Головна

всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 6 7 8 11 12 13 14 15 16 17 20 21 22 23 24 26 27 29 30 31 33 34 35 37 38 39 40 41 42 44 45 47 48 50 51 52 53 55 56 57 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 78 79 80 81 82 83 84 86 87

Розділ 5. ОРГАНИ СОЦІАЛЬНОГО ПАРТНЕРСТВА

Стаття 35. Комісії з регулювання соціально-трудових відносин

Для забезпечення регулювання соціально-трудових відносин, ведіння колективних переговорів і підготовки проектів колективного договору, угод, їх висновку, а також для організації контролю за виконанням колективного договору і угод на всіх рівнях на рівноправній основі за рішенням сторін утворяться комісії з наділених необхідними повноваженнями представників сторін.

На федеральному рівні утвориться постійно діюча Російська трьохстороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин, діяльність якої здійснюється згідно з федеральним законом. Членами Російської трьохсторонньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин є представники общероссийских об'єднань профспілок, общероссийских об'єднань роботодавців, Уряду Російської Федерації.

У суб'єктах Російської Федерації можуть утворюватися трьохсторонні комісії з регулювання соціально-трудових відносин, діяльність яких здійснюється відповідно до законів суб'єктів Російської Федерації.

На територіальному рівні можуть утворюватися трьохсторонні комісії з регулювання соціально-трудових відносин, діяльність яких здійснюється відповідно до законів суб'єктів Російської Федерації, положень про ці комісії, представницьких органів місцевого самоврядування, що затверджуються.

На галузевому рівні можуть утворюватися комісії для ведіння колективних переговорів, підготовки проектів галузевих (міжгалузевих) угод і їх висновок. Галузеві комісії можуть утворюватися як на федеральному рівні, так і на рівні суб'єкта Російської Федерації.

Угоди, що передбачають повне або часткове фінансування з бюджетів всіх рівнів, укладаються за обов'язковою участю представників відповідних органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, що є стороною угоди.

На рівні організації утворюється комісія для ведіння колективних переговорів, підготовки проекту колективного договору і його висновок.

Коментар до статті 35

1. Стаття, що Коментується передбачає створення спеціальних комісій з ведіння колективних переговорів і висновку відповідних колективно-договірних актів.

2. Такі комісії утворяться за рішенням сторін на рівноправній основі. Вони складаються з наділених належними повноваженнями представників кожної сторони.

Треба розрізнювати представників працівників і роботодавців, поименованних в законі і що володіють правом приймати остаточні рішення і підписувати від імені відповідної сторони укладений колективний договір, угоду, і осіб, направлених для участі в тій або інакшій комісії. Останні наділяються повноваженнями по розсуду законних представників.

3. Представники органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування входять до складу комісій в тих випадках, коли це прямо передбачене законодавством або угодою сторін (див. п. п. 5 - 15 коммент. до даної статті).

4. Основним призначенням комісій є проведення колективних переговорів і висновок колективних договорів, угод. Однак вони здійснюють і контроль за виконанням укладених колективно-договірних актів. Це дає підставу вважати, що комісії можуть діяти як на тимчасовій, так і на постійній основі в залежності від розсуду сторін.

Російська трьохстороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин і регіональні трьохсторонні комісії є постійно діючими, галузеві комісії з ведіння колективних переговорів і комісії, що створюються на рівні організації, звичайно утворяться на період ведіння колективних переговорів.

5. Російська трьохстороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин (РТК) формується і здійснює свою діяльність згідно з Федеральним законом від 1 травня 1999 р. N 92-ФЗ "Про Російську трьохсторонню комісію з регулювання соціально-трудових відносин" (СЗ РФ. 1999. N 18. Ст. 2218).

Комісія складається з представників общероссийских об'єднань професійних союзів, общероссийских об'єднань роботодавців, Уряду РФ, яка утворить відповідні сторони Комісії. Участь в роботі Комісії інакших представників роботодавців не передбачена.

Як принципи формування РТК названі:

добровільність участі общероссийских об'єднань професійних союзів і общероссийских об'єднань роботодавців в діяльності Комісії;

полномочность сторін;

самостійність і незалежність кожного общероссийского об'єднання професійних союзів, кожного общероссийского об'єднання роботодавців, Уряду РФ при визначенні персонального складу своїх представників в Комісії.

