Головна

всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 20 21 22 23 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

Розділ III. Суб'єкти обов'язкового державного страхування

Стаття 2. Суб'єкти обов'язкового державного страхування

Коментар до абз.1 п.1

Основними суб'єктами страхових правовідносин є страхувальник і страхувальник. Страхувальник зобов'язується зробити страхову виплату особі, вказаній страхувальником, при настанні подій, визначених договором страхування.

Згідно п.1 ст. 6 Закони Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" страхувальниками признаються юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми, передбаченої законодавством Російської Федерації, створені для здійснення страхової діяльності (страхові організації і суспільства взаємного страхування) і що отримали у встановленому законом порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності на території Російській Федерації. Предметом безпосередньої діяльності страхувальників не можуть бути виробнича, торгово-посередницька і банківська діяльність.

У ст. 938 ГК РФ уточнюється поняття страхувальника. Як страхувальники, відмічено в статті, договори страхування можуть укладати юридичних осіб, що мають дозволи (ліцензії) на здійснення страхування відповідного вигляду.

Умови організації страхування передбачають обов'язкову наявність спеціальних вимог до установи і діяльності страхувальників. Основні вимоги до утворення страхової організації, висновку і виконання договорів страхування, платоспроможності і фінансовій стійкості викладені в Законі Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації".

Вимоги, яким повинні відповідати страхові організації, порядок ліцензування їх діяльності і здійснення державного нагляду за цією діяльністю визначаються законами про страхування.

Статтею 25 Закону Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" встановлені вимоги до мінімального розміру статутного капіталу для установи страхової організації. Мінімальний розмір оплаченого статутного капіталу, сформованого за рахунок грошових коштів, на день подачі юридичною особою документів для отримання ліцензії на здійснення страхової діяльності повинен бути не менше за 25 тисяч мінімальних розмірів оплати труда - при проведенні видів страхування інакших, чому страхування життя, не менше за 35 тисяч мінімальних розмірів оплати труда - при проведенні страхування життя і інакших видів страхування, не менше за 50 тисяч мінімальних розмірів оплати труда - при проведенні виключно перестрахування.

Як видно з вказаних норм і Федерального закону N 52-ФЗ, головною умовою для проведення страхувальником обов'язкового державного страхування на території Російській Федерації є отримання спеціальної державної ліцензії на право проведення даного вигляду страхування. Її відсутність спричиняє за собою визнання незаконної діяльності організації і застосування до неї санкцій, передбачених страховим і податковим законодавством (штрафи, ліквідація юридичної особи і т. д.).

Державна ліцензія на право проведення страхової діяльності видається страховим організаціям федеральним органом виконавчої влади по нагляду за страховою діяльністю. Ліцензування являє собою процедуру попереднього контролю за платоспроможністю страхувальника і відповідністю умов страхування, що пропонуються ним чинному цивільному законодавству Російській Федерації.

Ліцензія - це юридичний документ, що засвідчує право конкретної організації на проведення певних видів страхування, вказаних в додатку до виданої ліцензії.

Коментар до абз.2 п.1

Необхідність проведення конкурсу по відбору страхувальника по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я визначена Федеральним законом "Про конкурси на розміщення замовлень на постачання товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб" від 6 травня 1999 р. N 97-ФЗ. Цей Закон встановив обов'язок державного замовника розміщувати замовлення на постачання товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб шляхом проведення конкурсів, якщо інакше не передбачене законодавством Російської Федерації.

Примітка

Державні потреби - потреби Російській Федерації в товарах (роботах, послугах), що забезпечуються за рахунок федерального бюджету і позабюджетних джерел фінансування.

Державний контракт - договір постачання товарів (робіт, послуг) для державних потреб, що укладається між державним замовником і переможцем конкурсу відповідно до законодавства російської Федерації.

Конкурс - спосіб виявлення постачальника (виконавця) товарів (робіт, послуг) для державних потреб, забезпечуючої кращі умови виконання державного контракту.

Організатор конкурсу - державний замовник в особі федерального органу виконавчої влади, а також юридична особа, якій державний замовник на умовах договору передав частину функцій по проведенню конкурсу.

Учасник конкурсу - постачальник (виконавець), що здійснює підприємницьку діяльність по виробництву товарів (робіт, послуг) і що подав заявку на участь в конкурсі.

Норму вищеназваного Закону про конкурсний відбір страхувальника по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я реалізовує постанова Уряди Російської Федерації "Про конкурси серед страхувальників для здійснення страхування за рахунок коштів відповідного бюджету" від 4 жовтня 2002 р. N 737.

У відповідності з п.2 даної постанови федеральні органи виконавчої влади повинні провести відкриті конкурси по відбору страхувальників для здійснення страхування з використанням коштів федерального бюджету не рідше за один раз в три роки. Федеральні ж органи виконавчої влади, діяльність яких пов'язана з необхідністю дотримання конфіденційності інформації про співробітників, повинні провести відкриті конкурси по відбору страхувальників для здійснення обов'язкового державного особистого страхування співробітників не рідше за один раз в п'ять років.

У відповідності зі ст. 22 Федерального закону "Про конкурси на розміщення замовлень на постачання товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб" організатор конкурсу по узгодженню з уповноваженим федеральним органом виконавчої влади має право провести закриті конкурси в тому випадку, якщо предметом державного контракту є постачання товарів (робіт, послуг) для потреб оборони і безпеки держави в частині, що становить державну таємницю.

Згідно ст. 5 Федерального закону "Про державну таємницю" до відомостей, що становлять державну таємницю, зокрема, відносяться відомості про осіб, що співробітничають або що співробітничали на конфіденційній основі з органами, що здійснюють розвідувальну, контрразведивательную і оперативно-розшукову діяльність.

