На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 20 21 22 23 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

Розділ I. Преамбула Федерального закону N 52-ФЗ

Федеральний закон "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, покликаних на військові збори, облич рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, Державної протипожежної служби, органів по контролю за оборотом наркотичних коштів і психотропних речовин, співробітників установ і органів карно-виконавчої системи і співробітників федеральних органів податкової поліції" від 28 березня 1998 р. N 52-ФЗ (із змінами від 21 липня 1998 р., 25 липня 2002 р., 30 червня, 7 липня 2003 р.)

Коментар до абз.1

Страхування - особливий вид економічної діяльності, пов'язаний з перерозподілом ризику нанесення збитку майновим інтересам серед учасників страхування (страхувальників) і здійснюваний спеціалізованими організаціями (страхувальниками), що акумулюють грошові кошти (премії) з подальшою страховою виплатою при настанні обумовленого страхового випадку.

Професор М. І. Брагинський вважає, що "значення страхування можна виразити, з певною часткою умовності, через поняття "розділення відповідальності". При цьому матеріальну основу такого розділення складає фонд, що створюється для цієї мети "*(1).

Видний теоретик страхування В. К. Райхер в своєму дослідженні "Суспільно-історичні типи страхування" також переконливо показав, що історія страхування - це історія страхових фондів*(2).

Поняття страхування закріплене в ст. 2 Закону Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації". Страхування являє собою відносини по захисту майнових інтересів фізичних і юридичних осіб при настанні певних подій (страхових випадків) за рахунок грошових фондів, що формуються з страхових внесків, що сплачуються ними (страхових премій). Закон визначив також, що страхування може здійснюватися в добровільній і обов'язковій формах (п. 1 ст. 3 вищеназваних Закони).

Обов'язковим є страхування, здійснюване внаслідок закону. Види, умови і порядок проведення обов'язкового страхування визначаються відповідними законами (п.3 ст. 3 Закону Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації").

Страхування охоплює різні категорії страхувальників. Його умови відрізняються по об'єму страхової відповідальності; воно може провестися внаслідок закону або на добровільних засадах. Для упорядкування страхових відносин і створення єдиної взаємопов'язаної системи необхідна класифікація страхування.

Професор Л. І. Рейтман під класифікацією страхування розумів ієрархічну систему взаємопов'язаних ланок, що дозволяє створити струнку картину єдиного цілого з виділенням його сукупних частин. Класифікація страхування покликана вирішити наступну задачу: розділити всю сукупність страхових відносин на взаємопов'язані ланки, що знаходяться між собою в ієрархічній підлеглості*(3).

У основі класифікації страхування, на думку Л. І. Рейтмана, лежать два критерії: відмінності в об'єктах страхування і відмінності в об'ємі страхової відповідальності. Відповідно до цього він застосовує дві класифікації: по об'єктах страхування і по роду відповідальності. Перша класифікація є загальною, друга - часткової, що охоплює тільки майнове страхування. Л. І. Рейтман дає наступне визначення загальної класифікації страхування по об'єктах страхування: це ієрархічна система ділення страхування по галузях, подотраслям і видам, які є ланками класифікації*(4).

Всі ланки класифікації розташовуються так, щоб кожна подальша ланка була частиною попереднього. Вища ланка - галузь, середнє - підгалузь, нижча - вигляд страхування. Всі ланки класифікації охоплюють форми проведення страхування - обов'язкову або добровільну.

У основі ділення страхування на галузі лежать принципові відмінності в об'єктах страхування. Відповідно до цього критерію вся сукупність страхових відносин ділиться на три галузі: особисте страхування (майнові інтереси, пов'язані з життям, здоров'ям, працездатністю і пенсійним забезпеченням страхувальника або застрахованої особи)*(5), майнове страхування (майнові інтереси, пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням майном)*(6) і страхування відповідальності (майнові інтереси, пов'язані з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особистості або майну фізичної особи, а також шкоди, заподіяної юридичній особі)*(7).

