На головну   всі книги   до розділу   зміст
1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 20 21 22 23 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

Розділ VIII. Виконання страхувальником обов'язків по обов'язковому державному страхуванню

Стаття 7. Виконання страхувальником обов'язків по обов'язковому державному страхуванню

Коментар до п.1

Норма п.1 ст. 7 Федерального закону N 52-ФЗ повністю відповідає нормі п.2 ст. 937 ГК РФ.

Згідно з ГК РФ цивільні права і обов'язки виникають з основ, передбачених законом або інакшими правовими актами, а також з дій громадян і юридичних осіб: з договорів і інакших операцій, актів державних органів і органів місцевого самоврядування, внаслідок подій, з якими закон або інакший правовий акт зв'язує настання цивільно-правових наслідків, внаслідок інакших дій громадян і юридичних осіб, а також інакших подій (ст. 8 ГК РФ).

Для того щоб виникло страхове зобов'язання, необхідне настання юридичних фактів - певних обставин, з якими закон зв'язує встановлення, зміну і припинення правовідносин. Серед маси різноманітних явищ зовнішнього світу можна виділити ряд юридично значущих явищ, юридично значущих фактів, які впливають на виникнення (зміна, припинення) правовідношення, мають юридичні наслідки. Одні правові наслідки виникають внаслідок одного юридичного факту, інші ж вимагають поєднання декількох фактів (юридичний склад). Для виникнення страхового правовідношення не завжди досить одного юридичного факту, часто таке правовідношення виникає тільки при поєднанні декількох фактів (т. е. основою правовідношення в певних випадках може бути тільки юридичний склад).

Для того щоб виникло конкретне страхове правовідношення по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я, недостатньо тільки встановлення в законі порядку і умов проведення такого обов'язкового страхування. Повинні наступити (або наличествовать) передбачені законом фактичні обставини, що розповсюджують вказані в законі права і обов'язки на конкретне обличчя (застрахована особа, вигодоприобретателя).

Обов'язкове державне страхування відповідно до положень ст. 969 ГК РФ "здійснюється безпосередньо на основі законів і інакших правових актів про таке страхування вказаними в цих актах державними страховими або інакшими державними організаціями (страхувальниками) або на основі договорів страхування, що укладаються відповідно до цих актів страхувальниками і страхувальниками".

Вказівка законодавця на те, що таке страхування "здійснюється безпосередньо на основі законів і інакших правових актів..." аж ніяк не означає, що "закон і інакші правові акти" є єдина основа для виникнення правовідношення по обов'язковому страхуванню. Навіть якщо передбачити, що обов'язкове державне страхування, здійснюване за рахунок бюджетних коштів, буде проводитися без укладення договору між страхувальниками і страхувальниками, то норми закону про таке страхування без наявності певних фактів, обставин не породжують страхового правовідношення. Наприклад, якщо законом буде встановлене право для конкретного кола осіб отримати страхову виплату при настанні певних страхових випадків незалежно від сплати страхувальниками страхової премії (хоч обов'язок страхувальника по її сплаті буде все ж встановлений), для виникнення такого права у конкретної особи по конкретній виплаті необхідний факт настання страхового випадку. Щоб норма, що встановлює право отримання страхової суми, розповсюдилася на конкретне обличчя, необхідна наявність обставини, факту, що дозволяє відносити дану особу до категорії застрахованих осіб.

Федеральний закон N 52-ФЗ так само, як і ГК РФ*(29), встановлює відповідальність страхувальника за нездійснення обов'язкового страхування, а також укладення договору страхування на умовах, погіршуючих положення застрахованого (вигодоприобретателя) в порівнянні з умовами, встановленими законодавством. Вищеназваним Законом встановлена відповідальність саме страхувальника, т. е. тієї особи, на яку покладений обов'язок такого страхування.

Конституційний Суд Російської Федерації в своїй постанові від 26 грудня 2002 р. N 17-П*(30) указав, що "застосовно до випадків невчасного переліку страхових внесків Федеральний закон (Федеральний закон N 52- Прім авт.), що розглядається не передбачає і відповідальність страхувальників (держави), в тому числі при бюджетному фінансуванні таких витрат". І далі - "страхувальник несе відповідальність лише у випадках, якщо він не здійснив обов'язкове державне страхування, т. е. не уклав договір страхування, або якщо він уклав договір на умовах, погіршуючих положення застрахованої особи (вигодоприобретателя) в порівнянні з умовами, визначеними даним Федеральним законом".

