На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 6 7 8 11 12 13 14 15 16 17 20 21 22 23 24 26 27 29 30 31 33 34 35 37 38 39 40 41 42 44 45 47 48 50 51 52 53 55 56 57 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 78 79 80 81 82 83 84 86 87

Розділ 4. ПРЕДСТАВНИКИ ПРАЦІВНИКІВ І РОБОТОДАВЦІВ

Стаття 29. Представники працівників

Представниками працівників в соціальному партнерстві є: професійні союзи і їх об'єднання, інакші профспілкові організації, передбачені статутами общероссийских профспілок, або інакші представники, що обираються працівниками у випадках, передбачених справжнім Кодексом.

Інтереси працівників організації при проведенні колективних переговорів, висновку і зміні колективного договору, здійсненні контролю за його виконанням, а також при реалізації права на участь в управлінні організацією, розгляді трудових суперечок працівників з роботодавцем представляють первинна профспілкова організація або інакші представники, що обирається працівниками.

Інтереси працівників при проведенні колективних переговорів про висновок і про зміну угод, дозвіл колективних трудових суперечок з приводу висновку або зміни угод, здійснення контролю за їх виконанням, а також при формуванні і здійсненні діяльності комісій з регулювання соціально-трудових відносин представляють відповідні профспілки, їх територіальні організації, об'єднання професійних союзів і об'єднання територіальних організацій професійних союзів.

Коментар до статті 29

1. Частина 1 статті, що коментується перелічує організації, які можуть представляти інтереси працівників. Передусім це профспілки і їх об'єднання.

Представляти інтереси працівників може і первинна профспілкова організація, а також інакші представники, вибрана працівниками.

Профспілкові організації і профспілки діють через свої органи.

Згідно з Законом про профспілки це органи, освічені відповідно до статуту профспілки, об'єднання (асоціації) профспілок або положенням про первинну профспілкову організацію (ст. 3). Органом професійного союзу може бути і профспілковий представник (довірена особа) - профорганизатор, профгрупорг, керівник профспілки, об'єднання (асоціації) профспілок, профспілкового органу або інша особа, уповноважена на представництво статутом профспілки, об'єднання (асоціації) профспілок, положенням про первинну профспілкову організацію або рішенням профспілкового органу.

2. Інтереси працівників організації при здійсненні соціального партнерства представляє первинна профспілкова організація. Однак ця норма повинна застосовуватися з урахуванням законодавства про професійні союзи і практики створення профспілки, що розповсюдилася працівників організації.

Закон про профспілки не дає визначення поняття "професійний союз", хоч визначає такі терміни, як "первинна профспілкова організація", "общероссийский профспілка" і інш. (ст. 3). Таким чином, відмінність між первинною профспілковою організацією якої-небудь профспілки і професійним союзом працівників організації на законодавчому рівні не визначена.

Стаття 4 Закону передбачає, що права профспілок і гарантії їх діяльності, закріплені Законом, розповсюджуються на всі первинні профспілкові організації, профспілки, їх об'єднання (асоціації), а також на освічені ними профспілкові органи і на профспілкових представників в межах їх повноважень, а ст. 13 Закону надає право на ведіння колективних переговорів і висновок угод і колективних договорів від імені працівників профспілкам, їх об'єднанням (асоціаціям), первинним профспілковим організаціям і їх органам.

Таким чином, треба визнати, що інтереси працівників організації в системі соціального партнерства може представляти як первинна профспілкова організація, так і профспілка працівників організації.

3. У тому випадку, коли профспілка (первинна профспілкова організація) не створена або не об'єднує більшості працівників, у відповідності зі ст. 31 Кодексу можуть бути вибрані інакші представники (див. коммент. до ст. 31 ТК).

4. На федеральному, регіональному, територіальному і галузевому рівнях при висновку відповідних угод, проведенні консультацій і узгодженні напрямів соціально-економічної політики, створенні і діяльності трьохсторонніх комісій з регулювання соціально-трудових відносин працівників представляють тільки професійні союзи, їх територіальні організації, об'єднання профспілок (регіональні, общероссийские). Інші представники працівників на цих рівнях соціального партнерства не беруть участь.

5. Згідно з Законом про профспілки в Російській Федерації діють:

професійні союзи - добровільні суспільні об'єднання громадян, пов'язаних спільними виробничими, професійними інтересами по роду їх діяльності, що створюються з метою представництва і захисту їх соціально-трудових прав і інтересів, в т. ч. міжрегіональні і общероссийские;

організації профспілки - територіальні і первинні;

об'єднання профспілок - територіальні, міжрегіональні, общероссийские.