Наявність вказаних вище періодів проведення конкурсів по відбору страхувальників цілком обгрунтовано.

А. Основная особливість обов'язкового державного особистого страхування життя і здоров'я складається в безперервності даного процесу.

Страхувальник несе відповідальність на даний вигляд страхування за оплачений страховим внеском період страхування постійно. Федеральний закон N 52-ФЗ не передбачає в цьому питанні ніяких тимчасових обмежень, ніяких термінів позовної давності і дає право застрахованим по документах, підтверджуючих настання страхового випадку, вимагати виплати страхової суми в будь-який час (наприклад, якщо застрахований звертається до страхувальника в 2003 р. і представляє документи, підтверджуючі настання страхового випадку в 1998 р., страхувальник не має права відмовити у виплаті страхової суми).

Постійна відповідальність страхувальника визначає і необхідність наявності як сторони договору страхування страхувальника, що уклало договір на тривалий термін. Наявність же різних страхувальників, відповідальних за різні короткі (по року) періоди страхування, руйнує цілісність і безперервність процесу обов'язкового державного особистого страхування, не відповідає принципу єдності основних положень порядку і умов проведення обов'язкового страхування в Російській Федерації, які викладені в "Основних напрямах державної політики в сфері обов'язкового страхування" (Указ Президента Російської Федерації від 6 квітня 1994 р. N 667), що сприяє зростанню соціальної напруженості.

Доцільність і необхідність наявності дриваючий правовідносин сторін за договором обов'язкового державного страхування життя і здоров'я передбачена і п.2 ст. 6 Федеральних закони N 52-ФЗ, відповідно до якого сторони мають право визначати порядок пролонгації дії цього договору.

Принцип безперервності процесу страхування сприяє підвищенню ефективності і державного нагляду за страховою діяльністю, який регулярно здійснюється Міністерством фінансів Російської Федерації, і додаткового контролю за діяльністю страхувальників, здійснюваного комітетами страхувальників.

Б. Другой особливістю даного вигляду страхування є встановлений законом взаємозв'язок деяких страхових випадків. Так, наприклад, при розв'язанні питання про виплату страховки з нагоди підвищення застрахованому групи інвалідності передбачений обов'язковий облік страхової суми, виплаченої раніше по нижчій групі інвалідності.

По таких страхових випадках зробити правильний розрахунок і виплату страхової суми має можливість тільки той страхувальник, який виплачував страхову суму з попередньої страхової нагоди, вся необхідна інформація по якому знаходиться тільки у нього.

Реалізація вказаної законодавчої норми інакшим способом неможлива і приведе лише до значної перевитрати бюджетних коштів у вигляді необгрунтованих переплат страхових сум.

В. Нормативно-правова база не містить яких-небудь обмежень і заборон на висновок таких договорів по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я, які передбачають тривалість правовідносин за допомогою пролонгації договору.

Навпаки, п.3 ст. 11 Федеральних закони "Про конкурси на розміщення замовлень на постачання товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб" від 6 травня 1999 р. N 97-ФЗ передбачає при проведенні попереднього відбору учасників конкурсу можливість оговорити терміни надання послуг. Пунктом 7 Положення про організацію закупівлі товарів, робіт і послуг для державних потреб, затвердженого Указом Президента Російської Федерації "Про першочергові заходи по запобіганню корупції і скороченню бюджетних витрат при організації закупівлі продукції для державних потреб" від 8 квітня 1997 р. N 305, визначено, що оцінка кваліфікації постачальників здійснюється відповідно до критеріїв, вимог або процедур, встановлених в кваліфікаційній документації. Кваліфікаційна документація містить також і виклад основних умов державного контракту (договору страхування).

Умови типового договору по обов'язковому державному страхуванню військовослужбовців визначені листом Міністерства фінансів Російської Федерації "Про особливості порядку представлення документів для отримання ліцензії на обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, покликаних на військові збори, облич рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації і співробітників федеральних органів податкової поліції" від 30 червня 1998 р. N 24-05/01. Пунктом 13.2 типового договору прямо передбачено, що у випадку якщо жодна з сторін не ухвалила рішення про припинення цього договору в термін не менш ніж за 30 днів до закінчення терміну його дії, договір вважається продовженим на наступний календарний рік.

Коментар до п.2

Страхувальниками згідно ст. 5 Закону Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" признаються юридичні особи і дієздатні фізичні особи, що уклали зі страхувальниками договори страхування або що є страхувальниками внаслідок закону. Страхувальники мають право укладати зі страхувальниками договори про страхування третіх осіб на користь останніх (застрахованих осіб).

Федеральний закон N 52-ФЗ більш жорстко підійшов до визначення страхувальника. Якщо раніше, відповідно до постанови Уряду Російської Федерації від 5 квітня 1993 р., страхувальників могли бути зацікавлені міністерства і відомства, то тепер згідно з даним Законом при здійсненні обов'язкового державного страхування страхувальниками можуть бути тільки федеральні органи виконавчої влади, в яких законодавством передбачена військова служба (служба, проходження військових зборів).

У відповідності зі ст. 112 Конституції Російської Федерації Уряд Російської Федерації самостійно формує систему центральних органів федеральної виконавчої влади і сам склад Уряди. Ініціатива в даному питанні належить главі Уряду. Голова Уряду Російської Федерації не пізніше тижневого терміну після його призначення представляє Президенту Російської Федерації пропозиції про структуру федеральних органів виконавчої влади, виходячи з цього формується і склад Уряди.

