На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 4 5 8 9 10 11 13 14 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 34 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 48 50 51 53 55 56 57 58 59 60 61 62 63 65 66 67 70 71 72 73 74 75 79 80 81 84 85 86 90 92 95 97 98 99 100 104 106 108 111 112 113 115 116

3.7.3. Особливості визначення деяких видів доходів

Для того, щоб розрахувати податкову базу по НДФЛ, необхідно правильно визначити грошове вираження отриманих платником податків доходів. Розглянемо випадки, що вимагають до себе найбільшої уваги.

Доходи, отримані в натуральній формі

Сільськогосподарські організації часто виробляють виплати фізичним особам (своїм працівникам і пайовикам) не грошима, а своєю продукцією, послугами і т. п. Стаття 211 НК РФ свідчить, що оцінювати розмір таких доходів слідує по ринкових цінах.

Що ж таке ринкова ціна? Звернемося до статті 40 НК РФ, яка свідчить, що ринкової потрібно визнавати ту ціну, яка склалася при взаємодії попиту і пропозиції на ринку ідентичних (однорідних) товарів (робіт, послуг) в аналогічних економічних умовах.

При цьому у вартість таких товарів (робіт, послуг) включається ПДВ, акцизи (для підакцизних товарів) і податок з продажу.

Доходи у вигляді матеріальної вигоди

До доходів, отриманих у вигляді матеріальної вигоди, відносяться:

- економія на відсотках за користування позиковими коштами, отриманими від організацій або індивідуальних підприємців;

- вигода від придбання товарів (робіт, послуг) у осіб, що є взаємозалежними по відношенню до платника податків;

- вигода, отримана від придбання цінних паперів.

Насамперед, сільськогосподарських товаровиробників цікавлять перші два випадки.

У чому ж виражається економія на відсотках за користування позиковими коштами? Допустимо, ви видали своєму працівнику позику в рублях. Вам треба перевірити, чи перевищує сума відсотків по ставці, рівної 3/4 облікової ставки Банка Росії на дату отримання платником податків таких коштів, фактичний розмір відсотків по виданій позиці. Якщо так, то сума цього перевищення і є матеріальна вигода позичальника.

Визначати суму матеріальної вигоди у вигляді економії на відсотках треба при сплаті фізичною особою відсотків по позиці, але не рідше за один раз в рік. Якщо позика і відсотки по ньому будуть погашені платником податків тільки в наступному році, ви все одно зобов'язані визначити суму матеріальної вигоди на 31 грудня звітного року.

Приклад 3.7.1

1 грудня 2002 року ЗАТ "Урожай" видало своєму працівника Іванову А. А. безпроцентна позика на суму 100 000 крб. терміном на 3 місяці. Иванов А. А. повернув цією позику достроково - 20 січня 2003 року.

Облікова ставка Банка Росії рівна 21 відсотку. Бухгалтер повинен розрахувати НДФЛ з суми матеріальної вигоди таким чином:

- за 2002 рік: (100 000 крб. х 21% х 3/4 х 31 день: 365 днів) х 35% = 468 крб.;

- за 2003 рік: (100 000 крб. х 21% х 3/4 х 20 днів: 365 днів) х 35% = 302 крб.

Другий випадок виникнення у платників податків матеріальної вигоди можливий, коли вони купують товари (роботи, послуги) по пільгових цінах у взаємозалежних осіб. Передусім, це торкається випадків продажу сільськогосподарськими організаціями продукції своїм працівникам по пільгових цінах.

Розмір матеріальної вигоди покупців визначає продавець як перевищення звичайної продажної вартості ідентичних (однорідних) товарів над тією вартістю, по якій організація реалізовувала ці товари фізичній особі.

Хто ж такі взаємозалежні особи? До них, у відповідності зі статтею 20 НК РФ, можуть бути віднесені різні громадяни і організації. У пункті 1 даної статті приведений перелік взаємозалежних осіб:

- організації, якщо частка участі однієї з них в інший перевищує 20 відсотків;

- фізичні особи, одне з яких підкоряється іншому по посадовому положенню;

- обличчя складаються відповідно до сімейного законодавства РФ в шлюбних відносинах, відносинах спорідненості або властивості, усиновлювача і усиновленого, а також опікуна і опікуваного.

На перший погляд, НК РФ не передбачає визнання організації і працівників взаємозалежними особами. Однак давайте розберемося, чи так однозначно потрібно трактувати положення Податкового кодексу.