6. Кожне общероссийское об'єднання професійних союзів і общероссийское об'єднання роботодавців має право направити свого представника до складу відповідної сторони Комісії. Однак загальна кількість членів Комісії від кожної з сторін не може перевищувати 30 чоловік.

7. Російська трьохстороння комісія створена як многофункциональний орган. До її задач віднесені не тільки ведіння колективних переговорів і підготовка проекту генеральної угоди між общероссийскими об'єднаннями професійних союзів, общероссийскими об'єднаннями роботодавців і Урядом РФ, але і проведення консультацій з питань, пов'язаних з розробкою проектів федеральних законів і інакших нормативних правових актів Російської Федерації в області соціально-трудових відносин, федеральних програм в сфері труда, зайнятості населення, міграції робочої сили, соціального забезпечення; узгодження позицій сторін у основних напрямах соціальної політики.

Комісія має право розробляти і вносити до федеральних органів державної влади пропозиції про прийняття федеральних законів і інакших нормативних правових актів в області соціально-трудових відносин; брати участь в підготовці РФ законопроектів, що розробляється Урядом, а по узгодженню з комітетами і комісіями палат Федеральних Зборів Російської Федерації - в попередньому розгляді ними законопроектів і підготовці їх до розгляду Державною Думою Федеральних Зборів Російської Федерації.

8. Кодекс передбачає участь Російської трьохсторонньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин в прийнятті деяких рішень Уряду РФ. Зокрема, з обліком думки РТК затверджуються:

переліки творчих працівників засобів масової інформації, організацій кінематографії, театрів, театральних і концертних організацій, цирков і інакших осіб, що беруть участь в створенні і (або) виконанні творів, професійних спортсменів (ст. ст. 59, 94, 96, 113, 153, 268 ТК);

переліки проваджень, робіт, професій і посад, робота в яких дає право на додатковий оплачуваний відпуск за роботу з шкідливими і (або) небезпечними умовами труда (ст. 117 ТК);

мінімальна тривалість додаткового оплачуваного відпуску за роботу з шкідливими і (або) небезпечними умовами труда і умови його надання (ст. 117 ТК);

особливості порядку обчислення середнього заробітку для окремих категорій працівників або в особливих обставинах (ст. 139 ТК);

перелік важких робіт, робіт з шкідливими і (або) небезпечними і інакшими особливими умовами труда (ст. 147 ТК);

переліки проваджень, робіт, професій і посад з шкідливими і (або) небезпечними умовами труда, на яких обмежується застосування труда жінок (ст. 253 ТК);

гранично допустимі норми навантажень для жінок при підйомі і переміщенні тягарів вручну (ст. 253 ТК);

перелік робіт, на яких забороняється застосування труда працівників у віці до 18 років (ст. 265 ТК);

граничні норми тягарів, допустимих до перенесення працівниками у віці до 18 років (ст. 265 ТК);

особливості роботи за сумісництвом для окремих категорій працівників (педагогічних, медичних і фармацевтичних працівників, працівників культури) (ст. 282 ТК).

9. Порядок роботи Комісії визначається Регламентом.

10. Відповідно до законів суб'єктів Російської Федерації на регіональному рівні створюються постійно діючі трьохсторонні комісії з регулювання соціально-трудових відносин. Їх діяльність фактично змоделювати з діяльності Російської трьохсторонньої комісії. Закони про соціальне партнерство, визначальні порядок створення і задачі регіональних комісій, прийняті в Свердловської, Вологодської, Омської, Мурманської областях, Алтайському і Ставропольськом краях, республіках Алтай, Карелія, Мордовія, місті Москві і інших суб'єктах Російської Федерації.

11. Специфічними ознаками регіональних комісій є:

трьохсторонній характер їх створення і діяльності, прийняття всіх рішень по узгодженню між трьома сторонами комісії;

функціонування на постійній основі;

здійснення соціального партнерства в різних формах.

12. Характерним прикладом правового регулювання діяльності регіональної комісії можна вважати Закон міста Москви від 22 жовтня 1997 р. N 44 "Про соціальне партнерство", який передбачає створення Московської трьохсторонньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин.