Для того щоб страхувальник вступив зі страхувальником в певні страхові відносини, у страхувальника повинна виникнути потреба застрахувати ті або інакші об'єкти від тих можливих небезпек, які загрожують цим об'єктам. Страхувальник повинен мати уявлення про страховий тариф, який лежить в основі страхових внесків, що сплачуються ним. Такий вияв страхових інтересів страхувальника породжує необхідність ділення подотраслей страхування на конкретні види. При виявленні видів страхування відбувається конкретизація страхувальника, однорідних об'єктів страхування, об'єму страхової відповідальності і відповідних тарифних ставок. Автор згодний з позицією професора Л. І. Рейтмана, який під виглядом страхування розуміє страхування конкретних однорідних об'єктів в певному об'ємі страхової відповідальності по відповідних тарифних ставках*(8).

Законом визначено, що страхування може здійснюватися в добровільній і обов'язковій формах*(9).

Таким чином, обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців Збройних Сил Російської Федерації є однією з форм обов'язкового страхування. А ієрархічну систему страхування можна представити в наступному вигляді:

- галузь - особисте страхування;

- підгалузь - страхування життя і здоров'я;

- вигляд страхування - обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців Збройних Сил Російської Федерації.

У обов'язковому страхуванні саме держава, в особі тих або інакших органів, організовує роботу по ефективному захисту майнових інтересів певних категорій громадян. На цій загальній основі діють і додаткові спеціальні чинники, сприяючі здійсненню принципу обов'язковості в тій або інакшій галузі страхової справи. Так, в обов'язковому державному страхуванні життя і здоров'я принцип обов'язковості грає ще і важливу соціальну роль.

Велика частина договорів страхування укладається на основі вільного волевиявлення сторін: страхувальник не зобов'язаний укладати договір страхування, так само як страхувальник має право відмовитися від прийняття на себе ризиків страхувальника. Однак у відомих випадках, коли компенсація збитку і участь в цьому страхової організації представляють суспільний інтерес, необхідність, міра свободи сторін договору страхування істотно обмежується. При цьому замість права на укладення договору у страхувальника з'являється обов'язок його укласти. Поява такого роду обов'язку можлива тільки у випадках, передбачених спеціальними федеральними законами, що встановлюють порядок і умови проведення обов'язкового страхування.

Таке розуміння обов'язкового страхування сформувалося в Російській Федерації не так давно, після вступу в силу в 1993 р. Закону Російської Федерації "Про страхування". У ще більшій мірі законодавчі основи обов'язковості в страхуванні визначені ст. ст. 927, 935-937 і 969 ГК РФ. До появи вказаних законодавчих актів в законодавстві Російській Федерації був відсутній загальні норми, що регламентують порядок проведення обов'язкового страхування. У кожному конкретному випадку поява обов'язкового страхування була пов'язана з прийняттям спеціального законодавчого акту, що встановлює головним чином обов'язок страхувальника укладати договір страхування і умови його проведення. Страхувальником завжди виступали органи державного страхування (Держстрах).

Однак не можна забувати, що навіть в умовах державної монополії страхове правовідношення може виникнути виключно між реальними суб'єктами: страхувальником і страхувальником. Неможливо передбачити наявність страхових правовідносин між страхувальником і всією сукупністю потенційних страхувальників без укладення договору страхування, оскільки страховий ризик і об'єкт страхування завжди конкретні, навіть в тих випадках, коли загальні умови обов'язкового страхування встановлені федеральним законом.

М. І. Брагинський справедливо зазначає, що "зобов'язання страхування, яке виникає із закону, не може розглядатися як особливий вигляд страхування вже тому, що справжні відносини страхування починаються лише з укладення договору"*(10). Він вважає, що для встановлення юридичної природи страхування необхідно звернутися до ст. 421 ГК РФ, яка починається з проголошення загального для усього договірного права, як і цивільного права загалом, принципу: "громадяни і юридичні особи вільні в ув'язненні договору". Дана стаття розмежовує два вигляду примуса до укладення договору: або породженого ГК РФ (інакшим законом), або добровільно прийнятого на себе зобов'язанням внаслідок укладеного договору. М. І. Брагинський вважає, що приведене в ст. 421 ГК РФ ділення примушення на два вигляду має певне значення для встановлення особливостей обов'язкового страхування. Він вказує, що "незважаючи на його так широке найменування - "обов'язкове страхування", створений для цього страхування ст. ст. 935-937 ГК правовий режим не розповсюджується на випадки, при яких страхування стає обов'язковим в силу вираженою стороною волі, т. е. добровільного прийняття на себе зобов'язання. Вказівка на цей рахунок включена в п.4 ст. 935 ГК, яким передбачено: якщо обов'язок страхування не витікає із закону, а заснований на договорі (в тому числі обов'язок страхування майна - на договорі з власником майна) або на засновницьких документах юридичної особи, що є власником майна, таке страхування не є обов'язковим в тому значенні, в якому це має на увазі ст. 935 ГК. Це положення доповнено що міститься в п.3 даних статті вказівкою на непокору відповідних відносин правовому режиму обов'язкового страхування"*(11).