Аналізуючи приведене вище положення Конституційного Суду Російської Федерації, член Міжнародної асоціації страхового права М. А. Ковальовський особливо відмічає факт невімкнення у вимоги, виконання яких необхідне для визнання страхування "здійсненим", такої вимоги, як належна сплата страхових внесків страхувальником. При цьому він затверджує, що Конституційний Суд Російської Федерації визначив конституційний зміст поняття "здійснення страхування", що є цілком обгрунтованим, оскільки в інакшому випадку: "стало б незрозумілим, навіщо взагалі потрібен страхувальник в механізмі відшкодування шкоди особам, що проходять військову і аналогічну їй службу, якщо в умовах постійних затримок страхових внесків (в умовах, характерних для теперішнього часу), страхувальник завжди залишався б безпосередньо відповідальним перед застрахованим (вигодоприобретателем) за відшкодування шкоди"*(31).

Навряд чи можна погодитися з так довільним тлумаченням М. А. Ковальовським норм Федерального закону N 52-ФЗ і постанови Конституційного Суду Російської Федерації. Висновок про "істинну мету існування страхувальника" (щоб страхувальник не залишався завжди безпосередньо відповідальним перед застрахованим в умовах постійних затримок страхових внесків) можна взагалі залишити без коментаря. Немає жодній норми закону або нормативного правового акту, які підтверджували б таке "призначення" страхувальника.

До речі, виникають деякі питання про можливість і необхідність подібного "аналізу" постанови Конституційного Суду Російської Федерації. У відповідності зі ст. 83 Федерального конституційного закону "Про Конституційний Суд Російської Федерації" рішення Конституційного Суду Російської Федерації може бути офіційно роз'яснене тільки самим Конституційним Судом Російської Федерації в пленарному засіданні або засіданні палати, що прийняла це рішення.

Що стосується визначення поняття "нездійснення страхування", то М. А. Ковальовський не уник характерних помилок в тлумаченні правових норм, оскільки окрема норма права не може бути зрозуміла поза її зв'язками з іншими нормами. Тлумачення норм права необхідно здійснювати в контексті всієї системи права. Сприйняття норм права ізольовано від інших правових розпоряджень недопустимо.

У вказаній постанові Конституційного Суду Російської Федерації таке поняття, як "здійснення страхування" розглядається не взагалі, а застосовно до певної ситуації - застосовно до випадків невчасного переліку страхових внесків при здійсненні конкретного вигляду страхування - обов'язкового державного страхування.

З проведеного М. А. Ковальовським "аналізу" можна зробити висновок про те, що суть поняття "не здійснив страхування" укладається виключно в тому, що страхувальник не уклав договір страхування. Страхувальник в такій ситуації взагалі не повинен приймати претензій про неналежне здійснення страхування: страхування здійснене, і всі претензії з боку застрахованих осіб після укладення договору можуть бути тільки до страхувальника, в тому числі і по страхових випадках, що відбулися після укладення договору страхування, але до сплати страхової премії або першого її внеску.

Однак норми ГК РФ, регулюючі здійснення страхування, визначають, що для того, щоб страхування дійсно здійснювалося, необхідно не тільки укласти договір страхування, але і заплатити страховий внесок. Договір страхування може набрати чинності і без сплати страхувальником страхової премії страхувальнику. Але це не імперативна, а диспозитивна норма - договором може бути передбачена така умова, т. е. вступ договору страхування в силу після його підписання, а не після сплати страхової премії*(32). Закон не зобов'язує сторони укладати договір страхування тільки на умовах вступу його в силу з моменту підписання, а несплати страхової премії. Якщо страхова премія не виплачена, то договір страхування не набирає чинності. Страхувальник, бажаючий здійснити страхування, зобов'язаний не тільки укласти договір страхування, але і заплатити страхову премію або її частину.

Страховим внеском є плата за страхування, яку страхувальник зобов'язаний внести страхувальнику відповідно до договору страхування або закону*(33). Страхувальник зобов'язаний сплатити страхувальнику страхову премію в порядку і в терміни, які встановлені договором страхування*(34).

Таким чином, страхування буде здійснюватися тільки тоді, коли не тільки укладений договір страхування, але і зроблена сплата страхової премії або її частини.

Коментар до п.2

Згідно п.2 ст. 7 Федеральних закони N 52-ФЗ при прийомі або заклику на військову службу, службу, військові збори страхувальник зобов'язаний ознайомити застрахованих осіб з правилами здійснення обов'язкового державного страхування, порядком оформлення документів, необхідних для прийняття рішення про виплату страхових сум, і зі способами виплати страхових сум.

Виходячи з даних вимог Закону, основні страхувальники, що здійснюють обов'язкове державне страхування життя і здоров'я, здалека відповідні накази і розпорядження, якими визначили організацію обов'язкового державного страхування життя і здоров'я.

Міністром оборони Російської Федерації 10 жовтня 1998 р. виданий наказ "Про організацію в Міністерстві оборони Російської Федерації обов'язкового державного страхування життя і здоров'я військовослужбовців і громадян, покликаного на військові збори" N 455. Наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції Російській Федерації 19 листопада 1998 р. (реєстраційний номер 1649).

У п.2 даних нормативних акти відповідним вояцьким командирам і начальникам наказано ознайомлювати при прийомі або заклику на військову службу, військові збори застрахованих осіб з правилами, порядком і умовами проведення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, покликаному на військові збори.

