збереження життя і здоров'я працівників в процесі трудової діяльності, що включає правові, соціально-економічні, організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні, лікувально-профілактичні, реабілітаційні і інакші заходи, дає уявлення про охорону труда як про багатогранну діяльність держави і окремих роботодавців, направленого на охорону життя і здоров'я працівників в процесі труда і в зв'язку з ним. Крім того, приведене визначення дозволяє розглядати охорону труда не тільки як систему заходів, опосередкованих правом і що підкріплюються внаслідок цього відповідним механізмом забезпечення, але і як систему організаційних дій керівників, що дозволяють оперативно вирішувати питання охорони труда, які виникають в процесі виробничої діяльності.

Визначення умов труда як сукупності чинників виробничої середи і самого трудового процесу, що впливають на працездатність і здоров'я працівника, орієнтує роботодавця як на підвищення технічного рівня виробництва, так і на упорядкування процесу труда працівників по показниках його тягаря, напруженості, оптимальної тривалості періодів роботи і відпочинку і інш.

2. Розкриття в Законі про охорону труда і ТК основних понять, що використовується в цих актах, не виключає необхідності закріплення термінів і визначень в інших нормативних правових актах, направлених на розв'язання конкретних питань в сфері охорони труда або конкретизацію основних понять.

Так, для цілей проведення атестації робочих місць за умовами труда даний більш широкий перелік основних термінів і визначень. У цьому переліку нарівні з розглянутими вище основними поняттями, що використовуються для характеристики умов труда, містяться і інші терміни і визначення. Зокрема, вказується, що потрібно розуміти під безпекою труда, гігієною труда, допустимими і оптимальними умовами труда, небезпечними (екстремальними) умовами труда і під іншими термінами і визначеннями (додаток N 1 до Положення про порядок проведення атестації робочих місць за умовами труда, утв. Постановою Мінтруда Росії від 14 березня 1997 р. N 12 (Бюлетень Мінтруда Росії. 1997. N 5. С. 35).

Для гігієнічної оцінки умов і характеру труда на робочих місцях з метою:

контролю умов труда працівників на відповідність діючим санітарним правилам і нормам, гігієнічним нормативам і видачі гігієнічних висновків;

встановлення пріоритетності в проведенні оздоровчих заходів і оцінки їх ефективності; створення банку даних за умовами труда на рівні підприємства, галузі, району, міста, регіону, республіки, Федерації;

атестації робочих місць за умовами труда і сертифікацією робіт з охорони труда в організації і інш.

з 1 вересня 1999 р. Мінздоров'я Росії введені в дію Гігієнічні критерії і класифікація умов труда по показниках шкідливості і небезпеці чинників виробничої середи, тягарі і напруженість трудового процесу - Р.2.2.755-99 (М., 1999).

Керівництво також містить перелік основних понять, що використовуються в документі. При цьому в такі закріплені ТК поняття, як шкідливий виробничий чинник і небезпечний виробничий чинник, в Керівництві вкладається більш широкий зміст, ніж в ТК. Шкідливий виробничий чинник визначається як чинник середи і трудового процесу, вплив якого на працюючого при певних умовах (інтенсивність, тривалість і інш.) може викликати професійне захворювання, тимчасове або стійке зниження працездатності, підвищити частоту соматичних і інфекційних захворювань, привести до порушення здоров'я потомства. Небезпечний виробничий чинник визначається як чинник середи і трудового процесу, який може бути причиною гострого захворювання або раптового різкого погіршення здоров'я, смерті. Одночасно з цим вказується, що в залежності від кількісної характеристики і тривалості дії окремі шкідливі виробничі чинники можуть стати небезпечними.

Нарівні із згаданими поняттями в Керівництві визначені і інші: гігієна труда, гігієнічні нормативи умов труда (ПДК, ПДУ), професійний ризик, професійна захворюваність, здоров'я і т. д.

Стаття 210. Основні напрями державної політики в області охорони труда

Основними напрямами державної політики в області охорони труда є:

забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників;

прийняття і реалізація федеральних законів і інакших нормативних правових актів Російської Федерації, законів і інакших нормативних правових актів суб'єктів Російської Федерації про охорону труда, а також федеральних цільових, галузевих цільових і територіальних цільових програм поліпшення умов і охорони труда;

державне управління охороною труда;

державний нагляд і контроль за дотриманням вимог охорони труда;

сприяння суспільному контролю за дотриманням прав і законних інтересів працівників в області охорони труда;

розслідування і облік нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;

захист законних інтересів працівників, потерпілих від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, а також членів їх сімей на основі обов'язкового соціального страхування працівників від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;

встановлення компенсацій за важку роботу і роботу з шкідливими і (або) небезпечними умовами труда, незмінюваними при сучасному технічному рівні виробництва і організації труда;

координація діяльності в області охорони труда, охорони навколишнього природного середовища і інших видів економічної і соціальної діяльності;

поширення передового вітчизняного і зарубіжного досвіду роботи по поліпшенню умов і охорони труда;