З введенням обов'язкового страхування неодноразово обговорювалося питання про галузеву приналежність відносин, що складаються у цьому разі. Наприклад, М. Д. Суворов затверджує, що "обов'язкове страхування відноситься цілком до області приватного права, оскільки якщо який-небудь правовий інститут заснований на принципах приватного права і входить в його систему, то він не може одночасно відноситися до публічно-правової сфери"*(12).

М. І. Брагинський вважає, що в обов'язкове страхування входять не тільки цивільно-правові відносини, але і елементи публічно-правових відносин. Як обгрунтування своєї позиції він аналізує п.3 ст. 937 ГК РФ, який регулює відносини поза рамками цивільного права. Мова йде про публічно-правові відносини, в рамках яких виступає держава, реалізовуючи свої владні функції. У випадку коли особа, на яку покладений обов'язок укласти договір, необгрунтовано зберегло певну суму завдяки тому, що не виконало цей свій обов'язок або виконало її неналежним образом, збереженим таким чином вказана сума може бути стягнута по позову відповідного органу в дохід Російської Федерації з нарахуванням на ці суми відсотків у відповідності зі ст. 395 ГК РФ. Все це дозволяє зробити висновок, що разом з приватноправовими відносинами в обов'язковому страхуванні існують і публічно-правові відносини*(13).

Публічно-правові відносини виявляються особливо чітко в обов'язковому державному страхуванні.

Міжнародне право і право зарубіжних країн зв'язують обов'язкове страхування з необхідністю захисту інтересів третіх осіб у разах спричинення ним збитку. Виключення складають лише вимоги, що пред'являються до міжнародних перевезень вантажів і що зобов'язують застрахувати інтереси, пов'язані з вантажем, що перевозиться. Ці обов'язки вантажовідправника (або вантажоодержувача - в залежності від умов договору купівлі-продажу або постачання) і перевізника передбачені і в російському Кодексі торгового мореплавства відносно вантажів, що перевозяться морськими судами. У такій же мірі участь Росії в міжнародних угодах зобов'язує російських авіаційних і автомобільних перевізників укладати договори страхування своєї відповідальності при здійсненні міжнародних перевезень. При цьому ніякі національні джерела права таких обов'язків не містять.

Найбільш поширеними в світовій практиці є види обов'язкового страхування, пов'язані з джерелами підвищеної небезпеки. Підвищена небезпека для навколишніх може вийти від діяльності як фізичних, так і юридичних осіб. Мабуть, самим масовим серед видів обов'язкового страхування, пов'язаних з джерелом підвищеної небезпеки, є обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності автовладельцев. У кожній з країн перелік видів обов'язкового страхування розрізнений.

Вимога про обов'язкове страхування відповідальності за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки, зрозуміла. Якщо будь-кому нанесений збиток, він повинен бути компенсований незалежно від того, чи досить для цього коштів у причинителя шкоди. Укладення договору страхування в таких випадках гарантує захист інтересів потерпілих і виплату їм сум в розмірі заподіяного страхувальником збитку або в розмірі, встановленому законодавством країни і міжнародними угодами в межах страхової суми.

Цю ж мету - захист інтересів потерпілих - переслідують і норми, закріплені в ГК РФ. Ним, зокрема, встановлені наступні випадки обов'язкового страхування (ч.1 ст. 935 ГК РФ):

- якщо таке страхування пов'язане з ризиком цивільної відповідальності громадянина або організації (будь-якої юридичної особи), яка може наступити внаслідок спричинення шкоди життя, здоров'ю або майну інших осіб або порушення договорів з іншими особами (обов'язкове страхування відповідальності);

- якщо таке страхування передбачає обов'язок укласти договір на користь третьої особи (інакшого, ніж страхувальник) про страхування його життя, здоров'я або майна на випадок спричинення шкоди вказаним майновим інтересам (обов'язкове особисте страхування і обов'язкове майнове страхування на користь третіх осіб).

