На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 4 5 8 9 10 11 13 14 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 34 35 36 37 38 39 40 41 43 44 45 48 50 51 53 55 56 57 58 59 60 61 62 63 65 66 67 70 71 72 73 74 75 79 80 81 84 85 86 90 92 95 97 98 99 100 104 106 108 111 112 113 115 116

3.1.6. Податкові ставки

Податкову ставку встановлюють законодавчі (представницькі) органи суб'єктів РФ в рублях і копійках з одного порівнянного по кадастровій вартості гектара сільськогосподарських угідь, розташованих на їх територіях.

Як же суб'єкти РФ будуть визначати розмір податкової ставки? Пункт 2 статті 346.6 НК РФ встановив наступний порядок розрахунку.

Спочатку відносно тих податків і зборів, які в майбутньому замінить єдиний сільськогосподарський податок, визначається їх загальна сума, що підлягала сплаті за попередній календарний рік.

Потім цю суму ділять на чотири (число кварталів в році), а потім - на порівнянну по кадастровій вартості площу сільськогосподарських угідь. Отриманий результат і буде податковою ставкою.

Платники податків можуть взнати податкові ставки, вживані в регіоні знаходження їх сільськогосподарських угідь, із закону, що вводить єдиний сільськогосподарський податок в дію і (якщо вони розроблені) з інструкцій (методичних вказівок) по його застосуванню.

Необхідно відмітити, що статтею 346.6 НК РФ передбачена можливість пониження або підвищення податкової ставки в залежності від різних причин.

По-перше, органи влади суб'єктів РФ уповноважені знижувати або підвищувати податкову ставку для окремих категорій платників податків (але не більш ніж на 25 відсотків від ставки, обчисленої в порядку, приведеному в пункті 2 статті 346.6 НК РФ).

По-друге, якщо дохід платника податків за який-небудь податковий період більш ніж в десять разів перевищив кадастрову вартість його сільськогосподарських угідь, то податкова ставка повинна бути збільшена на 35 відсотків. Знаючи специфіку сільськогосподарського виробництва, можна передбачити, що така ситуація у підприємств агропромислового комплексу може виникнути в третьому і четвертому кварталах календарного року. Саме в цей період йде збір врожаю і тому багато разів зростає об'єм реалізації сільськогосподарської продукції рослинництва, а отже і доходи організацій АПК.

Статтею 346.6 НК РФ також передбачена ситуація, коли сільськогосподарські угіддя платника податків розташовані на території різних суб'єктів РФ, в яких введений особливий режим оподаткування для виробників сільгосппродукції. У цьому випадку при визначенні податкової ставки суб'єкти РФ ділять між собою суму податків і зборів, що підлягали сплаті до бюджету за попередній рік, пропорціонально площам сільськогосподарських угідь платника податків, розташованих на їх територіях.

Але як бути, якщо угіддя сільськогосподарської організації розплоджені одночасно на територіях суб'єктів РФ, в одних з яких введений єдиний сільськогосподарський податок, а в інших - немає? На жаль, в НК РФ нічого не сказано з цього приводу.

На перший погляд, така проблема має просте рішення: той регіон, в якому введений спеціальний податковий режим, обчислить податкову ставку в порядку, аналогічному вищенаведеному. Але що робити, якщо питома вага доходів організації від реалізації продукції, вирощеної на сільськогосподарських угіддях, розташованих в цьому регіоні, складає менше за 70 відсотків від загальної суми його виручки? Чи Буде в такому випадку сільськогосподарська організація платником єдиного сільськогосподарського податку?

Приклад 3.1.2

ЗАТ "Урожай" має власні поля площею 100 га. Вони розташовані в різних суб'єктах РФ: 50 га - в одному регіоні і 50 га - в іншому. У 2001 році було реалізоване все вирощене на цих полях зерно, при цьому виручка становила 900 тис. крб.- по 450 тис. крб. від продажу продукції, виробленого в кожному регіоні.

З 1 квітня 2002 року один з цих суб'єктів РФ ввів на своїй території єдиний сільськогосподарський податок. При цьому залишається неясним, чи буде в цьому випадку ЗАТ "Урожай" признаватися сільськогосподарським товаровиробником?

Адже лише 50, а не 70 відсотків виручки минулого року отримане від реалізації продукції, вирощеної на сельхозугодьях, розташованих в регіоні, в якому введений спеціальний податковий режим.