По-перше, як роботодавець може виступати приватний підприємець. Якщо він має найманих працівників і реалізовує їм частину своєї продукції по занижених цінах, податкові органи можуть його визнати фізичною особою, від якої працівник залежить по посадовому положенню. Отже, великий ризик того, що в подібних випадках приватний підприємець буде кваліфікований податківцями не як юридичне, а як фізична особа. Означає він, і його працівники будуть визнані взаємозалежними особами. Таким чином, при реалізації продукції (робіт, послуг) співробітникам по пільгових цінах підприємець (фермер) повинен буде визначити розмір матеріальної вигоди своїх працівників і НДФЛ, належний утриманню і сплаті до бюджету.

Звісно, платник податків або підприємець (як податковий агент) можуть звернутися до арбітражного суду з позовом про невизнання їх взаємозалежними обличчями. Однак імовірність позитивного для них рішення досить мала.

Продовжуючи розмову про судові рішення, необхідно сказати наступне. Пункт 2 статті 20 НК РФ передбачає право суду визнавати осіб взаємозалежними по будь-яких основах (в тому числі не перерахованим в пункті 1 статті 20 НК РФ). Головним критерієм при цьому буде служити факт впливу відносин між цими особами на результати операцій по реалізації товарів (робіт, послуг).

Чи Означає це, що роботодавець - юридична особа і працівники можуть бути визнані судом взаємозалежними особами? Логічно буде передбачити, що суд, швидше усього, прийме сторону податкових органів. Аргументом може послужити те, що пільгові ціни реалізації продукції зумовлені особливим статусом покупців - тобто тим, що вони є співробітниками організації-продавця. Отже, привілейоване положення працівників перед іншими покупцями може бути визнане судом основою для визнання сторін операції взаємозалежними особами.

Звісно, сільськогосподарська організація, реалізуючий свою продукцію працівникам по пільгових цінах, може не погодитися з думкою автора і не визнати матеріальною вигодою співробітників різницю між звичайною ціною реалізації товарів (робіт, послуг) і пільговою ціною. Але в цьому випадку і бухгалтер і юрист організації повинні бути готові до того, щоб відстоювати свою точку зору в суді. При цьому треба усвідомлювати, що шанс на сприятливий вихід досить невеликий.

Якщо ж ви вирішили визнати доходи працівників від придбання ними продукції по пільгових цінах матеріальною вигодою, то ви повинні нарахувати і втримати з доходів таких осіб НДФЛ. Порядок розрахунку розглянемо на умовному прикладі.

Приклад 3.7.2

ЗАТ "Урожай" реалізовувало 100 кг яловичини своєму працівнику Іванову А. А. по ціні 10 крб. за 1 кг. Звичайна ціна реалізації яловичини на сторону становить 50 крб. за 1 кг.

Матеріальна вигода Іванова А. А. від даної операції становитиме 4000 крб. (100 кг х (50 крб.- 10 крб.)).

ЗАТ "Урожай" при цьому повинне від отриманої суми нарахувати НДФЛ в розмірі 520 крб. (4000 крб. х 13%).

Доходи, отримані за договорами страхування і договорами

недержавного пенсійного забезпечення

Відразу потрібно відмітити, що суми страхових внесків, сплачені роботодавцями за своїх працівників в обов'язковому порядку відповідно до чинного законодавства, не обкладаються НДФЛ.

Також не оподатковуються суми страхових внесків, сплачені роботодавцями за договорами добровільного медичного страхування при умові відсутності виплат застрахованим фізичним особам.

Іншими словами, якщо застрахований працівник не отримує за договором добровільного медичного страхування грошових виплат, а лише користується послугами вказаних в договорі медичних установ, суми зроблених роботодавцем страхових внесків не повинні оподатковуватися на доходи фізичних осіб.

При цьому необхідно пам'ятати, що організація - страхувальник повинна мати державну ліцензію на здійснення своєї діяльності.

Є і ще два вигляду договорів добровільного страхування, по яких сплачені страхові внески (коли роботодавець платить за свого працівника) не обкладаються НДФЛ:

- договори, що передбачають відшкодування шкоди життя і здоров'ю застрахованих осіб;

- договори добровільного пенсійного страхування при умові, що загальна сума внесків по них не перевищить 2000 крб. в рік на одного працівника. З суми перевищення страхових внесків над цим лімітом НДФЛ нараховується по ставці 13%.

У всіх інших випадках страхові виплати за договорами страхування, зроблені роботодавцями за своїх працівників, включаються в дохід фізичних осіб і обкладаються НДФЛ.

З 1 січня 2004 року не будуть обкладатися НДФЛ суми внесків, що сплачуються роботодавцями за своїх співробітників за договорами недержавного пенсійного забезпечення і договорами пенсійного страхування. При цьому обов'язковою умовою є наявність у недержавного пенсійного фонду (російської страхової організації) відповідної ліцензії. Крім того, страхування життя і пенсій повинне бути єдиним видом діяльності цього недержавного пенсійного фонду (російської страхової організації).