Стаття 30. Представники інтересів працівників, що не є членами профспілки

Працівники, що не є членами профспілки, мають право уповноважити орган первинної профспілкової організації представляти їх інтереси у взаємовідносинах з роботодавцем.

Коментар до статті 30

1. Профспілка (первинна профспілкова організація) в організації може представляти інтереси не тільки своїх членів, але і інших працівників. Для цього працівники повинні уповноважити орган профспілки (первинної профспілкової організації). На практиці повноваження звичайно передаються шляхом звертання до відповідного профспілкового органу із заявою про представлення інтересів конкретного працівника.

2. Передача повноважень на представництво здійснюється тільки в організації, на інших рівнях вона неможлива.

3. Дана стаття передбачає можливість передачі повноважень на представництво не тільки для проведення колективних переговорів, висновку або зміни колективного договору, але і для здійснення соціального партнерства в інакших формах, наприклад участь в прийнятті локальних актів або правоприменительной діяльності роботодавця.

Стаття 31. Інакші представники працівників

При відсутності в організації первинної профспілкової організації, а також при наявності профспілкової організації, об'єднуючої менше за половину працівників, на загальних зборах (конференції) працівники можуть доручити представлення своїх інтересів вказаної профспілкової організації або інакшому представнику.

Наявність інакшого представника не може бути перешкодою для здійснення профспілковою організацією своїх повноважень.

Коментар до статті 31

1. Непрофспілкові представники працівників можуть брати участь в системі соціального партнерства лише в тому випадку, коли в організації немає первинної профспілкової організації або вона об'єднує менше за половину працівників.

Згідно з нормами ст. 30 ТК і статті, що коментується в такій ситуації можливі чотири варіанти поведінки: а) працівники, що не є членами даної профспілки, передають йому повноваження в порядку, передбаченому ст. 30 ТК; б) скликаються загальні збори (конференція) працівників і приймається рішення про надання діючої профспілкової організації повноважень по представництву інтересів всіх працівників організації; в) загальні збори (конференція) доручають представництво інтересів працівників діючому в організації представницькому органу (наприклад, пораді трудового колективу); г) загальні збори (конференція) обирають представницький орган (представника) для ведіння колективних переговорів, участь в управлінні організацією.

2. По значенню ч. 1 даних статті представниками працівників при відсутності первинної профспілкової організації або її нечисленності можуть виступати як представницький орган, так і спеціально вибрані працівники - представники. Розв'язання цього питання, а також питань про склад представницького органу, його найменування, термін повноважень і т. п. віднесено до компетенції загальних зборів (конференції).

Очевидно, у великих організаціях пріоритет буде віддаватися створенню представницьких органів, діючих на постійній основі. Для представництва невеликих колективів, видимо, досить обрання одного або трохи представників.

3. Відповідно до положень Конвенції МАРНОТРАТНИК N 135 "Про представників трудящих" (1971) наявність виборних представників працівників не може використовуватися для підриву позиції зацікавлених профспілок або їх представників, співпраця між профспілковими і інакшими представниками повинно заохочуватися.

Це положення міжнародного трудового права воспринято російським законодавством (хоч вказана Конвенція не ратифікована Російською Федерацією): як ч. 2 статті, що коментуються, так і ст. 16 Закону про профспілки, яка проголошує співпрацю принципом відносин між профспілками, первинними профспілковими організаціями і їх органами і іншими представницькими органами працівників.

Якщо в організації діє непрофспілковий представницький орган працівників, його діяльність повинна здійснюватися на основі співпраці з профспілкою. Профспілки мають право висувати кандидатури своїх представників для обрання до інакших представницьких органів організації (п. 2 ст. 16 Закони про профспілки). Наявність інакших представницьких органів (або вибраних працівниками представників) не поменшує прав професійних союзів, передбачених справжнім Кодексом і Законом про профспілки і не може служити основою їх обмеження.

Стаття 32. Обов'язки роботодавця по створенню умов, що забезпечують діяльність представників працівників

Роботодавець зобов'язаний створювати умови, що забезпечують діяльність представників працівників, відповідно до справжнього Кодексу, законів, колективного договору, угод.

Коментар до статті 32

1. Закріплення обов'язку роботодавця створювати для представників працівників необхідні умови зумовлено тим, що професійні союзи і інакші представники працівників здійснюють свою діяльність в приміщенні (на території) організації.