У відповідності зі ст. 6 Закону Комісія формується Урядом Москви, московськими об'єднаннями профспілок, московськими об'єднаннями підприємців (роботодавців) на принципах згоди (консенсусу) з рівного числа представників кожної з сторін, не перевищуючого 15 чоловік, уповноважених Постановою Уряду Москви (по урядовій стороні), нарадою зацікавлених об'єднань профспілок, діючих в Москві (від профспілкової сторони), нарадою зацікавлених об'єднань підприємців (роботодавців), діючих в Москві (по стороні підприємців).

Московська трьохстороння комісія веде колективні переговори, готує проект, обговорює і укладає Московську трьохсторонню угоду; сприяє практичну і методичною мірою висновку колективних договорів, міських галузевих (міжгалузевих), професійних угод, окружних угод; бере участь через робочі органи, що створюються і групи в розробці міських галузевих (міжгалузевих), професійних угод, окружних угод; здійснює контроль за виконанням умов Московської трьохсторонньої угоди, міських галузевих (міжгалузевих), професійних, окружних угод, колективних договорів, а також угод вищестоящого рівня; сприяє дозволу розбіжностей з приводу висновку і реалізації угод, колективних договорів, що укладаються в системі соціального партнерства Москви, і інш.

Крім участі в колективно-договірному регулюванні трудових відносин Московська комісія активно співробітничає з органами державної влади суб'єкта Російської Федерації: проводить консультації по виробітку і реалізації соціально орієнтованої політики економічних перетворень в Москві; вносить пропозиції про прийняття законів і інакших нормативних правових актів, що стосуються соціально-трудової сфери; обговорює проекти законів міста Москви, інакших нормативних правових актів, що приймаються органами влади Москви з питань соціально-трудових і пов'язаних з ними відносин.

13. Територіальні трьохсторонні комісії створюються відповідно до регіональних законів про соціальне партнерство. Як правило, вони є постійно діючими органами. Деякі закони суб'єктів Російської Федерації це прямо підкреслюють. Наприклад, Закон Волгоградської області від 29 листопада 1999 р. N 330-ОД "Про соціальне партнерство в Волгоградської області" вказує, що територіальні трьохсторонні комісії з регулювання соціально-трудових відносин є постійно діючими (ст. 10 Закону).

У інших регіонах термін повноважень територіальних комісій визначається по угоді сторін (ст. 14 Закону Красноярського краю від 8 лютого 2001 р. N 13-1167 "Про соціальне партнерство в Красноярськом краї").

Територіальні комісії звичайно створюються на районному (міському) рівні з представників органів місцевого самоврядування району (міста), територіальних об'єднань професійних союзів і об'єднань роботодавців. Вони наділяються повноваженнями на:

ведіння колективних переговорів, підготовку і укладення територіальної угоди;

розгляд з ініціативи сторін питань, виниклих в ході виконання територіальної угоди;

узгодження соціально-економічних інтересів органів місцевого самоврядування району (міста), територіальних об'єднань професійних союзів і об'єднань роботодавців при виробітку загальних принципів регулювання соціально-трудових відносин на рівні району (міста);

сприяння договірному регулюванню соціально-трудових відносин на рівні району (міста);

розв'язання інакших питань соціально-трудових відносин, визначуваних сторонами (Закон Республіки Карелія від 13 лютого 2001 р. N 474-ЗРК "Про соціальне партнерство в Республіці Карелія").

14. На галузевому рівні по чому склався практиці утворяться трьохсторонні комісії для ведіння колективних переговорів, підготовки проектів і висновок галузевих (міжгалузевих) угод.

До складу таких комісій на федеральному рівні входять відповідні об'єднання роботодавців, інакші представники роботодавців, діючі в галузі (галузях), профспілки і їх об'єднання, Мінтруд Росії.

Комісії створювалися для висновку певних угод і діяли тільки в період ведіння колективних переговорів. Редакція ч. 5 статті, що коментуються допускає можливість утворення постійно діючих галузевих комісій.