участь держави в фінансуванні заходів щодо охорони труда;

підготовка і підвищення кваліфікації фахівців з охорони труда;

організація державної статистичної звітності про умови труда, а також про виробничий травматизм, професійну захворюваність і про їх матеріальні наслідки;

забезпечення функціонування єдиної інформаційної системи охорони труда;

міжнародна співпраця в області охорони труда;

проведення ефективної податкової політики, стимулюючої створення безпечних умов труда, розробку і впровадження безпечних техніки і технологій, виробництво коштів індивідуального і колективного захисту працівників;

встановлення порядку забезпечення працівників коштами індивідуального і колективного захисту, а також санітарно-побутовими приміщеннями і пристроями, лікувально-профілактичними коштами за рахунок коштів роботодавців.

Реалізація основних напрямів державної політики в області охорони труда забезпечується узгодженими діями органів державної влади Російській Федерації, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації і органів місцевого самоврядування, роботодавців, об'єднань роботодавців, а також професійних союзів, їх об'єднань і інакших уповноважених працівниками представницьких органів з питань охорони труда.

Коментар до статті 210

Російська Федерація - соціальна держава, політика якого направлена на створення умов, що забезпечують гідне життя і вільний розвиток людини (ч. 1 ст. 7 Конституції РФ). Людина, його права і свободи є вищою цінністю. Визнання, дотримання і захист прав і свобод людини і громадянина - обов'язок держави (ст. 2 Конституції РФ). Саме внаслідок прийнятого на себе обов'язку по захисту прав і свобод людини, в т. ч. права на труд в умовах, що відповідають вимогам безпеки і гігієни (ч. 3 ст. 37 Конституції РФ), держава визначила в статті, що коментується основні напрями своєї політики в області охорони труда.

Розробка, здійснення і періодичний перегляд національної політики в сфері охорони труда відповідають вимогам Конвенції МАРНОТРАТНИК N 155 "Про безпеку і гігієну труда і виробничу середу" (1981), ратифіковану Російською Федерацією (Федеральний закон від 11 квітня 1998 р. N 58-ФЗ. СЗ РФ. 1998. N 15. Ст. 1698).

Зміст ст. 210 ТК свідчить про те, що в формуванні законодавства про охорону труда; в розробці федеральних цільових, галузевих цільових і територіальних цільових програм поліпшення умов і охорони труда; в управлінні охороною труда і здійсненні нагляду і контролю за дотриманням законодавства про охорону труда; в проведенні державної експертизи умов труда; в забезпеченні функціонування єдиної інформаційної системи охорони труда; в захисті законних інтересів працівників, потерпілих від нещасних випадків і професійних захворювань, а також членів їх сімей найважливіша роль належить державним органам.

Разом з цим в статті підкреслюється, що реалізація основних напрямів державної політики в області охорони труда повинна забезпечуватися узгодженими діями органів державної влади (федеральних і суб'єктів Російської Федерації) і органів місцевого самоврядування, роботодавців, об'єднань роботодавців, а також професійних союзів, їх об'єднань і інакших уповноважених працівниками представницьких органів з питань охорони труда.

Прикладом таких узгоджених дій можна вважати укладення Генеральної угоди між общероссийскими об'єднаннями профспілок, общероссийскими об'єднаннями роботодавців і Урядом Російської Федерації на 2002 - 2004 роки від 20 грудня 2001 р. (РГ. 2002. 19 січня), яким захист трудових прав і охорона труда працівників, промислова і екологічна безпека визнані як одна з пріоритетних напрямів співпраця сторін Угоди. Сторони прийняли на себе зобов'язання щорічно розробляти рекомендації по посиленню соціального захисту працюючих і поліпшенню умов їх труда; розробити нові списки виробництв, цехів, професій і посад з шкідливими умовами труда, робота в яких дає право на додатковий відпуск і скорочений робочий час; забезпечити розробку і здійснити заходи економічного стимулювання роботодавців до поліпшення умов труда і міри по фінансуванню заходів щодо поліпшення умов і охорони труда в організаціях незалежно від організаційно-правової форми власності і інш.

На рівні суб'єктів Російської Федерації і адміністративно-територіальних освіт в їх складі узгоджені дії з цих питань можуть здійснюватися органами виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації, об'єднаннями роботодавців, інакшими уповноваженими роботодавцями представницькими органами і відповідними профспілками і їх об'єднаннями.

Відповідно до названої вище Генеральної угоди сторони прийняли на себе зобов'язання сприяти висновку і реалізації регіональних, територіальних, галузевих (міжгалузевих) і професійних тарифних угод і колективних договорів.

Закріплені в ст. 210 ТК напрями державної політики в сфері охорони труда втілені не тільки в розділі "Охорона труда", але і в розділах ТК: "Трудовий договір", "Робочий час", "Час відпочинку", "Оплата труда", "Захист трудових прав працівників", а також в інших розділах ТК - і освітлюються при коментуванні відповідних статей цих розділів.