Даним наказом введена в дію Інструкція про організацію в Міністерстві оборони Російської Федерації обов'язкового державного страхування життя і здоров'я військовослужбовців і громадян, покликаного на військові збори.

Федеральною службою безпеки Російській Федерації виданий наказ "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців органів Федеральної служби безпеки і громадян, покликаного на військові збори" від 15 лютого 1999 р. N 57. Наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції Російській Федерації 25 березня 1999 р. (реєстраційний номер 1738). Даним наказом також введена в дію відповідна Інструкція, що визначає порядок проведення вказаного вигляду страхування.

Керівникам (начальникам) підрозділів ФСБ Росії, начальникам територіальних органів безпеки, органів безпеки у військах, учбових закладів ФСБ Росії, керівникам підприємств, установ і організацій ФСБ Росії наказано ознайомити військовослужбовців органів федеральної служби безпеки, громадян, покликаних на військові збори, з умовами і порядком здійснення обов'язкового державного страхування (п.2 вищеназваного наказу).

Наказом Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я в системі МВС Росії" від 16 грудня 1998 р. N 825 введена в дію Інструкція про порядок і умови обов'язкового державного страхування життя і здоров'я в системі МВС Росії.

Наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції Російській Федерації 8 лютого 1999 р. (реєстраційний номер 1702).

Пунктом 2.1 даного наказу обов'язок доведення до відома співробітників органів внутрішніх справ, військовослужбовців, громадян, покликаних на військові збори, встановленого порядку обов'язкового державного страхування життя і здоров'я покладена на начальників відповідних головних управлінь і управлінь МВС Росії, освітніх і науково-дослідних установ МВС Росії, командуючих військами округів, командирів з'єднань і вояцьких частин, начальників військових освітніх установ вищої професійної освіти і установ внутрішніх військ МВС Росії.

Коментар до п.3

Своєчасна виплата страхових сум багато в чому залежить від того, наскільки оперативно і грамотно стануть діяти відповідні посадові особи при оцінці ситуації після настання страхового випадку у застрахованої особи і оформленні страхових документів.

Для розв'язання питання про виплату страхових сум вояцькі частини, а також самі застраховані або вигодоприобретатели оформляють і представляють в страхову організацію всі необхідні документи, визначені правовими актами.

При цьому командирами вояцьких частин на основі обліково-послужних документів потерпілих військовослужбовців, матеріалів розслідування і інших документів оформляються довідки про обставини настання страхового випадку і зведення про застраховану особу.

У разі отримання застрахованою особою в період проходження військової служби важкого або легкого каліцтва (поранення, травми, контузії) в страхову організацію представляються наступні документи:

- особиста заява застрахованої особи про виплату страхової суми;

- довідка командира вояцької частини (начальника установи, керівника організації) про обставини настання страхового випадку і розмір окладу грошового змісту застрахованої особи;

- довідка військово-лікарської комісії про тягар каліцтва (поранення, травми, контузії), отриманого застрахованою особою;

- заява про відмову застрахованої особи від отримання страхових сум по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я, право на які він має відповідно до інакших федеральних законів і нормативних правових актів Російської Федерації, при настанні вказаних страхових випадків.

Примітка

Згідно з п.18 Інструкцією (наказ міністра оборони Російської Федерації від 10 жовтня 1998 р. N 455) вояцьким командирам і начальникам дається місячний термін для оформлення документів з страхової нагоди і представлення їх страхувальнику (раніше даний термін обчислювався трьома днями).

У вказаний термін командир (начальник) має можливість зібрати всю необхідну інформацію по отриманому військовослужбовцем пошкодженню здоров'я і пов'язаних з цим обставинах (на основі матеріалів розслідування, медичних документів) і встановити, є чи ні отримане застрахованим пошкодження здоров'я (його смерть) страховим випадком. Якщо дійсно стався страховий випадок, визначений законом, командир (начальник) оформляє необхідні документи і направляє їх страхувальнику для виробництва виплат страхових сум.

Форма особистої заяви застрахованої про виплату страхової суми визначена додатком N 6 до Інструкції (наказ міністра оборони Російської Федерації від 10 жовтня 1998 р. N 455):

Керівнику

- -

(найменування страхової організації)

від

- -,

(прізвище, ім'я по батькові)

- -

що проживає за адресою:

- -.

- -

посвідчення особи (паспорт)

серія N видане

- - -,

- -

(ким і коли видано)

Заяву

Прошу Вас розглянути питання про виплату мені страхового забезпечення в

зв'язку з

- -.

(вказується причина звертання)

Раніше страхове забезпечення отримував

- -.

(так чи ні)

Виплату прошу зробити через

- -

(вказуються номер рахунку, найменування

- -

відділення (філії) банку на території Російській Федерації і

- -

його повні платіжні реквізити)

До заяви прикладаю наступні документи:

1.

