На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 4 5 8 9 10 11 13 14 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 34 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 48 50 51 53 55 56 57 58 59 60 61 62 63 65 66 67 70 71 72 73 74 75 79 80 81 84 85 86 90 92 95 97 98 99 100 104 106 108 111 112 113 115 116

3.2.1. Коли сільськогосподарські товаровиробники сплачують податок на прибуток?

Передусім потрібно відмітити, що податок на прибуток сплачують тільки ті організації, які не є платниками єдиного сільськогосподарського податку. Саме про них піде мова в цьому розділі.

Основною пільгою для сільськогосподарських товаровиробників, як і раніше, залишається звільнення від сплати податку на прибуток підприємств будь-яких організаційно-правових форм в частці прибутку від реалізації зробленої ними сільськогосподарської продукції, а також переробленої на даних підприємствах власної сільськогосподарської продукції (за винятком сільськогосподарських підприємств індустріального типу, визначуваних по переліку, що затверджується законодавчими органами суб'єктів РФ). Це визначене пунктом 5 статті 1 Закону РФ від 27 грудня 1991 р. N 2116-1 "Про податок на прибуток підприємств і організацій" (даний пункт Закону "Про податок на прибуток" не втратив силу з введенням в дію розділу 25 НК РФ). Для риболовецьких артілей (колгоспів) звільнення від податку на прибуток діє протягом трьох років від дня вступу внаслідок розділу 25 НК РФ.

У минулому році великий резонанс викликав лист МНС Росії від 15 квітня 2002 р. N ВГ-6-02/472@ "З питання сплати податку на прибуток сільськогосподарськими товаровиробниками" (далі - Лист N ВГ-6-02/472@). В ньому МНС Росії визначило свою позицію відносно осіб, що мають право на звільнення від сплати податку на прибуток від реалізації сільськогосподарської продукції.)( Податківці полічили, що крім сельхозорганизаций індустріального типу сплачувати в загальновстановленому порядку податок на прибуток зобов'язані і ті підприємства, у яких частка доходів від виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції складає менше за 70 відсотків від загальної виручки.)( Іншими словами, якщо організації не відповідають критеріям віднесення до сільськогосподарських товаровиробників, вони повинні оподатковувати весь свій прибуток, навіть якщо вона отримана від продажу сільгосппродукції.)(

Однак трохи пізніше листом МНС Росії від 17 вересня 2002 N ВГ-6-02/1431@ було повідомлено, що Лист N ВГ-6-02/472@ не застосовується до прийняття Мінюстицією Росії у встановленому порядку рішення про його державну реєстрацію.)(

Так що бухгалтеру сільськогосподарської організації потрібно уважно стежити за змінами в законодавстві на цю тему.)(

А поки ви маєте повне право на звільнення від сплати податку в частці прибутку, отриманій від реалізації власної сільськогосподарської продукції і продуктів її первинної переробки.)(

Але, як правило, організації АПК крім сільськогосподарського виробництва займаються і інакшими видами діяльності:)( виробництвом іншої продукції, наданням послуг, виконанням робіт, торгівлею, участю в статутних капіталах інших організацій і т.)( д.)( Так, наприклад, сільськогосподарські підприємства можуть мати обслуговуючі виробництва (прачечние, ремонтно-пошивочние майстерні і т.)( д.), реалізуючий свою продукцію на сторону, продавати власне майно, надавати на сторону послуги по ремонту техніки, по електро-, водо-, тепло- і газопостачанню, транспортні послуги і т. д. Прибуток, отриманий від цих видів діяльності, буде оподатковуватися. При цьому необхідно звернути увагу на наступне:

- якщо внаслідок реалізації сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки у підприємства утворився збиток, сума цього збитку не зменшує прибуток, отриманий від інших видів діяльності і належний оподаткуванню;

- існування у організації видів діяльності як оподатковуваних податком на прибуток, так і не оподатковуваних, викликає необхідність вести роздільний облік доходів і витрат по таких видах діяльності.