На виконання ст. 112 Конституції Російської Федерації Президент Російської Федерації видав Указ "Про структуру федеральних органів виконавчої влади" від 14 серпня 1996 р. N 1177, яким встановив, що в систему федеральних органів виконавчої влади Російській Федерації входять міністерства Російської Федерації (федеральні міністерства) і інакші федеральні органи виконавчої влади: державні комітети Російської Федерації, федеральні комісії Росії, федеральні служби Росії, російські агентства, федеральний нагляд Росії, а також Управління справами Президента Російської Федерації.

У Указі дані визначення конкретних федеральних органів виконавчої влади:

Міністерство Російської Федерації - федеральний орган виконавчої влади, провідний державну політику і що здійснює управління у встановленій сфері діяльності, а також що координує у випадках, встановлених федеральними законами, указами Президента Російської Федерації і постановами Уряду Російської Федерації, діяльність в цій сфері інакших федеральних органів виконавчої влади. Міністерство очолює вхідний до складу Уряди Російської Федерації міністр Російської Федерації (федеральний міністр).

Державний комітет Російської Федерації, федеральна комісія Росії - федеральні органи виконавчої влади, що здійснюють на колегіальній основі міжгалузеву координацію з питань, віднесених до їх ведіння, а також функціональне регулювання в певній сфері діяльності. Державний комітет Російської Федерації, федеральну комісію Росії очолюють відповідно голова державного комітету Російської Федерації, голова федеральної комісії Росії.

Федеральна служба Росії, російське агентство, федеральний нагляд Росії - федеральні органи виконавчої влади, що здійснюють спеціальні (виконавчі, контрольні, дозвільні, регулюючі і інш.) функції у встановлених сферах ведіння. Федеральну службу Росії очолює керівник (директор) федеральної служби Росії, російське агентство - генеральний директор російського агентства, федеральний нагляд Росії - начальник федерального нагляду Росії.

Указом встановлено також, що надалі до внесення змін і доповнень у відповідні федеральні закони конкретні найменування федеральних органів виконавчої влади визначаються у відповідності зі структурою федеральних органів виконавчої влади, затвердженою Президентом Російської Федерації. Подальше створення федеральних органів виконавчої влади здійснюється тільки з найменуванням і статусом, передбаченим даним Указом.

Іншим Указом Президента Російської Федерації - "Про структуру федеральних органів виконавчої влади" від 17 травня 2000 р. N 867 (в редакції Указу Президента Російської Федерації від 11 березня 2003 р. N 306) - затверджена структура федеральних органів виконавчої влади, даний їх перелік і визначено найменування кожного федерального органу.

Страхувальником по обов'язковому державному страхуванню військовослужбовців Збройних Сил Російської Федерації (крім військовослужбовців, вибраних депутатами Державної Думи Федеральних Зборів, депутатами законодавчих (представницьких) органів суб'єктів Російської Федерації, розділами виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації, депутатами представницьких органів місцевого самоврядування і розділами муніципальних освіт і що здійснюють вказані повноваження на постійній основі, а також крім військовослужбовців, що здійснюють повноваження членів Поради Федерації Федеральних Зборів, військова служба яких на весь термін їх повноважень припиняється з припиненням дії контракту про проходження ними військової служби згідно з Федеральним законом "Про вояцький обов'язок і військову службу") є Міністерство оборони Російської Федерації (наказ міністра оборони Російської Федерації від 10 жовтня 1998 р. N 455).

Згідно ст. 6 наказу Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації від 16 грудня 1998 р. N 825 страхувальником по обов'язковому державному страхуванню є МВС Росії. Органи внутрішніх справ і внутрішні війська, вхідні в систему МВС Росії, не мають право виступати як страхувальник на даний вигляд страхування.

Страхувальником по обов'язковому державному страхуванню військовослужбовців ФСБ Росії (крім військовослужбовців, вибраних депутатами Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, депутатами законодавчих (представницьких) органів суб'єктів Російської Федерації, розділами виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації, депутатами представницьких органів місцевого самоврядування і розділами муніципальних освіт і що здійснюють вказані повноваження на постійній основі, а також крім військовослужбовців, що здійснюють повноваження членів Поради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації, військова служба яких на весь термін їх повноважень припиняється) є Федеральна служба безпеки Російській Федерації (наказ ФСБ Росії від 15 лютого 1999 р. N 57).

Примітка

Кількість страхувальників по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я військовослужбовців і прирівняних до них в обов'язковому державному страхуванні осіб в 2003 р. скоротилося. Указом Президента Російської Федерації "Питання вдосконалення державного управління в Російській Федерації" від 11 березня 2003 р. N 306 з 1 липня 2003 р. скасована Федеральна служба податкової поліції Російській Федерації, а Указом Президента Російської Федерації "Про заходи по вдосконаленню державного управління в області безпеки Російській Федерації" від 11 березня 2003 р. N 308 з 1 липня 2003 р. скасовані також Федеральна прикордонна служба Російської Федерації і Федеральне агентство урядового зв'язку і інформації Російській Федерації.

Загальний порядок реалізації обов'язкового державного особистого страхування передбачає виплату страхувальником страхової суми особам, визначеним законом, після представлення йому документів, підтверджуючих настання страхового випадку (п.2 ст. 9 Закони Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації").

Коментар до п.3

Застраховане обличчя - це особа, в житті якого повинен статися страховий випадок, безпосередньо пов'язаний з особистістю або обставинами його життя (особисте страхування).