- -

2.

- -

3.

- -

" " м.

- - - -

Підпис заявника

- -

М. П. Підпис завіряю

- -

(прізвище, ініціали)

- -

(посада, підпис, ініціал імені, прізвище завіряючої посадової

особи)

Примітка

До дня видання даної роботи Міністерство оборони Російської Федерації мало договір обов'язкового державного страхування життя і здоров'я своїх військовослужбовців з ВАТ "Військово-страхова компанія" (103031, м. Москва, вул. Велика Лубянка, д.11'а"). Подібний договір з даною страховою компанією уклали ФСБ Росії, ЖДВ Росії.

МЧС Росії уклало договір обов'язкового державного страхування життя і здоров'я своїх військовослужбовців з ВАТ "Надзвичайна страхова компанія" (103012, м. Москва, Театральний проїзд, д.3).

МВС Росії уклало подібний договір з АТ "Страхова компанія правоохоронних органів" (103009, м. Москва, Газетний провулок, д.6).

У рядку "причина звертання" вказується страховий випадок, наприклад: "отримання легкої травми", "встановлення інвалідності". Підпис заявника завіряється відповідною посадовою особою: підпис діючого військовослужбовця - командиром вояцької частини, звільненого військовослужбовця - військовим комісаром по місцю проживання заявника.

Форма довідки командира вояцької частини про обставини настання страхового випадку і розмір окладу грошового змісту застрахованого визначена додатком N 3 до вищеназваної Інструкції:

Кутовий штамп

вояцької частини

Довідка

про обставини настання страхового випадку і розмір окладу

грошового змісту застрахованої особи

Повідомляється, що

- -,

(вояцьке звання, прізвище, ім'я, по батькові)

що проходить (ивший) військову службу (військові збори)

- -

(за контрактом, закликом)

у військовій частині , що відноситься

- -

до Міністерства оборони Російської Федерації, отримав

- -

- -

(вказується страховий випадок, що відбувся із застрахованим)

За фактом отримання каліцтва (поранення, травми, контузії)

- -

карна справа

- - -.

(прізвище, ініціали) (збуджувалося чи ні)

Оклади грошового змісту :

- -

(прізвище, ініціали)

а) оклад по штатній вояцькій посаді

- -

(цифрами і прописом)

по тарифному розряду

- -

(цифрами і прописом)

б) оклад по вояцькому званню

- -

(цифрами і прописом)

Довідка направлена для розв'язання питання про виплату страхової суми відповідно

до законодавства Російської Федерації.

Додатки:

- -

- -

Командир вояцької частини

(військовий комісар) -

(підпис, ініціал імені, прізвище)

М. П.

Начальник фінансового органу

- -

(підпис, ініціал імені, прізвище)

У рядку "страховий випадок, що відбувся із застрахованим" обов'язково повинні бути стисло викладені обставини страхового випадку. Даний рядок, як і наступна, в якій вказується інформація про збудження карної справи, мають принципове значення для прийняття рішення про виплату страхової суми або про відмову у виплаті страхової суми.

Довідка військово-лікарської комісії має суворо певну форму, встановлену додатком N 1 до Інструкції (наказ міністра оборони Російської Федерації від 10 жовтня 1998 р. N 455).

Кутовий штамп

військово-лікувальної установи

(військово-лікарської комісії)

Довідка N -

від " " м.

- - - -

Видана в тому,

- -

(вояцьке звання, прізвище, ім'я, по батькові)

що він дійсно в період проходження військової служби (військових зборів)

" " м. отримав

- - - -

- -

(важке або легке каліцтво (поранення, травму, контузію)

- -

(вказується остаточний діагноз, а у випадках, передбачених

- -

переліком каліцтв (поранень, травм, контузій), що відносяться до важких

- -

або легким, і стан функції органу або системи)

в зв'язку з чим знаходився на лікуванні з " " м. по

- - - -

" " м. в

- - - -

- -

(вказується найменування військово-лікувальної (лікувального) установи)

Довідка видана для пред'явлення в страхову організацію для розв'язання

питання про страхову виплату.

Голова військово-лікарської комісії

- -

М. П. (одпись, ініціал імені,

прізвище)

Секретар військово-лікарської комісії

- -

(підпис, ініціал імені,

прізвище)

При отриманні даної довідки необхідно звернути увагу на наступне:

- наявність підписів вказаних посадових осіб і печатей ВВК (гербової і кутової);

- правильне заповнення рядка з прізвищем, ім'ям і по батькові військовослужбовця (досить часто допускаються помилки в написанні прізвищ, неправильно вказуються по батькові, т. е. фактично довідка виявляється оформленою на іншого військовослужбовця, і в цьому випадку страхувальник вимушений повертати її для уточнення і переоформлення);

- відповідність остаточного діагнозу, вказаного в довідці, одному з діагнозів, вказаних в Переліку каліцтв (поранень, травм, контузій), що відносяться до важких або легких, при наявності яких приймається рішення про настання страхового випадку у застрахованих по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, покликаного на військові збори, облич рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації і співробітників федеральних органів податкової поліції, затвердженому постановою Уряду Російської Федерації від 29 липня 1998 р. N 855.