2. У відповідності зі ст. 377 Кодексу роботодавець зобов'язаний безвідплатно надавати виборним профспілковим органам приміщення для проведення зборів (конференцій), а також можливість розміщення інформації і т. п. (див. коммент. до ст. 377 ТК).

Аналогічне положення міститься в ст. 28 Закону про профспілки.

Конкретні зобов'язання роботодавців можуть встановлюватися в колективних договорах, угодах.

3. Відповідно до даної статті роботодавець повинен створювати умови для діяльності вибраних представників працівників (представницького органу) у разі відсутності або нечисленності первинної профспілкової організації. Перелік цих умов і порядок їх надання визначаються по угоді сторін (в колективному договорі або угоді). Відповідно до Рекомендації МАРНОТРАТНИК N 143 "Про представників трудящих" (1971) непрофсозним представникам працівників надаються можливості, аналогічні тим, які забезпечуються виборним профспілковим органам.

4. Для визначення умов, що забезпечують діяльність непрофспілкових представників працівників, можна врахувати Рекомендацію МАРНОТРАТНИК N 143 "Про представників трудящих" (1971), що характеризує можливості, які повинні надаватися представникам трудящих. Зокрема, для швидкого і ефективного виконання функцій представництва рекомендується надавати представникам працівників вільний від роботи час із збереженням заробітку, забезпечити для них доступ до всіх робочих місць (в тих випадках, коли такий доступ необхідний для того, щоб дати їм можливість виконання функцій по представництву), до керівника організації і до посадових осіб, уповноважених приймати рішення. Представникам працівників повинна надаватися необхідна для їх діяльності інформація, можливість вивішувати в приміщеннях і на території організації оголошення для працівників, розповсюджувати серед працівників інформаційні бюлетені, брошури, публікації і інші документи.

Стаття 33. Представники роботодавців

Представниками роботодавця при проведенні колективних переговорів, висновку або зміні колективного договору є керівник організації або уповноважені ним особи відповідно до справжнього Кодексу, законів, інакших нормативних правових актів, засновницьких документів організації і локальних нормативних актів.

При проведенні колективних переговорів, висновку або зміні угод, дозволі колективних трудових суперечок з приводу їх висновку або зміни, а також при формуванні і здійсненні діяльності комісій з регулювання соціально-трудових відносин інтереси роботодавців представляють відповідні об'єднання роботодавців.

Об'єднання роботодавців - некомерційна організація, об'єднуюча на добровільній основі роботодавців для представництва інтересів і захисту прав своїх членів у взаємовідносинах з профспілками, органами державної влади і органами місцевого самоврядування.

Особливості правового положення об'єднання роботодавців встановлюються федеральним законом.

Коментар до статті 33

1. Як представник роботодавця виступає, як правило, керівник організації (див. коммент. до ст. 20 ТК).

Керівником є одноосібний виконавчий орган юридичної особи.

2. У тому випадку, коли в організації одночасно функціонують одноосібний і колегіальний виконавчі органи, потрібно спиратися на положення статуту, що визначають компетенцію органів управління. Якщо згадки про представництво в системі соціального партнерства немає (а на практиці частіше за все так і буває), представником роботодавця виступає обличчя, що здійснює функції одноосібного виконавчого органу.

3. Треба враховувати можливість передачі повноважень виконавчого органу суспільства керуючої організації або керівнику (ст. 69 Закону про акціонерні товариства, ст. 42 Закону про ТОВ). Керуюча організація або керівник (індивідуальний підприємець) будуть діяти від імені суспільства, в т. ч. і при здійсненні соціального партнерства, якщо інакше не передбачене статутом.

4. У останні роки придбаває актуальність ще один вигляд представництва. У разі визнання організації банкротом і відкриття конкурсного виробництва або введення зовнішнього управління керівник організації-боржника відстороняється від посади, припиняються і повноваження інакших органів управління організації. Управління справами боржника покладається на зовнішнього керівника або конкурсного керівника (ст. ст. 94, 96, 126, 129 Закони про банкрутство).

Відповідно зовнішній керівник або конкурсний керівник представляють інтереси роботодавця при висновку або зміні колективного договору, реалізації права працівників на участь в управлінні організацією.

З цього питання склалася і судова практика, яка виходить з того, що керівник, призначений відповідно до законодавства про банкрутство, є представником роботодавця згідно із законом. Так, Судова колегія по цивільних справах Верховного Суду РФ задовольнила приватну жалобу арбітражного керуючого АООТ "Блакитна Ока" на визначення Рязанського обласного суду, що відмовилося від прийняття заяви про визнання страйку незаконного.