У тих випадках, коли страхувальником виступають держава в особі своїх органів або державні унітарні підприємства і сплата страхових внесків здійснюється за рахунок коштів, наданих з відповідного бюджету, таке обов'язкове страхування називають державним обов'язковим страхуванням (ч.3 ст. 927 і ст. 969 ГК РФ). Даний вигляд страхування є єдиним, особливо виділеним в ГК РФ виглядом обов'язкового страхування.

ГК РФ в ст. 969 вказані відмінності між обов'язковим державним страхуванням, визначеним даним Кодексом, і тим обов'язковим державним страхуванням, яке визначене окремими законами, в тому числі і Федеральним законом N 52-ФЗ.

Стаття 969 ГК РФ визначає ряд конкретних особливостей, властивих обов'язковому державному страхуванню:

а) особливе джерело фінансування. Обов'язкове державне страхування здійснюється за рахунок коштів, виділених на ці цілі з відповідного бюджету міністерствам і відомствам, інакшим федеральним органам виконавчої влади, які виступають в ролі страхувальників;

б) спеціальний склад застрахованих осіб. Даний вигляд страхування розповсюджується на державних службовців певних категорій;

в) конкретне коло об'єктів страхування. Ними можуть бути тільки життя, здоров'я і майно державних службовців;

г) основою для виникнення відносин по обов'язковому державному страхуванню служить або закон або інакший правовий акт про таке страхування, або договір;

д) страхувальником виступає тільки державна організація;

и) розмір страхової премії, що виплачується страхувальнику, визначається в самому законі (інакшому правовому акті) про такий вигляд страхування;

ж) для обов'язкового державного страхування правила гл.48 ГК РФ застосовуються субсидиарно, т. е. тільки тоді, коли інакше не передбачене законами, інакшими правовими актами або не витікає з істоти відповідних відносин.

У цей час існує немало правових актів, в тому числі і Федеральний закон N 52-ФЗ, які не відповідають вищевикладеним ознакам. У зв'язку з цим не можна не погодитися з М. І. Брагинським, який дає негативну відповідь на питання: чи повинні застосовуватися норми ст. 969 ГК РФ до відносин, що іменуються обов'язковим державним особистим страхуванням, які не відповідають ознакам, вказаним в даній статті?

М. І. Брагинський справедливо зазначає, що "вказана стаття являє собою виключення з ст. ст. 935-937 ГК. Як і всяка інакша виняткова норма, вона не підлягає розповсюджувальному тлумаченню. Останнє означає, що хоч обов'язкове страхування і називається в законі подібно найменуванню ст. 969 "обов'язковим державним страхуванням", відповідні відносини можуть підкорятися, на відміну, зокрема, від того, що вказано в п.4 ст. 969, дії норм гл.48 ГК, включаючи ст. ст. 935-937. І тільки для випадків, коли закон про обов'язкове державне страхування має на увазі відносини, відповідні ст. 969 ГК, набирає чинності той особливий режим, який йде так далеко, що вилучає відповідні відносини з-під дії режиму, який встановлений для договорів страхування загалом, і спеціального, передбаченого для обов'язкового страхування як такого, маючи на увазі ст. ст. 935-937 ГК)"*(14).

З приводу юридичної природи обов'язкового державного страхування в тому вигляді, в якому воно представлене в ст. 969 ГК РФ, є і інші думки. Так, наприклад, Ю. Б. Фогельсон вважає, що " "в тих випадках, коли страхувальниками є державні організації, весь оборот грошових коштів регулюється не цивільним, а спеціальним фінансовим правом. Отже, відносини по обов'язковому державному страхуванню є в своїй основі не цивільно-правовими, а фінансово-правовими, і норми цивільного права застосовні до них лише в тих випадках, коли обов'язкове державне страхування здійснюється на основі договорів"*(15).

Автор же згодний з позицією М. І. Брагинського, у якого вищепоказані доводи викликають деякі заперечення. По-перше, бюджетні кошти не виключені з цивільного обороту. У іншому випадку не могли б бути визнані суб'єктами цивільних правовідносин ні Російська Федерація, ні суб'єкти Російської Федерації, ні муніципальні освіти, що суперечить гл.4 ГК РФ. По-друге, громадяни, на користь яких укладений відповідний договір, в фінансових відносинах взагалі не складаються, а відносини між страхувальником і страхувальниками як сторони договору страхування, незалежно від попередніх ним відносин, самі по собі є звичайними цивільно-правовими відносинами*(16).