Найбільш поширеною ситуацією є ситуація, коли в ролі застрахованої особи виступає сам страхувальник. Разом з тим, як вказував В. І. Серебровський, застрахованим особою "може бути страхувальник, вигодоприобретатель і четверта особа"*(21).

Якщо страхувальник і застрахована особа співпадають, немає необхідності говорити про особливості правового регулювання положення цих осіб.

Особливості правового положення застрахованої особи виявляються у випадках, коли ним не є страхувальник в особистому страхуванні. Це - один з основних принципів обов'язкового державного страхування життя і здоров'я. У даних правовідносинах такі суб'єкти, як застрахований і страхувальник ніколи не співпадають.

Федеральний закон N 52-ФЗ як застраховані особи визначає військовослужбовців і прирівняних до них в обов'язковому державному страхуванні осіб.

Коментар до п.4

В відповідності з п.3 ст. 5 Закону Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" від 27 листопада 1992 р. N 4015-1 (в редакції Федерального закону від 31 грудня 1997 р. N 157-ФЗ) страхувальники мають право при висновку договорів страхування призначати фізичних або юридичних осіб (вигодоприобретателей) для отримання страхових виплат за договорами страхування.

Вигодоприобретатель - це фізична особа, призначена для отримання страхової суми, якщо станеться страховий випадок*(22).

У страхуванні часто використовується конструкція договору на користь третьої особи, в якому самостійне право вимоги до страхувальника про виплату страхової суми виникає не у сторони договору - страхувальника, а у третьої особи - вигодоприобретателя. Наявність саме такого договору передбачена п.1 ст. 6 Федеральних закони N 52-ФЗ.

У практиці страхування всі договори особистого страхування, що використовують конструкцію договору на користь третьої особи, діляться на дві категорії: договори, що укладаються на випадок смерті застрахованої особи, і всі інакші договори. І навіть в тому випадку, коли насправді відбувається "поєднання" двох договорів, це розмежування повинно мати місце. Справа в тому, що при укладенні договору на випадок смерті застрахованої особи, якщо ним є сам страхувальник, використовується тільки конструкція договору на користь третьої особи.

У той же час якщо страхувальник і застрахована особа не співпадають, договір особистого страхування вважається взятим в користь застрахованої особи (якщо інакше не встановлене в договорі).

Як правило, для індивідуалізації вигодоприобретателя вказують найменування юридичної особи або ім'я громадянина. Однак в ряді випадків для його індивідуалізації вказують умови, при яких те або інакше обличчя стає вигодоприобретателем.

У п.4 ст. 2 Федеральних закони N 52-ФЗ приведений перелік вигодоприобретателей по обов'язковому державному страхуванню і визначені умови, при яких вони такими стають і придбавають право на отримання відповідної страхової суми. Потрібно відмітити, що з метою вдосконалення соціального захисту військовослужбовців і членів їх сімей перелік вигодоприобретателей значно розширений в порівнянні з нормами постанови Уряду Російської Федерації, що раніше діяли 1993 р. N 295.

Особливість теми, що розглядається пов'язана ще з тим, що при визначенні статусу вигодоприобретателей посадові особи страхувальника і страхувальник вимушені розглядати відповідні документи, наприклад, підтверджуючі родинний зв'язок із застрахованою особою, які видавалися по нормах, визначених вже недіючим законодавством, зокрема Кодексом про брак і сім'ю РСФСР.

Судячи по конструкції норми, що визначає вигодоприобретателей, їх перелік встановлюється на день настання страхового випадку. Далі розглянемо більш детально всі категорії вигодоприобретателей, і особливо ті умови, які їх такими роблять.

Чоловік (дружина) застрахованої особи. Дружину (дружині) для підтвердження свого статусу вигодоприобретателя досить представити страхувальнику копію документа, підтверджуючого родинний зв'язок із застрахованою особою. Це визначене п.1 Переліки документів, необхідних для прийняття рішення про виплату страхової суми застрахованим по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я військовослужбовцем, громадянам, покликаним на військові збори, обличчям рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, співробітникам федеральних органів податкової поліції, затвердженого постановою Уряду Російської Федерації від 29 липня 1998 р. N 855 (далі - Перелік).

Відповідно до п.2 ст. 11 СК РФ державна реєстрація висновку браку виготовляється в порядку, встановленому для державної реєстрації актів цивільного стану. Документом, підтверджуючим факт реєстрації браку, є свідоцтво про шлюбі, що видається відділом загсу. Природно, документом, підтверджуючим родинний зв'язок чоловіка (дружини) із застрахованою особою є свідоцтво про шлюбі.

Практика проведення даного вигляду страхування свідчить про наявність проблем, яких начебто не повинно бути. Бували випадки, правда, нечисленні, коли з нагоди смерті застрахованого до страхувальника приходили документи, що свідчать про те, що на момент смерті застрахований мав: двох дружин, т. е. дві різні жінки представили страхувальнику копії свідоцтв про шлюбі з одним і тим же застрахованим і висунули вимоги про виплату страхової суми з нагоди смерті чоловіка.

Подібна ситуація іноді буває пов'язана з фактом розірвання попереднього браку в суді. СК РФ в ст. 25 встановлений момент припинення браку при його розірванні в суді від дня вступу даного рішення суду в законну силу. Громадянин, брак якого був розірваний в судовому порядку, при подачі заяви про реєстрацію висновку нового браку з іншою громадянкою, зобов'язаний представити документ, підтверджуючий факт припинення попереднього браку. Бувають випадки, коли по недбалості працівників загсу як підтверджуючий документ приймається рішення суду, що не набрало законної чинності (наприклад, дружина подала касаційну жалобу), і реєструється новий брак. А через декілька днів після цієї реєстрації трапляється нещастя, чоловік гине (вмирає) і залишає двох жінок, кожна з яких вважає себе законною дружиною застрахованого.