Судова колегія указала, що, звертаючись до суду, арбітражний керівник діяв як керівник АООТ в межах повноважень, наданих йому законодавством (БВС РФ. 1999. N 5).

5. При укладенні колективного договору в філії, представництві, інакшому структурному підрозділі представництво інтересів роботодавця може здійснюватися по довіреності (відповідно до наказу або статуту організації) керівником структурного підрозділу.

6. Керівник організації від імені роботодавця має право приймати рішення, підписувати колективний договір. Це не виключає можливості делегування ним частини повноважень іншим особам, залучення до участі в колективних переговорах фахівців, керівників структурних підрозділів і т. п.

Делегування повноважень або доручення виконання окремих дій повинне бути належним образом оформлене. Доцільно в цьому випадку видати наказ або розпорядження з точною вказівкою прав, що передаються або дій, що доручаються.

7. За участю в механізмі соціального партнерства на федеральному, регіональному, територіальному і галузевому рівнях роботодавців представляють відповідні об'єднання.

Об'єднанням роботодавців признається некомерційна організація, об'єднуюча на добровільній основі роботодавців для представництва інтересів і захисту прав своїх членів у взаємовідносинах з профспілками, органами державної влади і місцевого самоврядування.

Правовий статус об'єднань роботодавців у всьому світі базується на положеннях Конвенції МАРНОТРАТНИК N 87 "Про свободу асоціації і захист права на організацію" (1948).

Конвенція передбачає право трудящих і підприємців створювати організації і вступати в них.

По відношенню до роботодавців принцип свободи створювати організації без якої-небудь відмінності означає, що законодавство і практика кожної країни, що ратифікувала Конвенцію, встановлюють рівні для всіх роботодавців умови і процедуру створення таких організацій, не роблячи виключень і не передбачаючи привілеїв.

Організації роботодавців так само, як і організації трудящих, створюються без попереднього дозволу з боку органів державної влади. Дотримання деякої формальності (реєстрація, наприклад) допустиме. Однак вони не повинні бути настільки складними або тривалими, щоб це на практиці давало можливість владі по своєму розсуду відмовляти в створенні організацій (Свобода об'єднання і колективні переговори. С. 50). У відповідності зі ст. 4 Конвенції МАРНОТРАТНИК N 87 вказані організації не підлягають розпуску або тимчасовій забороні в адміністративному порядку.

Ще одним принципом, закріпленим в Конвенції МАРНОТРАТНИК N 87, і відповідно ще одним елементом права на об'єднання необхідно визнати право роботодавців створювати організації по власному вибору. Експерти МАРНОТРАТНИК вважають, що це право має на увазі повноваження по вибору структури і складу організації, з розробки її статуту і регламенту, по формуванню програми дій (ст. 3 Конвенції), а також по створенню федерацій і конфедерацій (ст. 5 Конвенції).

Роботодавці володіють також правом вступати у вже діючі організації на єдиній умові підкорення статутам останніх (ст. 2 Конвенції).

Конвенція МАРНОТРАТНИК N 98 "Про застосування принципів права на організацію і на ведіння колективних переговорів" (1949) вносить деякі уточнення в правове положення організацій роботодавців. Так, ст. 2 Конвенції передбачає, що організації трудящих і підприємців користуються належним захистом проти будь-яких актів втручання з боку один одного.

Узагальнюючи ті елементи правового статусу, які відображені в документах МАРНОТРАТНИК, можна зробити висновок про те, що організації роботодавців створюються з метою представництва і захисту інтересів роботодавців, участі в колективно-договірному регулюванні. Вони незалежні від держави і від організацій трудящих, володіють правом на самоврядування, можуть об'єднуватися в федерації і конфедерації і придбавати права юридичної особи (ст. 7 Конвенції МАРНОТРАТНИК N 87).

Позиція Міжнародної організації труда знаходить відображення в Федеральному законі від 27 листопада 2002 р. N 156-ФЗ "Про об'єднання роботодавців" (СЗ РФ. 2002. N 48. Ст. 4741). Стаття 3 вказаного Закону визнає об'єднання роботодавців самостійною формою некомерційної організації, заснованою на членстві роботодавців (юридичних і (або) фізичних осіб).

Це означає, що з моменту набуття чинності вказаного Закону (30 листопада 2002 р.) об'єднаннями роботодавців можуть вважатися лише організації, в найменуванні і засновницьких документах яких прямо вказано, що вони є об'єднаннями роботодавців. Відповідно їх єдиною метою є представництво і захист інтересів роботодавців в системі соціального партнерства (ст. 2 Закону).

