На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 20 21 22 23 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

Розділ IV. Особливий порядок ліцензування діяльності страхувальників і додаткові заходи контролю за їх діяльністю

Стаття 3. Особливий порядок ліцензування діяльності страхувальників і додаткові заходи контролю за їх діяльністю

Коментар до п.1

Вимоги, яким повинні відповідати страхові організації, порядок ліцензування їх діяльності і здійснення державного нагляду за цією діяльністю визначаються законами про страхування.

Як видно з вказаних норм і Федерального закону N 52-ФЗ, головною умовою для проведення страхувальником обов'язкового державного страхування на території Російській Федерації є отримання спеціальної державної ліцензії на право проведення даного вигляду страхування. Її відсутність спричиняє за собою визнання незаконної діяльності організації і застосування до неї санкцій, передбачених страховим і податковим законодавством (штрафи, ліквідація юридичної особи і т. д.).

Державна ліцензія на право проведення страхової діяльності видається страховим організаціям федеральним органом виконавчої влади по нагляду за страховою діяльністю. Ліцензування являє собою процедуру попереднього контролю за платоспроможністю страхувальника і відповідністю умов страхування, що пропонуються ним чинному цивільному законодавству Російській Федерації.

Закон Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" від 27 листопада 1992 р. N 4015-1 встановив, що державний нагляд за страховою діяльністю на території Російській Федерації здійснюється федеральним органом виконавчої влади по нагляду за страховою діяльністю (ст. 30 Закону про страхування).

Відповідно до постанови Уряду Російської Федерації "Питання Міністерства фінансів Російської Федерації" від 5 січня 1997 р. N 2 федеральним органом виконавчої влади, що здійснює нагляд за страховою діяльністю, є Міністерство фінансів Російської Федерації. На виконання вищепоказаної постанови Уряду Російської Федерації наказом Міністерства фінансів Російської Федерації від 27 лютого 1998 р. N 34 були внесені зміни в наказ даного міністерства "Про заходи по організації в центральному апараті Міністерства фінансів Російської Федерації роботи по нагляду за страховою діяльністю" від 14 травня 1997 р. N 316.

Пунктом 1 даного наказу заступнику міністра фінансів Російської Федерації, що займається Департаментом страхового нагляду, надане право підпису ліцензій на проведення страхової діяльності на території Російській Федерації, свідчень об реєстрації об'єднань страхувальників, а також право прийняття рішення про дачу розпоряджень страховим організаціям про усунення ними виявлених в їх діяльності порушень, про обмеження, припинення, відгук і відновлення ліцензій на проведення страхової діяльності.

У п.2 накази визначені повноваження Департаменту страхового нагляду Міністерства фінансів Російської Федерації. Він забезпечує підготовку висновків по документах, необхідних для видачі ліцензій на проведення страхової діяльності на території Російській Федерації, по матеріалах, поданих на реєстрацію об'єднаннями страхувальників.

Для отримання ліцензії на здійснення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, покликаного на військові збори, облич рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації і співробітників федеральних органів податкової поліції в Міністерство фінансів Російської Федерації представляються:

- заява встановленої форми (додаток 3 до наказу Федеральної служби Росії по нагляду за страховою діяльністю від 19 травня 1994 р. N02-02/08);

- засновницькі документи:

а) статут, розроблений відповідно до чинного законодавства;

б) протокол засновницьких зборів, рішення про створення або засновницький договір;

в) документ, підтверджуючий державну реєстрацію юридичної особи;

- документи, підтверджуючі оплату статутного капіталу (довідка банку, акти прийому-передачі майна, інші документи);

Мінімальний розмір оплаченого статутного капіталу, сформованого за рахунок грошових коштів, на день подачі юридичною особою документів для отримання ліцензії на здійснення страхової діяльності повинен бути не менше за 25 тисяч мінімальних розмірів оплати труда - при проведенні видів страхування інакших, чому страхування життя, не менше за 35 тисяч мінімальних розмірів оплати труда - при проведенні страхування життя і інакших видів страхування, не менше за 50 тисяч мінімальних розмірів оплати труда - при проведенні виключно перестрахування;