Форма заяви про відмову застрахованої особи від отримання страхових сум по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я, право на які він має відповідно до інакших федеральних законів і нормативних правових актів Російської Федерації, при настанні вказаних страхових випадків, визначена додатком N 7 до Інструкції (п.16), затвердженої наказом міністра оборони Російської Федерації від 10 жовтня 1998 р. N 455:

Керівнику

- -

(найменування страхової організації)

від

- -,

(прізвище, ім'я по батькові)

- -

що проживає за адресою:

- -.

- -

посвідчення особи (паспорт)

серія N видане

- - -,

- -

(ким і коли видано)

Заява

про відмову від отримання страхових сум, право на які заявник

має відповідно до інакших федеральних законів і нормативних

правових актів Російської Федерації

В відповідності з п.3 ст. 1 Федерального закону від 28 березня 1998 р.

N 52-ФЗ я,

- -,

(прізвище, ініціали)

відмовляюся від отримання страхових сум по обов'язковому державному

страхуванню, належних мені згідно:

- -

(вказуються федеральні закони і нормативні правові акти

- -

Російської Федерації, дія яких розповсюджується на

- -

вигодоприобретателя по обов'язковому державному особистому

- -

страхуванню)

Підпис заявника

- -

" " 200 м.

- - - -

М. П. Підпис завіряю.

- -

(прізвище, ініціали)

- -

(посада, підпис, ініціал імені, прізвище завіряючої посадової

особи)

Нагадаємо, що в ст. 10 Федерального закону N 52-ФЗ законодавець передбачив основи, що звільняють страхувальника від виплати страхової суми:

- настання страхового випадку внаслідок здійснення застрахованою особою діяння, визнаного у встановленому судом порядку суспільно небезпечним;

- знаходження страхового випадку у встановленому судом прямому причинному зв'язку з алкогольним, наркотичним або токсичним сп'янінням застрахованої особи;

- якщо страховий випадок є результатом доведеного судом умисного спричинення застрахованою особою шкоди своєму здоров'ю.

Таким чином, для прийняття правильного рішення страхувальник повинен мати повну інформацію про наявність або відсутність вказаних фактів. І якщо карна справа за фактом отримання застрахованим каліцтва (поранення, травми, контузії) збуджена, то страхувальник вимушений буде приймати остаточне рішення тільки після отримання вироку суду, який оцінить дії застрахованої.

Далі розглянемо випадок встановлення застрахованим обличчям інвалідності в період служби або до витікання одного року після звільнення зі служби (після закінчення військових зборів) внаслідок каліцтва (поранення, травми, контузії) або захворювання, отриманого в період проходження військової служби (військових зборів).

У відповідності з п.11 ст. 38 Федерального закону "Про вояцький обов'язок і військову службу" закінченням військової служби вважається день виключення військовослужбовця з списків особистого складу вояцької частини. Саме з цього дня і буде відлічуватися річний термін. Тільки факт встановлення інвалідності протягом цього періоду вважається страховим випадком. Факт встановлення інвалідності в більш пізній термін страховим випадком не вважається.

Відповідно до діючих правових норм для встановлення інвалідності при наявності основ лікарі медичної установи, де застрахований знаходиться на медичному обліку, оформляють посильний лист для огляду в установах (бюро) медико-социальной експертизи - МСЕК.

Примітка

У відповідності з п.8 Положення про визнання особи інвалідом, затвердженого постановою Уряду Російської Федерації від 13 серпня 1996 р. N 965, установа охорони здоров'я направляє у встановленому порядку громадянина на медико-социальную експертизу після проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів при наявності даних, підтверджуючих стійке порушення функцій організму, зумовлене захворюваннями, наслідками травм і дефектами. Крім того, п.11 даних Положення передбачене, що у разі відмови установи охорони здоров'я в напрямі на медико-социальную експертизу обличчя або його законний представник має право звернутися в бюро медико-социальной експертизи самостійно при наявності медичних документів, підтверджуючих порушення функцій організму, зумовлене захворюваннями, наслідками травм і дефектами, і пов'язане з цим обмеження життєдіяльності.

Громадянин, визнаний інвалідом, отримує довідку МСЕК наступної форми:

Міністерство соціального забезпечення

- -

(республіка, край, область, місто, район)

- -

(вигляд, профіль медико-социальной експертизи)

Довідка Сірок. МСЕ- N - -

(видається інваліду)

- -

(прізвище, ім'я, по батькові)

Дата народження Дата огляду

- - -

Огляд

- -

Група інвалідності

- -

(вказується прописом)

Причина інвалідності

- -

Інвалідність встановлена на термін до м.