У такій ситуації, виходячи з принципу моногамности браку, існуючого в російському сімейному законодавстві (ст. 14 СК РФ), страхувальник не може ухвалити рішення про виплату страхового забезпечення дружині застрахованого, поки питання про незаконність одного з браків не буде дозволене в судовому порядку.

Батьки (усиновлювачі) застрахованої особи. Батьки (мати і батько) застрахованої особи для підтвердження своїх родинних зв'язків представляють документ, на основі якого відповідно до чинного законодавства встановлюється походження дитини (свідчення про народження). Відповідно до п.1 ст. 48 СК РФ походження дитини від матері (материнство) встановлюється органом запису актів цивільного стану на основі документів, підтверджуючих народження дитини матір'ю в медичній установі, а у разі народження дитини поза медичною установою - на основі медичних документів, свідчий свідчень або на основі інакших доказів. На основі реєстрації видається свідчення про народження дитини, яке є доказом походження дитини від вказаних батьків.

Нерідкі випадки, коли у страхувальників виникають певні ускладнення, пов'язані з батьком застрахованої особи. Це відбувається тоді, коли в представлених документах на виплату страхового забезпечення з нагоди смерті військовослужбовця - в свідченні про народження застрахованої особи і у відповідній довідці командира вояцької частини - містяться відомості про батька застрахованого, однак дані про місце мешкання батька і його особиста заява на страхову суму відсутні. Виникає ситуація, коли страхувальник повинен вести тривалу додаткову переписку, метою якої є отримання всіх необхідних відомостей про батька для виплати йому страхової суми. Іноді в подібних ситуаціях встановлюється факт, що батька у застрахованого фактично немає і дані про батька в свідченні про народження застрахованого записані по вказівці матері.

Таке право надане матері п.3 ст. 51 СК РФ, який відтворює положення колишнього законодавства про можливість внесення в книгу записів народжень фіктивних відомостей про батька дитини, народженого жінкою, що не перебуває в браку, якщо не є спільної заяви батьків або рішення суду про встановлення батьківства. Здійснення такого запису виготовляється в інтересах дитини і має на меті ліквідувати в його свідченні про народження пропуск (прочерк). Такий запис не спричиняє за собою ніяких правових наслідків, навіть якщо завдяки випадку зведення про батька співпадуть з дійсним ім'ям якої-небудь особи.

Повідомлення фіктивних відомостей про батька дитини для внесення їх в книгу записів народжень і в свідчення про народження - це право матері, а не її обов'язок, і вона може їм не скористатися, якщо захоче. Тому за її бажанням запис про батька дитини може взагалі не проводитися. Як ні дивно, але у деяких посадових осіб, що відповідають за оформлення і представлення страхувальнику всіх необхідних документів для виплати страхового забезпечення, виникають питання про право деяких батьків (досвідченіше) на страхову суму. Це торкається тих батьків, які від'їжджають покарання за карні злочини в місцях позбавлення свободи. Однак сам по собі факт позбавлення громадянина свободи по вироку суду не веде до позбавлення даного громадянина батьківських прав, в тому числі і правий на отримання страхової суми.

Усиновлення (вдочерити) є пріоритетною формою пристрою дітей, що залишилися без піклування батьків. Усиновлення (з правової точки зору) - це встановлення між усиновлювачем (його родичами) і усиновленою дитиною (його потомством) правовідносин (особистих і майнових), аналогічних існуючим між кревними батьками і дітьми.

По СК РФ (ст. 125) уперше в інтересах дітей встановлюється судовий порядок усиновлення дитини. Справи про встановлення усиновлення розглядаються в порядку особливого (непозовного) виробництва.

Усиновлення підлягає державній реєстрації в органах загсу (ст. 47 ГК РФ) по місцю винесення рішення про усиновлення. Хоч права і обов'язку усиновлювача і усиновленої дитини виникають з моменту винесення рішення про усиновлення (п.2 ст. 125 СК РФ), реєстрація має важливе значення для охорони прав і інтересів дитини. Реєстрація підтверджує сам факт усиновлення, вона також сприяє збереженню таємниці усиновлення, оскільки видається нове свідчення про народження дитини, де всі необхідні відомості (ім'я, по батькові, прізвище дитини, зведення про його батьків і т. п.) будуть записані відповідно до рішення про усиновлення. Для забезпечення своєчасної реєстрації усиновлення закон встановлює обов'язок суду, що встановив усиновлення, не пізнє 3 днів після винесення рішення направити до відповідного органу загсу виписку (копію) з цього рішення (п.2 ст. 125 СК РФ).

Статтею 137 СК РФ встановлені правові наслідки усиновлення дитини. Усиновлені діти і їх потомство по відношенню до усиновлювачів і їх родичів, а усиновлювачі і їх родичі по відношенню до усиновлених дітей і їх потомства прирівнюються в особистих немайнових і майнових правах і обов'язках до родичів за походженням. При усиновленні дитини однією особою особисті немайнові і майнові права і обов'язки можуть бути збережені за бажанням матері, якщо усиновлювач - чоловік, або за бажанням батька, якщо усиновлювач - жінка. Про збереження відносин усиновленої дитини з одним з батьків або з родичами вмерлого родителя вказується в рішенні суду про усиновлення дитини.

Дані правові наслідки наступають незалежно від вказівки усиновлювачів як батьки в актовому записі про народження цієї дитини (п.6 ст. 137 СК РФ). Для страхувальника ця норма означає, що для підтвердження родинних зв'язків із застрахованим від усиновлювача може бути прийнято і рішення суду, що набрало законної чинності, про встановлення усиновлення.