- економічне обгрунтування страхової діяльності:

а) бізнес-план на перший рік діяльність (додаток 4 до наказу N 02-02/08);

б) розрахунок співвідношення активів і зобов'язань за формою, вказаною в додатку до "Методики розрахунку нормативного розміру співвідношення активів і зобов'язань страхувальників" (представляється страховими організаціями, що здійснюють страхову діяльність не менше за рік);

в) положення про порядок формування і використання страхових резервів;

д) баланс з додатком звіту про фінансові результати на останню звітну дату;

е) план розміщення коштів страхових резервів;

- розрахунок страхових тарифів з додатком використаної методики розрахунку і вказівкою джерела початкових даних, а також затверджену керівником страхової організації структуру тарифних ставок в двох примірниках за формою, вказаною в додатку 5 до наказу N 02-02/08;

- зведення про керівника і його заступників (додаток 6 до наказу N 02-02/08).

При отриманні ліцензії один примірник правил страхування і один примірник структури тарифів з відміткою Федеральної служби Росії по нагляду за страховою діяльністю повертаються страхувальнику. Інакші документи або копії з них не видаються;

- нотаріально завірена копія дозволу (ліцензії) на проведення робіт, пов'язаних з використанням відомостей, що становлять державну таємницю;

- зведення про засновників (акціонерах) страхової організації з вказівкою частки їх участі в статутному капіталі (додаток 1 до листа Міністерства фінансів Російської Федерації від 30 червня 1998 р. N 24-05/01);

- зведення про практичну діяльність в області особистого страхування (додаток 2 до листа N 24-05/01);

- зразок договору обов'язкового державного страхування (додаток 3 до листа N 24-05/01).

Не допускається представлення ксерокопій документів, вказаних в пп.3-6 Умов ліцензування страхової діяльності. Пакет документів об'ємом понад 30 листів (без урахування других примірників правил страхування) повинен бути підшитий в скорозшивач. Другий примірник документів, належних поверненню страхувальнику, підшивається окремо.

Для прискорення проходження попередньої експертизи доцільно представляти довідку територіального органу страхового нагляду про відсутність претензій і фактів порушення чинного законодавства на момент подачі заяви про видачу ліцензії.

Вимоги закону про відповідність документів страхових організацій встановленим чинним законодавством Російської Федерації вимогам по захисту державної таємниці цілком обоснованни.

Документи, що представляються страхувальнику, містять інформацію не тільки про страховий випадок, що наступив, але і про персональні дані конкретної застрахованої особи: прізвище, ім'я, по батькові, місце роботи, посаду, спеціальне звання, місце проживання, стан здоров'я. Таким чином, страхувальник передає, а страхувальник отримує документовану конфіденційну інформацію.

Примітка

Документована інформація (документ) - зафіксована на матеріальному носії інформація з реквізитами, що дозволяють її ідентифікувати (абз.3 ст. 2 Федеральних закони "Про інформацію, інформатизацію і захист інформації" від 20 лютого 1995 р. N 24-ФЗ).

Конфіденційна інформація - документована інформація, доступ до якої обмежується відповідно до законодавства Російської Федерації (абз.8 ст. 1 вищеназваного Закону).

Персональні дані відносяться до категорії конфіденційної інформації (п.1 ст. 11 вищеназваного Закону).

Юридичні особи, у відповідності зі своїми повноваженнями що володіють інформацією про громадян, одержуючі і що використовують її, несуть відповідальність відповідно до законодавства Російської Федерації за порушення режиму захисту, обробки і порядку використання цієї інформації.

Укладаючи договір обов'язкового державного особистого страхування, страхувальник і страхувальник зобов'язані включати в нього і зобов'язання по збереженню службової і комерційної таємниці. Згідно з п.1 ст. 139 ГК РФ інформація складає службову або комерційну таємницю у випадку, коли інформація має дійсну або потенційну комерційну цінність внаслідок невідомості її третім обличчям, до неї немає вільного доступу на законній основі і володар інформації вживає заходів до охорони її конфіденційності.