8. Будучи створеним для представництва інтересів роботодавців, об'єднання виступає представником роботодавців (ст. 33 ТК), а не стороною соціального партнерства (ст. 25 ТК). Це яскраво виявляється при висновку різного вигляду угод. У цьому разі відношення "роботодавець - об'єднання роботодавців" будуються по цивилистической моделі представництва, т. е. від імені і в інтересах сторони угоди - роботодавців - діє об'єднання, однак правові наслідки виникають лише для тих, що представляються. Зобов'язання по забезпеченню відповідних умов труда, дотриманню соціальних гарантій для працівників несуть роботодавці, від імені яких укладена угода, у них виникають обов'язки, пов'язані з діями представника (ст. 8 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців").

Об'єднання роботодавців не несе відповідальності за зобов'язаннями своїх членів, в т. ч. за зобов'язаннями, передбаченими угодами, укладеними цим об'єднанням роботодавців. Воно відповідальне лише за порушення або невиконання власних зобов'язань, закріплених угодою (ст. 15 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців"), наприклад обов'язків, пов'язаних з координацією діяльності своїх членів або участю в організації діяльності галузі загалом. Так, Галузева угода по організаціях рибного господарства на 2003 - 2005 роки було прийнято з участю Всеросійської асоціації рибохозяйственних підприємств, підприємців і експортерів (ВАРПЕ), яка зобов'язалася, зокрема, спільно з Госькомриболовством Росії виробляти рекомендації з питань розвитку рибного господарства і вдосконалення соціально-економічної бази галузі (п. 2.3.1).

У угоді повинне бути проведене чітке розмежування обов'язків роботодавців, що використовують труд працівників і забезпечуючого певний рівень умов труда, і об'єднання роботодавців, яке по відношенню до своїх членів здійснює організаційні, інформаційні, консультаційні функції, але не може відповідати за надання гарантій працівникам.

9. Характерною ознакою об'єднань роботодавців треба визнати їх незалежність. У відповідності зі ст. 6 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців" об'єднання роботодавців здійснюють свою діяльність незалежно від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, професійних союзів і їх об'єднань, політичних партій і рухів, інших громадських організацій (об'єднань). Засновники самостійно визначають задачі і напрям діяльності створеного об'єднання, його вигляд, розробляють статут, формують органи управління, визначають їх компетенцію. Створення, реорганізація, ліквідація об'єднання роботодавців залежать виключно від волі його засновників (членів) і не вимагають узгодження ні з органами державної влади, ні з представницькими організаціями працівників. Виключення складають загальні положення цивільного законодавства, що дозволяють ліквідувати некомерційну організацію за рішенням суду у разі допущених при її створенні грубих порушень закону, якщо ці порушення носять незмінюваний характер, або здійснення діяльності, забороненої законом, або з інакшими неодноразовими або грубими порушеннями закону або інакших правових актів (ст. 61 ГК).

Незалежність об'єднань роботодавців гарантується забороною втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування і їх посадових облич в діяльність об'єднань роботодавців, якщо таке втручання може спричинити обмеження прав об'єднань роботодавців (ч. 2 ст. 6 Федеральних закони "Про об'єднання роботодавців").

Реалізовуючи своє право на незалежність, об'єднання роботодавців можуть оспорити в суді або у вищестоящому в порядку підлеглості органі рішення, дії (бездіяльність) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадової особи, державного або муніципального службовця, якщо вважають, що порушені їх права (ст. 254 ГПК).

Право об'єднань роботодавців на незалежність, самоврядування і самостійну діяльність не може порушуватися і нормативними правовими актами, в т. ч. прийнятими на рівні суб'єкта Російської Федерації. Нормативний правовий акт суб'єкта Російської Федерації не може встановлювати додаткові в порівнянні з федеральним законом обов'язку об'єднань роботодавців і обмежувати їх права, а також передбачати інакший порядок їх створення і діяльності.

Це твердження засноване на положеннях ст. 6 ТК про розмежування повноважень між федеральними органами державної влади і органами державної влади суб'єктів Російської Федерації. Відповідно до вказаної статті до повноважень федеральних органів віднесене встановлення основ соціального партнерства. Основи ж, безсумнівно, повинні включати і визначення правового статусу одного з учасників системи соціального партнерства - об'єднання роботодавців.

У зв'язку з цим закони суб'єктів Російської Федерації про об'єднання роботодавців повинні бути або визнані такими, що втратили силу (як це вже зроблене в Удмуртської республіці), або приведені у відповідність з федеральним законодавством.