15. Галузеві комісії можуть створюватися як на двох-, так і на трьохсторонній основі, т. е. з участю відповідних органів виконавчої влади. Однак угода укладається представниками працівників і роботодавців (ст. 45 ТК), органи виконавчої влади не приймають на себе додаткових зобов'язань.

16. У відповідності з ч. 5 даних статті галузеві комісії можуть створюватися на федеральному і регіональному рівнях.

Створення і діяльність галузевих регіональних комісій з ведіння колективних переговорів часто визначаються регіональним законодавством. Так, Закон Чуваської Республіки від 16 квітня 1999 р. N 5 "Про соціальне партнерство" передбачає створення республіканських галузевих (міжгалузевих) комісій з регулювання соціально-трудових відносин. Ці комісії створюються для взаємодії і співпраці суб'єктів соціального партнерства на галузевому рівні з метою розв'язання проблем соціально-економічного розвитку галузі (галузей), встановлення умов і оплати труда, соціальних гарантій працівників галузі (професійних груп), регулювання соціально-трудових відносин в організаціях галузі, підготовки проектів, обговорення і висновку республіканських галузевих (міжгалузевих) тарифних угод.

Вони формуються галузевими органами виконавчої влади Чуваської Республіки, республіканськими галузевими об'єднаннями профспілок і об'єднаннями роботодавців, складаються з їх повноважних представників і працюють на постійній основі.

Крім ведіння колективних переговорів і висновку галузевих республіканських угод такі комісії здійснюють контроль за виконанням республіканських галузевих (міжгалузевих) тарифних угод і федеральних галузевих (тарифних) угод, вносять у встановленому законодавством порядку пропозиції про залучення до відповідальності осіб, що не виконують ці угоди (ст. 8 Закону).

На практиці галузеві комісії утворяться і на територіальному рівні (муніципальна освіта). Це враховує проект Федерального закону N 329663-3 "Про внесення змін і доповнень до Трудового кодексу Російської Федерації", що передбачає можливість створення таких комісій і на рівні муніципальної освіти (територіальному рівні).

Деякі закони суб'єктів Російської Федерації спеціально вказують на створення галузевих комісій в муніципальній освіті. Так, в Чуваській Республіці створюються територіально-галузеві комісії з регулювання соціально-трудових відносин (ст. 10 Закону Чуваської Республіки від 16 квітня 1999 р. N 5 "Про соціальне партнерство").

Ці комісії створюються для взаємодії і співпраці суб'єктів соціального партнерства на галузевому рівні міст (районів) Чуваської Республіки з метою розв'язання певних соціально-трудових і економічних проблем, пов'язаній з територіально-галузевими особливостями міст (районів), підготовки проектів, обговорення і висновку територіально-галузевих угод.

Вони формуються органами місцевого самоврядування, територіально-галузевими об'єднаннями профспілок і відповідними об'єднаннями роботодавців, складаються з їх повноважних представників і працюють на постійній основі.

Нарівні з висновком відповідних відносин територіально-галузеві комісії здійснюють контроль за виконанням на відповідній території у відповідних галузях республіканських трьохсторонніх угод, республіканських галузевих (міжгалузевих) тарифних угод, територіальних угод, територіально-галузевих угод, вносять у встановленому законодавством порядку пропозиції про залучення до відповідальності осіб, що не виконують ці угоди.

17. Для того щоб забезпечити облік суспільних інтересів при висновку угод будь-якого вигляду і рівня, введене правило про участь в колективних переговорах відповідних фінансових органів, якщо угода передбачає повне або часткове бюджетне фінансування.

18. На рівні організації колективні переговори веде спеціальна комісія, на яку покладена задача підготовки проекту колективного договору і його висновки.

Комісія створюється на рівноправній основі з представників роботодавця і працівників.

Керівник організації по своєму розсуду визначає конкретні кандидатури і повноваження посадових осіб, яких він направляє в комісію з ведіння колективних переговорів.

Обличчя, що представляють інтереси працівників, обираються профспілковим органом, інакшим представником працівників або єдиним представницьким органом (див. коммент. до ст. ст. 29 - 31, 37 ТК).

Створення комісії доцільно оформити спільним рішенням сторін, оскільки з моменту її створення особам, що беруть участь в колективних переговорах, надаються спеціальні гарантії (див. коммент. до ст. 39 ТК).