Конституційно-правове значення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я сформульоване Конституційним Судом Російської Федерації в постанові від 26 грудня 2002 р. N 17-П у справі про перевірку конституционности абз.2 п.4 ст. 11 Федерального закону "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, покликаних на військові збори, облич рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, Державної протипожежної служби, співробітників установ карно-виконавчої системи і співробітників федеральних органів податкової поліції" в зв'язку з жалобою громадянина М. А. Будиніна.

Визначаючи конституційно-правове значення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я військовослужбовців і прирівняних до них осіб, Конституційний Суд Російської Федерації (далі - Суд) відмітив, що даний вигляд страхування "... нарівні з інакшими виплатами, які в цілях відшкодування шкоди, заподіяної життю або здоров'ю, можуть бути встановлені ним на основі інших законів (стаття 1084 ГК Російської Федерації, стаття 29 Закону Російської Федерації "Про міліцію" і інш.), - входить в гарантований державою об'єм відшкодування шкоди, покликаного компенсувати наслідки зміни їх матеріального і (або) соціального статусу застрахованої особи внаслідок настання страхового випадку, включаючи заподіяну матеріальну і моральну шкоду".

Оскільки постанова Судна остаточне і оскарженню не підлягає, тлумачення конституційно-правового значення обов'язкового державного особистого страхування вимагає певного аналізу.

А. Как вказує Суд, держава, враховуючи особливий статус військовослужбовців, гарантує їм і членам їх сімей повну компенсацію за зазанавати пошкодження здоров'я і реалізовує цю гарантію не тільки шляхом виплати страхових сум по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я військовослужбовців, але і шляхом виробництва інакших виплат:

- грошових сум з метою відшкодування шкоди (ст. 1084 ГК РФ);

- одноразових посібників, встановлених пп.2 і 3 ст. 18 Федеральних закони "Про статус військовослужбовців";

- одноразових посібників, встановлених пп.3 і 4 ст. 20 Федеральних закони "Про боротьбу з тероризмом";

- соціальних посібників і компенсацій, встановлених Федеральним законом "Про додаткові заходи по соціальному захисту членів сімей військовослужбовців, що виконували задачі на території Північно-Кавказького регіону Російської Федерації і загиблих (що зникли без звістки) при виконанні службових обов'язків".

Всі вказані виплати входять в загальний, гарантований державою об'єм відшкодування шкоди, однак реалізовуються вони в рамках абсолютно різних правовідносин (страхові правовідносини, правовідносини по відшкодуванню шкоди, правовідношення по виплаті одноразових посібників).

Б. Суд визначив, що значення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я - компенсація наслідків зміни матеріального і (або) соціального статусу застрахованої особи внаслідок настання страхового випадку. Іншими словами, страховою подією на даний вигляд страхування є тільки таке пошкодження здоров'я військовослужбовця, внаслідок якого:

- змінився матеріальний статус військовослужбовця;

- змінився його соціальний статус.

- одночасно змінилися його матеріальний і соціальний статуси.

Матеріальний статус військовослужбовця характеризується його матеріальним благополуччям, рівнем грошового, речового, продовольчого забезпечення і торгово-побутового обслуговування.

Соціальний статус - положення військовослужбовця в суспільній ієрархії, сукупність прав і свобод, гарантованих державою військовослужбовцем, а також об'єм їх обов'язків і відповідальності.

Розгляд страхових подій по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я в світлі вказаної позиції, визначеного Судом, показує її неоднозначність. Використовуючи певні вище критерії (наявність або відсутність зміни матеріального і (або) соціального статусу), можна встановити двох групи страхових випадків: 1) що характеризуються зміною матеріального і (або) соціального статусу військовослужбовця внаслідок страхового випадку; 2) що характеризуються відсутністю змін матеріального і (або) соціального статусу військовослужбовця внаслідок страхового випадку.