10. Правоздатність об'єднання роботодавців як юридична особа виникає з моменту його державної реєстрації згідно з Федеральним законом про державну реєстрацію юридичних осіб (ст. 10 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців"). Як правило, об'єднання роботодавців являють собою організації, об'єднуючі юридичних осіб, тому питання про придбання прав юридичної особи передрішане. Очевидно, в тому випадку, коли членами об'єднання роботодавців виступають лише фізичні особи, воно може не реєструватися як юридична особа, принаймні, для участі в системі соціального партнерства цього не потрібно.

11. У відповідності зі ст. 4 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців" об'єднання роботодавців можуть створюватися по територіальному (регіональному, міжрегіональному), галузевому, міжгалузевому, територіально-галузевому ознакам.

Критерії створення об'єднань роботодавців вибрані згідно з чим склався традицією і з урахуванням побудови системи професійних союзів - соціального партнера роботодавців.

Закон передбачає складну ієрархію об'єднань роботодавців, освічених на основі територіальної або територіально-галузевої ознаки. Особливе місце серед них займають общероссийские об'єднання.

Общероссийское об'єднання роботодавців по суті являє собою федерацію об'єднань роботодавців (по термінології Конвенції МАРНОТРАТНИК N 87), т. е. об'єднує не самих роботодавців, а їх об'єднання - общероссийские галузеві і міжгалузеві, регіональні і міжрегіональні.

Общероссийское об'єднання роботодавців повинно здійснювати свою діяльність на територіях більше за половину суб'єктів Російської Федерації. У іншому випадку воно не може вважатися общероссийским. Видимо, ця вимога Закону (ч. 2 ст. 4 Федеральних закони "Про об'єднання роботодавців") повинно реалізовуватися шляхом здійснення діяльності тими об'єднаннями, які входять до складу общероссийского об'єднання.

Як вже відмічалося, общероссийское об'єднання роботодавців є "об'єднанням об'єднань", однак його статутом може передбачатися і членство в ньому роботодавців. Таке виключення доцільно робити лише для дуже значущих, великих, ведучих в тій або інакшій галузі компаній.

Правовий статус общероссийских об'єднань роботодавців відрізняється тим, що вони беруть участь в освіті і діяльності Російської трьохсторонньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин і укладенні генеральної угоди.

12. Крім общероссийских об'єднань Федеральний закон "Про об'єднання роботодавців" (ст. 4) виділяє общероссийские галузеві (міжгалузеві) об'єднання роботодавців. Ці об'єднання на відміну від общероссийских не є федерацією, т. е. об'єднують не об'єднання, а безпосередньо роботодавців. Вони створюються роботодавцями галузі (галузей) або виду (видів) діяльності, які в сукупності здійснюють свою діяльність на територіях більше за половину суб'єктів Російської Федерації і (або) з якими складається в трудових відносинах не менше за половину працівників галузі (галузей) або вид (видів) діяльності.

13. Як наступний вигляд об'єднань роботодавців закон називає міжрегіональне (галузеве, міжгалузеве) об'єднання роботодавців - об'єднання, створене на добровільній основі роботодавцями і (або) їх регіональними, територіальними об'єднаннями і що здійснює свою діяльність на територіях не менш двох суб'єктів Російської Федерації.

Це об'єднання, як видно з його визначення, поєднує в собі риси власне об'єднання роботодавців і федерації (об'єднання об'єднань).

У цей час важко говорити про існування яких-небудь чого склався традицій по створенню міжрегіональних об'єднань, однак треба відмітити, що координація діяльності об'єднань роботодавців здійснюється, як правило, в рамках федерального округу. Наприклад, в Північно-західному федеральному округу створена Координаційна рада об'єднань промисловців і підприємців (роботодавців). Очевидно, що на основі чого склався в цій Раді співпраці можливе створення об'єднання роботодавців відповідного федерального округу.

14. Регіональне об'єднання роботодавців створюється роботодавцями і (або) їх регіональними галузевими, територіальними об'єднаннями в рамках суб'єкта Російської Федерації. Очевидно, на території суб'єкта Російської Федерації повинно діяти одне регіональне об'єднання, що виражає інтереси всіх або більшості роботодавців даної державної освіти. Воно, так само як і міжрегіональне, може включати як члени роботодавців і їх об'єднання.

Процес створення регіональних об'єднань роботодавців в тих суб'єктах Російської Федерації, в яких вони не були створені раніше, проходить досить активно. Як приклад можна привести створення Окружного об'єднання роботодавців Ямало-Ненецького автономного округу. Це об'єднання створене в 2003 р., його членами є більшість роботодавців округу. Створене окружне об'єднання роботодавців і в Ханти-Мансийском автономному округу.