- - -

Дата чергового огляду м.

- - -

Якщо в рядку "огляд" написаний "первинне", то це саме та довідка, яка необхідна для розгляду питання про право на страховку. Якщо ж в цьому рядку написане "повторне", то це довідка про черговий повторний огляд, яка не має ніякого відношення до страхового випадку. У такій ситуації необхідно пред'явити довідку про первинний огляд.

Потрібно також звернути увагу на рядок "причина інвалідності". Якщо як причина інвалідності буде вказано: "захворювання, отримане в період проходження військової служби" або "військова травма", то дана довідка (при даті встановлення інвалідності протягом року після звільнення зі служби) є документом, підтверджуючим факт настання страхового випадку.

При настанні страхового випадку, що розглядається оформляються наступні документи:

- заява застрахованої особи про виплату страхової суми;

- довідка командира вояцької частини (начальника установи, керівника організації) про обставини настання страхового випадку і розмір окладу грошового змісту застрахованої особи;

- заява про відмову застрахованої особи від отримання страхових сум по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я, право на які він має відповідно до інакших федеральних законів і нормативних правових актів Російської Федерації, при настанні вказаних страхових випадків.

Форми документів і порядок їх заповнення такі ж, як і вказані вище.

Крім вищеназваних документів, представляється копія довідки МСЕК і копія свідчення про хворобу застрахованого або довідка ВВК (інші медичні документи), підтверджуючі порушення здоров'я зі стійким розладом функцій організму.

Примітка

Застрахованим, яким інвалідність встановлена до витікання одного року після звільнення з армії, всі необхідні документи оформляються у військовому комісаріаті по місцю проживання. Для цієї категорії застрахованих, крім перерахованих вище документів, представляється копія виписки з наказу командира вояцької частини (начальника установи) про виключення застрахованої особи з списків особистого складу частини (установи).

Наступний страховий випадок - дострокове звільнення військовослужбовця, що проходить службу по заклику, громадянина, покликаного на військові збори на вояцьку посаду, для якої штатом передбачене вояцьке звання до старшини (головного корабельного старшини) включно, з військової служби, визнаних військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби внаслідок каліцтва (поранення, травми, контузії) або захворювання, отриманого в період проходження військової служби.

Як видно з приведеної норми, даний страховий випадок пов'язаний з групою юридичних фактів, що мають відношення як до причинного зв'язку пошкодження здоров'я, по якому військовослужбовець-призовник звільняється з армії, так і до конкретної категорії придатності його до служби, яку також визначає ВВК.

Причинний зв'язок пошкодження здоров'я застрахованого з військовою службою такий же, як і в попередньому страховому випадку, - каліцтво (поранення, травма, контузія) або захворювання повинні бути отримані в період військової служби. Об можливість наявності і інші формулювання причинного зв'язку пошкодження здоров'я, що дає право на страхову суму, також вказано вище.

Крім причинного зв'язку, для вказаної категорії застрахованих осіб важлива і міра придатності їх до військової служби. Законодавець визначив тільки одну міру придатності, що дає право на страхову суму, - застрахований повинен бути визнаний ВВК обмежено придатним до військової служби.

Про право на страхову суму застрахованого, який визнаний непридатним до військової служби, вже говорилося вище.

Оформленням документів з страхової нагоди, що розглядається буде займатися звільнений з армії громадянин. Він повинен буде звернутися у військовий комісаріат по місцю проживання з проханням про оформлення документів з страхової нагоди. Звертання потрібно представити в письмовій формі.

Перелік документів, які представляються з даної страхової нагоди, визначений п.6 постанови Уряду Російської Федерації 1998 р. N 855:

- заява застрахованої особи про виплату страхової суми;

- довідка командира вояцької частини (начальника установи, керівника організації) про обставини настання страхового випадку і розмір окладу грошового змісту застрахованої особи;

- копія свідчення про хворобу застрахованої особи, визнаного військово-лікарською комісією непридатним або обмежено придатним до військової служби.

Страховий випадок - загибель (смерть) застрахованого в період проходження військової служби (служби) або до витікання одного року після звільнення з військової служби (служби).

З'ясувавши родинні зв'язки і право на отримання страхової суми, члени сім'ї військовослужбовця оформляють і представляють страхувальнику наступні документи (п.1 Переліку, затвердженого постановою Уряду Російської Федерації 1998 р. N 855 і гл.II Інструкції (наказ міністра оборони Російської Федерації від 10 жовтня 1998 р. N 455):

- заява про виплату страхової суми від кожного вигодоприобретателя по обов'язковому державному страхуванню (неповнолітні діти застрахованої особи включаються в заяву одного з чоловіків, хранителя або опікуна);

- довідка командира вояцької частини (начальника установи, керівника організації) про обставини настання страхового випадку і зведення про застраховану особу;

- копія свідчення про смерть застрахованої особи;