До першої групи страхових випадків можна віднести: загибель (смерть) військовослужбовця, встановлення застрахованому інвалідності (як правило, пошкодження здоров'я, внаслідок якого військовослужбовцю встановлена група інвалідності, приводить до його звільнення з військової служби за станом здоров'я), дострокове звільнення військовослужбовця, що проходить службу по заклику, з військової служби, визнаного обмежено придатним до військової служби внаслідок пошкодження здоров'я, отриманого в період проходження військової служби. Внаслідок настання вказаних страхових випадків члени сім'ї військовослужбовця втрачають свого годувальника або сам застрахований втрачає статус військовослужбовця і пов'язаний з цим об'єм матеріального забезпечення.

До другої групи страхових випадків потрібно віднести випадки отримання військовослужбовцем важких і легких травм, пов'язаних з тимчасовою втратою працездатності. Військовослужбовцем, на відміну від інших громадян, незалежно від термінів тимчасової втрати працездатності і знаходження на стаціонарному або амбулаторному лікуванні, заробітна плата (грошове постачання) виплачується в повному об'ємі, без якого-небудь вирахування. Внаслідок настання вказаних страхових випадків ні матеріальний, ні соціальний статус військовослужбовця не міняється.

В. Суд визначив, що що виплачується застрахованим і вигодоприобретателям страхова сума включає в себе компенсацію матеріального збитку і моральної шкоди, пов'язаного з настанням страхового випадку, т. е. страхова сума по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я являє собою грошову суму, що складається з двох частин: суми, призначеної для компенсації матеріальної шкоди, і суми, призначеної для компенсації моральної шкоди.

Розглянемо більш детально природу частини страхової суми, призначеної для компенсації матеріальної шкоди.

Згідно з абз.1 п.1 ст. 1064 ГК РФ шкода, заподіяна особистості громадянина, підлягає відшкодуванню в повному об'ємі. Цей об'єм включає не тільки відшкодування втраченого заробітку, але і додатково понесені витрати, викликані пошкодженням здоров'я, в тому числі витрати на лікування, додаткове живлення, придбання ліків, протезирование, сторонній відхід, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних транспортних засобів, підготовку до іншої професії, якщо встановлено, що потерпілий потребує цих видів допомоги і відходу і не має права на їх безкоштовне отримання (п.1 ст. 1085 ГК РФ).

Страхова ж сума, належна виплаті з кожної страхової нагоди, суворо фіксована (5 окладів грошового змісту, 10, 25, 50, 75, 120). Тому в страховці, видно, закладена лише частина суми, вхідної в загальну суму відшкодування шкоди. Хоч, напевно, бувають і такі випадки, коли виплачена страхова сума може включати в себе повний об'єм матеріальної шкоди, заподіяної пошкодженням здоров'я. Наприклад, при виплаті досить великих грошових сум по випадках встановлення інвалідності застрахованим, що має високі вояцькі звання і посади (в середньому полковник по II групі інвалідності отримує страхову суму в розмірі 170000 крб.). Інша ситуація при достроковому звільненні з військової служби визнаного обмежено придатним до військової служби солдата, що проходить службу по заклику, який отримує 5 окладів грошового змісту (6800 крб.). Таким чином, виплата страхового забезпечення і виплата сум по відшкодуванню шкоди, заподіяного життю і здоров'ю військовослужбовця, взаємопов'язані.

Однак у відповідності з п.4 ст. 10 Закону Російської Федерації "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" страхове забезпечення виплачується незалежно від сум, належних по соціальному страхуванню, соціальному забезпеченню і в порядку відшкодування шкоди. Виключення можливості вступу в суперечність двох правових норм визначає наступний варіант тлумачення п.4 ст. 10 вищеназваного Закону: незалежні один від одного не суми страховки і відшкодування шкоди, а самі по собі факти виплат цих сум. Страхова сума, що виплачується в рамках страхових правовідносин, хоч і включає в себе частину суми, що відшкодовує матеріальну шкоду, може бути виплачена в будь-який час, незалежно від того, виплачена чи ні до цього часу компенсація в рамках правовідносин по відшкодуванню шкоди.

Подібне тлумачення правової норми, що розглядається можна було б прийняти, якби не вимоги п.2 ст. 1085 ГК РФ, які однозначно визначають, що пенсії, допомоги і інакші виплати, належні потерпілому в зв'язку з отриманим пошкодженням здоров'я, не приймаються до уваги і не спричиняють зменшення розміру відшкодування шкоди (не зараховуються в рахунок відшкодування шкоди). Відшкодування шкоди, заподіяної життю і здоров'ю потерпілого, повинне бути вироблене тільки в рамках правовідносин по відшкодуванню шкоди. Частина страхової суми, призначеної для компенсації матеріальної шкоди, виплачена в рамках страхових правовідносин по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я, не зараховується в рахунок відшкодування шкоди.