15. У суб'єктові Російській Федерації можуть діяти і регіональні галузеві об'єднання роботодавців, т. е. об'єднання, створені роботодавцями галузі (виду діяльності) і що здійснюють свою діяльність на території одного суб'єкта Російської Федерації.

16. У муніципальних освітах (містах, районах) можуть діяти територіальне об'єднання роботодавців, створене роботодавцями і (або) їх територіальними галузевими об'єднаннями, і територіальне галузеве об'єднання роботодавців.

17. Всі види об'єднань роботодавців володіють однаковим набором прав і несуть однакові обов'язки. У відповідності зі ст. 13 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців" об'єднання володіє широким довкола прав, які умовно можна розділити на дві групи: 1) права загального характеру, пов'язані з представництвом роботодавців в системі соціального партнерства; 2) права, що визначають міру участі об'єднання роботодавців в кожній формі соціального партнерства.

До першої групи необхідно віднести, передусім, право формувати узгоджену позицію членів об'єднання роботодавців з питань регулювання соціально-трудових відносин і пов'язаних з ними економічних відносин і відстоювати її у взаємовідносинах з професійними союзами і їх об'єднаннями, органами державної влади, органами місцевого самоврядування.

Об'єднання роботодавців володіє також правом погоджувати з іншими об'єднаннями роботодавців свою позицію з питань регулювання соціально-трудових відносин і пов'язаних з ними економічних відносин, т. е. виробляти загальні підходи при укладенні генеральної, регіональної або територіальної угоди, обговоренні законопроектів, узгодженні основних напрямів соціально-економічної політики.

Основним повноваженням об'єднання роботодавців треба визнати його право (і обов'язок) відстоювати законні інтереси і захищати права своїх членів у взаємовідносинах з професійними союзами і їх об'єднаннями, органами державної влади, органами місцевого самоврядування.

Право виражати і відстоювати законні інтереси роботодавців реалізовується у всіх формах соціального партнерства, включаючи проведення колективних переговорів, участь в створенні і діяльності постійно діючих трьохсторонніх комісій, комітетів по зайнятості, представництво в органах управління державних позабюджетних фондів, урегулювання колективних трудових суперечок.

Представництво інтересів роботодавців, з одного боку, є правом об'єднання, з іншого боку - обов'язком перед своїми членами, які створюють об'єднання (або вступають в нього) для того, щоб їх думка враховувалася при прийнятті рішень в системі соціального партнерства і на державному рівні (рівні місцевого самоврядування).

18. Повноваження другої групи носять більш конкретний характер і торкаються певних форм соціального партнерства.

Одним з найважливіших прав об'єднань роботодавців треба визнати право виступати з ініціативою проведення колективних переговорів по підготовці, висновку і зміні угод.

Вказане право є ключовим при здійсненні соціального партнерства в формі колективних переговорів і висновку угод.

Об'єднання роботодавців може почати переговори не тільки з приводу укладення угоди, але і з приводу його зміни. Це прямо вказане як в ст. 13 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців", так і в ст. 36 ТК.

Участь об'єднання роботодавців в колективно-договірному процесі не може вичерпуватися виявом ініціативи проведення колективних переговорів. Воно виступає повноправним учасником переговорів, т. е. має право:

наділяти своїх представників повноваженнями на їх ведіння (п. 5 ст. 13 Федеральних закони "Про об'єднання роботодавців");

брати участь в формуванні галузевих комісій для ведіння колективних переговорів, підготовки проектів галузевих (міжгалузевих) угод і їх висновку (ст. 35 ТК);

отримувати необхідну для ведіння колективних переговорів і контролю за реалізацією угод інформацію від профспілок і їх об'єднань, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування (ст. 37 ТК, п. 9 ст. 13 Федеральних закони "Про об'єднання роботодавців");

запрошувати фахівців, експертів і посередників (ст. 39 ТК);

підписувати розроблене в ході колективних переговорів угода (ст. 47 ТК);

здійснювати контроль за його виконанням (ст. 51 ТК).