- копія виписки з наказу командира вояцької частини (начальника установи, керівника організації) про виключення застрахованої особи з списків особистого складу вояцької частини (установи, організації);

- копії документів, підтверджуючих родинний зв'язок вигодоприобретателей із застрахованою особою;

- копія постанови органу опіки і опікування про встановлення опіки або опікування застрахованої особи над підопічними;

- копія документа органу опіки і опікування, підтверджуючого відсутність батьків у застрахованої особи і факт його виховання і змісту вигодоприобретателями;

- довідка освітньої установи про навчання дітей застрахованої особи у віці від 18 до 23 років з вказівкою дати зарахування на навчання;

- копія довідки, підтверджуючої факт встановлення інвалідності дітям застрахованої особи до досягнення ними 18-літнього віку, виданої установою державної служби медико-социальной експертизи;

- заява про відмову вигодоприобретателя від отримання страхових сум по обов'язковому державному страхуванню життя і здоров'я, право на які він має відповідно до інакших федеральних законів і нормативних правових актів Російської Федерації, у разі загибелі (смерті) застрахованої особи.

Форма заяви вигодоприобретателя про виплату страхової суми приведена в додатку N 5 до Інструкції (наказ міністра оборони Російської Федерації від 10 жовтня 1998 р. N 455):

Керівнику

- -

(найменування страхової організації)

від

- -,

(прізвище, ім'я по батькові)

- -

що проживає за адресою:

- -.

- -

посвідчення особи (паспорт)

серія N видане

- - -,

- -

(ким і коли видано)

Заяву

Прошу Вас розглянути питання про виплату мені страхового забезпечення в

зв'язку із загибеллю (смертю)

- -

(прізвище, ім'я, по батькові застрахованого)

Виплату прошу зробити через

- -

(вказуються номер рахунку, найменування

- -

відділення (філії) банку на території Російській Федерації,

- -

його повні платіжні реквізити)

Одночасно повідомляю, що у

- -

(прізвище, ініціали загиблого (вмерлого)

є інші члени сім'ї:

- -

(вказуються прізвища, імена, по батькові і їх

- -

адреси)

До заяви додаються наступні документи:

1.

- -

2.

- -

3.

- -

" " м.

- - - -

Підпис заявника

- -

М. П. Підпис завіряю.

- -

(прізвище, ініціали)

- -

(посада, підпис, ініціал імені, прізвище завіряючої посадової

особи)

Звичайно вигодоприобретатели просять перерахувати гроші в найближче до них відділення ощадбанку. Але можна указати будь-яке відділення банку на території Росії, де вигодоприобретателю буде зручно отримати гроші. Цим часто вимушені користуватися члени сім'ї військовослужбовця, що проживають на території інших держав.

Примітка

У відповідності з п.3 ст. 11 Федерального закону N 52-ФЗ виплата страхових сум вигодоприобретателям (незалежно від їх місця проживання) проводиться страхувальником на території Російській Федерації шляхом перерахування сум в рублях способом, встановленим договором страхування.

У рядку про інших членів сім'ї вигодоприобретатель повинен указати всіх відомих йому членів сім'ї вмерлого (бажано: міра спорідненості, прізвище, ім'я, по батькові і місце мешкання). Нерідко дані про сім'ю військовослужбовця, якими має в своєму розпорядженні стройовий орган вояцької частини, неповні, а члени сім'ї проживають в різних містах (і не тільки Росії). Приведені дані дозволять більш повно і об'єктивно встановити всіх вигодоприобретателей.

Підпис вигодоприобретателя повинен бути завірений відповідною посадовою особою (для вигодоприобретателей, що проживають у вояцькій частині, - це командир частини, для тих, що проживають поза частиною - військовий комісар, для тих, що проживають в інших містах - посадова особа російського зарубіжного представництва) і відповідним друком.

Форма довідки командира вояцької частини (начальника установи, керівника організації) про обставини настання страхового випадку і відомості про застраховану особу приведена в додатку N 2 до Інструкції (наказ міністра оборони Російської Федерації від 10 жовтня 1998 р. N 455):

Кутовий штамп

вояцької частини

(військкомату)

Довідка

про обставини настання страхового випадку і зведення про

застрахованого

Повідомляється, що

- -,

(вояцьке звання, прізвище, ім'я, по батькові)

що проходив військову службу (військові збори) у військовій частині

- -,

оборони , що відноситься до Міністерства Російської Федерації, в Збройних

Силах Російської Федерації з " " м., загинув (помер)

- - - -

" " м. внаслідок каліцтва (нения, травми,

- - - -

контузії), захворювання

- -,

(вказуються характер і локалізація)

отриманого в період проходження військової служби (військових зборів), при

обставинах:

- -

За фактом загибелі (смерті) карна справа

- -

(прізвище, ініціали)

- -

(збуджувалося чи ні)

(Якщо суд виніс рішення за фактом загибелі (смерті), то копія рішення

додається.)