Дідусь і бабуся застрахованої особи - при умові відсутності у нього батьків, якщо вони виховували або містили його не менш трьох років. У чинному законодавстві немає норм, що чітко визначають поняття дідуся і бабусі. Виходячи з норм СК РФ (наприклад, ст. 137) і застосовно до правовідносин, що розглядаються дідусь і бабуся - батьки родителя застрахованої особи.

Важлива умова для придбання дідусем і бабусею статусу вигодоприобретелей пов'язана з обов'язковою відсутністю у застрахованого обличчя батьків і наявністю факту виховання або змісту застрахованого не менш трьох років. Не зовсім зрозуміле обгрунтування наявності саме 3-літнього терміну виховання і змісту застрахованої особи. Видимо, законодавець орієнтувався на загальний термін позовної давності. Ці факти повинні бути обов'язково відображені в довідці відповідного органу опіки і опікування, яку повинні представити страхувальнику дані вигодоприобретатели.

Документами, підтверджуючими відсутність батьків, можуть бути свідчення про смерть. Підтвердити факт відсутності батьків можуть і рішення судів, що позбавили громадян батьківських прав. Згідно з п.1 ст. 71 СК РФ батьки, позбавлені батьківських прав, втрачають всі права, засновані на факті спорідненості з дитиною, відносно якого вони були позбавлені батьківських прав.

Вітчим і мачуха застрахованої особи - при умові якщо вони виховували або містили його не менш п'яти років. Поняття вітчима і мачухи також точно не визначені чинним законодавством. Відповідно до діючих сімейних відносин для застрахованого вітчимом є чоловік рідної матері, але не батько, а мачухою - дружина рідного батька, але не мати. Природно, підтверджуючими документами є відповідні свідоцтва про шлюбі вказаних осіб і свідчення про народження застрахованої особи.

Для вітчима і мачухи встановлений обов'язковий 5-літній термін виховання і змісту застрахованого. Подібний термін законодавцем визначений, видимо, аналогічно з нормами, регулюючими обов'язки пасинків і падчерок за змістом вітчима і мачухи. Так, суд має право звільнити пасинки і падчерок від обов'язків містити вітчима і мачуху, якщо останні виховували і містили їх менш п'яти років (п.2 ст. 97 СК РФ).

Діти застрахованої особи, що не досягли 18 років або старше за цей вік, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. Як вже відмічалося, коло вигодоприобретателей визначається на день настання страхового випадку. Виключення, видимо, складуть ті випадки, коли в сім'ї застрахованого вже після його смерті народжується дитина і в свідченні про народження батьком записується вмерлий громадянин (військовослужбовець). Даний випадок Федеральним законом N 52-ФЗ не врегульований, однак при здійсненні обов'язкового державного особистого страхування склалася практика розв'язання даного питання аналогічно з іншими нормами, регулюючими правовідносини по відшкодуванню збитку у разі втрати годувальника. Так, ст. 1088 ГК РФ визначене, що у разі втрати годувальника право на відшкодування шкоди має в тому числі і дитина, що народилася після смерті годувальника. Тому абсолютно справедливо страхувальник виплачує страхове забезпечення і на дитину громадянина (військовослужбовця), що народилася через декілька місяців після смерті батька.

Для дітей старше за 18 років, що стали інвалідами до цього віку, обов'язковим є представлення копії довідки установи медико-социальной експертизи (МСЕК) про встановлення інвалідності. При цьому огляд повинен бути проведений не пізніше за дату настання повноліття.

Діти застрахованої особи, учні в освітніх установах незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, до закінчення навчання або до досягнення ними 23 років. Дана категорія вигодоприобретателей також значно розширена в порівнянні з нормами постанови Уряду Російської Федерації 1993 р. N 295. У ньому говорилося об "учнів у віці до 23 років". Нерідко у страхувальника виникало питання про того, кого відносити до учнів. Не зовсім ясний було питання про статус учбових закладів і форму навчання (наприклад, деякі страхувальники вважали, що вигодоприобретателем міг бути тільки учень, що проходить навчання за очною формою). У цей час дана норма приведена у відповідність з положеннями законодавства, регулюючими освітній процес.

Згідно з Законом Російської Федерації від 10 липня 1992 р. N 3266-1 (в редакції Федерального закону "Про освіту" від 13 січня 1996 р. N 12-ФЗ) такого поняття як учень немає, а існує поняття - учень.

У цей час законодавцем конкретно визначений і статус учбових закладів - освітні установи. Видимо, це досить актуальне в зв'язку з тим, що в країні існує незліченна безліч різних університетів, академій, бізнесу-коледжів, гімназій, ліцеїв, шкіл, учбових центрів і курсів.

У відповідності з п.1 ст. 12 Закону Російської Федерації "Про освіту" освітнім є установа, що здійснює освітній процес, т. е. реалізуючий одну або трохи освітніх програм і (або) забезпечуючий зміст і виховання учнів, вихованці.

Освітні установи за своїми організаційно-правовими формами можуть бути державними, муніципальними, недержавними (приватними, установами громадських і релігійних організацій (об'єднань).

До освітніх установ відносяться установи наступних типів (п.4 ст. 12 вказаного Закону):

1) дошкільні;

2) загальноосвітні (початкової загальної, основної загальної, середнього (повного) загальної освіти);

3) установи початкової професійної, середньої професійної, вищого професійного і послевузовского професійної освіти;

4) установи додаткового утворення дорослих;

5) спеціальні (коррекционние) установи для учнів, вихованців з відхиленнями в розвитку;

6) установи додаткової освіти;

7) установи для дітей-сиріт і дітей, що залишилися без піклування батьків (законних представників);

8) установи додаткового утворення дітей;

9) інші установи, що здійснюють освітній процес.