У ході колективних переговорів об'єднання роботодавців несе і обов'язки. Серед них треба назвати обов'язки:

вступити в переговори на вимогу професійного союзу (об'єднання профспілок) (ст. 36 ТК);

вести колективні переговори в порядку, встановленому федеральними законами (ст. 36 ТК, ст. 14 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців");

не пізніше двох тижнів від дня отримання запиту надавати професійним союзам і їх об'єднанням, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування інформацію, що є з соціально-трудових питань, необхідну для ведіння колективних переговорів, контролю за виконанням угод (ст. 37 ТК, ст. 14 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців");

оплачувати послуги запрошених ним фахівців, експертів і посередників (ст. 39 ТК);

виконувати укладені угоди в частині, що стосується обов'язків об'єднання роботодавців (ст. 14 Федерального закону "Про об'єднання роботодавців");

протягом семи днів від дня підписання направляти підписані угоди на повідомну реєстрацію до відповідного органу по труду (ст. 50 ТК).

Нарівні з правом здійснювати колективно-договірне регулювання трудових відносин (провести колективні переговори і укладати угоди) об'єднання роботодавців наділені повноваженням брати участь в формуванні і діяльності комісій з регулювання соціально-трудових відносин (п. 5 ст. 13 Федеральних закони "Про об'єднання роботодавців").

У відповідності з п. 5 ст. 13 Федеральних закони "Про об'єднання роботодавців" об'єднання роботодавців представляють інтереси своїх членів при дозволі колективної трудової суперечки, формуванні примирливих органів (примирливої комісії і трудового арбітражу) (див. коммент. до ст. ст. 398 - 404 ТК).

19. У відповідності з п. 7 ч. 1 ст. 13 Федеральних закони "Про об'єднання роботодавців" об'єднання роботодавців можуть брати у встановленому порядку участь в реалізації заходів по забезпеченню зайнятості населення. Це право засноване на положеннях Закону про зайнятість. У відповідності зі ст. 20 Закону про зайнятість створюються координаційні комітети сприяння зайнятості населення. Членами таких комітетів нарівні з представниками об'єднань професійних союзів і органів служби зайнятості є об'єднання роботодавців.

Координаційні комітети сприяння зайнятості створюються на рівні суб'єкта Російської Федерації і в муніципальних освітах

20. Останньою правомочністю об'єднань роботодавців в системі соціального партнерства є право представництва в органах управління державних позабюджетних фондів. Причому ч. 2 ст. 13 Федеральних закони "Про об'єднання роботодавців" підкреслює, що об'єднання роботодавців зрівнюються в правах з професійними союзами і їх об'єднаннями, а також органами державної влади. Тобто управління фондами здійснюється на паритетній основі трьома учасниками відповідно до законодавства Російської Федерації.

Порядок участі в управлінні визначається спеціальними нормативними правовими актами, зокрема Положенням про Фонд соціального страхування Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 12 лютого 1994 р. N 101 з изм. на 19 липня 2002 р. (САПП РФ. 1994. N 8. Ст. 599; СЗ РФ. 2002. N 30. Ст. 3044).

Стаття 34. Інакші представники роботодавців

Представляти роботодавців - державні і муніципальні підприємства, а також організації, що фінансуються з відповідних бюджетів, можуть органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, уповноважені на представництво законодавством або роботодавцями.

Коментар до статті 34

1. Роботодавці, діючі в інтересах держави або муніципальної освіти, можуть не створювати об'єднання, а уповноважити на представництво своїх інтересів органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування. Наприклад, представником федеральних державних унітарних підприємств частіше за все виступає державний орган галузевого управління - міністерство або відомство. Особливо наочно це виявляється при висновку галузевих угод. Так, Галузева угода по організаціях суднобудівної промисловості Російській Федерації на 2002 - 2004 роки (укладено 10 жовтня 2002 р., зареєстроване Мінтрудом Росії 29 листопада 2002 р. N 8066-ВЯ) від імені роботодавців підписано Російським агентством по суднобудуванню, Галузева угода по Російській академії наук на 2003 - 2005 роки (зареєстроване Мінтрудом Росії 20 червня 2003 р. N 4835-ВЯ) - Президією Російської академії наук, Галузева угода від 2 квітня 2003 р. N 135-01-57/01 укладене між Міністерством культури РФ і Російською профспілкою працівників культури.

2. Органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування можуть бути уповноважені на представництво законодавством, наприклад законом, що визначає особливості господарювання в тій або інакшій сфері, або спеціальним рішенням роботодавців.

На практиці наділення органу виконавчої влади повноваженнями на участь в системі соціального партнерства відбувається шляхом напряму роботодавцями листів відповідного змісту.

3. Всі представники роботодавців в системі соціального партнерства володіють рівними правами по участі в колективних переговорах, висновку угод від імені що представляються, однак при формуванні постійно діючих трьохсторонніх комісій беруть участь тільки об'єднання роботодавців (див. коммент. до ст. 35 ТК).