Далі розглянемо питання про ту частину страхової суми, яка призначена для компенсації моральної шкоди.

Незважаючи на те, що потерпілий зазнає фізичних і етичних страждань при отриманні пошкодження здоров'я, він не завжди придбаває право на компенсацію моральної шкоди. Це право виникає при наявності передбачених законом умов або основ відповідальності за спричинення моральної шкоди. Згідно з правовими нормами, регулюючими правовідносини по відшкодуванню моральної шкоди (ст. 151 ГК РФ, постанову Пленуму Верховного Суду Російської Федерації "Деякі питання застосування законодавства про компенсацію моральної шкоди" від 20 грудня 1994 р. N 10), зобов'язання по компенсації моральної шкоди виникає при наявності:

- етичних і фізичних страждань потерпілого;

- неправомірної дії (бездіяльність) причинителя шкоди;

- причинного зв'язку між неправомірною дією і моральною шкодою;

- провини причинителя шкоди.

Чинним законодавством встановлені також і випадки, коли наявність провини не є необхідною умовою відповідальності за спричинення моральної шкоди. Стаття 1100 ГК РФ встановлює, що компенсація моральної шкоди здійснюється незалежно від провини причинителя шкоди у випадках, коли:

- шкода заподіяна життю і здоров'ю громадянина джерелом підвищеної небезпеки;

- шкода заподіяна громадянинові внаслідок його незаконного засудження, незаконного залучення до карної відповідальності, незаконного застосування як міра припинення висновку під варту або підписки про невиїзд, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;

- шкода заподіяна поширенням відомостей, що порочать честь, достоїнство і ділову репутацію;

- в інакших випадках, передбачених законом.

Федеральним законом "Про статус військовослужбовців" в п.5 ст. 18 визначено, що відшкодування моральної шкоди і збитків, заподіяної військовослужбовцем державними органами і органами місцевого самоврядування, виготовляється у відповідності з федеральними законами і інакшими нормативними правовими актами Російської Федерації.

Умови виплати страхової суми по обов'язковому державному страхуванню не передбачають встановлення жодного з фактів, що визначають загальні умови компенсації моральної шкоди. Видно, Суд, визначаючи те, що в страхову суму на даний вигляд страхування включається і заподіяна моральна шкода, мав на увазі таку ситуацію, коли отримання військовослужбовцем пошкодження здоров'я відбувається дійсно при наявності неправомірної дії (бездіяльність) причинителя шкоди, причинного зв'язку між неправомірною дією і моральною шкодою і провини причинителя шкоди (або тих умов, коли компенсація моральної шкоди здійснюється незалежно від провини причинителя шкоди). Але всі ці обставини встановлюються поза страховими правовідносинами. Таким чином, не всі страхові суми по обов'язковому державному страхуванню містять грошову складову, призначену для компенсації моральної шкоди, а тільки ті, які виплачуються по страхових випадках, що наступили при наявності умов компенсації моральної шкоди.

Короткий аналіз сформульованого Судом конституційно-правового значення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я породжує ряд питань. У зв'язку з тим, що право роз'яснити свою постанову має тільки сам Суд і до моменту написання даної роботи таке роз'яснення не дано, у автора виникає питання: оскільки виплата страхових сум по обов'язковому державному страхуванню компенсує наслідки зміни матеріального і (або) соціального статусу застрахованої особи внаслідок настання страхового випадку, чи правомірно відносити до страхових випадків такі випадки, настання яких не змінює матеріального і (або) соціального статусу застрахованого? Якщо така постановка питання помилкова, то можна передбачити, що внаслідок редакційної погрішності в постанові Суду пропущені (або маються на увазі) слова "в тому числі і", і заключна фраза, що розкриває істинне конституційно-правове значення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я, може мати наступну редакцію: ": входить в гарантований державою об'єм відшкодування шкоди, покликаного компенсувати в тому числі і наслідки зміни їх матеріального і (або) соціального статусу внаслідок настання страхових випадків, включаючи заподіяну матеріальну і моральну шкоду".