Освітній процес визначає освітня програма. Згідно п.1 ст. 9 вищеназваних Закони в Російській Федерації реалізовуються освітні програми, які поділяються на:

1) загальноосвітні (основні і додаткові);

2) професійні (основні і додаткові).

До загальноосвітніх відносяться програми:

1) дошкільної освіти;

2) початкової загальної освіти;

3) основної загальної освіти;

4) середньої (повного) загальної освіти.

До професійних відносяться програми:

1) початкової професійної освіти;

2) середньої професійної освіти;

3) вищої професійної освіти;

4) послевузовского професійної освіти.

Обов'язковий мінімум змісту кожної основної загальноосвітньої програми або основної професійної освітньої програми (за конкретною професією, спеціальності) встановлюється відповідним державним освітнім стандартом.

Представляється, що такий докладний розгляд питання, пов'язаного з освітніми установами і програмами, не є зайвим і спростовує помилкове уявлення про те, що зараз для підтвердження статусу вигодоприобретателя досить буде представити довідку про те, що на день настання страхового випадку син (дочка) навчався, наприклад, на тримісячних курсах англійської мови.

Звертає на себе увагу норма, що визначає тимчасові рамки статусу учня - до закінчення навчання або до досягнення 23 років. Не зовсім зрозуміло, з якою метою законодавець зберіг наявність обмеження за конкретним віком. Адже навіть якщо на момент страхового випадку учню виконається, наприклад, 25 років і більш, він буде мати статус вигодоприобретателя, поки не закінчить навчання.

У Федеральному законі N 52-ФЗ немає ніяких обмежень, пов'язаних з формою навчання. Законом Російської Федерації "Про освіту" в п.1 ст. 10 визначено, що з урахуванням потреб і можливостей особистості в освітніх установах програми освоюються в наступних формах: очної, очно-заочної (вечірньої) і заочної.

Категорія, що Розглядається вигодоприобретателей представляє страхувальнику довідку освітньої установи про навчання дітей застрахованої особи у віці від 18 до 23 років з вказівкою дати зарахування на навчання (п.1 Переліку).

Підопічні застрахованої особи. Відповідно до п.1 ст. 145 СК РФ опіка і опікування встановлюються над дітьми, що залишилися без піклування батьків, з метою їх змісту, виховання і освіти, а також для захисту їх прав і інтересів.

Згідно з п.1 ст. 32 ГК РФ опіка встановлюється над малолітніми дітьми, що не досягли чотирнадцяти років. Опікування встановлюється над неповнолітніми у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (п.1 ст. 33 ГК РФ). Опіка припиняється по досягненні малолітнім підопічним чотирнадцяти років. У таких випадках хранитель автоматично стає опікуном без всякого додаткового на цей рахунок рішення (п.2 ст. 40 ГК РФ). Опікування над неповнолітнім припиняється без особливого рішення по досягненні підопічним вісімнадцяти років, а також у разі вступу в брак (п.2 ст. 21 ГК РФ) або у разі його емансипації (ст. 27 ГК РФ). Крім того, опіка і опікування припиняються внаслідок звільнення або відсторонення хранителя (опікуна) від виконання ним своїх обов'язків (ст. 39 ГК РФ).

Органами опіки і опікування є органи місцевого самоврядування (районна, міська, районна в місті, селищна і сільська адміністрація), які здійснюють покладені на них державні повноваження по опіці і опікуванню (ст. 132 Конституції Російської Федерації). Своїм рішенням ці органи і призначають хранителів і опікунів.

Правове положення кожного вигодоприобретателя як носія у конкретному разі права на страхову суму визначається актами цивільного стану. Актами цивільного стану признаються обставини (події, дії), які індивідуалізували людину (привласнення імені, зміна імені, по батькові, прізвища) і з якими пов'язано виникнення і припинення сімейних, майнових і інакших прав і обов'язків: народження, висновок браку, усиновлення, встановлення батьківства, смерть.

Федеральним законом "Про акти цивільного стану" від 15 листопада 1997 р. N 143-ФЗ передбачена реєстрація вказаних обставин як в державних і суспільних інтересах, так і з метою охорони особистих і майнових прав громадян. Така реєстрація здійснюється спеціальними державними органами запису актів цивільного стану (загс).

Державна реєстрація акту цивільного стану проводиться органом запису актів цивільного стану за допомогою складання відповідного запису акту цивільного стану, на основі якої видається свідчення про державну реєстрацію акту цивільного стану (ст. 2 вищеназваного Федерального закону).

Відомості, належні внесенню в запис акту про народження, висновок браку, розірвання браку, про усиновлення (вдочерити), встановлення батьківства, про зміну імені або смерті вносяться і в ті, що видаються на основі даних записів свідчення. У запис акту цивільного стану можуть бути включені і інакші відомості, зумовлені особливими обставинами державної реєстрації конкретного акту цивільного стану (ст. 3 вищеназваного Федерального закону).

Про кожний доконаний акт цивільного стану вказані вище органи роблять відповідний запис в книгах встановленого зразка (книга реєстрації народжень, книга реєстрації браків і т. п.).

Форми бланків записів актів цивільного стану і даних записів бланків свідчень, що видаються на основі, порядок їх заповнення, форми бланків інакших документів, підтверджуючого факти державної реєстрації актів цивільного стану, а також форми бланків заяв про державну реєстрацію актів цивільного стану встановлюються Урядом Російської Федерації.