Указом Президента Російської Федерації "Про затвердження відомостей, віднесених до державної таємниці" від 30 листопада 1995 р. N 1203 ряд страхувальників (Міністерство оборони Російської Федерації, ФСБ Росії, СВР Росії, ФСО Росії, Спецстрой Росії) включені в перелік державних органів, наділених повноваженнями по розпорядженню відомостями, віднесеними до державної таємниці. Керівники цих міністерств і відомств включені в перелік посадових осіб органів державної влади, відомостей, що наділяються повноваженнями по віднесенню до державної таємниці (розпорядження Президента Російської Федерації "Перелік посадових осіб органів державної влади, відомостей, що наділяються повноваженнями по віднесенню до державної таємниці" від 17 січня 2000 р. N 6-рп).

Документи, які оформляються вищепоказаними страхувальниками з кожної страхової нагоди, містять інформацію, що відноситься до відомостей, що становлять державну таємницю, зокрема об дислокацію вояцьких частин і режимні об'єкти, в яких проходять службу застраховані обличчя.

Крім того, в ході реалізації страхування в період дії договору страхування страхувальник зосереджує у страхувальника статистичні дані, що включають перелік вояцьких частин і підрозділів, вказівку місця їх дислокації, міри боєготовність (за станом здоров'я особистого складу), які в своєму узагальненому вигляді складають відомості, що становлять державну таємницю.

Законодавство Російської Федерації про державну таємницю засновується на Конституції Російської Федерації, законах Російської Федерації "Про безпеку" від 21 липня 1993 р. N 5485-1, "Про державну таємницю" (в редакції Федерального закону від 6 жовтня 1997 р. N 131-ФЗ), а також інші акти законодавства, регулюючу відносини, пов'язані із захистом державної таємниці.

Постановою Уряду Російської Федерації "Про ліцензування діяльності підприємств, установ і організацій по проведенню робіт, пов'язаного з використанням відомостей, що становлять державну таємницю, створенням коштів захисту інформації, а також із здійсненням заходів і (або) наданням послуг по захисту державної таємниці" від 15 квітня 1995 р. N 333 введене в дію Положення, що встановлює порядок ліцензування діяльності підприємств, установ і організацій у вказаній області.

Примітка

Для отримання ліцензії страхова компанія (організація) представляє до відповідного органу, уповноваженого на ведіння ліцензійної діяльності:

а) заява про видачу ліцензії з вказівкою:

- найменування і організаційно-правової форми, юридичної адреси підприємства, номера його розрахункового рахунку в банку;

- виду діяльності, на здійснення якого повинна бути видана ліцензія;

- терміну дії ліцензії;

б) копії засновницьких документів (з пред'явленням оригіналів, у випадку якщо копії не завірені нотаріусом);

в) копію свідчення про державну реєстрацію підприємства;

г) копії документів, підтверджуючих право власності, право повного господарського ведіння, і (або) договору оренди на майно, необхідне для ведіння заявленого виду діяльності;

д) довідку про постановку на облік в податковому органі;

е) документ, підтверджуючий оплату розгляду заяви.

Орган, уповноважений на ведіння ліцензійної діяльності, приймає рішення про видачу або про відмову у видачі ліцензії протягом 30 днів від дня отримання заяви з всіма необхідними документами.

У разі необхідності проведення додаткової експертизи підприємства рішення приймається в 15-дневний термін після отримання висновку експертизи, але не пізніше ніж через 60 днів від дня подачі заяви про видачу ліцензії і необхідних для цього документів.

У залежності від складності і об'єму належних спеціальній експертизі матеріалів керівник органу, уповноваженого на ведіння ліцензійної діяльності, може продовжити термін прийняття рішення про видачу або про відмову у видачі ліцензії до 30 днів.

Ліцензії видаються на основі результатів спеціальних експертиз підприємств і державній атестації їх керівників, відповідальних за захист відомостей, що становлять державну таємницю, і при виконанні наступних умов:

- дотримання вимог законодавчих і інакших нормативних актів Російської Федерації по забезпеченню захисту відомостей, що становлять державну таємницю, в процесі виконання робіт, пов'язаних з використанням вказаних відомостей;

- наявність в структурі підприємства підрозділу по захисту державної таємниці і необхідного числа спеціально підготовлених співробітників для роботи по захисту інформації, рівень кваліфікації яких достатній для забезпечення захисту державної таємниці;

- наявність на підприємстві коштів захисту інформації, що мають сертифікат, що засвідчує їх відповідність вимогам по захисту відомостей відповідної міри секретності.