Оскільки, на думку Суду, страхова сума включає в себе суми, призначені для компенсації моральної шкоди, то це торкається тільки тих сум, які виплачуються по страхових випадках, що наступили при наявності умов, визначених законодавством як обов'язкові для компенсації моральної шкоди.

Страхові суми включають в себе компенсації матеріальної і моральної шкоди без визначення їх співвідношення (половина - для компенсації матеріальної шкоди, половина - для компенсації моральної шкоди; велику частину суми складає компенсація матеріальної шкоди або велика частина - для компенсації моральної шкоди). Але оскільки інакші виплати, належні потерпілому в зв'язку з отриманим пошкодженням здоров'я, не зараховуються в рахунок відшкодування шкоди, то нанесена шкода буде відшкодовуватися повністю незалежно від виплаченої страхової суми.

У Федеральному законі N 52-ФЗ даний вичерпний перелік тих осіб, життя і здоров'я яких підлягають обов'язковому державному страхуванню:

- військовослужбовці;

- громадяни, покликані на військові збори;

- обличчя рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації;

- обличчя рядового і начальницького складу Державної протипожежної служби;

- співробітники установ і органів карно-виконавчої системи.

У відповідності з п.2 Федерального закону "Про статус військовослужбовців" до військовослужбовців відносяться:

- офіцери, прапорщики і мічмани, курсанти військових освітніх установ професійної освіти, сержанти і старшини, солдати і матроси, що проходять військову службу за контрактом;

- офіцери, призвані на військову службу відповідно до указу Президента Російської Федерації;

- сержанти, старшини, солдати і матроси, що проходять військову службу по заклику, курсанти військових освітніх установ професійної освіти до висновку з ними контракту.

Громадяни придбавають статус військовослужбовців з початком військової служби і втрачають його із закінченням військової служби.

На громадян, покликаних на військові збори, статус військовослужбовців розповсюджується у випадках і порядку, які передбачені вказаним Федеральним законом, федеральними законами і інакшими нормативними правовими актами Російської Федерації.

У відповідності з п.1 ст. 17 Закону Російської Федерації "Про міліцію" від 18 квітня 1991 р. N 1026-1 співробітниками міліції в Російській Федерації є громадяни Російської Федерації, що перебувають на посадах рядового або начальницького складу органів внутрішніх справ, яким у встановленому порядку привласнені спеціальні звання рядового або начальницького складу міліції.

Статтею 7 Федерального закону "Про пожежну безпеку" від 21 грудня 1994 р. N 69-ФЗ визначене, що особистий склад Державної протипожежної служби включає в себе тих, що перебувають на відповідних штатних посадах:

- облич рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі- співробітники);

- військовослужбовців;

- осіб, що не мають спеціальних або вояцьких звань (далі - працівники).

У Державну протипожежну службу приймаються громадяни Російської Федерації не молодше за 17 років, здатну за своїми особистими і діловими якостями, освіті і стану здоров'я виконувати обов'язки, покладені на особистий склад Державної протипожежної служби.

На співробітників і військовослужбовців Державної протипожежної служби розповсюджуються положення, що регламентують проходження служби відповідно в органах внутрішніх справ і в Збройних Силах Російської Федерації. На працівників Державної протипожежної служби розповсюджуються права, обов'язки і пільги, встановлені законодавством Російської Федерації про труд, федеральними законами.

Статтею 24 Закону Російської Федерації "Про установи і органи, виконуючі карні покарання у вигляді позбавлення свободи" від 21 липня 1993 р. N 5473-1 визначене, що до працівників карно-виконавчої системи відносяться співробітники, що мають спеціальні звання рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, робочі і службовці установ, виконуючих покарання, об'єднань установ з особливими умовами господарської діяльності, підприємств установ, виконуючих покарання, центральних і територіальних органів управління карно-виконавчої системи, а також слідчих ізоляторів, підприємств, науково-дослідних, проектних, лікувальних, учбових і інакших установ, вхідних в карно-виконавчу систему.

Коментар до абз.2

В період мобілізації, військового положення і у військовий час здійснення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я військовослужбовців і прирівняних до них в обов'язковому державному страхуванні осіб визначається законодавчими і інакшими нормативними правовими актами Російської Федерації.

Здійснення обов'язкового державного страхування в період мобілізації і у військовий час чинним законодавством не визначено.