Бланки свідчень про державну реєстрацію актів цивільного стану виконуються друкарським способом на гербовому папері, є документами суворої звітності; кожний такий бланк має серію і номер (ст. 4 вищеназваного Федерального закону).

На жаль, бувають ситуації, коли застрахований (вигодоприобретатель) по певних причинах (смерть, загибель) не устигає реалізувати своє право на страхове забезпечення.

У подібних ситуаціях доля неотриманої страхової суми вирішується відповідно до спадкового законодавства.

При цьому додатково до документів, передбачених Переліком, представляється копія свідчення про право на спадщину всіх спадкоємців або кожного спадкоємця окремо.

При розгляді таких суб'єктів страхових правовідносин по обов'язковому особистому державному страхуванню, як вигодоприобретатели, не можна не згадати і ту їх категорію, яка визначена і іншими законами про обов'язкове державне особисте страхування. Це ті вигодоприобретатели, які при настанні певного страхового випадку (смерть (загибель) застрахованого внаслідок спричинення йому тілесних пошкоджень в зв'язку з його службовою діяльністю) дістають право вибору страхової суми згідно з одним законом (див. коментар до п.3 ст. 1 Федеральних закони N 52-ФЗ).

Перелік цієї категорії вигодоприобретателей принципово відрізняється від переліку вигодоприобретателей, визначених статтею Федерального закону, що коментується N 52-ФЗ. Так, і в ст. 20 Закону Російської Федерації "Про статус суддів в Російській Федерації", і в ст. 45 Федерального закону "Про прокуратуру Російській Федерації" вигодоприобретателями на випадок смерті (загибелі) застрахованої особи визначені його спадкоємці.

Примітка

У відповідності з п.1 ст. 70 Основ законодавства Російської Федерації про нотаріат по письмовій заяві спадкоємців нотаріус по місцю відкриття спадщини видає свідчення про право на спадщину.

Свідчення про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину відповідно до норм цивільного законодавства Російської Федерації (п.1 ст. 71 Основ).

Свідчення про право на спадщину видається всім спадкоємцям разом і кожному окремо в залежності від їх бажання (п.3 ст. 71 Основ).

Нотаріус повідомляє про видачу свідчення про право на спадщину на ім'я неповнолітнього або недієздатного спадкоємця органам опіки і опікування по місцю проживання спадкоємця для охорони його майнових інтересів (п.4 ст. 71 Основ).

Нотаріус при видачі свідчення про право на спадщину згідно із законом шляхом витребування відповідних доказів перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність відносин, що є основою для покликання до успадкування згідно із законом осіб, що подали заяву про видачу свідчення про право на спадщину, склад і місце знаходження спадкового майна (п.1 ст. 72 Основ).

Якщо один або трохи спадкоємців згідно із законом позбавлені можливості представити доказ відносин, що є основою для покликання до успадкування, вони можуть бути включені в свідчення про право на спадщину із згоди всіх інших спадкоємців, що прийняли спадщину і Основ, що).

Далі, необхідно зупинитися більш детально на чинниках, які можуть вплинути на результати вибору страхової суми потенційним вигодоприобретателем, щоб в результаті він не втратив статусу вигодоприобретателя.

Приклад.

У разі смерті слідчого військової прокуратури внаслідок замаху на його життя відповідні вигодоприобретатели дістають право на вибір страхової суми по одному із законів: згідно з Федеральним законом N 52-ФЗ або згідно з Федеральним законом "Про прокуратуру Російській Федерації" (ст. 45). Роблячи вибір, вигодоприобретатели будуть, очевидно, враховувати розмір страхової суми, т. е. вибирати її більший розмір. У зв'язку з тим, що згідно з Федеральним законом N 52-ФЗ кожному вигодоприобретателю покладається по 25 окладів грошового змісту (враховується тільки оклад по вояцькому званню і оклад по посаді), а по ст. 45 Федерального закону "Про прокуратуру Російській Федерації" вигодоприобретателям виплачується 180-кратний розмір середньомісячного грошового змісту слідчого військової прокуратури (враховуються, крім окладу по званню і посаді, надбавки за вислугу років, за особливий характер служби, за складність, напруженість і інші надбавки і додаткові виплати), неважко передбачити, що вибір буде зроблений на користь страхової суми, визначеної ст. 45 Федерального закону "Про прокуратуру Російській Федерації".

Якщо такий вибір роблять члени сім'ї застрахованої особи, що підпадають під статус вигодоприобретателя по обох вищепоказаних законах, то проблем з отриманням страхової суми не виникне. Наприклад, дружина і діти застрахованої особи є вигодоприобретателями і згідно з Федеральним законом N 52-ФЗ, і згідно з Федеральним законом "Про прокуратуру Російській Федерації" (ст. 45), оскільки, швидше усього, вони будуть бути і спадкоємцями застрахованого (варіант з позбавленням застрахованою особою своєї дружини і дітей права на спадщину не розглядається).

Інша ситуація, якщо подібний вибір робить вітчим (мачуха) застрахованої особи. Згідно з Федеральним законом N 52-ФЗ він (вона) входить в перелік вигодоприобретателей і може розраховувати на отримання страхової суми згідно з цим Законом. А ось згідно з Федеральним законом "Про прокуратуру Російській Федерації" (ст. 45) вітчим навряд чи зможе довести свій статус вигодоприобретателя, статус спадкоємця, в тому числі і при наявності рідного батька застрахованої особи, не позбавленого батьківських прав.