Коментар до п.2

Статтею 25 Закону Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" встановлені вимоги до мінімального розміру статутного капіталу для установи страхової організації. Мінімальний розмір оплаченого статутного капіталу, сформованого за рахунок грошових коштів, на день подачі юридичною особою документів для отримання ліцензії на здійснення страхової діяльності повинен бути не менше за 25 тисяч мінімальних розмірів оплати труда - при проведенні видів страхування інакших, чому страхування життя, не менше за 35 тисяч мінімальних розмірів оплати труда - при проведенні страхування життя і інакших видів страхування, не менше за 50 тисяч мінімальних розмірів оплати труда - при проведенні виключно перестрахування.

За роки реалізації вигляду страхування, що розглядається склалася досить суцільна система контролю за діяльністю страхувальника. Крім Департаменту страхового нагляду Міністерства фінансів Російської Федерації сам страхувальник, уклавши відповідний договір зі страхувальником, тримає під постійним контролем правильність витрачання страхувальником бюджетних грошей, виділених на здійснення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я військовослужбовців. Так, наприклад, Інструкцією (наказ міністра оборони Російської Федерації від 10 жовтня 1998 р. N 455) встановлений порядок контролю за роботою по обов'язковому державному страхуванню військовослужбовців (гл.)(III). Згідно з п.24 Інструкцією загальне керівництво по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я військовослужбовців в Міністерстві оборони Російської Федерації здійснюється Головним управлінням військового бюджету і фінансування Міністерства оборони Російської Федерації (в цей час - Головне фінансово-економічне управління Міністерства оборони Російської Федерації). Контроль за роботою вояцьких частин (військових комісаріатів) по законному оформленню документів і своєчасному їх уявленню в страхову організацію для розв'язання питання про виплату страхових сум покладається на фінансово-економічні управління видів Збройних Сил Російської Федерації, військових округів, флотів, військові комісаріати республік, країв, областей, Московський і Санкт-Петербургский міські військові комісаріати.

Головне військово-медичне управління Міністерства оборони Російської Федерації, Центральна військово-лікарська комісія Міністерства оборони Російської Федерації, медичні служби і військово-лікарські комісії видів Збройних Сил Російської Федерації, військових округів, флотів здійснюють контроль за правильністю оформлення і обгрунтованістю видачі ВВК довідок про отримані військовослужбовцями пошкодження здоров'я.

Робота страхувальника знаходиться в зоні постійної уваги і Рахункової палати Російської Федерації, яка здійснює перевірки використання страхувальником коштів федерального бюджету, виділених на обов'язкове державне страхування військовослужбовців.

Коментар до п.3

Федеральний закон N 52-ФЗ передбачає і додатковий контроль за діяльністю страхувальників, який здійснюється спостережливими радами (комітетами), що складаються з повноважних представників страхувальників і страхувальників. Положення про створення і функціонування подібних комітетів не визначені ні законом, ні нормативними правовими актами. Кількісний і якісний склад, порядок і умови роботи таких структур визначаються спільними зусиллями страхувальника і страхувальника. Як правило, склад таких комітетів страхувальників наступний: 2/3 - представники страхувальників і 1/3 - представники страхової компанії.

Комітети страхувальників як основна задача своєї діяльності визначають забезпечення гарантованого, своєчасного і повного страхового захисту застрахованих в будь-якій ситуації, незалежно від проблем, виникаючих в економіці країни.

Комітети страхувальників з метою реалізації основної своєї задачі виконують наступні функції:

а) нагляд за цільовим використанням грошових коштів, перерахованих страхувальнику;

б) представлення інтересів застрахованих осіб при розгляді справ в страховій компанії;

в) підготовка цільових програм і конкретних пропозицій у напрямі прибутку на посилення соціальної захищеності застрахованих і членів їх сімей.