1. Оклади грошового змісту складали:

- -

(прізвище, ініціали)

а) оклад по штатній вояцькій посаді

- -

(цифрами і прописом)

по тарифному розряду

- -

(цифрами і прописом)

б) оклад по вояцькому званню

- -

(цифрами і прописом)

2. У особистій справі або інакших обліково-послужних документах

- -

означаються члени сім'ї:

- -

(прізвище, ініціали)

чоловік (а)

- -,

(прізвище, ім'я, по батькові)

що проживає (ая)

- -;

(повна поштова адреса)

діти:

- -,

(прізвище, ім'я, по батькові)

що проживають

- -;

(повна поштова адреса)

мати

- -,

(прізвище, ім'я, по батькові)

що проживає

- -;

(повна поштова адреса)

батько

- -,

(прізвище, ім'я, по батькові)

що проживає

- -.

(повна поштова адреса)

Довідка направлена для розв'язання питання про виплату страхової суми відповідно

до законодавства Російської Федерації.

Командир вояцької частини

(військовий комісар) -

(підпис, ініціал імені, прізвище)

М. П.

Начальник фінансового органу

- -

(підпис, ініціал імені, прізвище)

Примітка

У разі відсутності батьків вказуються інші вигодоприобретатели у відповідності з п.4 ст. 2 Федерального закону від 28 березня 1998 р. N 52-ФЗ.

При заповненні даної довідки в рядок з вказівкою даних про проходження служби в Збройних Силах Російської Федерації з певного числа, місяця, року потрібно внести зведення про вигляд служби: "за контрактом" або "по заклику". Особливо це буває актуально для рядових і сержантів. Дані потрібні для того, щоб виключити неясності при визначенні окладу військовослужбовця по тарифному розряду.

У рядку про обставини настання страхового випадку відомості викладаються кратно, але ясно. Страхувальник по цьому запису повинен зрозуміти: коли, де і внаслідок чого помер (загинув) військовослужбовець.

Якщо з нагоди, що розглядається є рішення (вирок) суду, то його потрібно прикласти до довідки. У разі ж відсутності такого рішення (вироку), але збудження карної справи за фактом смерті застрахованого рекомендується представити страхувальнику копію постанови прокуратури про збудження карної справи (про припинення карної справи).

Виконання вказаних вище рекомендацій необхідне для того, щоб страхувальник мав вичерпні відомості про те, що з даної страхової нагоди відсутні (або є) обставини, визначені ст. 10 Федерального закону N 52-ФЗ, що звільняють його від виплати страхової суми.

Примітка

Згідно абз.2 п.3 ст. 7 Федеральних закони N 52-ФЗ вояцькі частини, військові комісаріати, військово-лікувальні заклади, установи і організації страхувальника зобов'язані повідомляти по запитам страхувальника зведення про настання страхових випадків і направляти йому необхідні відомості про обставини настання цих випадків.

У випадках коли вигодоприобретатель внаслідок смерті не зміг реалізувати своє право на отримання страхової суми, застосовуються норми спадкового законодавства.

Коментар до п.4

Необгрунтована відмова командирів (начальників), посадових осіб вояцьких частин, відповідальних за здійснення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я, в оформленні застрахованим особам і вигодоприобретателям страхових документів, а також необгрунтована відмова керівників і посадових осіб установ і організацій страхувальника в наданні вказаним особам необхідних документів може бути оскаржена застрахованими і вигодоприобретателями в суді, у виробництві у справах, виникаючим з публічних правовідносин*(35).

Згідно з п.2 ст. 254 ГПК РФ заява може бути подана громадянином в суд по місцю його проживання або по місцю знаходження посадової особи, дія якого оспорюється. Військовослужбовець, що оспорює дію органу військового управління або командира (начальника) вояцької частини, подає заяву у військовий суд (п.3 ст. 254 ГПК РФ).

Громадянин має право звернутися до суду із заявою протягом трьох місяців з дня, коли йому стало відомо про порушення його прав і свобод (п.1 ст. 256 ГПК РФ). Пропуск тримісячного терміну звертання до суду із заявою не є для суду основою для відмови в прийнятті заяви. Причини пропуску терміну з'ясовуються в попередньому судовому засіданні і можуть бути основою для відмови в задоволенні заяви (п.2 ст. 256 ГПК РФ).

Заява розглядається судом протягом десяти днів. Якщо суд визнає заяву громадянина обгрунтованим, то приймає рішення про обов'язок посадової особи усунути в повному об'ємі допущене порушення прав і свобод громадянина. Рішення суду прямує посадовій особі, дії якого були оспорені, протягом трьох днів від дня вступу рішення суду в законну силу (п.2 ст. 258 ГПК РФ).

Посадова особа, що отримала рішення суду, повинна не пізніше ніж протягом місяця від дня отримання рішення повідомити в суд і громадянинові про виконання рішення суду (п.3 ст. 258 ГПК РФ).